מכון הרב מצליח

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ספריית מכון הרב מצליח בבניין ישיבת כסא רחמים

מכון הרב מצליח הוא מכון להוצאת וההדרת ספרי קודש, של ישיבת כיסא רחמים הנקרא על שם מייסד הישיבה בתוניס בירת תוניסיה, הרב מצליח מאזוז.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המכון הוקם בשנת ה'תשל"ז (1977), שש שנים אחרי רצח הרב מאזוז בתוניס, על ידי בניו: הרב מאיר מאזוז ואחיו הרבנים צמח ורחמים מאזוז לאחר עלייתם לישראל, במטרה להנציח את שמו של אביהם שהיה אוהב ספרים מושבע.

בראש הנהלת המכון עומד הרב צמח מאזוז, ובנשיאותו עומד ראש ישיבת כיסא רחמים הרב מאיר מאזוז.

פעילות המכון[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטרתו הראשונית של המכון הייתה להוציא לאור את ספר התשובות של רבי מצליח מאזוז, "איש מצליח", שהיה בשלבי הכנה לדפוס בעת הירצחו. אחריו הודפסו הספרים הספרים "לב שומע" (כללי הש"ס), וחידושי הרמב"ן על בבא בתרא (צילום דפוס ויניציא), ובהמשך התרחבה הוצאת הספרים גם לספרים אחרים של חכמי ורבני תוניס וג'רבה כמו "משמרות כהונה" של אברהם הכהן יצחקי ו"יתר הבז" של נהוראי ג'רמון.

עם השנים הדפיס המכון ספרי יסוד מוגהים לפי הגהותיהם של גדולי המדקדקים כדוגמת "מנחת שי" ו"לחם הביכורים". מראשית המאה ה-21 עוסק המכון בהוצאת ספרי הלכה שונים.

חוקרי המכון התמחו בפיענוח כתיבת יד ספרדי עתיק, הנקרא "חצי קולמוס / מאעלאק". יכולת קריטית לעיסוק בכתביהם של רבנים בני צפון אפריקה שכתבו בכתב זה.

במשך ארבעים שנות פעילותו, הוציא המכון כמאתיים ספרים בהם; סידורים, מחזורים וחומשים בהוצאת המכון, הודפסו במאות אלפי עותקים, ומופצים בכל רחבי העולם.

ספרים מפורסמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספרים הבולטים בהוצאת המכון:

פרויקטים מיוחדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במסגרת ההוצאה פועלים כמה פרויקטים מיוחדים של הוצאה לאור:

  • מפעל משנה ברורה "איש מצליח" - בכל מקום שנפסק בספר משנה ברורה כנגד פסיקת השולחן ערוך ומנהגי ספרד מובאת ההלכה לפי מנהג הספרדים. בעריכת הסדרה השתתפו הרב מאיר מאזוז והרב משה לוי מח"ס מנוחת אהבה.
  • מפעל "אוצר ההלכה" - ליקוט של כחמש מאות ספרים נדירים שכתבו פירוש חלקי על השולחן ערוך. נכון לתשע"ה יצאו 5 כרכים, מתוך כשלושים מתוכננים.
  • מפעל "הוראה ברורה" - ביאור לשלחן ערוך "יורה דעה" כמתכונת המשנה ברורה על אורח חיים. נכון לתשע"ה יצא כרך אחד על הלכות תערובות. הספר זכה בפרס עיריית בני ברק על שם יצחק גרשטנקורן.
  • מפעל "אוצרותינו" - מסע אל אוצרות התורה לאור חידושיהם ולקחיהם של רבותינו הספרדים שזור בסיפורים ומשלים, על חמשה חומשי תורה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]