ויקיפדיה:ביכורים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
August Macke 047.jpg
ביכורי ויקיפדיה

דף שבו יתארחו מדי חודש מספר כותבים חדשים בוויקיפדיה, יציגו מפרי עבודתם במרחב הערכים ויספרו מעט על עצמם.

"וֶהֱוֵי מְקַבֵּל אֶת כָּל הָאָדָם בְּסֵבֶר פָּנִים יָפוֹת" (משנה, מסכת אבות, פרק א', משנה ט"ו)

August Macke 003.jpg
אודות התמונה
תרומות של חדשים
August Macke 011.jpg
אודות התמונה
חממה

מטרת הדף

ויקיפדיה גדלה והפכה למקום סואן. כותבים חדשים מתקשים להתבלט, למשוך תשומת לב לעבודתם, ולזכות להכרה בקהילה. גם מילה טובה ופרגון חסרים לא פעם.

הדף הזה בא לתקן את פני הדברים ולהאיר בזרקור את עבודתם של ויקיפדים חדשים ומבטיחים, כדי להקל על השתלבותם והתאקלמותם בוויקיפדיה ולשלבם בעשייה ממושכת לאורך שנים.

קריטריונים וכללים

 • מדי חודש יתארחו בדף בין שניים לארבעה כותבים חדשים (עד ותק של כשנה) ומבטיחים. אחרי שיוזמנו על ידי האחראי על הדף, יכינו תקצירי ערכים חדשים שכתבו או ערכים שהרחיבו ושיפרו באופן משמעותי, וכן יוכלו להוסיף מידע על עצמם, על תחומי העניין שלהם על עבודתם בוויקיפדיה, ועל חווית השתלבותם בקהילת הכותבים.
 • האחראי על הדף יתחלף מעת לעת. אחראי נוכחי - תמיר קלמן
 • תפקיד האחראי הוא לאתר ויקיפדים חדשים ומבטיחים, לתאם את האירוח שלהם בדף הזה ולנהל אותו.
 • ההשתתפות כמובן איננה חובה.
 • בדף הזה רואים בעין יפה תשבחות, נימוסים ופרגון הדדי.
 • תגובות והערות תתקבלנה בשמחה בדף השיחה של ויקיפדיה:ביכורים, ובדפי השיחה של האורחים.

אורחים קודמים

Meir138

שיחת ביכורים

על עצמי

שלום לכולם, שמי מאיר, בן 27, תושב גוש דן.
כימיה, מדעים וטכנולוגיה הם מתחומי העניין המרכזיים שלי, ובנושאים אלו אני עורך וכותב בויקיפדיה.
אני פעיל בויקיפדיה משנת 2015 בערך, אולם עיקר פעילותי הייתה בשנה האחרונה.
מבחינת הכשרה אקדמית, אני עתיד לסיים בקרוב תואר ראשון בכימיה ותואר ראשון בגאוגרפיה מאוניברסיטת בר אילן, כשכימיה יהיה המקצוע שבו אני אבקש לעסוק ולפעול.

למה ויקיפדיה?

הגעתי לויקיפדיה מתוך אהבה למיזם. למעשה מאז קום המיזם אני זוכר את עצמי קורא, לומד ומחכים מויקיפדיה. כקורא תמיד פעמה בי התלהבות רבה מהמיזם, לו אני רוחש כבוד עצום והערכה אדירה! בתחילת לימודי באוניברסיטה הבנתי שויקיפדיה העברית חסרה בערכים רבים, דבר שדחף אותי לרצות להיכנס למיזם על מנת לתרום בנושא. אני מאמין שויקיפדיה היא מפעל בעל חשיבות עליונה, וזו בגדר מצווה של ממש לכתוב בויקיפדיה, כי זו הדרך בה אנו מוסיפים ומפיצים תורה וידע. וזאת על אף שברוב המקרים יש ערך בויקיפדיה האנגלית, שגם היא נגישה לקורא הישראלי, אולם, ערך הנמצא בויקיפידה העברית מקנה, בעיני, מעמד מיוחד לנושא שהופך אותו לרלוונטי וחי ומשמעותי בהרבה לקורא הישראלי, על כן ברצוני לומר ישר כח גדול מאוד לכל העוסקים במלאכת הקודש הזו.

התרשמותי מויקיפדיה

בוקיפדיה נמצאים אנשים איכותיים ביותר, חכמים ונבונים, שתורמים מעצמם למען הכלל, ומוסיפים חכמה ומגדילים תורה. אני לפעמים עומד נפעם מהיקף העבודות של ויקיפדים, וממגוון הנושאים!
נושאים נוספים:
אשמח לראות יותר ערכים עם תבניות חכמות שמקשרות את הערך לנושאי משנה.
אשמח לראות יותר תמונות, מפות, אנימציות, תרשימים וטבלאות של נתונים בערכים, אני מאמין שלמידע חזותי יש משקל חשוב בערך.
אשמח מאוד לקבל הערות והארות על כתיבתי.
אשמח להתייעץ עם ויקיפדים להם תחומי עניין קרובים לשלי, ועל כן, אשמח לראותם במיזם בעלי הידע בתחום הכימיה/מדעים/טכנולוגיה.

דברים שברצוני לקדם ולתרום

ברצוני לתרום לויקיפדיה בעיקר בתחום העניין שלי, והוא הכימיה, וכן בתחומים קרובים הקשורים למדעים ולטכנולוגיה. בתחומי הכימיה, אשתדל לכתוב ולהרחיב את היריעה בנושאים הבאים:
 • כימיה אי אורגנית
 • אלקטרוכימיה ותאים אלקטרוכימים, בדגש על סוללות חשמליות
 • תעשייה כימית בישראל (מפעלים, טכנולוגיות ייצור של כימיקלים בישראל)
 • כימיקלים חשובים
 • יצרני כימיקלים בעולם
 • כימיה אורגנית סינתטית, סינתזה אורגנית (שיטות עבודה, מתודולוגיות....)
 • תגובות כימיות
 • כימיה גרעינית
 • הנדסה כימית

פינת ההילולים

הפינה הוקמה במטרה להלל ויקיפדים עמיתים. בפינה מתארחים מדי חודש ויקיפדים ותיקים, המספרים על ויקיפדים אחרים מהם זכו לקבל עזרה ותמיכה, לשמוע מילה טובה, לנהל דיון מעניין וכו'.

"יְהַלֶּלְךָ זָר וְלֹא-פִיךָ." (משלי כ"ז ב')

Hanay

שיחת הילולים

אני נמצאת בוויקיפדיה מעל שמונה שנים, התחלתי לערוך במאי 2009, ויש לי רשימה ארוכה של עורכים להלל ולהודות להם ובטח אפספס כמה, אז אלה ששכחתי, אני מבקשת את סליחתכם מראש Face-smile.svg.

אתחיל ב-Yanshoof שבחרתי בו בימי הראשונים כחונך, לא היה לו מושג בארכאולוגיה, אבל התמיכה הרבה שלו בימיי הראשונים חיממה לי את הלב והקלה עלי מאד. ינשוף הפחית מאד את פעילותו בוויקיפדיה, וזה חבל, ינשוף חזור!!!!.

אני רוצה להודות לגילגמש, שהאמין בי מההתחלה, ולאחר שלושה חודשים בוויקיפדיה, הזמין אותי להשתתף בתחרות הכתיבה השישית במסגרתו כתבתי את הערך על פלינדרס פיטרי.

אני רוצה להודות לגל אמיר שערך בוויקיפדיה בתחילה בשם משתמש אלמוג ולאחר שחזר בשנית, בשם פומפריפוזה. גל ראה את השקעתי הרבה בערך פלינדרס פיטרי, והציע את עזרתו. הוא סייע לי להכחיל ערכים רבים שנדרשו לכתיבת הערך, ולאחר מכן בנה יחד איתי בחודשים אוקטובר-דצמבר 2009 את פורטל:ארכאולוגיה של המזרח הקרוב. גל היה אחד הכותבים האיכותיים ביותר בוויקיפדיה העברית, וכתב ערכים מומלצים רבים.  הלוואי והיה חוזר לוויקיפדיה, הוא חסר פה מאד.

אני רוצה להודות לרוליג שהיה אלוף בסדנה לגרפיקה, והלוואי ויחזור. לברוקולי שסייע לי רבות בימי הראשונים, בעצות טכניות ובהכוונה כללית בנושאים שונים. לעודד שסייע לי רבות בנושא הטיפול בבעיית אורלינג, לא שכחתי את עזרתך.

אני רוצה להודות למתניה שלימד אותי בסבלנות רבה מאד איך מטפלים בכרטיסים במסגרת OTRS, זה הקל עלי מאד את החלטה להצטרף למתנדבי OTRS. ואני במערכת מאז ינואר 2013. לגיאה שמאז שהוא הצטרף לצוות OTRS, הוא מקל עלי מאד, ויש לי פרטנר להתייעץ איתו.

אני רוצה להודות לכותבים המופלאים אילי ומוטי. הנוכחות שלכם בוויקיפדיה היא ברכה לכולנו, גם מבחינת איכות הכתיבה, וגם מבחינת ההתנהלות. לדוד שי וערן, בדוד אני נעזרת פעמים רבות כשאני זקוקה לעצה חכמה, וערן, הוא האיש שממלא את כל משאלותיי הטכניות בנחמדות ביעילות ובחוכמה.

אני רוצה להודות לדני וגארפילד על מיזם החינוך בבאר שבע המופלא שלהם. ועל היוזמה הרבה שלהם במיזמי כתיבת ערכים כמטלה אקדמית באוניברסיטת בן-גוריון. לאלדד, על הסיוע הרב שלו בתעתיקי שמות בכלל ותעתיקי שמות ערביים לעברית בפרט, ובכך הוא מסייע לי רבות במיזמי כתיבת ערכים כמטלה אקדמית של לימודי נשים ומגדר באוניברסיטת חיפה.

אני רוצה להודות לאריאל פלמון על המאמצים הרבים שהשקיע בעבר לפשר בין ויקיפדים, מי כמוני יודע שזה מאד קשה, וגם על חברותו רבת השנים והתמיכה הרבה שהוא נתן  ונותן לי.

אני רוצה להודות לציפי על מיזם ויקינשים שלה, ועל מיזם נשים באדום. את הגברת בפעילותיך את הנוכחות הנשית בוויקיפדיה גם מבחינת כמות העורכות וגם מבחינת ערכי הנשים, לי זה נותן הרגשה טובה יותר.

אני רוצה להודות למפעילים הפעילים, שלא חוששים להיכנס לעומק הוויכוחים בין הוויקיפדים. זאת פעילות שפעמים רבות היא כפוית טובה. אני רוצה להודות לכל עורך בוויקיפדיה שלקח על עצמו להוביל מיזמי כתיבת ערכים כמטלה אקדמית. זאת פעילות לא קלה, אבל היא חשובה מאד, והלוואי והיו לנו יותר מיזמים כאלה.

אני רוצה להודות לכל העורכים בוויקיפדיה שכותבים ערכים מומלצים. זאת כתיבה קשה מאד, הכוללת חיפוש מקורות איכותיים, הליכה לספריות כי חלק גדול מהמקורות האיכותיים אינם זמינים במרשתת. אני משווה את חבלי כתיבת ערך מומלץ לחבלי לידה. תהליך קשה אבל התוצאה נותנת סיפוק רב. Red Smiley.svg