יהודה בר-און

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יהודה בר-און
אין תמונה חופשית
לידה 11 ביוני 1959 (בן 59) עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
מקצוע כלכלן, מנהל כללי, מנהל חשבונות עריכת הנתון בוויקינתונים
תפקיד מנהל כללי עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

יהודה בר-און (נולד ב-11 ביוני 1959) הוא כלכלן ורואה חשבון בהסמכתו, מנהל פרויקטים בתחום התחבורה והתשתיות האזרחיות. בר-און שימש בעבר מנכ"ל חברת נתיבי איילון בע"מ, חברת דן ומשנה למנכ"ל החברה הלאומית לדרכים בישראל בע"מ (לשעבר מע"צ). בעלים של חברת ייעוץ פרטית ומשנת 2014 מכהן כמנכ"ל חברת נת"ע. תחת ניהולו החלו עבודות התשתית להקמת הרכבת הקלה של תל אביב.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בר-און נולד בחיפה, למד בישיבת בני עקיבא בקריית שמואל ולאחר מכן הצטרף לגרעין נח"ל של בני עקיבא שם גם ביצע את שירותו הצבאי. עם שחרורו מהצבא עסק בחינוך בלתי פורמלי והדריך נוער בשכונת שמואל הנביא בירושלים ובמדרשה במעלות. לבר-און תואר ראשון בכלכלה וחשבונאות מאוניברסיטת בר-אילן. לאחר סיום לימודיו הוסמך כרואה חשבון.

תחילת קריירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בר-און התחיל את מסלולו המקצועי במשרד רואי החשבון שטראוס לזר ושות', שם התמחה ועבד כמנהל ביקורת. לאחר שנתיים התמנה לסמנכ"ל ומנהל כספים בקבוצת דנאל בע"מ, חברה ציבורית העוסקת בגיוס והשמה של עובדים, בסיעוד ובשירותים סוציאליים. במשך שנה שימש מנכ"ל חברת א. דורי בניה בע"מ, העוסקת בבנייה למגורים ולמסחר.

תחבורה ותשתיות אזרחיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1997 מונה בר-און למנהל הכספים בחברת נתיבי איילון ולאחר שנתיים מונה למנכ"ל החברה.[1]

בשנת 2003 מונה בר-און למנכ"ל חברת דן, ולאחר שנתיים מונה למשנה למנכ"ל החברה הלאומית לדרכים בישראל בע"מ (לשעבר מע"צ). ב-2004 הפכה החברה לממשלתית[2] ובמסגרת זו קיבלה את האחריות על טיפול בקווי הרכבת החדשים. מבין הפרויקטים שנוהלו על ידי בר-און בחברה הלאומית לדרכים ניתן למנות את תכנון כביש מספר 1 החדש, מנהרות אכסאל, מחלף המוביל וכביש 77, כביש עוקף קריות וכביש 431.

בתחילת 2010 פרש בר-און[3] והקים את סי. איי.אס. פתרונות לתשתיות אזרחיות בע"מ C.I.S. CIVIL INFRASTRUCTURE SOLUTIONS LTD - חברה פרטית בבעלותו המספקת שירותי ייעוץ וניהול בתחומי בנייה ותשתיות במגזר הציבורי ובמגזר הפרטי.

באפריל 2014 חתם שר האוצר יאיר לפיד על אישור מינויו של בר-און למנכ"ל חברת נ.ת.ע.[4]

בר-און מתגורר כיום במושב ניר צבי, נשוי ואב לשלושה. בזמנו הפנוי מתאמן בריצת מרתון.

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפברואר 2014 אישר דירקטוריון חברת נת"ע את מינויו של בר-און למנכ"ל החברה. מינוי זה זכה לביקורות קשה עקב עברו של בר-און שכלל אזכורו לשלילה בשלושה מדו"חות מבקר המדינה. כך בשנת 2006 נחקר בר-און בחשד שבתפקידו כמנכ"ל חברת לנדקו שיחד את ראש עיריית לוד דאז, בני רגב, דרך אחיו, על מנת שהוא יקדם את זכייתה של חברת מגדלי מירב במכרז להקמת מרכז מסחרי בלוד. הזכייה הזו היטיבה לטענת המשטרה עם לנדקו, שהייתה אמורה לבצע את עבודות הפיתוח. לאחר חקירה נסגר התיק בעילה של "חוסר עניין לציבור".

בדו"ח מבקר המדינה משנת 2006 (57ב) נמתחה ביקורת כנגד החברה הלאומית לדרכים (מע"צ לשעבר) בדבר הליך על מינויו של בר-און למשנה למנכ"ל החברה הלאומית לדרכים. לפי הדו"ח, "משרד מבקר המדינה מעיר כי תהליך הבחירה של המשנה למנכ"ל לא היה שקוף." חוסר השקיפות נבע משתי סיבות עיקריות. הראשונה הייתה בקשר לאופן בה פעלה חברת ההשמה שמע"צ העסיקה כדי לאתר מועמדים: "[מע"צ] לא עמדה על כך שחברת ההשמה תתעד את כל שלבי תהליך החיפוש..על החברה להבטיח כי בשימוש בחברות השמה יישמר העיקרון של שקיפות, תוך תיעוד מלא של המהלכים שנעשו עד להמלצה על המועמד הסופי." (ע' 778)[5] שנית, מבקר המדינה מצא "כי לפי נוהלי החברה לא היה בסמכותו של יו"ר הדירקטוריון לאשר גיוס מועמדת על סמך איתור פרטני..בחירה של מועמד יחיד שמומלץ על ידי המנכ"ל מעלה חשש להעדפה בלתי מוצדקת, ופוגע בעיקרון שוויון ההזדמנויות לכול..." (ע' 779)[6] שנה לאחר מכן אוזכר בר-און בהקשר לליקויים בסדרי ההתקשרות של מע"צ עם מומחים וקבלנים.[7]

בדו"ח מבקר המדינה שהתפרסם באוקטובר 2013 (64א) באשר למשרד התחבורה, נאמר כי מנכ"ל נתיבי איילון בעבר, שי ברס, העסיק את החברה שבבעלות בר-און, שהיה קודמו בתפקיד, בניהול ביצוע תוכנית הארגון מחדש בגוש דן, עליה מתח המבקר ביקורת קשה. במסגרת ההעסקה שולם לחברה שכר טרחה הגבוה ב-476% ממה שנקבע בחוזה המקורי והסתכם ב-3.4 מיליון ש"ח. בהסכם נקבע גם תשלום קבוע של 150,000 ש"ח לחודש בלי שחברת CIS נדרשה להגיש חשבון מפורט של שעות העבודה שעבדו עובדיה בפועל והתפלגותן על-פי היועצים השונים.[8]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מחפשים פתרון יצירתי לעומס התנועה באיילון, מאת ענת ציגלמן, הארץ 17 יוני, 2002.
  2. ^ שינוי מעמדה של מע"צ מיחידת סמך במשרד התחבורה לחברה ממשלתית, הכנסת, מרכז מחקר ומידע, 30 נובמבר, 2004
  3. ^ עזיבה מפתיעה במע"צ: המשנה למנכ"ל פורש אחרי 4 שנים, מאת ליאור ברון, גלובס, 20 אוקטובר, 2009.
  4. ^ אושר סופית: יהודה בר-און מונה למנכ"ל חברת נ.ת.ע, גלובס, מאת עמירם ברקת, אפריל 7, 2014
  5. ^ דוח מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור, עמוד 778, 2006
  6. ^ דוח מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור, עמוד 779, 2006
  7. ^ קופת השרצים של יהודה בר-און, מאת עידן יוסף, מחלקה ראשונה, 12 בפברואר 2014
  8. ^ ארגון מחדש בתחבורה הציבורית במטרופולין תל אביב, דו"ח מבקר המדינה 64א (2013), עמ' 499 - 524