יחידת מודיעין מטרות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
התג הנוכחי של גדוד 869
סיכת לוחמי יחידת צס"מ (צוות סיור מיוחד) טרם הקמת חיל האיסוף הקרבי. כיום - סיכת פלגת מוביל
תג היחידה של גדוד 595

יחידת מודיעין מטרות (יחמ"מ) הוא שמה של יחידת מודיעין השדה הפועלת תחת פיקוד הצפון ומשתייכת לגדוד 595 ולגדוד 869 של חיל האיסוף הקרבי. בסיסי הקבע של היחידה ממוקמים לאורך הגבול הצפוני של ישראל.

יעוד היחמ"מ כולל ביצוע משימות מודיעין קרבי הכוללות בניית בנק מטרות לצהל, איתור ואפיון אמצעי לחימה של ארגוני הטרור, וכמו כן סיוע בחיסול מטרות תוך הפעלת כוחות אש שונים בשימוש צה"ל.

היחידות מתמחות בגזרת לבנון וגזרת סוריה, והתמחות הלוחמים ביחידה היא בלוחמה, הסוואה, סיור, ניווט, תיעוד ופעילות בשטח הררי ובשטח סבוך.

היסטורית היחידה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1993 הוקם יחמ"מ הפלדה (נקראה אז יחידת "ניצן", כיום נקראת "גדוד ניצן" הפועל בגזרת פיקוד המרכז) כיחידה סודית על ידי סגן-אלוף יוסי גרינפלד. תפקיד היחידה היה לספק מודיעין בזמן-אמת לכוחות הפועלים והכוונת אש לעבר אויב. היחידה שהוקמה הייתה מסופחת למחלקת מודיעין שדה במפקדת חילות השדה (מפח"ש, היום זרוע היבשה), וחייליה חבשו כומתות שחורות עם סמל מודיעין.

בזמן שהיית צה"ל בדרום לבנון תיפקד היחמ"מ כיחידה נבחרת בתחום איסוף המודיעין הקרבי, ובצידה פעלו פלוגת לבנון של הית"מ (יחידת תצפיות מטכ"לית) באזור הגבול וגדוד הקשתות שהפעיל אמצעי מכ"ם. באסון המסוקים נהרגו שני לוחמי יחמ"מ.

בשנת 2000 עם הקמת חיל מודיעין השדה (כיום: חיל האיסוף הקרבי) ובעקבות האינתיפאדה השנייה עברה יחידת ניצן לפעול תחת פיקוד מרכז והפכה לגדוד הגדול והמבצעי ביותר בצה"ל (636) .

היחידה שחזרה לתפקד במרחב עוצבת הגליל היא גדוד שחף (869). בשנת 2014 הפכה הפלוגה הייעודית בגדוד עיט (595) גם היא לפלוגת יחמ״מ הפועלת תחת אוגדת הבשן.

סיכת לוחמי פלוגת היחמ"מ בגדוד 595

על פי נתונים שדווחו על ידי פיקוד הצפון, בנק המטרות שסיפקה היחידה לחירום ומלחמה נוצל וצה"ל קיבל יתרון גדול על חזבאללה כבר עם תחילת הלחימה בלבנון. בנוסף, בפעולות היחידה במלחמה אותרו וחוסלו משגרי טילים וחוליות מחבלים רבות של חזבאללה.

מבנה ותפקידים[עריכת קוד מקור | עריכה]

היחמ"מ מורכבת מארבע פלגות הפועלות תחת מסגרת אוגדתית, בשיוך לגדודיהם - שלוש תחת אוגדה 91 (גדוד 869) ופלגה אחת הפועלת תחת אוגדה 210 (גדוד 595).

פלגת מוביל - בעברה פעלה כיחידת מילואים עצמאית ואחר כיחידה סדירה, בשם תצפיות מיוחדות (תצ"מ), אשר לוחמיה היו יוצאי סיירת מטכ"ל ויחידת שלדג. בשנת 2000 נקבע כי צוות הסיור המיוחד יעבור לתפקד כפלגת יחמ"מ והחל בפעילות מבצעית. במהלך מלחמת לבנון השנייה שימשה פלגת מוביל כראש מערך היחמ"מ בגזרת הלחימה השונות. נשקם האישי של לוחמי הפלגה הוא M4 עם כוונות השלכה מסוג "מארס" וכן מקלעים קלים.

פלגה א' (אלמגור; "אינדיאנים") - בעת מלחמת לבנון השנייה שימשה פלגה א' כפלגת תצפיות נייחות (עת"פ) בגבול הלבנון. בעקבות הצורך ביחידות תצפית שגבר במהלך מלחמת לבנון השנייה נכנסו גם לוחמי הצוותים הנייחים ללבנון במסגרת פעולות רגליות. כחלק מלקחי המלחמה הוחלט כי מערך היחמ"מ הקיים אינו מספק וקיים צורך להרחיבו בגזרת גבול לבנון. עם קבלת ההחלטה החלה הסבה מהירה ללוחמים וייעודה של הפלגה נקבע כפלגת יחמ"מ. נשקם האישי של הלוחמים הוא רוס"ר מסוג M4 ומקלעים קלים מסוג נגב עם כוונות השלכה מסוג "מארס".

פלגה ב' - פלגת יחמ״מ הפועלת בגזרת סוריה. בתחילת דרכה פעלה הפלגה בצוותים ייעודיים במסגרת פלוגה ה' שהייתה שייכת לגדוד 869, טרם הקמת גדוד 595. עם הקמת הגדוד המשיכה הפלגה לעבוד במתכונת של צוותים ייעודיים, אך בעקבות השינויים האזורים בגבולותיה של מדינת ישראל וכחלק מתוכנית כוח האדם החדשה גדעון חיזק צה"ל את ההערכה לגבי הצורך בהקמת מערך יחמ"מ נוסף בגבול הסורי. עם הקמתו של גדוד 595 הוחלט על סיפוח הפלוגה הייעודית לפלגת יחמ״מ. בשנת 2014 עברה הפלגה למתכונת של צוותי יחמ״מ. צוותי היחמ״מ בפלגה מיומנים בהכרת האויב הסורי על שלל מרכיביו, בהכרת השטח ברמת הגולן ובהכוונת גורמי האש הפרוסים במרחב רמת הגולן. נשקם האישי של לוחמי הפלגה הוא M4 עם כוונות השלכה מסוג מארס וכן מקלעים קלים.

פלגה ג' ("גלדיאטורים")- פלגה שהייתה רכובה וחזרה לתפקד כיחמ"מ בנוסף לצוותים הרכובים שלה. כוללת בתוכה צוותי יחמ"מ, רחפנים ומחלקה רכובה.

הגעה והכשרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך ההכשרה יעבור הלוחם תוכני ניווט והסוואה רבים, התמחות באמצעים ייעודיים, לוחמת שטח פתוח, לוחמת שטח סבוך ובנוי, מסעות עם נשיאת משקלים כבדים, תצפית, הכוונות, סדרת תרגילי מלחמה, סיור ומודיעין קרבי. בתום ההכשרה מוכשרים הלוחמים כרובאי 06 וסייר 07.

בנוסף לטירונות (רובאי 05), ואימון יחידה כל לוחם ביחידה עובר קורסים המתואמים לתפקידו הייעודי בצוות, למשל: קורס חובשים, קורס מפקדים, קורס צילום וזיהוי מתקדם, קורס בניית עמדות שטח והסוואה ברמה גבוהה ביותר, קורס נהיגה מבצעית ועוד.

הטירונות והאימון המתקדם (16 שבועות טירונות ועוד 16 שבועות אימון מתקדם, סך הכל 32 שבועות הכשרה ראשונית) מתקיימים בבית הספר לאיסוף קרבי (בהל"ג) בבקעת סיירים שבדרום הארץ. ההכשרה הראשונית היא הכשרה זהה לכלל הגדודים של חיל האיסוף הקרבי.

לאחר ההכשרה, עולים הלוחמים לאימון יחידה, בו משלימים הלוחמים תכנים ייעודיים ליחמ"מ ולגזרה המבצעית בהם יפעלו. האימון מתבצע בבסיסי האם של היחידה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]