מלון שבע הקשתות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מלון שבע הקשתות
7 Arches hotel.jpg
מיקום הר הזיתים, ישראל
סוג המלון מלון נופש
חדרים 197
בעלות האפוטרופוס הכללי של מחוז ירושלים
בניית המלון
שנת בנייה 1962
אדריכל וילאם טאבלר
http://www.7arches.com

מלון שבע הקשתותאנגלית: 7arches, לשעבר אינטרקונטיננטל ירושלים) הוא בית מלון בירושלים השוכן בפינה הדרומית של פסגת הר הזיתים, מעל בית הקברות היהודי, ובחלקו על בית הקברות היהודי עצמו. בעברו נחשב מלון הפאר הבולט ביותר במזרח ירושלים, אך כיום הועם זוהרו.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המלון נבנה בתחילת שנות השישים של המאה העשרים, כנראה ביוזמת בית המלוכה הירדני, ובנייתו הושלמה בשנת 1962. המלון מורכב מבניין מרכזי ובו שבע קשתות שעל שמן הוא קרוי כיום, ומשני אגפים, מצפון ומדרום למבנה המרכזי, המחוברים אליו על ידי מסדרונות על גבי עמודים. במבנה המרכזי של המלון מצויה עמדת הקבלה, חדר האוכל ואולם כנסים, ובשני האגפים, הצפוני והדרומי, מצויים חדרי האירוח. מצדו המערבי נשקף נופה של ירושלים והר הבית, ומזרחית למלון משתרעת רחבה שממנה נשקף נוף מדבר יהודה הצפוני, וכן היישובים אבו דיס, אלעזריה ומעלה אדומים.

המלון תוכנן על ידי האדריכל האמריקאי וילאם טאבלר (William Tabler), ובאותה תקופה תופעל על ידי רשת המלונות הבינלאומית אינטרקונטיננטל. האדריכל דוד קרויאנקר כותב שבניין המלון נבנה במתכונת האופיינית לאדריכלות הסימטרית של רבים מבתי המלון האמריקאיים שנבנו בשנות ה-60: "מלון אופקי נמוך המעוצב בצורה סימטרית, במרכזו חללים ציבוריים, המודגשים כלפי חוץ באמצעות שבע קשתות ייצוגיות ומשני צידיו אגפי חדרים".[1]

בשנות השישים נחשב המלון למפואר שבמלונות ירושלים הירדנית ואורחים רמי דרג התארחו בו. בשנת 1964 נערכה במלון ועידת היסוד להקמת ארגון אש"ף בראשות אחמד שוקיירי. לאחר מלחמת ששת הימים עבר המלון לידי ממשלת ישראל שכן הבעלים של המלון היה בית המלוכה הירדני. מאז ועד היום מצוי המלון תחת אחריותו של האפוטרופוס הכללי של מחוז ירושלים. מצב זה, שבו למעשה אין למלון בעלים אמיתיים לא היטיב עם המלון. כמו כן הביאה האינתיפאדה הראשונה להידרדרות חדה בתיירות לישראל בכלל ולירושלים בפרט. עקב כל אלו הפסיקה רשת אינטרקונטיננטל לתפעל את המלון בשנת 1987.

בעקבות שינויי הניהול, שונה שם המלון לשבע הקשתות, על שם שבע הקשתות היוצרות את המבנה המרכזי שלו.

המלון כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיום משמש המלון בעיקר קבוצות תיירים וצליינים ורמתו נמוכה יחסית לעברו המפואר. את מקומו כמלון המפואר במזרח ירושלים וכמוקד לפעילות דיפלומטית ירש מלון אמריקן קולוני. מאז דעיכת האינתיפאדה השנייה, החלו ישראלים לפקוד את המלון, כולל יהודים דתיים. כיוון שהמלון מצוי בפועל תחת ניהול ערבי, מארגנות סוכנויות נסיעות יהודיות דתיות שירותי קייטרינג מיוחדים לאורחי המלון שומרי כשרות. בנוסף הפכה לפופולרית עריכת חופות של יהודים דתיים במדשאה שבקדמת המלון, הצופה להר הבית.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ דוד קרויאנקר, אדריכלות בירושלים, הבנייה המודרנית מחוץ לחומות 1948- 1990, עמ' 335

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]