סבסטיאן לב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
לב בראלי אוסטרליה, 2009

סבסטיאֶ‏ן ל‏בּ‏ (צרפתית: Sébastien Loeb, נולד ב-26 בפברואר 1974) הוא נהג מרוצי מכוניות צרפתי שהשתתף באליפות העולם בראלי. הוא זכה תשע פעמים ברציפות באליפות העולם משנת 2004 עד 2012, עבור קבוצת סיטרואן. הישגיו של לב‏ הם הטובים ביותר בתחום מרוצי הראלי למכוניות מאז ומעולם.

קריירת מרוצים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סבסטיא‏ן לב נולד בעיר הגנאו בחבל אלזס. הוא החל את דרכו בעולם הספורט כמתעמל והיה אלוף מקומי וסיים חמישי באליפות צרפת. בגיל 21 הוא החל להתעניין במרוצי מכוניות, ובגיל 24, מאוחר יחסית למתחרים בתחום, הוא החל להתחרות במרוצי ראלי. בשנת 2001 הוא הצטרף לעונה ראשונה באליפות העולם המשנית בראלי והפך לאלוף עם חמישה ניצחונות מתוך שישה מרוצים.

ב-2002 החל לֶ‏בּ‏ להתחרות באליפות העולם בראלי עם קבוצת סיטרואן שהייתה זו עונתה הראשונה בסדרה. לב‏ נהג בסיטרואן קסארה WRC וכמעט זכה במרוץ הראשון במונטה קרלו, אך סיים לבסוף במקום השני עקב הפחתת זמן עונשין. לב‏ לא השתתף בכל מרוצי העונה, בהתאם להחלטת הקבוצה בעונת הבכורה שלה. הוא השיג את ניצחונו הראשון לקראת סוף העונה בראלי גרמניה וסיים את העונה במקום העשירי. ב-2003 התחרה לראשונה באופן מלא והשיג את הניצחון ששמט בעונה הקודמת במונטה קרלו. בסיום העונה הוא זכה בשבעה פודיומים ומתוכם בשלושה ניצחונות שדירגו אותו במקום השני הכללי אחרי פטר סולברג הנורבגי שזכה באליפות באותה שנה ביתרון נקודה על לב.

לב בסיטרואן C4 בראלי קטלוניה, 2007

עונת 2004 נשלטה על ידי לב שזכה בשישה מרוצים וסיים שני בשישה מרוצים נוספים. פער הנקודות בינו לבין סולברג, השני, היה 36 נקודות כשמירב הנקודות שניתן לצבור במרוץ עמד על עשר. בעונה זו הוכיח לב‏ הצטיינות לא רק במרוצי אספלט אלא גם בסוגי קרקע אחרים כגון עפר ושלג. בראלי שבדיה הוא הפך לנהג הלא סקנדינבי הראשון שזכה אי פעם במרוץ זה. בעונת 2005 המשיך לֶ‏בּ‏ בשליטתו. הוא זכה באליפות, בהשיגו מספר שיאים, ביניהם ההישג של שישה ניצחונות רצופים, ניצחונות בעשרה מרוצים בעונה אחת ואף היה לנהג הראשון שזכה אי פעם בכל הקטעים במרוץ ראלי בודד.

בעונת 2006 החליט קונצרן פיג'ו-סיטרואן להפסיק את השתתפות סיטרואן ופיג'ו באליפות הראלי, אך עם תכנון להשתתפות מחודשת של סיטרואן עם ה-C4 ב-2007. לב‏ נאלץ להשתתף בעונה זו כמתחרה פרטי עם תמיכה חלקית של סיטרואן והוא אף נעדר מיומו הראשון של מרוץ מונטה קרלו כדי להיחשב כמתחרה שחזר לאחר פרישה. הוא סיים מרוץ זה במקום השני אחרי מרקוס גרונהולם הפיני שהוביל את האליפות לאחר מרוצי העונה הראשונים. בראלי מקסיקו החל לב בסדרת ניצחונות שהחזירה אותו להוביל את האליפות בפער נקודות גדול. למרות שנפצע בתאונת אופניים סמוך לביתו בשווייץ ונעדר מארבעת מרוצי הראלי האחרונים של העונה, זכה סבסטיאן לב לקבל את ההודעה על זכייתו באליפות 2006 בעודו נמצא במנוחה בביתו.

בעונת 2007 סבל לבּ‏‏ מטעויות שהשאירו אותו רוב העונה בפיגור אחרי המוביל גרונהולם, אך לקראת מרוצי העונה האחרונים הוא זכה לסגור את הפער ואף להוביל. במרוץ בניו זילנד הוא סיים שני בפער של 0.3 שניות, שהיה הקטן ביותר בהיסטוריה של הראלי העולמי. בראלי יפן עמד לב לנצל פרישה של גרונהולם, אך לבסוף פרש גם הוא כתוצאה מטעות של נהג המשנה. במרוץ העוקב באירלנד סבל גרונהולם מטעות נוספת כאשר פגע במעקה בטון, אך הפעם לב ניצל אותה כדי לנצח ולעבור להובלת האליפות מרוץ אחד לפני סיום העונה. מקום שלישי במרוץ האחרון הספיק ללב כדי לזכות בתואר האליפות הרביעי כאשר מיקו הירבונן הפיני ניצח וגרונהולם הגיע שני.

בעונת 2008 סבל לבּ‏ מהתרסקויות בשניים ממרוצי תחילת העונה, אך רצף של חמישה ניצחונות ושיא של אחד עשר ניצחונות בכל העונה, הפכו אותו לנהג הראשון שזכה בחמישה תארים באליפות העולם בראלי. בעונה זו שוב זכתה סיטרואן באליפות היצרנים, לאחר שבשנתיים הקודמות זכתה פורד. יריבו הצמוד של לב בעונה זו היה מיקו הירבונן הפיני שסיים את העונה במקום השני. בעונת 2009 שוב היה הירבונן יריבו העיקרי של לב. לב איבד את המקום הראשון באליפות להירבונן באמצע העונה, לאחר מקום שני בסרדיניה, התרסקויות בראלי יוון ופולין ואי עמידה בתקנות טכניות בפינלנד. בראלי קטלוניה הוא ניצח תוך קבלת סיוע מבן קבוצתו, סורדו, והוריד את הפער בינו לבין הירבונן לנקודה אחת. ניצחון בסיבוב האחרון של העונה בבריטניה, לאחר מאבק צמוד עם הירבונן, קבע את זכייתו של לב באליפות השישית.

עונת 2010 החלה בראלי שבדיה. לב הפסיד במרוץ זה להירבונן לאחר קרב צמוד בין השניים. בשלושת המרוים הבאים ניצח לב ופתח פער בטבלת האליפות, אותו לא שמט עד לסיום העונה. פרט למרוץ ביפן, בו סיים חמישי, הוא סיים על הפודיום בכל 13 מרוצי העונה וניצח בשמונה מתוכם. שלושה מרוצים לסיום העונה, במרוץ בצרפת הוא הבטיח את זכייתו השביעית בתואר אלוף העולם, בעוד קטע המרוץ הסופי עבר בהגנאו, עיר הולדתו.

בעונת 2011 נהג לב בסיטרואן DS3 והיה שותף למאבק צמוד עם בן קבוצתו, הצרפתי סבסטיאן אוגייר ומיקו הירבונן. השלושה חלקו ביניהם את מרבית הניצחונות ואף התחלקו בהובלת האליפות במהלך העונה. עד למרוץ באוסטרליה זכה לב בארבעה ניצחונות והוביל בפער של 25 נקודות באליפות, אך במרוץ זה הוא התרסק והצליח לחזור למקום העשירי בלבד כשלמזלו גם אוגייר נאלץ לפרוש. במירוץ הבא בצרפת הוא נאלץ לפרוש בגלל תקלה במנוע ועקב כך השתווה אליו הירבונן במניין הנקודות. במירוץ הבא זכה לב בניצחונו החמישי בעונה ובמירוץ האחרון הוא שוב נאלץ לפרוש עקב תאונה. פרישתם של מתחריו מסיבות דומות הבטיחו לו את האליפות השמינית.

בעונת 2012 זכה לב בפעם התשיעית ברציפות באליפות, כשהוא מוביל בהפרש ניכר על בן קבוצתו הירבונן. בתום העונה הודיע לב על פרישתו ממרוצי ראלי במשרה מלאה, אך על כוונתו להשתתף במספר מרוצים נבחרים בהמשך. בעונת 2013 הוא השתתף בארבעה מרוצים וניצח במונקו ובארגנטינה. בשנת 2015 השתתף שוב במירוץ הפתיחה של העונה במונקו וסיים שמיני.

חייו הפרטיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לבּ‏ נשוי ואב לילדה. הם מתגוררים בלוזאן, שווייץ.

במאי 2009 הוענק לסבסטיאן לב‏ אות לגיון הכבוד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]