לדלג לתוכן

חברים לרצח

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
חברים לרצח
Shallow Grave
עטיפת ה-DVD של הסרט
עטיפת ה-DVD של הסרט
בימוי דני בויל עריכת הנתון בוויקינתונים
הופק בידי אנדרו מקדונלד עריכת הנתון בוויקינתונים
תסריט ג'ון הודג' עריכת הנתון בוויקינתונים
עריכה Masahiro Hirakubo עריכת הנתון בוויקינתונים
שחקנים ראשיים יואן מקגרגור
כריסטופר אקלסטון
קרי פוקס
קן סטוט
מוזיקה סיימון בוזוול עריכת הנתון בוויקינתונים
צילום בריאן טופנו עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה הממלכה המאוחדת עריכת הנתון בוויקינתונים
חברת הפקה Film4 עריכת הנתון בוויקינתונים
חברה מפיצה פוליגראם
שיטת הפצה וידאו על פי דרישה עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה 6 בינואר 1995
משך הקרנה 89 דקות
שפת הסרט אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה סרט פשע, סרט קומדיה שחורה, סרט אימה עריכת הנתון בוויקינתונים
תקציב 2,500,000 דולר (הערכה)
הכנסות באתר מוג'ו shallowgrave
סרט הבא טריינספוטינג עריכת הנתון בוויקינתונים
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

חברים לרצחאנגלית: Shallow Grave; בתרגום חופשי: "קבר רדוד") הוא סרט קולנוע בריטי משנת 1995. הסרט, שהוא שילוב של קומדיה שחורה ומותחן פסיכולוגי, הוא סרט הבכורה של דני בויל כבמאי. הוא גם מציג את התפקיד הראשי הראשון של יואן מקגרגור, שהיה אז עדיין אלמוני, ומהווה את תחילת שיתוף הפעולה בין השניים שנמשך לאורך מספר סרטים.

עלילת הסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדירה באדינבורו, סקוטלנד, מתגוררים שלושה חברים טובים – אלכס (מקגרגור), עיתונאי; דייוויד (כריסטופר אקלסטון), רואה חשבון; וג'ולייט (קרי פוקס), רופאה. השלושה, שניכרת ביניהם הכימיה וההרמוניה, שואפים להכניס שותף רביעי לדירה.

לאחר סדרת ראיונות (בהם הם מתאכזרים לשותפים פוטנציאלים הנדחים על ידם) הם מקבלים כשותף אדם מסתורי בשם הוגו (קית' אלן) שנראה כבעל אמצעים. אולם בבוקר המחרת הם מוצאים את גופתו של הוגו מוטלת בחדרו, ובחדרו הם מגלים מזוודה מלאה בכסף.

השלושה מתפתים למראה מזוודת הכסף, בעיקר בדחיפתו של אלכס. הם מחליטים לשמור את הכסף לעצמם ולהיפטר מגופתו של הוגו, על ידי קבורתה ביער תוך הפיכתה לבלתי ניתנת לזיהוי על ידי חיתוך ידיו ורגליו, שריפתם, עקירת שיניו וריסוק פניו. הם מחליטים לערוך הגרלה כדי לקבוע מי יבצע את ביתור הגופה, ודייוויד – שנרתע מהמשימה – עולה בגורל ונאלץ לבצע אותה.

זמן קצר לאחר מכן נפטר אלכס ממכוניתו של הוגו על ידי דרדורה במורד צוק אל תוך אגם, וג'ולייט משתמשת במתקני בית החולים בו היא עובדת כדי לשלוח את ידיו ורגליו של הוגו לשריפה כפסולת ביולוגית.

במקביל, נראות שתי סצנות בהן שני פושעים מענים, חוקרים, ולבסוף רוצחים שני אנשים אחרים בחפשם אחרי הוגו וכספו.

עם השלמת המשימה נראה כי החיים שבים למסלולם עבור אלכס וג'ולייט, והם אף מחליטים להוציא חלק מהכסף; אולם דייוויד מגלה סימנים של הפרעה פוסט-טראומטית בעקבות המשימה שנאלץ לבצע. הוא לוקח את מזוודת הכסף לעליית הגג ומחביא אותה שם, ולבסוף אף עובר להתגורר בה. הוא יורד מעליית הגג רק כאשר שני שותפיו לא נמצאים בדירה.

שני הפושעים שחיפשו אחר הוגו מגיעים לבסוף לדירה, קושרים את אלכס וג'ולייט, ומכים את אלכס עם מוט ברזל; אלכס המעונה מגלה להם שהמזוודה נמצאת בעליית הגג. זה אחר זה מטפסים שני הפושעים לעליית הגג, אך דייוויד המתחבא בה הורג את שניהם במכות פטיש. שלושת הדיירים, מזועזעים ומפוחדים, נפטרים משתי הגופות באותה דרך בה נפטרו מגופתו של הוגו.

זמן קצר לאחר מכן, בלא ידיעתם של חבריה, קונה ג'ולייט כרטיס טיסה לריו דה ז'ניירו.

בינתיים התנהגותו של דייוויד הופכת יותר ויותר בלתי יציבה. הוא קודח חורים בתקרת הדירה כדי שיוכל לעקוב אחרי שותפיו מעליית הגג. כאשר חבריו אינם בדירה הוא יורד מעליית הגג ומוצא בחדרה של ג'ולייט את כרטיס הטיסה שקנתה. הוא מופתע על ידי שני בלשי משטרה (קן סטוט ותסריטאי הסרט ג'ון הודג') שנוקשים על דלת הדירה ומבקשים לשאול אותו שאלות. השוטרים חוקרים פריצה בדירה אחרת בבניין, אך נוכחותם מערערת עוד יותר את שלוותו הרעועה ממילא כשמתברר שהם יודעים שגרו ארבעה אנשים בדירה – עובדה שדייוויד נאלץ להכחיש.

גם התנהגותה של ג'ולייט משתנה בהדרגה, כאשר ניכר כי היא מפעילה יותר ויותר את מיניותה על מנת להפעיל מניפולציות על שני הגברים.

לאחר שידולים מצד ג'ולייט עולה אלכס לעליית הגג כדי למצוא את דייוויד; הוא לא מוצא אותו, אך מגלה את מיקומה של מזוודת הכסף. כשהוא יורד הוא נתקל בדייוויד המאיים עליו - ואף פוצע אותו קלות - באמצעות מקדחה, כיוון שסבר שאלכס הזעיק את המשטרה.

בבוקר המחרת נשלח אלכס על ידי עורך העיתון לסקר זירת רצח משולש. מתברר כי מדובר בהוגו ובשני הפושעים שחיפשו אותו, שקברם התגלה ביער. אלכס הנסער חוזר לדירה כשברשותו עיתונים המספרים על מציאת הגופות, ומוצא את דייוויד וג'ולייט ממתינים לו, כשברור שביניהם קשר רומנטי. שניהם שמעו כבר על מציאת הגופות, ומאשימים את אלכס על שהקבר לא היה עמוק מספיק.

למחרת מגיעים שוב שני הבלשים לדירה, חשדניים הרבה יותר. מתברר כי למרות מאמציהם של שלושת הדיירים, המשטרה זיהתה את הגופות, וגם מצאה את מכוניות שני הפושעים ההרוגים חונות בסמוך לבניין.

חקירת המשטרה מפרקת סופית את שאריות החברות והנאמנות בין השלושה. באותו לילה קם אלכס ומנסה להתקשר לבלשי המשטרה; הוא עוצר את הניסיון כאשר הוא מגלה שדייוויד מתכונן לעזוב את הדירה בסתר עם מזוודת הכסף. גם ג'ולייט מתעוררת ומגלה שדייוויד התכוון לברוח בלעדיה. עימות נוצר בין השלושה, כאשר ניסיונו של אלכס להתקשר למשטרה מתגלה, ודייוויד מגלה לג'ולייט שמצא את כרטיס הטיסה באמצעותו התכוונה לברוח עם הכסף בלעדיו. הוא עומד על דעתו לקחת את הכסף ולעזוב לבדו. אלכס, שנראה שוויתר, מאיץ בג'ולייט להניח לדייוויד לעזוב; ג'ולייט מתעקשת לעצור אותו, ודייוויד מכה אותה. כשאלכס נחלץ לעזרתה משתלט עליו דייוויד, מצמיד אותו אל רצפת הדירה העשויה עץ, ונועץ בכתפו סכין שמקבעת את אלכס אל לוחות הרצפה. הוא מנסה לדקור את אלכס באמצעות סכין נוספת, אך ג'ולייט שמגיעה מאחוריו נועצת סכין בעורפו והורגת אותו.

לאחר מכן מכה ג'ולייט בנעלה על הסכין המקבעת את אלכס לרצפה על מנת להכאיב לאלכס ולחזק את הקיבוע, נוטלת את מזוודת הכסף ועוזבת את הדירה, שבה נותרים גופתו של דייוויד ואלכס הפצוע והמקובע לרצפה כשהוא שוכב בשלולית של דם.

בסצנה המסיימת את הסרט מגיעים השוטרים לדירה ומצלמים את אלכס המקובע עדיין לרצפה; הוא מחייך וחיוכו הולך ומתרחב. בד בבד נראית ג'ולייט בתוך מכוניתה בחניון שדה התעופה כשהיא צורחת ומביטה באימה בתוכנה של המזוודה. מתברר שבמקום הכסף, המזוודה מלאה בקרעי העיתונים המספרים את סיפור מציאת הגופות, כשהם גזורים למלבנים בגודל שטרות כסף ומסודרים למופת; בלית ברירה יוצאת ג'ולייט אל הטיסה, חסרת כל למעט הבגדים שלעורה.

המצלמה חוזרת אל אלכס המקובע לרצפת העץ בדירה, כשהוא מחייך חיוך רחב; המצלמה נודדת אל מתחת ללוחות העץ, שם מתגלה הכסף.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]