טנגניקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
טנגניקה
Tanganyika
Flag of Tanganyika (1961–1964).svg
דגל
LocationTanzania.png
שפה נפוצה סווהילי
אנגלית
עיר בירה דאר א-סלאם
משטר מונרכיה פרלמנטרית
הקמה
הקמת הרפובליקה

9 בדצמבר 1962
פירוק
איחוד עם זנזיבר

26 באפריל 1964
ישות קודמת הטריטוריה הבריטית של טנגניקה
ישות יורשת טנזניהטנזניה טנזניה
מטבע שילינג מזרח אפריקאי ‏

טנגניקהסווהילי: Tanganyika) היא טריטוריה במזרח אפריקה. בעבר הייתה טנגניקה מושבה גרמנית ובריטית, ולתקופה קצרה הייתה מדינה עצמאית.

כיום טנגניקה היא חלקה היבשתי של טנזניה. גבולותיה, הם, לפיכך - קניה, אגם ויקטוריה ואוגנדה בצפון, רואנדה, בורונדי ואגם טנגנייקה במערב (מעבר לאגם שוכנת הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו), זמביה, מלאווי, אגם מלאווי ומוזמביק בדרום והאוקיינוס ההודי במזרח. למעשה, מהווה טנגנייקה כמעט את כל שטחה של טנזניה, למעט זנזיבר, ומתגוררים בה כ-98% מתושבי המדינה.

אטימולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור השם טנגניקה במילים הסוואהיליות Tanga, שפירושה הפלגה, ו-Nyika, שפירושה מישור בלתי מיושב.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמושבה גרמנית ובריטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מגלי ארצות אירופים, בעיקר בריטים וגרמנים, הגיעו לטנגניקה מהאי הסמוך זנזיבר במחצית השנייה של המאה ה-19. ב-1885 תפסו הגרמנים את האזור והקימו את המושבה מזרח אפריקה הגרמנית (Deutsch-Ostafrika), שכללה את טנגניקה ואת רואנדה ובורונדי הסמוכות.

תושבי טנגניקה גילו התנגדות לשלטון הגרמני, שהגיעה לשיאה במרד המאג'י מאג'י בין השנים 19051907. המרד דוכא באכזריות, תוך שימוש בשיטת האדמה החרוכה, והגרמנים נותרו באזור ללא הפרעה עד מלחמת העולם הראשונה.

בול שהונפק בתקופת השלטון הבריטי בטנגניקה

במהלך מלחמת העולם הראשונה ניסו הבריטים לכבוש את האזור, ללא הצלחה. בסופו של דבר, הועברה השליטה בטנגניקה לצבא הבריטי במסגרת חלוקת מושבותיה של גרמניה בהסכמי ורסאי. רואנדה ובורונדי הופרדו מטנגניקה, והשליטה בהן נמסרה לבלגים. ב-1922 עיגן חבר הלאומים את מעמדה של בריטניה בטנגניקה, בהעניקו לה מנדט לשלוט בה.

לאחר העצמאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-9 בדצמבר 1961 זכתה טנגניקה בעצמאות, והוקמה בה מונרכיה חוקתית. ראש הממשלה הראשון היה ג'וליוס נייררה, אך ראש המדינה נותרה מלכת בריטניה. כעבור חצי שנה הפכה המדינה לרפובליקה, ונייררה היה לנשיא.

ב-19 בדצמבר 1963 העניקו הבריטים עצמאות גם לזנזיבר, מושבה שכללה קבוצת איים באוקיינוס ההודי, מול חופי טנגניקה. במדינה הצעירה הנ"ל המשטר היה מלוכני בראשות הסולטאן ממוצא ערבי, אך זה הודח בתוך זמן קצר בידי הרוב האפריקאי באיים. ב-26 באפריל 1964 נחתם הסכם לאיחוד בין טנגניקה לבין זנזיבר, והוקמה הרפובליקה המאוחדת של טנזניה.

כיום, התייחסות לטנגניקה כאל ישות נפרדת נחשבת בטנזניה בלתי תקינה פוליטית, משום שהיא עשויה להזכיר את התקופה הקולוניאליסטית ולרמוז על התנגדות לאיחוד עם זנזיבר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טנגניקה בוויקישיתוף