לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "סרווש"

הוסרו 16 בתים ,  לפני שנה
מ
(←‏מידע כללי: עריכה קלה, הוספת קישורים פנימיים)
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה דרך האתר הנייד עריכה מתקדמת מהנייד
 
=== הקהילה היהודית ===
מנהיגי הקהילה היו ראש הקהילה (החל את תפקידו בשנת 1860), ושני סגניו. באספה הכללית ישב ראש מנהל האדמיניסטרציה של המועצה המקומית. סידור זה היה בתוקף עד 1867. בשנה זו נחקק בהונגריה חוק "האמנציפציה", הקובע, כי יהודי הונגריה שווים בזכויותיהם האזרחיות והפוליטיות לשאר אזרחי הארץ.{{הערה|שם=הערה מספר 26265483:0}} אז בוטלה הקהילה. במחצית השנייה של שנות ה-30 של המאה הקודמת, החלו לחלחל להונגריה עקרונות ה[[נאציזם|נאציזם,]]. בעקבות כך, הכריז ראש ממשלת הונגריה, [[מיקלוש הורטי]], בשנת 1938, כי בהונגריה קיימת בעיה יהודית וממשלתו תדאג לפתור את הבעיה היהודית. הואיל וכך, ובמטרה לפתור את הבעיה, הוא הגיש ל[[פרלמנט]] הצעת חוק - "החוק היהודי הראשון" והוסיף לזה גם את "חוק היהודים השני", שהיה דומה ל[[חוקי נירנברג]]. עם החלת ״החוק היהודי הראשון״ החלו הגזירות נגד היהודים, כמו למשל, שלילת הרישיונות להפעלת בתי מרזח שבבעלותם. אולם, פרנסתם של המוזגים בעיירה לא נפגעה, הואיל ושמונה מהם היו גם בעלי מכולת. המוזג התשיעי, הקים מפעל לייצור סבון והעסיק נערות יהודיות מהקהילה, שהתקשו למצוא עבודה. לאחר זמן קצר, נפגעו גם חנויות המכולת של היהודים. נאסר על היהודים למכור סוגי סחורה מסוימים. הואיל וכך, נאלצו הלקוחות לקנות את הסחורה החסרה בחנויות מכולת שבעליהן היו גויים.
 
בשנת 1938, ניתנה הוראה במסגרת ״החוק היהודי הראשון״, ואסרה שחיטה כשרה של בהמות.{{הערה|שם=הערה מספר 26265483:0}} מטרת החוק הייתה למעשה, "למנוע צער בעלי חיים".
היהודים שלא גורשו המשיכו לנסות לחיות כרגיל. רוב היהודים אמנם לא נפגעו כל כך מהגזירות, אך הן גרמו להם להתלכד והנוער היהודי התארגן בחוג דתי. בפעולות התנועה, למד הנוער היהודי על התרבות והמורשת היהודית, שירים עבריים שתורגמו להונגרית ושירים ביידיש.
 
גזרה נוספת, שהוטלה על היהודים הייתה מסירת מכשירי הרדיו שלהם. אולם כעבור מספר חודשים, הצליחו להשיג מכשירים חדשים והאזינו בסדרבסתר לשידורי הרדיו.
 
=== שירות העבודה ===