לדלג לתוכן

קודקס – הבדלי גרסאות

נוספו 330 בתים ,  לפני שנתיים
אין תקציר עריכה
מ (קישורים פנימיים)
ב[[העת העתיקה|עת העתיקה]] ספרים נכתבו בתבנית [[מגילה]] נגללת, בדומה ל[[ספר תורה|ספרי התורה]] הנוהגים עד היום, עד [[המאה השלישית]]. מכאן הכינוי מגילות לספרים הנפרדים. מכאן גם הכינוי "בית עקד הספרים": ספרי המגילות היו נעקדים (נקשרים) ברצועות עור כדי שהמגילות לא ייפתחו, ומשום כך ה[[ספרייה|ספריות]] שבהן הונחו המגילות הקשורות נקראו בתי עקד הספרים.
 
החל מ[[המאה השנייה לספירה]] החל מעבר איטי ממגילה לקודקס בספרות היוונית והרומאית, מעבר שהפך לדומיננטי במאות הרביעית והחמישית{{הערה|1=[[בצלאל בר כוכבא]], חג הפורים בימי הבית השני ומגילת אסתר באסיה, בתוך סיני, תשרי-טבת תשנ"ח, עמוד פא}}. בתחילה נכתבו המצחפים על גבי פפירוסים ועם הזמן נכתבו גם על קלף ועור.
 
לאחרהאזכור הראשון של המונח מצחף בספרות יהודית קיים בספר [[הלכות פסוקות]] מן [[המאה ההשמינית לספירה]] ולפי פרופ' [[מלאכי בית-3אריה]] זהו הזמן המשוער של המעבר ממגילה לקודקס בספרות היהודית{{הערה|המאה[[מלאכי השלישיתבית-אריה]], הופיעוקודיקולוגיה מצחפים ראשוניםעברית, בתבניתקדם-פרסום כתביגרסת הידאינטרנט העשוייםגרסה דפים0.11 כספר(תשע"ט), פרק א, עמ' 36-40}}. המילה מצחף נטבעה עוד בתקופת ה[[גאונים]] מן ה[[ערבית]] (مصحف), ומקורה כנראה אתיופי (השורש צח"ף ב[[געז]] פירושו לכתוב). בתחילה נכתבו המצחפים על גבי פפירוסים, ועם הזמן נכתבו גם על קלף ועור. גם כתבי היד החשובים של ה[[תנ"ך]], כגון [[כתר ארם צובא]], בנויים כמצחפים.
 
==קודקס חוקים==