טראפ (מוזיקה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: ניסוח לא אנציקלופדי, מלל טרחני, תרגמת.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

מוזיקת טראפ (מאנגלית: Trap music) היא ז'אנר מוזיקלי שהתפתח בתחילת שנת 1990 בדרום ארצות הברית.

הוא מאופיין בסאונד אגרסיבי ומילים תוקפניות, כשברקע המוזיקה מונעת על ידי "Roland TR-808" (אחת מתוכנות מכונות התופים הראשונות) או שורות תת-באס מורחב וכבד,

double-time, triple-time ועוד מצילות שנעות בחלוקת זמן מהירה, סינתיסייזר וכלי מיתר

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוזיקת הטראפ מוגדרת על ידי התוכן המילולי המאיים, קודר, מלוכלך ולוחמני אשר משתנה מאוד בהתאם לאמן.

נושאים מילוליים טיפוסיים בדרך כלל נושאים שמתארים בין היתר מצוקה, סבל, חיי רחוב, עוני, אלימות וחוויות קשות בסביבה העירונית.

מוזיקה הטראפ משלבת רבות שימוש בסינטיסייזרים מלודיים, תוף סנר מלוכלך וקצבי, שורות תת-באס מורחב וכבד של 808, hi-hats שמחולק באופן דומה בזמן כפול ובזמן משולש.

כשעוטפים בצורה הרמונית אפקטים שנשמעים כמו כלי מיתר וכלי נשיפה ומכשיריי מקלדת שיוצרים אווירה כללית חשוכה, קודרת, קשה ועגומה עבור המאזין.

מאפיינים עיקריים אלו מקיימים את חתימת הצליל של מוזיקת הטראפ שמקורם מהמפיק Shawty Redd.

הטמפו של ביט טראפ אופייני יהיה בסביבות 140 BPM.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונח "טראפ" (מלכודת) נועד על מנת להתייחס למקומות שבהם מתבצעים עסקאות הסמים ועד כמה זה קשה להימלט מאורח החיים הזה. מקור המונח באטלנטה שבג'ורג'יה, שם ראפרים כמו  Cool Breeze,Dungeon FamilyOutkastGoodie Mob, ו Ghetto Mafia היו בין הראשונים שהשתמשו במונח הזה במוזיקה שלהם. בתחילת שנת 1990, רפארים כמו UGK8Ball & MJGThree 6 Mafia, Cool Breeze, Master P, ו- Ghetto Mafia היו בין הראשונים לשלב את ה-"טראפ" או את סגנון החיים של סוחרי הסמים בתוך המוזיקה שלהם. ב-1992, UGK הוציאו את השיר "Pocket Full of Stones", שהיה לאחד מההקלטות הראשונות שיצאו מתוך חברת התקליטים הגדולה שלהם שנכלל באלבום הבכורה Too Hard to Swallow. בהמשך, ב-1993 אווירת ה-"טראפ" הייתה בולטת גם בסרט Menace II Society. ב-1996, Master P הוציא את השיר "Mr. Ice Cream Man" מתוך אלבום האולפן החמישי שלו  Ice Cream Man. מעריצים ומבקרים התחילו להתייחס לראפרים שנושא הכתיבה העיקרי שלהם היה סחר בסמים, לראפרים של טראפ ("trap rappers"). כתב המגזין David Drake - Complex אף כתב "הטראפ בתחילת שנות האלפיים לא היה סגנון מוזיקה, זה היה מקום אמיתי" ("the trap in the early 2000's wasn't a genre, it was a real place"). והמונח אומץ מאוחר יותר כדאי לתאר "music made about that place".

בין תחילת-לאמצע שנות ה-2000 מוזיקת ה-טראפ החלה לצוץ כסגנון מוכר לאחר ההצלחה המסחרית של מספר אלבומים ושירים שכללו בתוכם מילים בנושא החיים "במלכודת" ("life in "the trap), סחר בסמים והמאבק להצלחה. כמה ראפרים מדרום ארצות הברית שנתפסו בתור אושיות של סוחרי סמים כמו T.I.Young JeezyGucci ManeYo Gotti, ו- ריק רוס יצרו להיטים עולמיים ועזרו להרחיב את הפופולריות של הסגנון המוזיקלי, עם הקלטות של מוזיקת הטראפ שהתחילה להופיע בצורה משמעותית יותר ב-מיקסטייפים ובתחנות רדיו מחוץ לדרום ארצות הברית.

כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסביבות שנת 2012, החל לצבור הטראפ פופולריות בתור סגנון מוזיקה אלקטרונית. סגנון הפיוצ'ר באס הושפע רבות מזרם הטראפ והתפתח ממנו.

אמנים בולטים: 6IX9INE, lil pump, Lil peep, WildFellaz, yo gotti

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]