מצליח מאזוז

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מצליח מאזוז
מצליח מאזוז.jpg
תמונה זאת מוצגת בוויקיפדיה בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.

מצליח מאזוז על כריכת הספר "פטיש החזק"
תאריך לידה ה'תרע"ב
מקום לידה ג'רבה שבתוניסיה
תאריך פטירה כ"א בטבת תשל"א (בגיל 58 בערך)
מקום פטירה תוניס שבתוניסיה
תאריך לידה לועזי 1912
תאריך פטירה לועזי 18 בינואר 1971
מקום פעילות ג'רבה ותוניס שבתוניסיה
נושאים בהם עסק רבנות, דיינות, דקדוק
רבותיו רחמים חי חויתה הכהן
תלמידיו בנו הרב מאיר מאזוז, חתנו הרב יצחק ברדא
חיבוריו שו"ת איש מצליח, חלקים א'-ג'

הרב מצליח מאזוז (1912 - 1971), רב בולט בתוניסיה, שימש כדיין בג'רבה ואחר כך בעיר תוניס.

תולדות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בג'רבה למשפחת רבנים. למד אצל הרב רחמים חי חויתה הכהן, הוסמך לדיינות והתמנה כדיין בבית הדין באי ג'רבה. מאוחר יותר עבר לבירה תוניס כדי לשמש כראש ישיבת "חברת התלמוד". שימש גם כדיין בבית הדין הרבני שם, עד לסגירת בית הדין בהוראת השלטונות בתשי"ח (1958). לאחר מכן התמנה לשופט בבית הדין האזרחי המקומי, אך התפטר מתפקידו בתשכ"א (1961) לאחר שחויב לדון גם יהודים על פי חוקי המדינה ולא לפי חוקי התורה. לפרנסתו החל אז לעסוק בתיווך דירות, ובמקביל עסק בכתיבת חיבורים תורניים ובהוראה.

סייע לשליח חב"ד בהקמת ישיבה, שבה הורה במשך כשנתיים. אך פרש לאחר שהחלו לימודי צרפתית בישיבה, בשל גישתו החינוכית-תורנית שלפיה אין מקום ללימודי חול בישיבה. בתשכ"ג (1963), הקים את ישיבת כיסא רחמים שבה יישם את דרכם הלמדנית של רבני תוניסיה, שבה ניתן דגש הלכתי בלימוד הגמרא, תוך עיון בדברי הגמרא, רש"י ותוספות. הקדיש מקום נרחב גם לדקדוק עברי, המקרא וטעמיו.

בכ"א בטבת תשל"א (18 בינואר 1971) נרצח בידי מתנקש מוסלמי בשובו לביתו מתפילת שחרית. נקבר בתוניס, ולאחר שנה הובא לקבורה בישראל ונטמן בבית הקברות בהר הזיתים.

לאחר מותו, חידש בנו, הרב מאיר מאזוז, את ישיבת כיסא רחמים בבני ברק. חתנו, הרב יצחק ברדא, עוסק גם הוא בהוראה תורנית, חיבר את שו"ת "יצחק ירנן" ועומד בראש ישיבת "יצחק ירנן" באשקלון.

גיסו הוא הרב שלמה מאזוז, ואחיינו הוא מני מזוז, לשעבר היועץ המשפטי לממשלה.

על שמו נקראו רחובות בערים בית שאן ובני ברק.

כמרבית רבני הדור באותה תקופה בתוניס גם הרב מצליח מאזוז קרא לומר הלל (בלא ברכה) בה' באייר יום העצמאות, להתגלח בו ביום, ואף לא לומר תחנוך במשך שלושה ימים רצופים ה' ו' וז' באייר. הרב היה באותה תקופה דיין בתוניס והוא חתם על תקנה יחד עם שאר דייני תוניס בנוגע להלכות יום העצמאות והם פרסמו זאת לכל תושבי תוניס. אמנם לאחר שנודע לאיש מצליח את העברת הדת שנעשתה בארץ ישראל על ידי השלטונות שינה את דעתו אבל לא הנהיג ברבים אחרת ורק כשפתח את הישיבה בתונס ועשה שם בכל הדברים כפי שראוי לנהוג לכתחילה כפי דעתו הנהיג אז גם בדבר זה לומר תחנון כבכל יום.[דרוש מקור]

חיבורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מלכי תרשיש - תולדות רבני תוניסיה וחיבוריהם, הרב בנימין כהן, תשמ"ו
  • פטיש החזק - תולדות חייו של רבי מצליח מאזוז

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]