ויקיפדיה:ביכורים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
August Macke 047.jpg
ביכורי ויקיפדיה

דף שבו יתארחו מדי חודש מספר כותבים חדשים בוויקיפדיה, יציגו מפרי עבודתם במרחב הערכים ויספרו מעט על עצמם.

"וֶהֱוֵי מְקַבֵּל אֶת כָּל הָאָדָם בְּסֵבֶר פָּנִים יָפוֹת" (משנה, מסכת אבות, פרק א', משנה ט"ו)

August Macke 003.jpg
אודות התמונה
תרומות של חדשים
August Macke 011.jpg
אודות התמונה
חממה

מטרת הדף

ויקיפדיה גדלה והפכה למקום סואן. כותבים חדשים מתקשים להתבלט, למשוך תשומת לב לעבודתם, ולזכות להכרה בקהילה. גם מילה טובה ופרגון חסרים לא פעם.

הדף הזה בא לתקן את פני הדברים ולהאיר בזרקור את עבודתם של ויקיפדים חדשים ומבטיחים, כדי להקל על השתלבותם והתאקלמותם בוויקיפדיה ולשלבם בעשייה ממושכת לאורך שנים.

קריטריונים וכללים

  • מדי חודש יתארחו בדף עורכים חדשים, (עד ותק של כשנה) ומבטיחים. אחרי שיוזמנו על ידי האחראי על הדף, יכינו תקצירי ערכים חדשים שכתבו או ערכים שהרחיבו ושיפרו באופן משמעותי, וכן יוכלו להוסיף מידע על עצמם, על תחומי העניין שלהם על עבודתם בוויקיפדיה, ועל חווית השתלבותם בקהילת הכותבים.
  • האחראי על הדף יתחלף מעת לעת. אחראי נוכחי - גל, המלך הכחול
  • תפקיד האחראי הוא לאתר ויקיפדים חדשים ומבטיחים, לתאם את האירוח שלהם בדף הזה ולנהל אותו.
  • ההשתתפות כמובן איננה חובה.
  • בדף הזה רואים בעין יפה תשבחות, נימוסים ופרגון הדדי.
  • תגובות והערות תתקבלנה בשמחה בדף השיחה של ויקיפדיה:ביכורים, ובדפי השיחה של האורחים.

אורחים קודמים

<שיחת ביכורים

משתמש:barak a

היי לכולם, אני ברק, בן 15.5, עולה לכיתה י' בעיר אריאל. הצטרפתי לויקיפדיה לפני 8 חודשים וערכתי בה מעט. לאחר כחודש ממועד ההרשמה שלי, יצרת את הערך הראשון שלי, אודו יורגנס. רוב ערכיי הם בנושא יחסי החוץ בין מדינות העולם ומוזיקה.

קצת עליי

אני עולה לכיתה י' בתיכון "אורט יובלי אריאל", שם כנראה אלמד במגמות פיזיקה וערבית. אני גר בהתנחלות אריאל, ההתנחלות השלישית בגודלה בארץ. אחרי הצהריים אני לומד פיתוח קול, מתחנך ומדריך בתנועת הצופים. בהתחשב במגוריי בהתנחלות, דעת הקהל הרווחת בעיר היא ימנית אך אני מחשיב את עצמי כמרכז במפה הפוליטית. אני אתאיסט, ביסקסואל וחובב מושבע של תחרות האירוויזיון.

אני בויקיפדיה

כשנרשמתי, התחלתי בעריכות קטנות בלבד, התביישתי ליצור ערך משלי. לאחר כחודש, החלטתי לעבוד על הערך הראשון שלי, אודו יורגנס. העבודה על הערך הייתה קשה וארוכה (כ-13 ימים) אך לבסוף פירסמתי את הערך. לאחר מכן הצטרפתי למיזם יחסי החוץ וכתבתי את הערך השני שלי, יחסי אוסטרליה–קוריאה הדרומית. לאחר כתיבת הערך השני יצאתי לחופשת-ויקי ארוכה במיוחד, וכשחזרתי התחלתי בפרויקט כתיבה של כל ערכי יחסי החוץ של יפן. בנוסף לפרוייקט, כתבתי ערכים על שירים וזמרים ומתחרות האירוויזיון.

בעקבות האהבה שלי לאירוויזיון, הקמתי את מיזם האירוויזיון, שלא קיבל חשיפה מספקת וכיום עומד על 23 ערכים חדשים.

הערכים האהובים עליי ביותר שכתובים על ידי הם: פאוזיה, יחסי הונג קונג–יפן, Tonight Again ,Don't Come Easy ואודו יורגנס.

מספר הערכים שלי עומד כיום על 70 ערכים. בעתיד אני מקווה להתמנות לבודק עריכות אוטומטית.

דברים בויקיפדיה לשיפור

באופן אישי אני מרגיש שחשיבות הוותק בוויקיפדיה מתעלה על הערך האמיתי שלו... לא פעם ולא פעמיים נתקלתי במשתמשים בעלי ותק של מספר שנים, רומסים משתמשים חדשים שרק התחילו לערוך עקב חוסר הניסיון שלהם בממשק במקום לתת להם ביקורת בונה בשיח נעים. בתור עורך חדש, חסרה הייתה לי התמיכה של העורכים הוותיקים בי, למעט מספר מועט מהם.

תודות

ברצוני להודות לאופק על התמיכה הבלתי פוסקת בי.

תודה רבה לכולם

פינת ההילולים

הפינה הוקמה במטרה להלל ויקיפדים עמיתים. בפינה מתארחים מדי חודש ויקיפדים ותיקים, המספרים על ויקיפדים אחרים מהם זכו לקבל עזרה ותמיכה, לשמוע מילה טובה, לנהל דיון מעניין וכו'.

"יְהַלֶּלְךָ זָר וְלֹא-פִיךָ." (משלי כ"ז ב')

משתמש:דוד שי

<שיחת הילולים
אני פעיל בוויקיפדיה העברית מימיה הראשונים, כך שיש המון ויקיפדים שגרמו לי שמחה במהלך 17 שנות קיומה של ויקיפדיה העברית. גם אם ארצה למנות את כולם, זיכרוני הבוגדני לא יסייע לי בכך. לפיכך אמנה כאן רק מעטים מבין הראויים לשבחים ולתודתי. אתמקד בכאלה שזכורים לי מהכנס הראשון של הוויקיפדים, שאותו ארגנתי במתחם המזון של קניון עזריאלי (כבוד לכל המארגנים שבאו אחרי, והשיגו מקומות טובים לאין שיעור לכנסים אלה).


בפעילות בוויקיפדיה יש פעמים רבות תחושת הישג: בסוף יצירתו של ערך מעולה, בהשלמת שיקום של ערך שהייתה עליו תבנית "שכתוב", ביצירת קטגוריה חשובה שלמרבה הפלא איש עדיין לא חשב עליה ועוד. אחד ההישגים שאני גאה בהם במיוחד הוא גיוסו של אביהו לכתיבה בוויקיפדיה. אביהו ואני עובדים ביחד כבר ארבעים שנה, ובראשית ימי ויקיפדיה הצעתי לו להצטרף, והשאר הוא חלק מההיסטוריה של ויקיפדיה. אביהו כותב ערכים מעולים, ממש מושלמים, בכל תחום שהוא נוגע בו. אם אתם מתכננים טיול לסין, קחו אתכם את הערכים על אתרי המורשת העולמית בסין, שרבים מהם כתב אביהו. לא תמצאו מידע מקיף ומדויק כל כך בשום מקור אחר.


גם ערן מלווה את ויקיפדיה עוד משנתה הראשונה, מאז שהיה נער כבן 13. כבר כנער בלט בכישוריו, ובמשך שנים אחדות היה ממונה על מדור הערכים המומלצים. כידוע, אני מרבה לעסוק ביצירת תבניות, תחום שלא רבים עוסקים בו, משום שהוא דורש ידע בשפת יצירת התבניות, הייחודית למדיה-ויקי. לעיתים קורה שתוך כדי יצירה של תבנית אני נתקע בבעיה שאינני מצליח לפתור, והפתרון הקבוע שלי הוא פנייה לערן, שתמיד מצליח לחלץ אותי ולמצוא את מה שנסתר מעיני. זהו כמובן רק מקצת שבחו של ערן בכל הנוגע לשליטה בסודות הטכניים של מדיה-ויקי, שאין בהם אחד שנסתר ממנו.


אחרון אחרון חביב ממשתתפי אותו מפגש הפעילים עד היום: אברהם אמיר, שכל ערך שהוא יוצר הוא "בול נדיר", כלשונו, בהיסטוריה של ארץ ישראל במאה העשרים ובתחומים נוספים. ערכיו של אברהם מתאפיינים באהבה גדולה לנושא ובידע מעמיק, המתבסס על ספרות מודפסת וגם על מקורות אינטרנטיים מגוונים.


שניים ממשתתפי אותו מפגש, Gadial ואלמוג פרשו מפעילות בוויקיפדיה, כל אחד מהם וסיבותיו, והלקח מפרישות אלה הוא: היו זהירים בכבוד חבריכם, לבל יעדיפו מקום אחר. שני פורשים אלה, שאני מתגעגע לתרומותיהם, לא בזבזו זמנם לריק לאחר פרישתם - כל אחד מהם השיג במהלך השנים תואר דוקטור וכל אחד מהם מצא דרכים אחרות לתרום לידע הציבורי, כך שיש חיים גם מחוץ לוויקיפדיה, אבל אני מקווה ששני אלה, ופורשים נוספים, עוד יחזרו לתרום גם בוויקיפדיה.