ממלכת סקסוניה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ממלכת סקסוניה
Flagge Königreich Sachsen (1815-1918).svg Coat of arms of Wettin House Albert Line.png
דגל סמל
Map-DR-Saxony.svg
המנון לאומי Sachsen Hymne
יבשת אירופה
עיר בירה דרזדן
משטר מונרכיה
הקמה
תאריך
קרב אוסטרליץ
1806
פירוק
תאריך
מלחמת העולם הראשונה
1918
שטח בעבר 14,993 קמ"ר קמ"ר (נכון ל-1910)
אוכלוסייה בעבר 4,806,661 (נכון ל-1910)

ממלכת סקסוניהגרמנית: Königreich Sachsen) הייתה ממלכה שהתקיימה בין השנים 1806 - 1918 כחברה עצמאית במסגרת הקונפדרציה של הריין. בשנת 1871 שויכה לאימפריה הגרמנית והתקיימה כמדינה חופשית במסגרתה עד תום מלחמת העולם הראשונה וויתורו של מלך סקסוניה פרדריק אוגוסטוס השלישי על כס המלוכה בשנת 1918. בשטחה מתקיימת כיום מדינת סקסוניה בשטח גרמניה.

סקסוניה התקיימה כאלף שנים, עד 1806, במסגרת האימפריה הרומית הקדושה ובראשה עמד נסיך בוחר. עם התפרקות האימפריה, בעקבות קרב אוסטרליץ, ניתן לה מעמד של ממלכה עצמאית בתמיכת צרפת. הנסיך הבוחר שעמד בראשה באותה עת היה למלך סקסוניה, פרדריק אוגוסטוס הראשון. בעקבות תבוסת פרוסיה בקרב יינה-אאורשטד, באותה שנה הצטרפה סקסוניה לקונפדרציה של הריין ונותרה חברה בה עד לפירוקה ב-1813 בעקבות קרב לייפציג. בקרב זה תמך מלך סקסוניה בצרפת ובעקבות החלטתו ננטש על ידי חייליו ונלקח בשבי על ידי פרוסיה. שטח הממלכה נחלק ו-40% ממנו הועברו לידי פרוסיה, בעוד יתרתו נותרה על כנה והמלך הושב לעמוד בראשה. עם הקמת הקונפדרציה הגרמנית הצטרפה הממלכה לשורותיה.

במלחמת שבעת השבועות בשנת 1866 נתנה סקסוניה את תמיכתה בידי אוסטריה ובסיום הלחימה נעתרה פרוסיה לבקשת אוסטריה שלא לספח את שטח הממלכה לידיה ולהותירה כמדינה עצמאית. מאוחר יותר באותה שנה הצטרפה סקסוניה על דעת עצמה לקונפדרציה הצפון-גרמנית. מלחמת צרפת-פרוסיה בשנת 1871 הובילה לשיוך חברות הקונפדרציה אל האימפריה הגרמנית ומלך סקסוניה יוהאן נותר בתפקידו והוכפף לקיסר האימפריה הגרמנית.

בתום מלחמת העולם הראשונה פרש וילהלם השני, קיסר גרמניה מתפקידו וויתר על כס המלוכה. מלך סקסוניה פרדריק אוגוסטוס השלישי הלך בעקבותיו והביא לפירוק ממלכת סקסוניה וצירופה אל רפובליקת ויימר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]