לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "אגן"

נוספו 2 בתים ,  לפני 9 חודשים
מ
הריון ⭠ היריון (באמצעות WP:JWB)
מ (הוספת קישור לחומץ)
מ (הריון ⭠ היריון (באמצעות WP:JWB))
שני חצאיו של האגן מופרקים בחלקם האחורי עם עצם העצה. מלפנים מתחברים שני החצאים דרך "מאחה עצמות החיק" (Symphysis pubica). סך החיבורים מעניקים לאגן מבנה טבעתי רחב וחזק (בעל יכולת תנועה מעטה בדרך כלל). המעבר דרך הטבעת מחולק לשני אזורים: '''האגן הקטן''' (Pelvis minor), שהוא רוחב המעבר האמיתי (בעל הקוטר המינימלי) דרך האגן ו'''האגן הגדול''' (Pelvis major, מכונה גם האגן המדומה) המתפרס לרוחב חלקו העליון של האגן. מבנים בולטים נוספים באגן הם "כַּנפי הכסל" (Ala ossis ilii) הרחבות בחלקו העליון ו"רכס הכסל" (Crista iliaca) שבמרומיהן, בצדדיו - ה"מרחשות" (Acetabulum), שקעים עגולים המופרקים עם [[עצם הירך]], ובחלקו התחתון - ה"ענפים של השת והחיק" (Ramus ischiopubicus) שיוצרים ביניהם חללים גדולים הקרויים ה"נקבים הסתומים" (Foramen obturatum).
 
אגני גברים נבדלים מאגני נשים בצורתם. אגן נשי הוא רחב ופחוס יותר מאגן גברי. גודלו של האגן הנשי, בצירוף התגמשות מפרקיו בזמן [[הריוןהיריון]], מאפשרים את מעבר הוולד בזמן [[לידה]].
 
מיקומו המרכזי של האגן ב[[גוף האדם]] וקרבתו ל[[מרכז כובד|מרכז הכובד]] של הגוף, הופכים את האגן לאזור מפתח ל[[יציבה]] ולתנועה. קבוצות השרירים הגדולות ביותר בגוף (שרירי ה[[בטן]], ה[[גב]] וה[[ירך|ירכיים]] ואף חלק מ[[שריר]]י ה[[ברך]] וה[[כתף]]) נאחזות באגן ונותנות את הבסיס לכל תנועה עיקרית של הגוף.
41,762

עריכות