הבדלים בין גרסאות בדף "רובוט צבאי"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נוספו 141 בתים ,  לפני 4 שנים
הגהה, הוספת קטגוריה
(ביטול גרסה 17785610 של 85.130.244.239 (שיחה), שחזור)
(הגהה, הוספת קטגוריה)
 
== היסטוריה ==
[[Fileקובץ:Tt-26.jpg|thumbממוזער|[[טלטנק]], פברואר 1940]]
רובוטים צבאיים היו קיימים כבר ב[[מלחמת העולם השנייה]] ו[[המלחמה הקרה]] שם נעשה שימוש ב[[גלית (רכב)|גלית מוקש עוקב]] הגרמני וה[[טלטנק]] הסובייטי.
 
על אף שהשימוש ברובוטים ב[[מלחמה]] הוא בדרך כלל נושא המוזכר ב[[מדע בדיוני]], מתבצע מחקר נרחב על מנת שישמשו כאמצעי עתידי ללחימה. כבר היום מספר רובוטים צבאיים נמצאים בשימוש בצבאות שונים בעולם.
 
יש המאמינים שעתיד הלוחמה המודרנית יהיה על ידי שימוש במערכות נשק אוטומטיות. [[צבא ארצות הברית]] משקיע רבות ב[[מחקר ופיתוח]] על מנת לפרוס מערכות אוטומטיות שכאלה. המערכת הבולטת ביותר כיום בשימוש היא ה[[מטוס ללא טייס]] (לדוגמה: [[RQ-2 פיוניר]] ו-[[MQ-1 פרדטור]]) היכולה להיות חמושה ב[[טיל אוויר-קרקע|טילי אוויר-קרקע]] ומופעלת מרחוק בתפקידי סיור. בשנים 2004 - 2005 [[DARPA]] קיימה תחרויות ופרס של 2 מיליון דולר, במטרה לערב חברות פרטיות ואוניברסיטאות כדי לפתח [[כלי רכב בלתי מאויש]] שיוכל לנווט בשטח הקשה ב[[מדבר מוהאבי]], בשנים 2012 - 2014 התקיימה [[תחרות אתגר הרובוטיקה של דארפ"א|תחרות אתגר הרובוטיקה של DARPA]] במטרה לפתח רובוטי שטח חצי-עצמאיים שיוכלו לבצע "משימות מורכבות בסביבות מסוכנות בהן אדם לא יכול לשרוד", בתחרות זו השתתפו גם חברות ישראליות.<ref name=":1">[http://www.idf.il/1133-19020-he/Dover.aspx רובוטריקים – מאחוריכם: הרובוטים של צה"ל הופכים לחכמים יותר], באתר [[צה"ל]], 22 במאי 2013</ref>
 
ב[[צה"ל]] מופעלים משנת 2009 כלי רכב בלתי מאוישים חצי-עצמאיים מסוג [[גארדיום]] המשמשים כאמצעי תצפית בעיקר ב[[פיקוד הדרום]], לאורך [[גדר המערכת סביב רצועת עזה|גדר המערכת]]. כלי הרכב נוסעים לאורך הצירים, כאשר 90% מהזמן הדבר נעשה ללא התערבות המפעיל.<ref name=":1" /> באותה שנה החל [[חיל הים]] להפעיל את ה[[פרוטקטור (כלי שיט)|פרוטקטור]], [[כלי שיט בלתי מאויש]].<ref>מיכל דניאלי, [http://www.mako.co.il/pzm-magazine/Article-7e2195d6b468531006.htm כלים בלתי מאוישים בצה"ל: בים, באוויר וביבשה], באתר מאקו, 16 בפברואר 2012</ref> כמו כן קיימים בצה"ל רובוטים המיועדים לפירוק מטעני חבלה הנקראים סה"ר (סייר הנדסי רובוטי), הסה"ר נע בצורה אוטונומית לצורך גילוי מטענים וטיפול בהם.<ref>[http://www.idf.il/1133-16668-he/Dover.aspx העתיד של חיל ההנדסה: סה"ר – גשש הנדסי רובוטי], באתר צה"ל, 24 ביולי 2012</ref><ref name=":1" />
</ref><ref name=":1" />
 
יחד עם זאת לנשקים אלה יש מגבלה אחת בלהפוך לאוטונומיים בצורה מלאה: נדרשת התערבות מסוימת של בן אדם על מנת לוודא כי לא חל על המטרות מגבלות אש מסוימות, כפי שמוגדר ב[[דיני מלחמה|דיני המלחמה]] של [[אמנות ז'נבה]].
 
== סוגי רובוטים צבאיים ==
 
=== כלי טיס בלתי מאויש (כטב"מ) ===
{{ערךהפניה לערך מורחב|כלי טיס בלתי מאויש}}
כלי טיס בלתי מאוישים הופיעו כבר בסוף [[שנות ה-70 של המאה ה-20]]. הם החלו כ[[מטוס זעיר ללא טייס|מטוסים זעירים ללא טייס]] (מזל"טים) המופעלים ב[[שלט רחוק]] ובהמשך התפתחו לכלים במגוון גדלים בעלי יכולות חצי-אוטונומיות וטווחי טיסה ארוכים. כיום ישנם מגוון רחב של כטב"מים למגוון משימות. בנוסף לכטב"מי מודיעין או הטעיה ישנם כטב"מי תקיפה, המסוגלים לירות חימוש מדויק על מטרות קרקעיות.
 
 
=== כלי רכב בלתי מאויש (כרב"מ) ===
[[Fileקובץ:SWORDS robot.jpg|thumbממוזער|רובוט [[SWORDS]] חמוש ב[[מקלע M249]]]]
כרב"מ הוא כלי רכב על פני הקרקע ומבלי שנמצא עליו בן אדם. נועד בעיקר למשימות [[סיור]], פינוי [[מוקש]]ים ופתיחת צירים במצבים בהם נוכחות אדם עלולה להיות מסוכנת. הכרב"מ מצויד בדרך כלל ב[[חיישן|חיישנים]] על מנת לקבל קלט מהסביבה. יחסית לתחום הכטב"מים, תחום הכרב"מים נמצא רק בתחילת דרכו עקב הקושי לנווט את הכלי בקרקע רוויית מכשולים ומגבלות תנועה.
 
לדוגמה: [[גארדיום]] (מכונה ב[[צה"ל]] "שותף נאמן"), [[רעם השחר]] ([[דחפור די-9 בשירות צה"ל]] ב[[שלט רחוק]]), [[אוונגרד (כלי רכב בלתי מאויש)|אוונגרד]] ו-[[SWORDS]].
 
=== כלי שיט בלתי מאויש (כשב"מ) ===
{{ערךהפניה לערך מורחב|כלי שיט בלתי מאויש}}
כשב"מ יכול לשמש למשימות סיור ימיות, לוחמה ימית או איתור [[מוקש ימי|מוקשים ימיים]], בצורה אוטונומית או כאשר הוא נשלט מרחוק, כחלק מצי של ספינות מאוישות או לבדו.
 
לדוגמה: [[קטאנה (כלי שיט בלתי מאויש)|קטאנה]], ו[[פרוטקטור (כלי שיט)|פרוטקטור]].
 
=== רובוטים לסילוק פצצות ===
 
רובוטים ל[[סילוק פצצות]] הם רובוטים ב[[שלט רחוק]] שמופעלים על ידי [[חבלן]] ומטרתם לנטרל [[מטען חבלה|מטעני חבלה]]. רובוטי ס"פ נמצאים גם בשימוש [[משטרה|משטרתי]]-אזרחי ולא רק בשימוש ה[[צבא]]. רובוטים אלה כוללים בדרך כלל [[מצלמת וידאו]], זרוע עם [[צבת]] ולעתים גם [[רובה ציד]]. חלק מהרובוטים יכולים לנוע בצורה אוטונומית, לזהות מטענים ולנטרלם.
 
לדוגמה: [[אנדרוס MarkV-A1]], ו[[טאלון]].
 
== השפעה ==
 
=== יתרונות ===
[[מייג'ור]] קנת רוז מצבא ארצות הברית מונה את היתרונות ברובוטים צבאיים ב[[מלחמה|לחימה]]<ref>[http://news.bbc.co.uk/cbbcnews/hi/teachers/citizenship_11_14/subject_areas/scientific_development/newsid_1923000/1923299.stm Robot soldiers], באתר הבי.בי.סי., 12 באפריל 2002</ref>:<blockquote>"מכונות אינן מתעייפות. הן לא סוגרות את העיניים. הן לא מסתתרות תחת עצים כשמתחיל לרדת גשם ולא מדברות עם חבריהן... תשומת לב אנושית לפרטים בתורנות שמירה, יורדת בצורה משמעותית לאחר שלושים הדקות הראשונות... מכונות אינן יודעות פחד".</blockquote>ניתן דגש על כיצד להפוך את הרובוטים ליותר אוטונומיים, עד לרמה בה הם יוכלו לפעול בכוחות עצמם למשך תקופה ממושכת, ואפילו מעבר לקווי האויב. רוב הרובוטים הצבאיים מופעלים מרחוק ואינם נושאים נשק, הם משמשים למעקב, איסוף [[מודיעין צבאי|מודיעין]], נטרול [[מטען חבלה|מטענים]] ועוד. הרובוטים שכן מצוידים בנשק מופעלים מרחוק כך שלא יהיו מסוגלים להרוג בצורה אוטונומית.
[[Fileקובץ:ARV-A-L.jpg|thumbממוזער|XM1219 - רכב רובוטי חמוש]]
 
=== סיכונים ===
 
=== היבטים חוקיים ואתיים ===
ישנם המתנגדים לפיתוח רובוטים צבאיים אוטונומיים בעלי נשק, הדבר נובע משלוש סיבות עיקריות:<ref name=":2">שחר סמוחה, [http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000827552 חיסול אוטומטי: קבלו את הדור הבא של הרובוטים הצבאיים], באתר גלובס, 7 במרץ 2013</ref>
</ref>
* הבחנה בין [[לוחם|לוחמים]] ללא מעורבים
* עיקרון ה[[מידתיות]]
 
=== אפקט פסיכולוגי ===
חיילים אמריקאיים נותנים שמות לרובוטים המשרתים לצידםלצדם, לפעמים הם נקראים על שמות חבריהם האנושיים, משפחה, מפורסמים, חיות מחמד או על שם החייל שמפעיל אותם. "מין" הרובוט נקשר בדרך כלל למצב הזוגי של החייל המפעיל.
 
לעתים מודבקות [[מדליה|מדליות]] פקטיביותפיקטיביות על הרובוטים ואף נערכו הלוויות לרובוטים שנהרסו.<ref name=":0">[http://www.nbcnews.com/tech/innovation/soldiers-3-robots-military-bots-get-awards-nicknames-funerals-f4B11215746 Soldiers <3 robots: Military bots get awards, nicknames ... funerals], חדשות NBC,{{כ}} 28 בספטמבר 2013</ref> ראיונות שנערכו עם חיילים העוסקים בגילוי חומרי נפץ העלו כי על אף שהם מרגישים טוב יותר לאבד רובוט מאשר בן אדם, הם גם מרגישים כעס ותחושת אובדן אם הרובוט נהרס. סקר שנערך בקרב 746 אנשי צבא אמריקאיים הצביע על כך ש-80% מהם אוהבים את הרובוטים הצבאיים שלהם, כאשר החיבה גדולה יותר כלפי רובוטיים קרקעיים מאשר אוויריים.<ref name=":0" /> השרדותהישרדות יחד במצבים מסוכנים מגדילה את החיבור בין החייל לרובוט, והתקדמות עתידית בתחום ה[[בינה מלאכותית|בינה המלאכותית]] עשוי לחזק חיבור זה.<ref name=":0" />
 
== רובוטים צבאיים במדע בדיוני ==
רובוטיים צבאיים מופיעים בסרטי [[מדע בדיוני]], סדרות טלוויזיה וספרים, לפעמים הם מוצגים ככלי נשק שיצא משליטת האדם המפעיל אותו.
[[Fileקובץ:Terminator Exhibition T-1.jpg|thumbממוזער|הרובוט T-1 המופיע בסרט "[[שליחות קטלנית 3: עלייתן של המכונות]]"]]
דוגמאות לרובוטים צבאיים בדיוניים:
* T-1 הוא רובוט צבאי אשר פותח על ידי צבא ארצות הברית בסרט "[[שליחות קטלנית 3: עלייתן של המכונות]]".
* ED-209 - רובוט צבאי בעל חימוש כבד מסוג [[מכה (רובוט)|mech]] אשר הוצע להיות מוסב לשימוש אזרחי (רובוט [[משטרה]]) בסרט "[[רובוקופ]]".
* בסרט "[[תקלה מופלאה]]" הרובוט הצבאי הניסיוני המכונה "מספר 5", נפגע ממכת [[ברק]] ומפתח מודעות עצמית.
* בסרט "[[כוכב אדום (2000)|כוכב אדום]]", AMEE הוא רובוט שמצוות למשלחת אסטרונאוטים למאדים, הרובוט נפגע בנחיתה וכתוצאה מכך מתחיל לתקוף את הסובבים אותו.
* בסרט "[[בין כוכבים]]" יוצאים עם הצוות בחללית שני רובוטים  בעלי אינטליגנציה מלאכותית בשם טארס וקייס.
* בספר "[[מלחמת הרובוטים]]" מתואר כי רובוטים בכל העולם תוקפים את בני האדם, ובין היתר טנקים בלתי מאוישים ורובוטים צבאיים אחרים.
 
==ראו גם==
 
==קישורים חיצוניים==
* {{ויקישיתוף בשורה}}
* [http://www.militaryrobotics.co.uk/ "Biomass military robot in development"]
* [http://www.robotictechnologyinc.com/images/upload/file/Presentation%20EATR%20Brief%20Overview%206%20April%2009.pdf EATR: Energetically Autonmous Tactical Robot] - Phase II Project
| accessdate=2008-02-02 }}
*[http://online.wsj.com/article/SB10001424052702303624004577337740196727630.html As Wars End, Robot Field Faces Reboot] April 11, 2012
*[http://www.idf.il/1806-21867-he/Dover.aspx רובוטריקים 2025: כלי הרכב הבלתי מאוישים של העתיד נחשפים], אתרבאתר צה"ל, 15 במאי 2015
 
== הערות שוליים ==
 
[[קטגוריה:רובוטיקה]]
[[קטגוריה:טכנולוגיה צבאית]]

תפריט ניווט