הרכבל לכותל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

לחצו כדי להקטין חזרה
תחנה מרכזיתיצחק נבוןמלחהגן החיות התנ"כירכבתרכבתהדסה עין כרםהר הרצלהרכבת הקלההרכבת הקלהרכבת תת-קרקעיתהקו הכחולהרכבת הקלההרכבת הקלההקו הכחולרכבת הכותלהרכבל לכותלהעיר העתיקהממילאהמרכזרכבת תת-קרקעיתרכבת תת-קרקעיתרכבת תת-קרקעיתתחבורת ירושלים.png
לדף הקובץ
תמונה אינטראקטיבית (לחצו להסבר)‏

תרשים של מערך התחבורה הציבורית בירושלים:
רכבת (בשחור), הרכבת הקלה - הקו האדום (באדום), הקו הכחול - אוטובוסים מרווחים (בכחול), המשך מתוכנן של הרכבת, של הקו האדום ושל הקו הכחול בקווים דקים, כך גם הרכבל לכותל בסגול, ותחנת האוטובוסים המרכזית


הרכבל לכותל הוא מיזם שעיריית ירושלים מתכננת לבנות באגן העיר העתיקה שבירושלים, כדי ליצור מענה תחבורתי לעומסי התנועה הכבדים במקום ולאפשר גישה קלה לכותל ועיר דוד. הרכבל נמצא בשלבי תכנון מוקדמים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרעיון להקמת רכבל לשיפור הנגישות להר ציון עובר התיירים המבקרים במקום, עלה לראשונה בשנת 1961. חברה שווייצרית תכננה רכבל שיכיל 80 קרוניות ויוכל לשנע 1,000 נוסעים בשעה[1]. הרעיון לבסוף נגנז, בעיקר עקב הפגיעה הצפויה בנוף[2].

לאחר מלחמת ששת הימים עברה העיר העתיקה לידיים ישראליות, מדינת ישראל לא בנתה תשתית מתאימה להיקף הגדול של התיירות, והשקיעה בעיקר בשיפוץ האזור ובפיתוח האתרים שבו מבלי לתת מענה לנושא התחבורה. עם הזמן שוב גבר הצורך במציאת פתרון תחבורתי לאזור. תחילה העלו ברשות לפיתוח ירושלים ובעיריית ירושלים את הרעיון להקים קו רכבת קלה לכותל כחלק מהפרויקט להסעת המונים בירושלים אולם יישומה של תוכנית זאת עלול היה לקחת שנים רבות בשל הקשיים בחפירות באזור (חשש ממציאת פריטים ארכאולוגים), כך שהיה צורך להעלות תוכנית שביצועה יארך זמן קצר יותר[דרוש מקור]. כך עלה לראשונה ברשות לפיתוח ירושלים הרעיון של רכבל, עלותו תהיה נמוכה יותר, הקמתו מהירה יותר ולצורך בנייתו לא יהיה צורך בחפירה מסיבית[דרושה הבהרה][דרוש מקור].

ב-30 באפריל 2013 הכריז ראש העירייה ניר ברקת שהרכבל יתחיל לפעול בעוד שנתיים[3]. ב-28 במאי 2017 אישרה הממשלה את המיזם ובנייתו הייתה אמורה להסתיים ב-2021[4]. במאי 2018 אישרה הממשלה תקציב של 200 מיליון ש"ח לפרויקט[5], שבהמשך עודכן ל-220 מיליון שקלים.

בספטמבר 2020 פרסמה עיריית ירושלים מכרז לבחירת יזם לפרויקט[6].

מאפייני הרכבל[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי התכנון הרכבל יתחיל את מסלולו בסמוך לתחנת הרכבת הישנה בדרך חברון, משם יעבור מעל לגיא בן הינום להר ציון. מתחת לשער האשפות תוקם התחנה שתשמש את הכותל המערבי, העיר העתיקה ועיר דוד. משם היה על פי התכנון הרכבל אמור לעלות מעל לנחל קדרון למרומי הר הזיתים ומלון שבע הקשתות, לתחנה נוספת בסמוך לתצפית פנורמית על ירושלים, ומשם היה אמור הרכבל להתחבר אל קו רכבת קלה נוסף שיגיע להר הזיתים (הקו החום). ב-2017 החליטה הממשלה לאשר רק את קטע הרכבל שעד לשער האשפות, ולבטל את הקטעים הנוספים להר הזיתים, כדי למנוע התנגדות בינלאומית למיזם במתחם הרגיש.

על פי התכנון אורך המסלול יעמוד על 1,397 מטרים והוא יכלול שלוש תחנות. בגבעת התנ"ך הסמוכה לתיאטרון החאן ומתחם התחנה, בהר ציון ליד שער ציון, ובמרכז המבקרים גן לאומי עיר דוד (שיחובר במעבר תת-קרקעי אל מרכז דוידסון ליד שער האשפות). על פי התוכניות העדכניות יכלול הרכבל 41 קרוניות שייתלו במרחק כ-73 מטרים זו מזו וכל קרונית תישא עד 10 נוסעים כך שבתפוקה מלאה תוכל להסיע 3,000 נוסעים בשעה במהירות תנועה של 6 מטרים לשנייה וזמן נסיעה של כ-4.5 דקות מצד לצד. עלות השימוש ברכבל צפויה להיות כעלות שימוש באמצעי תחבורה ציבורית אחרים בירושלים כגון הרכבת הקלה וקווי האוטובוסים העירוניים.

על פי דו"ח שהוכן ביוני 2011 על ידי תנועת "צעירים למען ירושלים", הרכבל נועד לאפשר להסיע 4,000 אנשים בשעה. בכל 20 שניות יצא לדרך קרון שיוכל לשאת 26 אנשים, ונסיעתו תארך שלוש דקות וחצי[7]. הרכבל לא יהווה רק פתרון תחבורתי לאגן העיר העתיקה אלא יהפוך לאטרקציה וליעד תיירותי מועדף בנוסף לבעיות הרבות שיפתור. השלמת הקו תוכל להשפיע גם על הר הזיתים, שאליו יגיע, ויגדיל את התיירות שם.

התנגדויות לפרויקט[עריכת קוד מקור | עריכה]

בארגון הסטודנטים מגמה ירוקה הביעו התנגדות לפרויקט. לדבריהם "המתקן החדשני עלול לפגוע בנוף העיר העתיקה ואף עשוי להיות מקור לזיהום סביבתי, שכן הפעלת מתקני הרכבל והליך בנייתם כרוכים בזיהום אוויר ויצירת מפגעי רעש".

שבועון העדה החרדית "העדה" יצא בחריפות נגד הכוונה להקים רכבל תיירותי לעיר העתיקה. "מעודדים מהצלחת גורמים כפרניים... לזלזל בשריד בית מקדשינו באופן מבהיל, ללא שום תגובה מצד העסקונה המפלגתית, מפרסמת 'עיריית ירושלים' תוכנית לבניית "רכבל" שיעבור במקומות השחץ הגרועים בירושלים, ומשם יוביל תיירים ומבקרים לכותל המערבי"[8]. התנגדויות נוספות עלו מטעם המועצה לשימור אתרים (בעיקר על ההחלטה לאשר את הפרויקט בוועדה לתשתיות לאומיות ולא בהליך תכנוני רגיל), החברה להגנת הטבע, ארגון איקונימוס, נציגי תושבים משכונת כפר סילוואן ועוד.

במרץ 2015 פורסם כי החברה הצרפתית "סאפז'", אשר הייתה אמורה לספק שירותי תכנון למיזם, ביטלה את ההתקשרות עמו, בעקבות פניה של סאיב עריקאת אל שר החוץ הצרפתי, לורן פביוס[9].

בפברואר 2019, פתחה קהילת היהדות הקראית במאבק נגד הרכבל, המתוכנן לעבור בסמוך לשטח בית הקברות של העדה, במדרונותיה הצפוניים של שכונת אבו תור. זאת לאחר שהקהילה דחתה את בקשת הרשות לפיתוח ירושלים לבנות סככה מעל בית הקברות כדי שניתן יהיה להעביר מעליו את הרכבל, בצל החשש מהתנגדות רבנים לכך שכהנים ייסעו מעל קברים לא מקורים, מחשש לטומאת מת[10]. ביוני 2019, קבע החוקר שמינה מינהל התכנון לבחון את ההתנגדויות לרכבל בירושלים, כי ניתן לעבור מעל בית הקברות הקראי מבלי לקרות אותו. במקום פתרון זה, שנועד לאפשר לכהנים להשתמש ברכבל, מציע החוקר להציב שלט גדול בכניסה לקרוניות הרכבל שימליץ לכהנים שמקפידים על דיני הטהרה שלא להשתמש ברכבל ולהגיע לכותל בדרכים אחרות[11]. הרב אריה שטרן, רב העיר ירושלים, הקים ועדה שהמליצה על פתרון הלכתי שיאפשר לכוהנים שימוש ברכבל ללא פגיעה בבית הקברות הקראי.

ביקורות אחרות על הפרויקט התייחסו לעלות הגבוהה שלו לעומת התועלת הכלכלית שיניב[12], להשפעתו הסביבתית וחוסר התאמה לאופי האדריכלי של ירושלים[13], ולטענה שמטרתו האמיתית של הפרויקט היא פוליטית ולא תכנונית[14][15].

במרץ 2019 פרסמו 30 אדריכלים בינלאומיים גילוי דעת נגד התוכנית. בין החותמים סנטיאגו קלטרווה, משה ספדיה, פיטר אייזנמן ורון ארד.

קידום בוועדה לתשתיות לאומיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרויקט הרכבל מקודם בידי הוועדה לתשתיות לאומיות, המוסמכת לזרז הליכי תכנון של תשתיות המוגדרות "תשתיות לאומיות", תחת תוכנית תשתית לאומית - תת"ל 86.
בתאריך 14 בפברואר 2019 פורסמה התוכנית להתנגדויות הציבור[16]. ב-3 ביוני 2019, דחתה הוועדה את התנגדויות ואישרה את התוכנית[17].

תוכנית אלטרנטיבית[עריכת קוד מקור | עריכה]

כחלק מתוכנית הפיתוח של מערך הרכבת הקלה בירושלים הכריזו, בשנת 2013, משרד התחבורה ועיריית ירושלים על תוכנית הקו הזהוב של הרכבת הקלה בירושלים, שישפר את הנגישות לכותל המערבי בתחבורה ציבורית. הקו מתוכנן לכלול שלוחה שתפצל מהקו האדום בכיכר צה"ל, תמשיך לאורך חומות העיר העתיקה להר ציון ומשם לתחנת קצה סמוך לשער האשפות[18].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ יהושע ביצור, רכבת־כבלים תוקם בהר־ציון, מעריב, 29 בנובמבר 1961
 2. ^ התוכנית לבניית רכבת־כבלים על הר־ציון נגנזה לפי שעה, על המשמר, 19 באוקטובר 1962
 3. ^ ישראל שקולניק, בקרוב תוכלו להגיע לכותל עם רכבל – לא מאמינים – צפו בוידאו מיוחד, באתר קוקר, 30 באפריל 2013
 4. ^ ניר חסוןהממשלה אישרה את תוכנית עיריית ירושלים להקים רכבל לכותל המערבי, באתר הארץ, 28 במאי 2017
 5. ^ גבריאלה דוידוביץ'-ויסברג, העיר שחוברה לה ב-200 מיליון שקל: הממשלה אישרה את הקמת הרכבל בירושלים", באתר TheMarker‏, 13 במאי 2018
 6. ^ שלומי הלר, תוכנית "הרכבל לכותל" עולה הילוך – העירייה תאתר יזם באמצעות מכרז, באתר כל העיר, 27 בספטמבר 2020
 7. ^ מאיה הורודניצ'אנו, חשיפה: כך ייראה הרכבל לכותל המערבי, באתר nrg‏, 16 ביוני 2011
 8. ^ רוצים רכבל שיוביל לכותל המערבי? 'העדה' כבר נגד, באתר בחדרי חרדים
 9. ^ ניר חסוןחברה צרפתית ביטלה את השתתפותה בפרויקט הרכבל השנוי במחלוקת בירושלים, באתר הארץ, 25 במרץ 2015
 10. ^ טל נתנאל-נוריאל, האם תוכנית הרכבל לכותל תישאר על הנייר? העדה הקראית נאבקת נגד מעבר התוואי מעל בית העלמין, באתר כל העיר, 27 בפברואר 2019
  ניר חסוןהעדה הקראית והחשש מטומאת מת עומדים בדרכו של הרכבל לכותל, באתר הארץ, 14 בפברואר 2019
 11. ^ ניר חסוןדו"ח הבדיקה לפרויקט הרכבל בירושלים ממליץ לכהנים להגיע לכותל בדרכים אחרות, באתר הארץ, 3 ביוני 2019
 12. ^ מירב מורןהרכבל המתוכנן בעיר העתיקה בירושלים הוא כלי תחבורה נחות שיבזבז מאות מיליוני שקלים, באתר TheMarker‏, 4 בדצמבר 2018
 13. ^ ניר חסוןעיריית ירושלים מחדשת פרויקט שנוי במחלוקת להקמת רכבל לעיר העתיקה – במעורבות עמותת אלע"ד, באתר הארץ, 5 במרץ 2015
 14. ^ משה גלעד״מטרת הרכבל היא לגרום למשתמשים בו להבין מי באמת בעל הבית של ירושלים״, באתר הארץ, 5 ביולי 2017
 15. ^ ניר חסוןברקת מתכנן תחנת רכבל בסילוואן, כדי "להראות מי בעל הבית בעיר הזו", באתר הארץ, 25 באוגוסט 2016
 16. ^ ראו הפרסום כאן
 17. ^ אסנת ניר, אחרי 50 התנגדויות: תוכנית הרכבל בעיר העתיקה בירושלים אושרה, באתר TheMarker‏, 3 ביוני 2019
 18. ^ דניאל שמיל, מתרחבים: חמישה קווי רכבת קלה נוספים יוקמו בירושלים, באתר TheMarker‏, 20 בספטמבר 2013