מיניאטורות דינוזאורים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מיניאטורה גדולה, כבדה ויקרה של טריצרטופס תוצרת Sideshow Collectibles היא למעשה פסלון באיכות גבוהה ביותר. דגם זה נועד לאספנים ולא למשחק בידי ילדים.
דגם של אפטוזאורוס מפלסטיק באיכות גבוהה תוצרת Papo שנועד הן לאספנים והן למשחק חינוכי בידי ילדים
דגם של טריצרטופס מפלסטיק באיכות גבוהה-בינונית תוצרת Safari Ltd שנועד גם לאספנים אך בעיקר למשחק חינוכי בידי ילדים

מיניאטורות דינוזאורים הן מיניאטורות (דגמים בקנה מידה מוקטן) ובובות בדמות דינוזאורים. הן נעות מצעצועים באיכות נמוכה, דרך דגמי פלסטיק ו-PVC באיכות גבוהה ועד לפסלוני תצוגה באיכות הגבוהה ביותר (האחרונים עשויים בעיקר מפולירזין ולכן לא מתאימים למשחק). דגמי הדינוזאורים נועדו בעיקר לילדים המתעניינים בדינוזאורים, אך הדגמים הטובים יותר נועדו גם למבוגרים שאוהבים דינוזאורים ובפרט לאספנים. בעוד חברות צעצועים רבות מייצרות דגמים באיכות נמוכה שנועדו לילדים, מספר חברות מייצרות דגמים באיכות גבוהה יחסית בהם יש דגש על דיוק פלאונטולוגי וצביעה ריאליסטית, וגיוון רב במינים המפוסלים.

דגמי ובובות דינוזאורים נמכרים בחנויות צעצועים, בחנויות מקוונות כלליות, באתרים כמו eBay, בחנויות מקוונות ייעודיות כגון EverythingDinosaur, בחנויות משחקים חינוכיים ובחנויות של מוזיאוני טבע (בשלושת האחרונים ניתן למצוא בובות דינוזאורים באיכות גבוהה יחסית).

סוגים ורמות של מיניאטורות דינוזאורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגם של טריצרטופס בעל יכולת תנועה תוצרת Creative Beast Studio, שנועד בעיקר לאספנים ולתצוגה.
דגם של טריצרטופס בעל יכולת תנועה תוצרת Creative Beast Studio, שנועד בעיקר לאספנים ולתצוגה.

סוגים ורמות של דגמים:

 • בובות פשוטות – נועדו לשמש כצעצוע זול לילדים. איכותן נמוכה, הדיוק הפלאונטולוגי נמוך והצביעה אחידה ומונוטונית. לרוב הן מפוסלות בדמות המינים[1] הידועים והפופולריים ביותר (כגון טירנוזאורוס, טריצרטופס, אפטוזאורוס (ברונטוזאורוס), סטגוזאורוס וברכיוזאורוס). לבובות אלו לעיתים יש ערך אספני, בעיקר כאשר הן בובות וינטאג' ישנות.
 • בובות פעולה – בובות דינוזאורים בעלות יכולת תנועה, נועדו כצעצוע לילדים. איכותן לרוב בינונית.
 • בובות איכותיות – נועדו לשמש כצעצוע חינוכי לילדים אך גם לאספנות על ידי מבוגרים וחובבי דינוזאורים. איכותן גבוהה יותר, יש שאיפה לדיוק פלאונטולוגי (אך הוא לא מושלם, ונע בין בינוני לגבוה) והצביעה ריאליסטית ואיכותית. מכיוון שהן עשויות מפלסטיק או PVC הן מתאימות למשחק על ידי ילדים בכל הגילאים. בובות אלו מפוסלות בדמות מינים[1] רבים של דינוזאורים, כולל המינים הפופולריים ביותר וכולל מינים ידועים פחות (כגון ארגנטינוזאורוס, סטירקוזאורוס, ספינוזאורוס, אנקילוזאורוס וקרנוטאורוס) ולעיתים מינים שכמעט לא ידועים לציבור הרחב (כגון זאורופלטה, אמרגזאורוס וסוכומימוס), וכן מינים שנתגלו לאחרונה (כגון רגאליצרטופס). ריבוי המינים המיוצגים בבובות האיכותיות עושה אותן מתאימות לאספנות.
 • בובות "קו מוזיאונים" – בובות איכותיות שנועדו למכירה בחנויות המזכרות של מוזיאוני טבע. לעיתים הן מעוצבות בשיתוף פעולה עם פלאונטולוגים שעובדים במוזיאונים אלו.
 • פסלונים ופסלי שולחן – מיניאטורות איכותיות יותר: רמת הגימור והפרטים גבוהה עד גבוהה מאוד, הדיוק הפלאונטולוגי גבוה, הצביעה פרטנית ואיכותית מאוד (לרוב בעבודת יד) והמחיר גבוה יחסית. פסלי שולחן עשויים בדרך כלל מפולירזין ולא נועדו למשחק, אלא רק לתצוגה. פסלי שולחן כוללים גם מיניאטורות של שלדים וגולגולות (כגון אלו של הטירנוזאורוס רקס והטריצרטופס).
 • דגמים בהתאמה אישית – לרוב מבוססים על בובות איכותיות שזוכות ל"שיפוץ" וצביעה מחדש בידי האספן-יוצר. גם דגמים הנוצרים מ"אפס", כגון בהדפסה תלת-ממדית, נכללים בקטגוריה זו. איכותם נעה בהתאם לכישרון, לרמה המקצועית והידע הפלאונטולוגי של היוצר.

יצרנים ידועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברות המייצרות דגמי דינוזאורים מפלסטיק ו-PVC באיכות גבוהה כוללות:

רבות מהחברות הללו מייצרות גם דגמים של בעלי חיים אחרים כגון חיות בר, חיות ים, חיות חווה וסוסים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 יותר נכון לרשום סוגים טקסונומיים ולא מינים, אך בחרנו לכתוב "מינים" כדי למנוע בלבול עם סוגי דגמים.
 2. ^ Wild Safari® Prehistoric World, באתר Safari Ltd® (באנגלית)
 3. ^ Dinosaurs, באתר Papo (באנגלית)
 4. ^ Dinosaurs – T rex and the other Schleich® dinos, באתר Schleich
 5. ^ http://www.collecta.biz/en/collections/prehistoric-world ו- http://www.collecta.biz/en/collections/prehistoric-world/age-of-dinosaurs-deluxe-range/item
 6. ^ https://www.creative-beast.com
 7. ^ http://www.eofauna.com/
 8. ^ http://www.mojofun.eu/