מערך ההסברה הלאומי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

מערך ההסברה הלאומי הוא הגוף במשרד ראש הממשלה האמון על פעולות ההסברה של ישראל ועל דוברות משרד ראש הממשלה. מערך ההסברה פועל מכוח החלטת ממשלת ישראל מ-8 ביולי 2007.[1] ראש מערך ההסברה משמש גם כיועץ התקשורת לראש ממשלת ישראל ובהתאם להחלטת הממשלה מינויו פטור ממכרז אך כפוף להחלטת ממשלה. במערך ההסברה פועלות שתי זרועות מקבילות העובדות בשיתוף פעולה – מטה ההסברה הלאומי ומערך התקשורת והדוברות. מערך ההסברה אחראי על העבודה מול כלי התקשורת בארץ ובעולם, גורמי הסברה, גופים פרו-ישראלים ברחבי העולם ותפעול אתרי האינטרנט ומערך הרשתות החברתיות של משרד ראש הממשלה. מערך ההסברה עוסק בנושאים ממלכתיים ולאומיים בלבד ולא בנושאים פוליטיים או מפלגתיים.

מטה ההסברה הלאומי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטה ההסברה הלאומי הוא הגוף המתאם בין גופי הדוברות הרשמיים של מדינת ישראל, על מנת לגבש מדיניות הסברה ומסרים אחידים. מנהל מטה ההסברה וסגנו של ראש המערך ההסברה מאז הקמתו הוא ירדן ותיקאי. המטה כולל יועץ ראש הממשלה לתקשורת ערבית, מחלקת האינטרנט ומדיה חדשה ורכזי תחומי הסברה מדיניים, ביטחוניים ואזרחיים. בעבר היה המטה ממונה גם על לשכת העיתונות הממשלתית, אך כיום היא פועלת תחת משרד ההסברה והתפוצות.

מטה ההסברה הלאומי מכנס באופן קבע פורום הסברה לאומי הדן בגיבוש מדיניות הסברה אחידה ומתואמת, הן באופן יזום והן כתגובה לאירועים צפויים. בפורום חברים נציגים של משרד ראש הממשלה, משרד החוץ, משרד ההסברה והתפוצות, צה"ל, משטרת ישראל, גורמי מודיעין, לשכת העיתונות הממשלתית ועוד. בהתאם לנושאים העומדים על הפרק, מצטרפים לדיוני הפורום גם נציגים של משרדי ממשלה רלוונטיים.

מטה ההסברה הלאומי עומד בקשר רציף עם גופים פרו-ישראלים רבים הפועלים הן בישראל והן ברחבי העולם. המטה משתף פעולה עם גופים אלה בקידום מטרות מדינת ישראל ועמדותיה במקומות בהם פועלים גופים אלה. המטה מעביר להם את עיקרי מסרי ההסברה של מדינת ישראל ומסייע להם בהפקת חומרי הסברה אשר יסייעו בהפצת מסרי ההסברה הישראלים.

מטה ההסברה הלאומי שם דגש מיוחד על העבודה ברשתות החברתיות, מתוך אמונה שיצירת תקשורת ישירה ובלתי אמצעית עם הציבור הרחב ברחבי העולם תסייע להעברה אמינה ויעילה של מסרי ההסברה של מדינת ישראל. בדומה לפורום ההסברה הלאומי, מטה ההסברה מקיים גם מפגשים קבועים של "פורום ניו מדיה" על מנת לקדם את העבודה באינטרנט וברשתות החברתיות.

מערך התקשורת והדוברות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מערך התקשורת והדוברות הוא הזרוע האמונה על הדוברות והייעוץ התקשורתי השוטף של ראש ממשלת ישראל, משרד ראש הממשלה ויחידות הסמך הכפופות למשרד.

המערך כולל גם את יועץ ראש הממשלה לתקשורת בינלאומית, צוות של עוזרים לדובר, מתאמות תקשורת ומחלקת תקשוב. מערך התקשורת והדוברות מפעיל בשיתוף פעולה עם מטה ההסברה הלאומי גם את הדוברים בשפות הזרות ואת מערך האינטרנט והמדיה החדשה.

אנשי המערך אמונים על הקשר היום-יומי עם כלי התקשורת ומספקים מענה לפניית כלי התקשורת במשך 24 שעות ביממה. בנוסף, המערך מפיק אירועים תקשורתיים, כמו מסיבות עיתונאים של ראש הממשלה, ואחראי על סידורי התקשורת לישיבות הממשלה ולאירועים פומביים בהשתתפות ראש הממשלה.

ראשי מערך ההסברה הלאומי[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם תקופה מינוי תחת ראש הממשלה הערות
יעקב גלנטי אפריל 2008 – מרץ 2009 אהוד אולמרט
ניר חפץ יוני 2009 – ינואר 2011 בנימין נתניהו
גדעון שמרלינג מרץ 2011 – ספטמבר 2011
יועז הנדל ספטמבר 2011 – אפריל 2012
לירן דן אפריל 2012 – מאי 2015
רן ברץ יולי 2016 – ינואר 2017 ראש מערך ההסברה הלאומי בפועל (ללא מינוי רשמי)
בועז סטמבלר 2017
שיר כהן 2018 – הווה

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]