יצחק קאליש (אמשינוב)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רבי יצחק קאליש (1920 - י"ט באייר תשנ"ג, 1993) היה האדמו"ר מאמשינוב בארצות הברית.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד לרבי יוסף קאליש. אמו הייתה בתו של רבי חיים אלעזר וקס. נישא לבתו של רבי יוסף לנדא משושלת סטריקוב. בזמן מלחמת העולם השנייה נמלט עם דודו רבי שמעון שלום לווילנה ומשם לשאנגחאי וארצות הברית[1]. נישא בשנת תש"י לרחל לאה בת ר' דוב בעריש פרנקל, חסיד גור[2].

מיד לאחר נישואיו הקים את בית מדרשו בוויליאמסבורג בגיבויו המלא של הדוד רבי שמעון שלום שאף בא להשתתף בטיש יארצייט שערך לכבוד אביו רבי יוסף, אחיו של הרש"ש. בניסן תשכ"ד עבר לבורו פארק. הוא נהג במסורת חסידות וורקא-אמשינוב, ונודע באהבת ישראל. העביר מסורות מחסידות וורקא ואמשינוב. ביקר בבני ברק בשנת 1961[3] ושוב ב-1968[4].

ארונו הובא לקבורה בבית הקברות העתיק בטבריה.

בנו רבי יוסף הוכתר לממלא מקומו. חלק מהחסידים עלו לישראל ונקשרו לרבי יעקב אריה מיליקובסקי, האדמו"ר מאמשינוב בירושלים, אך הם ממשיכים להתאסף יחד עם בנו של רבי יוסף מארצות הברית, רבי מנחם קאליש, בחבורה בשם "זרע יצחק".

מדברי תורתו יצא לאור הספר "אמרי קודש", על ידי תלמידו הרב יוסף לנדא. נכדו הרב חיים מאיר ארנסטר הוציא מדברי תורתו וסיפוריו את הספרים "ימות עולם". רבים מתורותיו ומתולדות בית אמשינוב הודפסו בספר "שיח חסידים - ווארקי - אמשינאוו", יצא לאור על ידי איגוד "זרע יצחק".

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אשתו הראשונה ובתו נרצחו בשואה. מנישואין שניים אחר השואה נולדו בן ובת; רבי יוסף, ממלא מקומו באדמו"רות (נפטר בי"א בניסן ה'תש"פ[5]. היה נשוי לבת הרב אליהו שטרנבוך. בניו הם רבי מנחם, חתן רבי נתן דוד רוזנבוים, האדמו"ר מזוטשקא; ורבי אשר חיים, חתן רבי אהרן מנדלסון בנו של גאב"ד קוממיות.

בתו נישאה לרב ישראל ארנסטר, בנו של הרב משה ארנסטר, ונכדו של רבי חיים מאיר הגר מוויז'ניץ.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]