יהודה שירליאון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

רבי יהודה בן רבי יצחק מפריז, המכונה גם רבי יהודה שירילאון[1] (נולד כנראה בשנת ד'תתקכ"ד, 1164, נפטר בשנת ד'תתקפ"ד, 1224) היה אחד מחשובי בעלי התוספות בצרפת וראש ישיבת פריז. כונה גם גור אריה.

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבי יהודה שיריליאון היה בנו של רבי יצחק תלמידו של רבינו תם, בנו של רבי יהודה שהיה מראשוני בעלי התוספות, בנו של רבי יום טוב מפליזא, בנו של ריב"ן חתנו של רש"י.

דודו היה ר"י הזקן, חתן סבו רבי יהודה.

רבותיו ותלמידיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

היה תלמידו המובהק של דודו ר"י הזקן יחד עם חבריו רבי ברוך בן יצחק בעל התרומה, רבי שמשון בן אברהם הר"ש משאנץ, רבי שמשון מקוצי, ורבי אלחנן בנו של ר"י הזקן.

תלמידיו היו גם הם גדולי בעלי התוספות בתקופתם, ביניהם רבי יחיאל מפריז יורשו בראשות ישיבת פריז, רבי משה מקוצי מחבר ספר מצוות גדול - סמ"ג ורבי יצחק בן משה מווינה, מחבר ספר אור זרוע.

חיבוריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבי יהודה שירילאון כתב קובצי תוספות רבים שהיו מבוססים על תוספותיו של רבו ר"י הזקן, תוספותיו עובדו על ידי תלמידיו, ומתורתו נשתייר הרבה בקובצי התוספות שלפנינו. מחבוריו המקוריים מצויים כיום תוספותיו למסכת מגילה שנדפסו בדפוסי התלמוד שלפנינו[2], וכן תוספותיו למסכת ברכות שנדפסו לראשונה על שם רבי יהודה החסיד, אך הוברר שאינם לו אלא לרבי יהודה שיריליאון[3], חלק מתוספותיו למסכת שבת[4], וחלק מתוספותיו למסכת עבודה זרה[5].

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ שיר - אדון, ליאון - יהודה.
  2. ^ ראה אורבך בעלי התוספות.
  3. ^ נדפס מחדש ע"פ כתבי יד בשני כרכים על ידי הרב ניסן זק"ש, מכון התלמוד הישראלי, ירושלים תשכ"ט - תשל"ב.
  4. ^ לפרקים י"ז-כ"א, ראה במבוא לתוספות ר"י הזקן ותלמידיו למסכת שבת, כרך א', מכון אופק, ירושלים תשס"ז.
  5. ^ נדפס בתוך ספר 'שיטת הקדמונים' על מסכת עבודה זרה. הרב משה יהודה הכהן בלוי נוי יורק תשכ"ט.