כדורגל נשים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: ניסוח.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

כדורגל נשים הוא ענף הספורט הבולט ביותר לנשים בארצות מסוימות ואחד היחידים המתקיימות בו ליגות מקצועיות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היסטוריה עתיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נשים שיחקו כדורגל מראשית ימי המשחק. על פי עדויות, נשים שיחקו בגרסה המוקדמת של המשחק (קוג'ו) בתקופת שושלת האן (25-220 לספירה). דמויות של שתי נשים משחקות קוג'ו מתוארות בפרסקו מתקופת השושלת. עם זאת, ישנן חילוקי דעות לגבי דיוק התאריכים. ההערכה המוקדמת ביותר מתוארכת סביבות שנת 5000 לפני הספירה.

כדורגל נשים באירופה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גם בכדורגל המודרני קיים תיעוד מוקדם של משחקי נשים. ייתכן שנשים צרפתיות שיחקו כדורגל כבר במאה ה-12, כחלק ממשחק עממי באותה התקופה. קיימת גם עדות מ-1790 לתחרות כדורגל נשים שנתית בסקוטלנד. ב-1863, נקבעו נהלים האוסרים אלימות במגרשים, שהפכו את המשחק למקובל יותר על נשים מבחינה חברתית. משחק הנשים הראשון שנרשם על ידי התאחדות הכדורגל הסקוטית התקיים ב-1892 בגלאזגו. משחק הנשים הראשון שנרשם באנגליה התקיים ב-1895. ליידי פלורנס דיקסי מילאה תפקיד חשוב בביסוס המשחק, בארגון משחקי ראווה למטרות צדקה, וב1895 מונתה לנשיאת מועדון הכדורגל של הנשים הבריטיות, בהציבה תנאי "שעל הבנות לאמץ את רוח המשחק בליבן ובנשמתן".

נֶ‏טי הניבּ‏וֹ‏ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצת הנשים המוקדמת ביותר באירופה, שתועדה לעומק, הוקמה על ידי האקטיביסטית ‏נֶ‏טי הניבּ‏וֹ‏ל (Nettie Honeyball‏), באנגליה ב-1894. הקבוצה נקראה מועדון הכדורגל של הנשים הבריטיות. ‏נֶ‏טי הניבּ‏וֹ‏ל מצוטטת, "יסדתי את ההתאחדות בסוף השנה שעברה עם החלטה נחושה להוכיח לעולם שנשים אינן היצורים 'הקישוטים וחסרי התועלת' שהגברים דימיינו".

קבוצות של מקומות עבודה במלחמת העולם הראשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בזמן מלחמת העולם הראשונה כדורגל הנשים הפך לפופולרי בהיקפים גדולים, כאשר העסקתן של נשים בתעשייה הביאה להקמת קבוצות במסגרת משחקי מקומות עבודה, בדומה למה שקרה 50 שנים מוקדם יותר עבור גברים. הקבוצה המצליחה ביותר באותה התקופה הייתה דיק, קר'ס ליידיס מפרסטון, אנגליה. הקבוצה שחקה בטורניר כדורגל הנשים הבינלאומי הראשון ב-1920. הן שיחקו נגד קבוצה מפריז באפריל, והרכיבו את רוב נבחרת אנגליה במשחק נגד הסקוטיות ב-1920, וניצחו 22-0. הן חזרו לסקוטלנד ב-1921 למשחק נוסף עם קהל של 6,000 צופים. הן סיירו לאחר מכן בסקוטלנד ושיחקו בחמישה משחקים עבור קהל של 70,000 נפש.

איסור משחקי נשים באנגליה וסקוטלנד[עריכת קוד מקור | עריכה]

למרות שמשחקי הנשים היו לעתים יותר פופולרים ממשחקי הגברים (במשחק נשים אחד היה קהל של 53,000 איש), הונחתה עליהם מהלומה קשה באנגליה וסקוטלנד ב-1921. התאחדות הכדורגל, באנגליה, אסרה על נשים לשחק במגרשי ההתאחדות, בטענה שמשחקי הנשים חסרי טעם. רשויות הכדורגל הסקוטיות הוציאו צו דומה. אחדים טענו שההחלטות הללו נבעו מקנאה בקהל הרב שמשחקי הנשים משכו. האיסור הביא להקמתו של התאחדות כדורגל הנשים האנגלית, ומשחקי הנשים הועברו למגרשי הרוגבי ומגרשי כדורגל שאינם קשורים להתאחדות. האיסור הקטין את החשיפה הציבורית לכדורגל הנשים והאט את צמיחתו, אך לא עצר אותו. כדורגל הנשים המשיך לייצר שחקניות מקצועיות ואוהדים. האיסור על משחקי נשים נותר עד שנת 1971[1].

המאה ה-21[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת המאה ה-21, כדורגל נשים, בדומה לכדורגל הגברים, התמקצע וצמח, הן בפופולריות שלו והן בתפוצה שלו[2]. מתחילת הדרך ב-1894 ועד 1999, בה נמכרו 1,194,221 כרטיסים למשחקי גביע העולם בכדורגל נשים[3], התמיכה בענף עלתה וצמחה סביב העולם. היום נחשב כדורגל הנשים לאחד משלושת ענפי הספורט הפופולריים בעולם.

עם זאת, כמו בענפי ספורט אחרים, נשים נאבקות על תשלום הולם והזדמנויות מקצועיות השוות לשחקני כדורגל מהמין השני[4][5]. ליגות גדולות ומשחקים בינלאומיים סובלים מכיסוי עיתונאי וטלויזיוני הנמוך בהרבה מזה של משחקי הגברים[6]. לדוגמה, גביע אלגרב, טורניר בינלאומי חשוב, זכה לשידורים מעטים מאד באירופה, ולא שודר בכלל בארצות הברית ובאזורים אחרים.

אחת מהקבוצות המקצועניות הראשונות הייתה קבוצת הנשים האמריקאית, ששיחקה לראשונה ב-1985. ביפן קיימת ליגה ממומנת, הנקראת L. League, המארחת משחקי ידידות ומחנות אימונים, במטרה להעלות את המיומנות והרמה של המשחקים.

התאחדות כדורגל הנשים האמריקאית WUSA בארצות הברית, בתחילת שנות ה-2000, הייתה הליגה הכל-מקצוענית הראשונה בעולם; עם זאת הצלחתה בת החלוף הוותה כישלון. כיום הליגות הלאומיות בארצות המפותחות, כגון הליגה הלאומית באנגליה, ה-L. League ביפן, ה-W-League בארצות הברית, ה-Bundesliga בגרמניה ואוסטריה, ה-Toppserien בנורווגיה, ה-Superliga Femenina בספרד, הליגה הלאומית באוסטרליה ואחרות, הן ברובן חובבניות או מקצועיות למחצה. מארגני ה-WUSA עם זאת, הודיעו על כוונתם לפתוח מחדש את הליגה המקצוענית בשנת 2009.

טורניר כדורגל הנשים האולימפי מהווה תחרות למשחקי גביע העולם, בשל הורדת המגבלות על שחקנים מקצוענים ועל גילם.

תחרויות פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

גביע העולם בכדורגל נשים הוא טורניר הכדורגל החשוב ביותר לנשים. הטורניר מאורגן מאז 1991 על ידי פיפ"א. הוא כולל 16 נבחרות כדורגל ומתקיים כל ארבע שנים.

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – גביע העולם בכדורגל נשים 2015

אליפות אירופה בכדורגל נשים היא תחרות הכדורגל הנשים המרכזית לנבחרות שחברות באופ"א (איגוד התאחדויות הכדורגל האירופיות). הטורניר נערך מאז 1984, כל ארבע שנים.

טורניר כדורגל נשים באולימפיאדה קיים משנת 1996. בשונה מכדורגל הגברים, אין הגבלות על גיל או מקצועניות השחקניות.

גביע ליברטדורס לנשים הוא אליפות דרום אמריקה לקבוצות בכדורגל נשים המתקיים אחת לשנה.

גביע ה-FA לנשים הוא טורניר הגביע הבכיר בכדורגל נשים באנגליה והוא נערך החל מ-1971 (לאחר הסרת האיסור על משחקי נשים באנגליה בשנה זו).

גביע הזהב של CONCACAF לנשים היא תחרות הכדורגל נשים המרכזית לנבחרות שחברות בקונפדרציית הכדורגל של צפון אמריקה, מרכז אמריקה ושל מדינות האיים הקריביים. התחרות נערכת לפעמים בפני עצמה, ובפעמים אחרות כטורניר העפלה לגביע העולם. 

גביע אלגארבה הוא אחד הטורנירים הנחשבים והוותיקים בתחום כדורגל הנשים העולמי. הטורניר מתקיים מדי שנה מאז שנת 1994, באזור אלגארבה בפורטוגל

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Grainey, Timothy F, Beyond Bend It Like Beckham: The Global Phenomenon of Women's Soccer, University of Nebraska Press, 2012, ISBN 0803240368
  2. ^ FIFA, The women's game's incessant growth, ‏08 Mar 2014
  3. ^ FIFA, [http://www.fifa.com/mm/document/fifafacts/womcompwwc/01/32/71/88/50thingsyounee.pdf 50 things you need to know about the FIFA Women's World Cup], ‏18 March 2011 (באנגלית)
  4. ^ Owen Gibson, The Guardian, Men's and women's football: a game of two halves, ‏8 September 2009
  5. ^ Eurosport, Yahoo! sport, Football - England women 'refuse to sign' FA contracts in wage dispute, ‏8 January 2013
  6. ^ Jane Martinson, The Guardian, No increase in women's sport coverage since the 2012 Olympics, ‏13 March 2014