מכון הרב מצליח

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ספריית מכון הרב מצליח בבניין ישיבת כסא רחמים

מכון הרב מצליח הוא מכון הוצאה לאור וההדרת ספרי קודש של ישיבת כסא רחמים בבני ברק, הנקרא על שם מייסד הישיבה בתוניס, הרב מצליח מאזוז.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שהרב מצליח מאזוז נרצח בתוניס בשנת ה'תשל"א, עלו לישראל בניו הרבנים מאיר מאזוז, צמח מאזוז ורחמים מאזוז, והקימו מחדש את הישיבה בישראל בסוף אותה שנה. שש שנים לאחר מכן, בשנת ה'תשל"ז (1977), הקימו במסגרת הישיבה את "מכון הרב מצליח", במטרה להוציא את כתבי היד של אביהם ורבנים נוספים, ולהנציח את שמו של האב שהיה ביבליופיל. בראש הנהלת המכון עומד הרב צמח מאזוז, ובנשיאותו עומד ראש הישיבה הרב מאיר מאזוז.

פעילות המכון[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטרתו הראשונית של המכון הייתה להוציא לאור את ספר השו"ת של הרב מצליח מאזוז, "איש מצליח", שהיה בשלבי הכנה לדפוס בעת הירצחו. אחריו הודפסו הספרים "לב שומע" (כללי הש"ס), וחידושי הרמב"ן על בבא בתרא (צילום דפוס ויניציא), ובהמשך התרחבה הוצאת הספרים גם לספרים אחרים של חכמי ורבני תוניסיה וג'רבה, דוגמת "משמרות כהונה" של הרב אברהם הכהן יצחקי ו"יתר הבז" של הרב נהוראי ג'רמון. חוקרי המכון התמחו בפענוח כתב יד ספרדי עתיק, הנקרא "חצי קולמוס / מאעלאק". יכולת קריטית לעיסוק בכתביהם של רבנים מצפון אפריקה שכתבו בו.

עם השנים הדפיס המכון ספרי יסוד מוגהים לפי הגהותיהם של גדולי המדקדקים כדוגמת "מנחת שי" ו"לחם הביכורים". מראשית המאה ה-21 עוסק המכון בהוצאת ספרי הלכה שונים. בלמעלה מארבעים שנות פעילותו, הוציא המכון כמאתיים ספרים בהם סידורים, מחזורים, הגדות, וחומשים שהודפסו במאות אלפי עותקים, ומופצים בכל רחבי העולם.

המכון גם מדפיס מספרי ראש הישיבה הרב מאיר מאזוז ורבניה, ובמסגרת המכון הישיבה מוציאה גם את כתב העת התורני "אור תורה", ואת סדרת הספרים - "ויען שמואל" (לזכר מנהל ומייסד הישיבה הרב שמואל שאול עידאן), בהם כותבים רבנים בולטים, רבני הישיבה, בוגריה ותלמידיה.

ספרים מפורסמים ופרויקטים מיוחדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מפעל משנה ברורה "איש מצליח" - סדרה על סדר הספר משנה ברורה, בה מובאת ההלכה לפי מנהג הספרדים בכל מקום שנפסק במשנה ברורה כנגד פסיקת השולחן ערוך ומנהגי ספרד. בעריכת הסדרה השתתפו הרב מאיר מאזוז והרב משה לוי.
  • מפעל "אוצר ההלכה" - ליקוט של כחמש מאות ספרים נדירים שכתבו פירוש חלקי על השולחן ערוך. נכון לשנת ה'תשע"ה יצאו 6 כרכים, מתוך כשלושים מתוכננים.
  • מפעל "הוראה ברורה"- ביאור לשולחן ערוך "יורה דעה" כמתכונת המשנה ברורה על אורח חיים. הכרך על הלכות תערובות, שיצא בשנת ה'תשע"ה, לפרס עיריית בני ברק על שם יצחק גרשטנקורן. כרך נוסף על הלכות בשר וחלב יצא בשנת ה'תשע"ו.
  • מפעל "אוצרותינו" - מסע אל אוצרות התורה לאור חידושיהם ולקחיהם של רבותינו הספרדים, שזור בסיפורים ומשלים, על חמשה חומשי תורה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]