הרכבל לכותל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ערך זה עוסק במיזם עתידי
ייתכן שנכללים בערך פרטים שהם בגדר הערכה, או כאלה שעשויים להשתנות עם התקדמות המיזם.
ערך זה עוסק במיזם עתידי
ייתכן שנכללים בערך פרטים שהם בגדר הערכה, או כאלה שעשויים להשתנות עם התקדמות המיזם.

לחצו כדי להקטין חזרה
תחנה מרכזיתיצחק נבוןמלחהגן החיות התנ"כירכבתרכבתהדסה עין כרםהר הרצלהקו האדוםהקו האדוםרכבת תת-קרקעיתהקו הכחולהקו האדוםהקו האדוםהקו הכחולרכבת הכותלהרכבל לכותלהעיר העתיקהממילאהמרכזרכבת תת-קרקעיתרכבת תת-קרקעיתרכבת תת-קרקעית
לדף הקובץ
תמונה אינטראקטיבית (לחצו להסבר)‏

תרשים של מערך התחבורה הציבורית בירושלים:
רכבת ישראל (בשחור), הקו האדום (באדום), הקו הכחול - אוטובוסים מרווחים (בכחול), המשך מתוכנן של הרכבת, של הקו האדום ושל הקו הכחול בקווים דקים, הרכבל לכותל בסגול
סכמת פרויקט הרכבל
תיאור פרויקט הרכבל

הרכבל לכותל הוא מיזם עתידי שעיריית ירושלים מתכננת לבנות באגן העיר העתיקה שבירושלים, כדי ליצור מענה תחבורתי לעומסי התנועה הכבדים במקום ולאפשר גישה קלה לאזור הכותל ועיר דוד.

הממשלה אישרה את המיזם במאי 2017, ובספטמבר 2020 פרסמה עיריית ירושלים מכרז לבחירת יזם לפרויקט[1].

במאי 2023 פרסמה חברת מוריה מכרז עבור שירותים להקמת הרכבל[2]. ב-9 בדצמבר 2023, פרסמה עיריית ירושלים מודעות בדבר הפקעה במתווה של "רכישה לצורכי ציבור", לצורך קרקעות שעליהם יבנו העמודים לרכבל.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרעיון להקמת רכבל לשיפור הנגישות להר ציון עבור התיירים המבקרים במקום, עלה לראשונה בשנת 1961. חברה שווייצרית תכננה רכבל שיכיל 80 קרוניות ויוכל לשנע 1,000 נוסעים בשעה[3]. הרעיון לבסוף נגנז, בעיקר עקב הפגיעה הצפויה בנוף[4].

לאחר מלחמת ששת הימים עברה העיר העתיקה לידיים ישראליות, מדינת ישראל לא בנתה תשתית מתאימה להיקף הגדול של התיירות, והשקיעה בעיקר בשיפוץ האזור ובפיתוח האתרים שבו מבלי לתת מענה לנושא התחבורה. עם הזמן שוב גבר הצורך במציאת פתרון תחבורתי לאזור. תחילה העלו ברשות לפיתוח ירושלים ובעיריית ירושלים את הרעיון להקים קו רכבת קלה לכותל כחלק מהפרויקט להסעת המונים בירושלים אולם יישומה של תוכנית זאת עלול היה לקחת שנים רבות בשל הקשיים בחפירות באזור (חשש ממציאת פריטים ארכאולוגים), כך שהיה צורך להעלות תוכנית שביצועה יארך זמן קצר יותר[דרוש מקור]. כך עלה לראשונה ברשות לפיתוח ירושלים הרעיון של רכבל, עלותו תהיה נמוכה יותר, הקמתו מהירה יותר ולצורך בנייתו לא יהיה צורך בחפירה מסיבית[דרושה הבהרה][דרוש מקור].

ב-30 באפריל 2013 הכריז ראש העירייה ניר ברקת שהרכבל יתחיל לפעול בעוד שנתיים[5]. ב-28 במאי 2017 אישרה הממשלה את המיזם ובנייתו הייתה אמורה להסתיים ב-2021[6]. במאי 2018 אישרה הממשלה תקציב של 200 מיליון ש"ח לפרויקט[7], שבהמשך עודכן ל-220 מיליון שקלים.

בספטמבר 2020 פרסמה עיריית ירושלים מכרז לבחירת יזם לפרויקט[8].

מאפייני הרכבל[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי התכנון הרכבל יתחיל את מסלולו בסמוך לתחנת הרכבת הישנה בדרך חברון, משם יעבור מעל לגיא בן הינום להר ציון. מתחת לשער האשפות תוקם התחנה שתשמש את הכותל המערבי, העיר העתיקה ועיר דוד. משם היה על פי התכנון הרכבל אמור לעלות מעל לנחל קדרון למרומי הר הזיתים ומלון שבע הקשתות, לתחנה נוספת בסמוך לתצפית פנורמית על ירושלים, ומשם היה אמור הרכבל להתחבר אל קו רכבת קלה נוסף שיגיע להר הזיתים (הקו החום). ב-2017 החליטה הממשלה לאשר רק את קטע הרכבל שעד לשער האשפות, ולבטל את הקטעים הנוספים להר הזיתים, כדי למנוע התנגדות בינלאומית למיזם במתחם הרגיש.

על פי התכנון אורך המסלול יעמוד על 1,397 מטרים והוא יכלול שלוש תחנות. בגבעת התנ"ך הסמוכה לתיאטרון החאן ומתחם התחנה, בהר ציון ליד שער ציון, ובמרכז המבקרים גן לאומי עיר דוד (שיחובר במעבר תת-קרקעי אל מרכז דוידסון ליד שער האשפות). על פי התוכניות העדכניות יכלול הרכבל 41 קרוניות שייתלו במרחק כ-73 מטרים זו מזו וכל קרונית תישא עד 10 נוסעים כך שבתפוקה מלאה תוכל להסיע 3,000 נוסעים בשעה במהירות תנועה של 6 מטרים לשנייה וזמן נסיעה של כ-4.5 דקות מצד לצד. עלות השימוש ברכבל צפויה להיות כעלות שימוש באמצעי תחבורה ציבורית אחרים בירושלים כגון הרכבת הקלה וקווי האוטובוסים העירוניים.

על פי דו"ח שהוכן ביוני 2011 על ידי תנועת "צעירים למען ירושלים", הרכבל נועד לאפשר להסיע 4,000 אנשים בשעה. בכל 20 שניות יצא לדרך קרון שיוכל לשאת 26 אנשים, ונסיעתו תארך שלוש דקות וחצי[9]. הרכבל אמור להיות פתרון תחבורתי לאגן העיר העתיקה, ובנוסף אמור להפוך לאטרקציה וליעד תיירותי מועדף. השלמת הקו תוכל להשפיע גם על הר הזיתים, שאליו יגיע, ויגדיל את התיירות שם.

הפולמוס סביב הפרויקט[עריכת קוד מקור | עריכה]

כנגד התוכנית להקמת הרכבל התגבשה קואליציה של ארגונים העוסקים בתכנון, אדריכלות ושימור כמו עמק שווה, המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל ואיגוד המתכננים בישראל; ארגונים הפועלים למען איכות הסביבה כמו החברה להגנת הטבע וארגון הסטודנטים מגמה ירוקה; נציגי העדה החרדית וקהילת היהדות הקראית; תושבי שכונות הסובבים שיושפעו מהקמת הרכבל כמו בקעה, אבו תור (היהודית הפלסטינית), וסילואן; וכן אנשי מקצוע העוסקים בתכנון עירוני, ארכאולוגיה ואדריכלות. הגופים המתנגדים הציגו מערך רחב של טענות כנגד התוכנית[10].

בארגון הסטודנטים מגמה ירוקה הביעו התנגדות לפרויקט. לדבריהם "המתקן החדשני עלול לפגוע בנוף העיר העתיקה ואף עשוי להיות מקור לזיהום סביבתי, שכן הפעלת מתקני הרכבל והליך בנייתם כרוכים בזיהום אוויר ויצירת מפגעי רעש".

שבועון העדה החרדית "העדה" יצא בחריפות נגד הכוונה להקים רכבל תיירותי לעיר העתיקה. "מעודדים מהצלחת גורמים כפרניים... לזלזל בשריד בית מקדשינו באופן מבהיל, ללא שום תגובה מצד העסקונה המפלגתית, מפרסמת 'עיריית ירושלים' תוכנית לבניית "רכבל" שיעבור במקומות השחץ הגרועים בירושלים, ומשם יוביל תיירים ומבקרים לכותל המערבי"[11]. התנגדויות נוספות עלו מטעם המועצה לשימור אתרים (בעיקר על ההחלטה לאשר את הפרויקט בוועדה לתשתיות לאומיות ולא בהליך תכנוני רגיל), החברה להגנת הטבע, ארגון איקונימוס, נציגי תושבים משכונת כפר סילוואן ועוד.

במרץ 2015 פורסם כי החברה הצרפתית "סאפז'", אשר הייתה אמורה לספק שירותי תכנון למיזם, ביטלה את ההתקשרות עמו, בעקבות פניה של סאיב עריקאת אל שר החוץ הצרפתי, לורן פביוס[12].

בפברואר 2019, פתחה קהילת היהדות הקראית במאבק נגד הרכבל, המתוכנן לעבור בסמוך לשטח בית הקברות של העדה, במדרונותיה הצפוניים של שכונת אבו תור. זאת לאחר שהקהילה דחתה את בקשת הרשות לפיתוח ירושלים לבנות סככה מעל בית הקברות כדי שניתן יהיה להעביר מעליו את הרכבל, בצל החשש מהתנגדות רבנים לכך שכהנים ייסעו מעל קברים לא מקורים, מחשש לטומאת מת[13]. ביוני 2019, קבע החוקר שמינה מינהל התכנון לבחון את ההתנגדויות לרכבל בירושלים, כי ניתן לעבור מעל בית הקברות הקראי מבלי לקרות אותו. במקום פתרון זה, שנועד לאפשר לכהנים להשתמש ברכבל, מציע החוקר להציב שלט גדול בכניסה לקרוניות הרכבל שימליץ לכהנים שמקפידים על דיני הטהרה שלא להשתמש ברכבל ולהגיע לכותל בדרכים אחרות[14]. הרב אריה שטרן, רב העיר ירושלים, הקים ועדה שהמליצה על פתרון הלכתי שיאפשר לכוהנים שימוש ברכבל ללא פגיעה בבית הקברות הקראי.

ביקורות אחרות על הפרויקט התייחסו לעלות הגבוהה שלו לעומת התועלת הכלכלית שיניב[15], להשפעתו הסביבתית וחוסר התאמה לאופי האדריכלי של ירושלים[16], ולטענה שמטרתו האמיתית של הפרויקט היא פוליטית ולא תכנונית[17][18].

הקמפיין נגד הפרויקט להקמת הרכבל כלל מספר פעולות. בשנת 2019 פורסמו שני מכתבים פתוחים כנגד התוכנית. מכתב ראשון היה חתום על ידי 70 אדריכלים, ארכאולוגים, ואנשי רוח ישראליים אשר התנגדו לתוכנית. כל החותמים הם אנשי מקצוע מוערכים ובעלי שם בינלאומי בתחומם. חמישה מתוכם הם גם זוכי פרס ישראל[19]. בהמשך השנה פרסמו 30 אדריכלים בינלאומיים גילוי דעת נגד התוכנית. בין החותמים סנטיאגו קלטרווה, משה ספדיה, פיטר אייזנמן ורון ארד.

בשנת 2019 אישרה הממשלה את התוכנית. אולם, כנגד זה הוגשה על ידי ארגון עמק שווה עתירה לבג"ץ. העתירה עסקה בהליך האישור הבעייתי של התוכנית בוועדה לתשתיות לאומיות. בסוף אותה שנה נערך כנס הפתוח לקהל הרחב. בכנס נאמו ארכאולוגיים, אדריכלים, מתכננים, נבחרי ציבור ואנשי רוח אשר נמנו על כל הקשת הפוליטית. הייתה זו ההזדמנות הראשונה של הציבור להתוודע אל השיקולים בעד ונגד הקמת התוכנית.

לפי הדיון בעתירה, שהחל ב-28 בנובמבר 2021[20],לשכת שרת התחבורה מרב מיכאלי מסרו את עמדתם, והביעו הסתייגות מיישום הפרויקט: "רגישות עצומה לנזקים הנופיים שייגרמו". לפי הלשכה, "אין לרכבל תפקוד תחבורתי משמעותי, הנזק יעלה על התועלת", וכי "יש לבחון את ההשלכות המדיניות והביטחוניות של קידומו"[21][22].

המדינה העבירה תצהיר משלים שאותו התבקשה להגיש לבג"ץ, כחלק מהעתירות שהוגשו נגד אישור הפרויקט, ובו הביעה תמיכה בפרויקט, למרות התנגדויות אליו מצד שרות התחבורה והגנת הסביבה.

ב-5 במאי 2022, בג"ץ דחה ארבע עתירות שהוגשו נגד התוכנית, ובכך ניתן אור ירוק להקמת הרכבל.[23]

קידום בוועדה לתשתיות לאומיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרויקט הרכבל מקודם בידי הוועדה לתשתיות לאומיות, המוסמכת לזרז הליכי תכנון של תשתיות המוגדרות "תשתיות לאומיות", תחת תוכנית תשתית לאומית - תת"ל 86.
בתאריך 14 בפברואר 2019 פורסמה התוכנית להתנגדויות הציבור[24]. ב-3 ביוני 2019, דחתה הוועדה את התנגדויות ואישרה את התוכנית[25].

מיזם תחבורתי נוסף[עריכת קוד מקור | עריכה]

כחלק מתוכנית הפיתוח של מערך הרכבת הקלה בירושלים הכריזו, בשנת 2013, משרד התחבורה ועיריית ירושלים על תוכנית הקו הצהוב של הרכבת הקלה בירושלים, שישפר את הנגישות לכותל המערבי בתחבורה ציבורית. הקו מתוכנן לכלול שלוחה שתתפצל מהקו האדום בכיכר צה"ל, תמשיך לאורך חומות העיר העתיקה להר ציון ומשם לתחנת קצה סמוך לשער האשפות[26].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הרכבל לכותל בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ שלומי הלר, תוכנית "הרכבל לכותל" עולה הילוך – העירייה תאתר יזם באמצעות מכרז, באתר כל העיר, 27 בספטמבר 2020
 2. ^ =[1]
 3. ^ יהושע ביצור, רכבת־כבלים תוקם בהר־ציון, מעריב, 29 בנובמבר 1961
 4. ^ התוכנית לבניית רכבת־כבלים על הר־ציון נגנזה לפי שעה, על המשמר, 19 באוקטובר 1962
 5. ^ ישראל שקולניק, בקרוב תוכלו להגיע לכותל עם רכבל – לא מאמינים – צפו בווידאו מיוחד, באתר קוקר, 30 באפריל 2013
 6. ^ אתר למנויים בלבד ניר חסון, הממשלה אישרה את תוכנית עיריית ירושלים להקים רכבל לכותל המערבי, באתר הארץ, 28 במאי 2017
 7. ^ אתר למנויים בלבד גבריאלה דוידוביץ'-ויסברג, העיר שחוברה לה ב-200 מיליון שקל: הממשלה אישרה את הקמת הרכבל בירושלים", באתר TheMarker‏, 13 במאי 2018
 8. ^ שלומי הלר, תוכנית "הרכבל לכותל" עולה הילוך – העירייה תאתר יזם באמצעות מכרז, באתר כל העיר, 27 בספטמבר 2020
 9. ^ מאיה הורודניצ'אנו, חשיפה: כך ייראה הרכבל לכותל המערבי, באתר nrg‏, 16 ביוני 2011
 10. ^ נייר עמדה: מי מרוויח ומי מפסיד מהרכבל לעיר העתיקה?, באתר עמק שווה, ‏2019-01-17
 11. ^ רוצים רכבל שיוביל לכותל המערבי? 'העדה' כבר נגד, באתר בחדרי חרדים
 12. ^ ניר חסון, חברה צרפתית ביטלה את השתתפותה בפרויקט הרכבל השנוי במחלוקת בירושלים, באתר הארץ, 25 במרץ 2015
 13. ^ טל נתנאל-נוריאל, האם תוכנית הרכבל לכותל תישאר על הנייר? העדה הקראית נאבקת נגד מעבר התוואי מעל בית העלמין, באתר כל העיר, 27 בפברואר 2019
  אתר למנויים בלבד ניר חסון, העדה הקראית והחשש מטומאת מת עומדים בדרכו של הרכבל לכותל, באתר הארץ, 14 בפברואר 2019
 14. ^ אתר למנויים בלבד ניר חסון, דו"ח הבדיקה לפרויקט הרכבל בירושלים ממליץ לכהנים להגיע לכותל בדרכים אחרות, באתר הארץ, 3 ביוני 2019
 15. ^ אתר למנויים בלבד מירב מורן, הרכבל המתוכנן בעיר העתיקה בירושלים הוא כלי תחבורה נחות שיבזבז מאות מיליוני שקלים, באתר TheMarker‏, 4 בדצמבר 2018
 16. ^ אתר למנויים בלבד ניר חסון, עיריית ירושלים מחדשת פרויקט שנוי במחלוקת להקמת רכבל לעיר העתיקה – במעורבות עמותת אלע"ד, באתר הארץ, 5 במרץ 2015
 17. ^ אתר למנויים בלבד משה גלעד, ״מטרת הרכבל היא לגרום למשתמשים בו להבין מי באמת בעל הבית של ירושלים״, באתר הארץ, 5 ביולי 2017
 18. ^ אתר למנויים בלבד ניר חסון, ברקת מתכנן תחנת רכבל בסילוואן, כדי "להראות מי בעל הבית בעיר הזו", באתר הארץ, 25 באוגוסט 2016
 19. ^ לעצור את הרכבל לעיר העתיקה
 20. ^ עינב חלבי, אסף זגריזק, השרה מיכאלי מתנגדת לפרויקט הרכבל בעיר העתיקה: "הנזק יעלה על התועלת", באתר ynet, 26 בנובמבר 2021
 21. ^ יובל שדה, האם יוקם רכבל לכותל? עיריית ירושלים תומכת, מיכאלי מתנגדת - העליון יכריע, באתר כלכליסט, 26 בנובמבר 2021
 22. ^ מסלול עוקף מיכאלי: בנט במסר לבג"ץ - פרויקט הרכבל לכותל נמשך כמתוכנן, באתר ערוץ 7
 23. ^ אתר למנויים בלבד ניר חסון, בג"ץ דחה עתירות נגד התוכנית להקמת רכבל לכותל ונתן אור ירוק ליישומה, באתר הארץ, 15 במאי 2022בג"צ דחה את העתירות ואישר את הרכבל לכותל, באתר סרוגים
 24. ^ ראו הפרסום כאן
 25. ^ אתר למנויים בלבד אסנת ניר, אחרי 50 התנגדויות: תוכנית הרכבל בעיר העתיקה בירושלים אושרה, באתר TheMarker‏, 3 ביוני 2019
 26. ^ אתר למנויים בלבד דניאל שמיל, מתרחבים: חמישה קווי רכבת קלה נוספים יוקמו בירושלים, באתר TheMarker‏, 20 בספטמבר 2013