לדלג לתוכן

מרקוס גרונהולם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מרקוס גרונהולם
Marcus Ulf Johan Grönholm
לידה 5 בפברואר 1968 (בן 56)
פינלנד
שם לידה Marcus Ulf Johan Grönholm עריכת הנתון בוויקינתונים
לאום פינלנדפינלנד פיני
מקום מגורים Ingå עריכת הנתון בוויקינתונים
השכלה Mattlidens Gymnasium עריכת הנתון בוויקינתונים
מספר צאצאים 3 עריכת הנתון בוויקינתונים
קריירת אליפות העולם בראלי
אליפויות 2 (2000, 2002)
מרוצים 152
ניצחונות 30
פודיומים 61
נקודות בקריירה 615
ניצחונות במקטעים 542
קבוצות טויוטה
פיג'ו (1999-2005)
פורד (2006-2007)
www.mgr.fi
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מרקוס גרונהולם (בפינית: Marcus Ulf Johan Grönholm, נולד ב-5 בפברואר 1968) הוא נהג מרוצי מכוניות פיני אשר השתתף באליפות העולם בראלי. גרונהולם זכה באליפות העולם פעמיים, בשנים 2000 ו-2002, כשהוא נוהג בפיג'ו 206 WRC. גרונהולם זכה ב-30 תחרויות ראלי במהלך הקריירה (שלישי בכל הזמנים), שבעה מתוכם באירוע הביתי שלו, ראלי פינלנד.

שנים ראשונות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

אביו של מרקוס, אולף גרונהולם, היה נהג ראלי בשנות ה-70 ואף זכה פעמיים באליפות פינלנד. כשהיה מרקוס בן 13, בשנת 1981, נהרג אביו במהלך אימון נהיגה. מרקוס החל להתחרות במוטוקרוס אולם פציעה בברך מנעה ממנו להמשיך ולהתחרות. לאחר שנה החל להתחרות כנהג ראלי, בדומה לאביו.

בשנת 1988 זכה באליפות פינלנד לצעירים ובשנות ה-90 זכה ארבע פעמים באליפות פינלנד בראלי (בשנים 1994 ו-1996-1998). במקביל, החל גרונהולם להתחרות במספר מרוצים באליפות העולם בראלי בתחילת שנות ה-90. במחצית השנייה של שנות ה-90 התחרה כחלק מקבוצת טויטה אולם עדיין לא נהג עבור הקבוצה בעונה מלאה.

אליפות הראלי העולמית

[עריכת קוד מקור | עריכה]

פיג'ו (1999-2005)

[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרונהולם החל להתחרות כנהג קבוע בקבוצה רשמית רק בשנת 1999, כשהיה בן 31, אז הצטרף לקבוצת פיג'ו. באותה שנה, חזרה פיג'ו לאליפות הראלי עם ה-206 WRC וגרונהולם חלק את המכונית השנייה של הקבוצה יחד עם ג'יל פאניצי. גרונהולם התחרה בחמישה מרוצים והשיג עבור הקבוצה את הנקודות הראשונות שלה כשסיים רביעי בראלי פינלנד. בהמשך סיים חמישי בראלי אוסטרליה וסיים במקום ה-15 באליפות הנהגים עם 5 נקודות.

עונת 2000 הייתה העונה המלאה הראשונה של גרונהולם. הוא השיג את הניצחון הראשון עבור ה-206 WRC כבר בראלי השני של העונה בשוודיה. העונה התאפיינה במאבק צמוד על האליפות בין גרונהולם לריצ'רד ברנס אשר נהג בסובארו אימפרזה WRC. במחצית העונה היה גרונהולם בפיגור של 14 נקודות מאחורי ברנס, אולם שני ניצחונות בניו זילנד ופינלנד, יחד עם ניצחון נוסף באוסטרליה בראלי הלפני אחרון של העונה הביאו את גרונהולם ליתרון של 9 נקודות לפני הראלי האחרון בבריטניה. למרות ניצחונו של ברנס בראלי, גרונהולם סיים שני והבטיח לעצמו את האליפות בפער של 5 נקודות מיריבו. הייתה זו הפתעה גדולה בה נהג בעונתו המלאה הראשונה במכונית חדשה מנצח יריבים מנוסים יותר. קבוצת פיג'ו אף זכתה באליפות היצרנים.

גרונהולם נוהג בפיג'ו 206 WRC בראלי פינלנד 2001.

עונת 2001 החלה עם שורה של תאונות ותקלות מכניות עבור גרונהולם. בשמונת המרוצים הראשונים הגיע רק פעם אחת לקו הסיום. בשלב זה של העונה צבר רק 4 נקודות והיה הרחק מתמונת האליפות. בחצי השני של העונה ניצח גרונהולם בשלושה מרוצים (פינלנד, אוסטרליה ובריטניה) וסיים במקום הרביעי באליפות, בפער של שמונה נקודות בלבד מריצ'רד ברנס שזכה באליפות בסופה של עונה צמודה. גרונהולם סייע לפיג'ו לזכות שוב באליפות היצרנים.

את עונת 2002 החל גרונהולם את העונה בצורה טובה יותר כשהוא מסיים בנקודות בחמשת המרוצים הראשונים וזוכה בשניים מהם (שוודיה וקפריסין). גרונהולם נטל את ההובלה באליפות כבר אחרי הראלי השני ולא שמט אותה עד לסיום, תוך שהוא מוסיף שלושה ניצחונות נוספים (בפינלנד, ניו זילנד ואוסטרליה). גרונהולם הוכתר כאלוף בפעם השנייה כשהוא מנצח את האליפות בפער גדול של 40 נקודות. קבוצת פיג'ו זכתה בפעם השלישית ברציפות באליפות היצרנים. בשנה זו זכה גרונהולם גם במרוץ האלופים שנערך בסוף השנה בספרד.

עונת 2003 החלה גם כן בצורה חיובית עם שלושה ניצחונות בחמשת המרוצים הראשונים (בשוודיה, ניו זילנד וארגנטינה). בעיות מכניות בשני המרוצים הבאים וסדרה של תאונות הרחיקו את גרונהולם ממאבק האליפות והוא סיים את העונה במקום השישי והמאכזב, בפער גדול ממאבק האליפות בו זכה לבסוף פטר סולברג. לאחר שלוש זכיות רצופות הפסידה קבוצת פיג'ו את אליפות היצרנים לאחר מאבק צמוד עם קבוצת סיטרואן.

הייתה זו שנתה האחרונה של ה-206 באליפות. מתוך 24 הניצחונות של המכונית (בארבע עונות) זכה גרונהולם ב-15 מהם, כמו גם בשתי אליפויות נהגים והוביל את הקבוצה לשלוש זכיות באליפות היצרנים. גרונהולם נחשב לסמלה של ה-206 WRC האייקונית.

גרונהולם ב-307 WRC בראלי יוון 2005

בעונת 2004 הציגה פיג'ו את מכוניתה החדשה, ה-307 WRC אשר הייתה מבוססת על ה-307cc הסדרתית. המכונית סבלה מבעיות אמינות וגרונהולם היה מתוסכל מביצועיה. למרות זאת השיג ניצחון ראשון עבור המכונית בראלי פינלנד וסיים ארבע פעמים במקום השני. בראלי קפריסין סיים גרונהולם במקום הראשון אולם נפסל לאחר הראלי עקב משאבת מים לא תקנית. את האליפות סיים במקום החמישי, עם כחצי מהנקודות בהם זכה סבסטיאן לב, שזכה באליפות בפעם הראשונה (מתוך תשע).

בעונת 2005 היה גרונהולם תחרותי יותר, אולם גם הפעם לא יכל לסבסטיאן לב ששלט באליפות עם 10 ניצחונות מתוך 16 מרוצים. גרונהולם השיג שני ניצחונות, בפינלנד וביפן, וסיים שלישי באליפות הנהגים אחרי לב וסולברג. פיג'ו סיימה במקום השני באליפות היצרנים ובסיום העונה הודיעה על פרישה מהאליפות. גרונהולם השיג בשתי עונות את שלושת הניצחונות היחידים עבור ה-307 WRC.

פורד (2006-2007)

[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר פרישת פיג'ו מהאליפות עבר גרונהולם לקבוצת פורד לקראת עונת 2006. לצידו נהג מיקו הירבונן הפיני. גם בפורד חנך גרונהולם מכונית חדשה - הייתה זו עונתה הראשונה הפורד פוקוס RS WRC החדשה אשר הייתה מבוססת הדור השני של הפוקוס הסדרתית. הפעם הייתה המכונית תחרותית כבר מפתיחת העונה וגרונהולם זכה בשני המרוצים הראשונים: במונטה קרלו ניצח על אספלט (הניצחון היחיד בקריירה בראלי אספלט) בעקבות תאונה של סבסטיאן לב, ובשוודיה. בהמשך העונה היה יציב פחות ולצד נצחנות נוספים ביוון ופינלנד ומרוצים נוספים בהם סיים על הפודיום, סבל גם ממספר פרישות ותאונות. יריבו העיקרי ואלוף העולם בשנתיים הקודמות, לב, הפגין יציבות מרשימה כשסיים באחד משני המקומות הראשונים בכל 12 המרוצים בהם השתתף.

ארבעה אירועים לסיום העונה היה גרונהולם ממקום במקום השני באליפות אך עם סיכוי תאורטי בלבד לזכות, כשהוא 35 נקודות מאחורי לב. לב היה זקוק לחמש נקודות נוספות בלבד כדי להבטיח את האליפות, אולם הוא נפצע בתאונת אופניים ונאלץ לפרוש מארבעת המרוצים האחרונים. גרונהולם ניצח בטורקיה ושמר על סיכוייו, אולם תאונה במקטע הראשון באוסטרליה מנעה ממנו לזכות באליפות. למרות שני ניצחונות נוספים בניו זילנד ובריטניה סיים נקודה אחת בלבד מאחורי לב, שזכה באליפות השלישית שלו. גרונהולם, עם ניצחונות בשבעה מרוצים, סייע לפורד לנצח את קבוצת סיטרואן ולזכות באליפות היצרנים לראשונה מאז 1979.

בעונת 2007 התחולל המאבק הצמוד ביותר בין גרונהולם ללב. הפעם גרונהולם שמר על עקביות וסיים באחד מארבעת המקומות הראשונים במרבית העונה, בעוד לב מסיים מחוץ לנקודות בשני מקרים. בנקודת האמצע של העונה, לאחר ניצחון בראלי יוון, הוביל גרונהולם את האליפות ביתרון של 9 נקודות. ניצחון נוסף בפינלנד, בעוד לב מסיים שלישי, הגדיל את היתרון ל-13 נקודות. בראלי ניו זילנד ניהלו השניים מאבק צמוד בכל שלושת ימי הראלי ובסיומו ניצח גרונהולם בפער של 0.3 שניות. היה זה הניצחון הצמוד ביותר בראלי, שיא שנשבר ארבע שנים מאוחר יותר, בראלי ירדן בשנת 2011 (אז ניצח אוז'ייה את לאטוולה בפער של 0.2). בעקבות הניצחון הוביל גרונהולם את האליפות ב-10 נקודות.

בשני מרוצי האספלט הבאים בספרד וצרפת ניצח לב כצפוי, אולם גרונהולם השיג תוצאות טובות וסיים במקומות השלישי והשני (בהתאמה). שלושה מרוצים לסיום הוביל גרונהולם ב-4 נקודות. ביפן פרש גרונהולם בתחילת הראלי עקב תאונה, אולם ביום השני פרש לב גם כן עקב תאונה. בראלי אירלנד פרש גרונהולם לאחר תאונה נוספת ביום הראשון בעוד לב ממשיך לניצחון בראלי. כתוצאה מכך הוביל לב ביתרון של שש נקודות, ראלי אחד לסיום העונה. במירוץ האחרון בבריטניה סיים לב שלישי והבטיח את הזכייה באליפות רביעית. גרונהולם סיים שני כך שהפער בין השניים בסיום העונה עמד על ארבע נקודות בלבד. גרונהולם סיים את העונה עם חמישה ניצחונות ושבע פעמים נוספות על הפודיום. קבוצת פורד זכתה פעם נוספת באליפות היצרנים.

כבר במהלך עונת 2007, לאחר ראלי ניו זילנד בספטמבר, הודיע גרונהולם על כוונתו לפרוש בסיום העונה. גרונהולם הסביר כי הוא רוצה לפרוש כל עוד הוא תחרותי ויכול לנצח במרוצים[1]. בסיום העונה פרש בגיל 39.

לאחר הפרישה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך 2008 סירב גרונהולם להצעה להחליף נהג שנפצע בתאונה בקבוצת סטוברט פורד. בהמשך אותה שנה דווח כי קבוצות סיטרואן וסובארו מעוניינות להחתים אותו לעונת 2009, ובדצמבר 2008 היה גרונהולם קרוב לחתימה על חוזה לעונה מלאה עם סובארו, אולם בסופו של דבר המהלך נעצר מסיבות כלכליות, בגינן פרשה לבסוף סובארו מהאליפות.

גרונהולם חזר לנהוג בשני אירועים מאז פרישתו. בשנת 2009 התחרה בראלי פורטוגל כשהוא נוהג בסובארו אימפרזה של קבוצת פרודרייב. למרות שלא הכיר את המכונית הצליח גרונהולם להיות תחרותי והיה במקום הרביעי לאחר היום הראשון. בפתיחת היום השני התרסק ופרש מהראלי. בעונה הבאה התחרה בראלי שוודיה, כשהוא נוהג בפורד פוקוס. בעיות מכניות דרדרו אותו במורד הדירוג והוא סיים במקום ה-21.

בעונת 2019 חזר לאליפות הראלי לראשונה מזה תשע שנים, כשהתחרה בראלי שוודיה. גרונהולם נהג בטויוטה יאריס של קבוצת GRX וסיים במקום ה-38, לאחר שאיבד זמן רב ביום הראשון של הראלי בעקבות טעויות נהיגה.

מרוצי ראלי אחרים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2008 התחרה בשלושה אירועים במסגרת אליפות הראלי-קרוס האירופאית, וזכה במירוץ בהופעה הראשונה שלו באליפות בשוודיה, כשהוא נוהג בפורד פיאסטה ST.

בשנת 2009 התחרה במרוץ הפייקס פיק במכונית פורד פיאסטה בעלת 800 כוחות סוס. גרונהולם סיים שני בזמן של 11:28 דקות[2].

בשנת 2011 התחרה באליפות ראלי-קרוס בארצות הברית וסיים במקום השני באליפות עם שלושה ניצחונות. ב-2012 פתח את העונה עם שני ניצחונות בשני האירועים הראשונים, אולם נפצע במסגרת המירוץ השלישי ונאלץ לפרוש מהמשך העונה.

חייו האישיים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרונהולם נשוי לטרזה ואב לשלושה ילדים. בנו ניקולס מתחרה באליפות העולם בראלי-קרוס. גיסו, טימו ראוטיאנן, שימש כנווטו באליפות הראלי משנת 1995 ועד לפרישתם והיה שותף לשתי האליפויות.

גרונהולם משתייך למיעוט הפינו-שוודי, אזרחי פינלנד הדוברים את השפה השוודית כשפת אם.

תוצאות באליפות הראלי העולמית

[עריכת קוד מקור | עריכה]
שנה קבוצה רכב 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 מיקום נקודות
2000 פיג'ו אסו פיג'ו 206 WRC מונקומונקו
פרש
שוודיהשוודיה
1
קניהקניה
פרש
פורטוגלפורטוגל
2
ספרדספרד
5
ארגנטינהארגנטינה
2
יווןיוון
פרש
ניו זילנדניו זילנד
1
פינלנדפינלנד
1
קפריסיןקפריסין
פרש
צרפתצרפת
5
איטליהאיטליה
4
אוסטרליהאוסטרליה
1
בריטניהבריטניה
2
1 65
2001 פיג'ו טוטאל פיג'ו 206 WRC מונקומונקו
פרש
שוודיהשוודיה
פרש
פורטוגלפורטוגל
3
ספרדספרד
פרש
ארגנטינהארגנטינה
פרש
קפריסיןקפריסין
פרש
יווןיוון
פרש
קניהקניה
פרש
פינלנדפינלנד
1
ניו זילנדניו זילנד
5
איטליהאיטליה
7
צרפתצרפת
פרש
אוסטרליהאוסטרליה
1
בריטניהבריטניה
1
4 36
2002 פיג'ו טוטאל פיג'ו 206 WRC מונקומונקו
5
שוודיהשוודיה
1
צרפתצרפת
2
ספרדספרד
4
קפריסיןקפריסין
1
ארגנטינהארגנטינה
נפסל
יווןיוון
2
קניהקניה
פרש
פינלנדפינלנד
1
גרמניהגרמניה
3
איטליהאיטליה
2
ניו זילנדניו זילנד
1
אוסטרליהאוסטרליה
1
בריטניהבריטניה
פרש
1 77
2003 מלבורו פיג'ו טוטאל פיג'ו 206 WRC מונקומונקו
13
שוודיהשוודיה
1
טורקיהטורקיה
9
ניו זילנדניו זילנד
1
ארגנטינהארגנטינה
1
יווןיוון
פרש
קפריסיןקפריסין
פרש
גרמניהגרמניה
2
פינלנדפינלנד
פרש
אוסטרליהאוסטרליה
פרש
איטליהאיטליה
פרש
צרפתצרפת
4
ספרדספרד
6
בריטניהבריטניה
פרש
6 46
2004 מלבורו פיג'ו טוטאל פיג'ו 307 WRC מונקומונקו
4
שוודיהשוודיה
2
מקסיקומקסיקו
6
ניו זילנדניו זילנד
2
קפריסיןקפריסין
נפסל
יווןיוון
פרש
טורקיהטורקיה
2
ארגנטינהארגנטינה
פרש
פינלנדפינלנד
1
גרמניהגרמניה
פרש
יפןיפן
4
בריטניהבריטניה
פרש
איטליהאיטליה
7
צרפתצרפת
4
ספרדספרד
2
אוסטרליהאוסטרליה
פרש
5 62
2005 מלבורו פיג'ו טוטאל פיג'ו 307 WRC מונקומונקו
5
שוודיהשוודיה
פרש
מקסיקומקסיקו
2
ניו זילנדניו זילנד
2
איטליהאיטליה
3
קפריסיןקפריסין
פרש
טורקיהטורקיה
3
יווןיוון
4
ארגנטינהארגנטינה
2
פינלנדפינלנד
1
גרמניהגרמניה
3
בריטניהבריטניה
פרש
יפןיפן
1
צרפתצרפת
פרש
ספרדספרד
פרש
אוסטרליהאוסטרליה
פרש
3 71
2006 BP פורד פורד פוקוס RS WRC 06 מונקומונקו
1
שוודיהשוודיה
1
מקסיקומקסיקו
8
ספרדספרד
3
צרפתצרפת
2
ארגנטינהארגנטינה
10
איטליהאיטליה
פרש
יווןיוון
1
גרמניהגרמניה
3
פינלנדפינלנד
1
יפןיפן
2
קפריסיןקפריסין
2
טורקיהטורקיה
1
אוסטרליהאוסטרליה
5
ניו זילנדניו זילנד
1
בריטניהבריטניה
1
2 111
2007 BP פורד פורד פוקוס RS WRC 06 מונקומונקו
3
שוודיהשוודיה
1
נורווגיהנורווגיה
2
מקסיקומקסיקו
2
פורטוגלפורטוגל
4
ארגנטינהארגנטינה
2
איטליהאיטליה
1
יווןיוון
1
2 112
פורד פוקוס RS WRC 07 פינלנדפינלנד
1
גרמניהגרמניה
4
ניו זילנדניו זילנד
1
ספרדספרד
3
צרפתצרפת
2
יפןיפן
פרש
אירלנדאירלנד
פרש
בריטניהבריטניה
2
2009 פרודרייב סובארו אימפרזה WRC 2008 אירלנדאירלנד נורווגיהנורווגיה קפריסיןקפריסין פורטוגלפורטוגל
פרש
ארגנטינהארגנטינה איטליהאיטליה יווןיוון פוליןפולין פינלנדפינלנד אוסטרליהאוסטרליה ספרדספרד בריטניהבריטניה - 0
2010 Stobart VK M-Sport Ford Rally Team פורד פוקוס RS WRC 08 שוודיהשוודיה
21
מקסיקומקסיקו ירדןירדן טורקיהטורקיה ניו זילנדניו זילנד פורטוגלפורטוגל בולגריהבולגריה פינלנדפינלנד גרמניהגרמניה יפןיפן צרפתצרפת ספרדספרד בריטניהבריטניה - 0

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מרקוס גרונהולם בוויקישיתוף
  • מרקוס גרונהולם, במסד הנתונים הקולנועיים IMDb (באנגלית)

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]