מועצת חכמי התורה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מועצת חכמי התורה היא הגוף הרבני בעל הסמכות העליונה בתנועת ש"ס.

תולדות המועצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מועצת חכמי התורה הוקמה עם הקמת תנועת ש"ס בשנת 1983, במטרה לשמש כהנהגה הרוחנית לתנועה החדשה. כמפלגה חרדית חדשה הלכה תנועת ש"ס בעקבות אגודת ישראל ומועצת גדולי התורה שלה והקימה מנגנון דומה. עם הקמתה, הייתה מועצת חכמי התורה להנהגה רוחנית ספרדית חדשה אך נהנתה מתמיכה מנהיגותית מטעם גדולי התורה האשכנזים ובראשם הרב שך[1].

כינוס היסוד היה בחודש אייר תשמ"ג והשתתפו בה מקימי חברי המועצה הראשונה, הראשון לציון הרב עובדיה יוסף, הרב שמעון בעדני, הרב שלום כהן, הרב גבריאל טולדנו והרב שבתי אטון (שני האחרונים פרשו בשנת 1990 בעקבות הפסקת התמיכה מצד גדולי התורה האשכנזים) כולם בוגרי ישיבת פורת יוסף[2]. מזכיר המועצה הראשון היה יחזקאל אסחייק, איש אמונו של הרב שך.

חברי מועצת חכמי התורה מרכיבים את רשימת המועמדים לבחירות, מחליטים על הסכמים קואליציוניים וקובעים את מדיניותה הפוליטית והמדינית של המפלגה. לדוגמה בשנת 1990 (במה שזכה לכינוי "התרגיל המסריח") נתנו הוראה לחברי הכנסת לא להצטרף לממשלה בראשות שמעון פרס[3]. ובספטמבר 1990 נתנו הוראה לחברי הכנסת להישאר בקואליציה ולא לפרוש מההמשלה, כתגובה לחקירה שנפתחה נגד חבר הכנסת אריה דרעי[4].

היו שטענו כי המועצה הוקמה כדי להבטיח את שליטתו של הרב שך במפלגה, ושלכן מונו למועצה הרבנים בעדני, טולדנו ואטון שלמדו אצל הרב שך במשך השנים. גם הרב שלום כהן נחשב מנאמניו של הרב שך[5]. לאחר פרישתו של יחזקאל אסחייק מש"ס, עם השר הרב יצחק פרץ, עקב התרגיל המסריח, מונה במקומו הרב משה מאיה, שלימים היה חבר הכנסת ולבסוף הפך חבר מועצת חכמי התורה. לאחר הרב מאיה שימש בתפקיד חבר הכנסת לשעבר רפאל פנחסי, במשך כ-14 שנה, עד לפטירת הרב עובדיה יוסף.

כנשיא המועצה שימש הרב עובדיה יוסף במשך 30 שנה. לאחר פטירתו ירש את התפקיד הרב שלום כהן[6], ובנו של הרב עובדיה, הרב דוד יוסף, מונה לחבר במועצה. ב-15 בינואר 2015, לקראת הבחירות לכנסת ה-20 מונה הרב ראובן אלבז כחבר במועצה.

ביוני 2007, הורתה מועצת חכמי התורה ל-12 חברי ש"ס בכנסת לתמוך בשמעון פרס בבחירות לנשיאות[7].

ב-24 בפברואר 2014 התכנסה המועצה בבני ברק לישיבה משותפת עם מועצות גדולי התורה של דגל התורה ואגודת ישראל, לצורך דיון במסקנות "הוועדה לשוויון בנטל" (הוועדה שבראשה עמדה איילת שקד) לגבי גיוס בני ישיבות לצה"ל[8].

בדצמבר 2014 דחתה המועצה את רצונו של אריה דרעי להתפטר, בעקבות פרסום ההקלטות של הרב עובדיה יוסף, שבהן הוא תוקף את דרעי[9].

בספטמבר 2017 התפטר ח"כ יגאל גואטה מהכנסת בעקבות דרישת רבני המועצה. זאת, לאחר שסיפר בריאיון לגלי צה"ל כי שנתיים קודם לכן השתתף בטקס נישואים חד-מיניים של אחיינו, ושאמר למשפחתו שחובה עליהם לבוא לשמחו[10].

בעקבות התפרצות נגיף הקורונה בישראל, הודיעה המועצה בספטמבר 2020 כי "יש לקיים את כל התפילות במרחב הפתוח, ואין לקיים כלל תפילות במקומות סגורים"[11].

מבנה הסמכות אצל ש"ס הפוליטית הייתה זהה לזו של דגל התורה והיא הייתה כפופה למועצת חכמי התורה ולמנהיגותו של הרב עובדיה יוסף, בפרט לאחר מינויו של אלי ישי לראש מפלגת ש"ס[12].

חברי המועצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון ל-2018 חברי מועצת חכמי התורה הם:

מזכירי המועצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ מרדכי אלקן, הרב שך: דגל לליטאים, מעריב, 4 בנובמבר 1988
 2. ^ ישיבת פורת יוסף - "בית־היוצר" של מועצת חכמי התורה, מעריב, 26 ביולי 1984
 3. ^ מנחם רהט, הרצוג הציל את שמיר, מעריב, 23 במרץ 1990
 4. ^ מנחם רהט, חכמי ש"ס פסקו: נשארים בקואליציה, מעריב, 13 בספטמבר 1990
  מנחם רהט, ש"ס: אם המשטרה תמשיך להדליף נפרוש, מעריב, 12 בספטמבר 1990
 5. ^ יואל ניר, אריה דרעי, לידתה של ש"ס
 6. ^ יאיר אטינגר, מנהיג רוחני חדש לש"ס: הרב שלום כהן יעמוד בראש מועצת חכמי התורה, באתר הארץ, 8 באפריל 2014
 7. ^ יאיר אטינגר, מועצת חכמי התורה הורתה לח"כים של ש"ס לתמוך בפרס, באתר הארץ, 8 ביוני 2007
 8. ^ יאיר אטינגר, ועידת הפסגה החרדית: "נתניהו מבקש לעקור את התורה", באתר הארץ, 24 בפברואר 2014
 9. ^ יאיר אטינגר, מועצת החכמים של ש"ס דחתה את התפטרות דרעי; טיוטת מכתב התמיכה בו הוכנה מראש, באתר הארץ, 29 בדצמבר 2014
  יאיר אטינגר, פרשנות || המכתב של דרעי וההודעה של מועצת החכמים - לא סוף פסוק, באתר הארץ, 30 בדצמבר 2014
 10. ^ אהרן רבינוביץ, ח"כ יגאל גואטה מש"ס התפטר בלחץ רבנים אחרי שהשתתף בחתונת אחיינו ההומו, באתר הארץ, 13 בספטמבר 2017
 11. ^ אהרן רבינוביץ, מועצת חכמי התורה של ש"ס קראה להפסיק להתפלל במקומות סגורים, באתר הארץ, 29 בספטמבר 2020
 12. ^ אשר כהן. 2006. ש"ס: פריפריה בלב המרכז, בתוך: אביעזר רביצקי (עורך), ש"ס - היבטים תרבותיים ורעיוניים, תל אביב: הוצאת עם עובד, עמ' 333
 13. ^ ידיעה על צירופו של הרב דוד יוסף
 14. ^ אבי שיף, הגאון רבי ראובן אלבז צורף למועצת החכמים, באתר בחדרי חרדים.