לדלג לתוכן

מיניאטורות דינוזאורים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מיניאטורה גדולה, כבדה ויקרה של טריצרטופס תוצרת Sideshow Collectibles היא למעשה פסלון באיכות גבוהה ביותר. דגם זה נועד לאספנים ולא למשחק בידי ילדים.
דגם של אפטוזאורוס מפלסטיק באיכות גבוהה תוצרת Papo שנועד הן לאספנים והן למשחק חינוכי בידי ילדים
דגם של טריצרטופס מפלסטיק באיכות גבוהה-בינונית תוצרת Safari Ltd שנועד גם לאספנים אך בעיקר למשחק חינוכי בידי ילדים

מיניאטורות דינוזאורים הן מיניאטורות (דגמים בקנה מידה מוקטן) ובובות בדמות דינוזאורים ולעיתים גם בדמות בעלי חיים אחרים שנכחדו.[1] הן נעות מצעצועים באיכות נמוכה, דרך דגמי פלסטיק ו-PVC באיכות גבוהה ועד לפסלוני תצוגה באיכות הגבוהה ביותר (האחרונים עשויים בעיקר מפולירזין ולכן לא מתאימים למשחק). דגמי הדינוזאורים נועדו בעיקר לילדים המתעניינים בדינוזאורים, אך הדגמים הטובים יותר נועדו גם למבוגרים שאוהבים דינוזאורים ובפרט לאספנים. בעוד חברות צעצועים רבות מייצרות דגמים באיכות נמוכה שנועדו לילדים, מספר חברות מייצרות דגמים באיכות גבוהה יחסית בהם יש דגש על דיוק פלאונטולוגי וצביעה ריאליסטית, וגיוון רב במינים המפוסלים.

דגמי ובובות דינוזאורים נמכרים בחנויות צעצועים, בחנויות מקוונות כלליות, באתרים כמו eBay, בחנויות מקוונות ייעודיות כגון EverythingDinosaur, בחנויות משחקים חינוכיים ובחנויות של מוזיאוני טבע (בשלושת האחרונים ניתן למצוא בובות דינוזאורים באיכות גבוהה יחסית).

סוגים ורמות של מיניאטורות דינוזאורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגם של טריצרטופס בעל יכולת תנועה תוצרת Creative Beast Studio, שנועד בעיקר לאספנים ולתצוגה.
דגם של טריצרטופס בעל יכולת תנועה תוצרת Creative Beast Studio, שנועד בעיקר לאספנים ולתצוגה.

סוגים ורמות של דגמים:

 • דגמים פשוטים – נועדו לשמש כצעצוע זול לילדים. איכותם נמוכה, הדיוק הפלאונטולוגי נמוך והצביעה אחידה ומונוטונית. לרוב הם מפוסלים בדמות המינים[2] הידועים והפופולריים ביותר (כגון טירנוזאורוס, טריצרטופס, אפטוזאורוס (ברונטוזאורוס), סטגוזאורוס וברכיוזאורוס). לדגמים אלו לעיתים יש ערך אספני, בעיקר כאשר הם דגמי וינטאג' ישנים.
 • דגמי פעולה – דגמי דינוזאורים בעלי יכולת תנועה, נועדו כצעצוע לילדים. איכותם לרוב בינונית. זיכיון פארק היורה כולל קו של דגמי פעולה תוצרת מאטל המבוססים על הדינוזאורים כפי שהוצגו בסרטים.
 • דגמים איכותיים – נועדו לשמש כצעצוע חינוכי לילדים אך גם לאספנות על ידי מבוגרים וחובבי דינוזאורים. איכותם גבוהה יותר, יש שאיפה לדיוק פלאונטולוגי (אך הוא לא מושלם, ונע בין בינוני לגבוה) והצביעה ריאליסטית ואיכותית. מכיוון שהם לרוב עשויים מפלסטיק או PVC הם מתאימים למשחק על ידי ילדים בכל הגילאים. דגמים אלו מפוסלים בדמות מינים[2] רבים של דינוזאורים, כולל המינים הפופולריים ביותר וכולל מינים ידועים פחות (כגון סטירקוזאורוס, ספינוזאורוס, אנקילוזאורוס, אלוזאורוס וקרנוטאורוס) ולעיתים מינים שכמעט לא ידועים לציבור הרחב (כגון דיאבלוצרטופס, זאורופלטה, אמרגזאורוס וסוכומימוס), וכן מינים שנתגלו לאחרונה (כגון רגאליצרטופס ופטגוטיטאן). ריבוי המינים המיוצגים בדגמים האיכותיים עושה אותם מתאימים לאספנות.
 • דגמי "קו מוזיאונים" – דגמים איכותיים שנועדו למכירה בחנויות המזכרות של מוזיאוני טבע. לעיתים הם מעוצבים בשיתוף פעולה עם פלאונטולוגים שעובדים במוזיאונים אלו.
 • פסלונים ופסלי שולחן – מיניאטורות איכותיות יותר: רמת הגימור והפרטים גבוהה עד גבוהה מאוד, הדיוק הפלאונטולוגי גבוה, הצביעה פרטנית ואיכותית מאוד (לרוב בעבודת יד) והמחיר גבוה יחסית. פסלי שולחן עשויים בדרך כלל מפולירזין ולא נועדו למשחק, אלא רק לתצוגה. פסלי שולחן כוללים גם מיניאטורות של שלדים וגולגולות (כגון אלו של הטירנוזאורוס רקס והטריצרטופס).
 • דגמים בהתאמה אישית – לרוב מבוססים על דגמים איכותיים שזוכים ל"שיפוץ" וצביעה מחדש בידי האספן-יוצר. גם דגמים הנוצרים מ"אפס", כגון בהדפסה תלת-ממדית, נכללים בקטגוריה זו. איכותם נעה בהתאם לכישרון, לרמה המקצועית והידע הפלאונטולוגי של היוצר.

יצרנים ידועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגמים של דיינוסוכוס באיכות גבוהה תוצרת Rebor. הדיינוסוכוס היה תנינאי ענק שטרף דינוזאורים. הדגם בא בשתי ואריאציות צבע ומלווה בדינוזאור מבותר אותו אפשר להציב בין לסתות הדיינוסוכוס.

חברות המייצרות דגמי דינוזאורים באיכות גבוהה כוללות:

רבות מהחברות הללו מייצרות גם דגמים של בעלי חיים אחרים כגון חיות בר, חיות ים, חיות חווה וסוסים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ כגון תנינאים קדומים דוגמת הדיינוסוכוס, מוזאזאורוס, פילאים קדומים דוגמת הממותות, הטורף סמילודון, הכריש הענק מגלודון ועוד.
 2. ^ 1 2 יותר נכון לרשום סוגים טקסונומיים ולא מינים, אך בחרנו לכתוב "מינים" כדי למנוע בלבול עם סוגי דגמים.
 3. ^ http://www.collecta.biz/en/collections/prehistoric-world ו- http://www.collecta.biz/en/collections/prehistoric-world/age-of-dinosaurs-deluxe-range/item
 4. ^ https://www.creative-beast.com
 5. ^ http://www.eofauna.com/
 6. ^ http://www.mojofun.eu/
 7. ^ Dinosaurs, Papo (באנגלית)
 8. ^ Rebor Studio בפייסבוק
 9. ^ Wild Safari® Prehistoric World, Safari Ltd® (באנגלית)
 10. ^ Dinosaurs – T rex and the other Schleich® dinos, Schleich