ויקיפדיה:ביכורים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
August Macke 047.jpg
ביכורי ויקיפדיה

ויקיפדיה גדלה והפכה למקום סואן. כותבים חדשים מתקשים להתבלט, למשוך תשומת לב לעבודתם, ולזכות להכרה בקהילה. גם מילה טובה ופרגון חסרים לא פעם. דף זה בא לתקן את פני הדברים ולהאיר בזרקור את עבודתם של ויקיפדים חדשים ומבטיחים, כדי להקל על השתלבותם והתאקלמותם בוויקיפדיה ולשלבם בעשייה ממושכת לאורך שנים. מדי חודש, מתארחים בדף זה עורכים חדשים ומבטיחים ויוכלו לכתוב מידע על עצמם, על תחומי העניין שלהם, על עבודתם בוויקיפדיה, ועל חווית השתלבותם בקהילת הכותבים. תגובות והערות תתקבלנה בשמחה בדפי השיחה של האורחים.

אורחים קודמים

שלום לכולם, קוראים לי ידידיה פופר.

כמו שכתבתי בדף המשתמש שלי, אני יליד 1993, גדלתי ברמת מגשימים, ואני בוגר תואר ראשון להנדסת מכונות מהטכניון.

כחול-חזה, הציפור שהתחילה אצלי את התחביב

אני צפר נלהב מאז כיתה א'. נחשפתי לתחום בעקבות תצפית בחצר בית הספר בציפור שלא הייתה מוכרת לי. היא הייתה חומה ברובה, ומה שתפס אותי בה היה הקיפוץ החששני שלה, תוך שמירה על קשר עין איתי; וכשהיא הסתובבה אליי נחשפתי לחזה הצבוע בכחול וכתום עזים. כשחזרתי הביתה שאלתי את אבא שלי מה ראיתי, ובמקום לענות לי ישר מה היא, הוא שלח אותי לעיין באנציקלופדיית החי והצומח של ארץ ישראל, שם נחשפתי למינים השונים של הציפורים בארץ. בנוסף הצלחתי לזהות את מין הציפור, שמסתבר שהייתה כחול-חזה.

אני נוכח כקורא בויקיפדיה כבר הרבה שנים ונעזרתי בה רבות, באוקטובר האחרון (2022) החלטתי לפתוח משתמש כעורך בעקבות חוסרים שראיתי שקיימים בתחום הציפורים, ובמיוחד טעויות שהגיעו לפורומים וקבוצות צפרות בישראל; ספציפית של אנפית מנגרובים, שנקראה בויקיפדיה אנפה ירוקת גב, שם שלא היה בשימוש כבר עשורים בעקבות פיצול שנעשה במין.

החלטתי לקחת על עצמי לטפח את תחום העופות בויקיפדיה, בדגש על הכחלת כל הערכים של ציפורי הארץ. אני נסמך רבות על תרגום הערכים מהויקיפדיה האנגלית, תוך הוספת מקורות והרחבה ממאגרי מידע שונים בארץ ובעולם. חשוב לי לשמור על ערכים איכותיים ומעודכנים בתחום.

את הערכים שיצרתי ניתן לראות בדף המשתמש שלי.

המשתמשים דוב, Asaf M ויערוניק עזרו לי במתן הערות וביקורות על הערכים שיצרתי, ושלומית קדם עזרה לי בהעברות ערכים לפני שנפתחה לי האופציה.

אני תמיד שמח ופתוח לביקורת, מקווה להשתלב פה, ובעיקר ללמוד כמה שיותר.

פינת ההילולים

הפינה הוקמה במטרה להלל ויקיפדים עמיתים. בפינה מתארחים מדי חודש ויקיפדים ותיקים, המספרים על ויקיפדים אחרים מהם זכו לקבל עזרה ותמיכה, לשמוע מילה טובה, לנהל דיון מעניין וכו'.

יְהַלֶּלְךָ זָר וְלֹא-פִיךָ. (משלי כ"ז ב')

האמת, מה כבר נשאר לכתוב אחרי 18 שנה? אז זהו שהרבה. מנקודת המבט האנושית מדובר בהרבה זמן, אבל בויקיפדיה אין לכתוב מנקודת מבט...

אז למרות שאני כאן אולי המון זמן, אני לא מראשוני ויקיפדיה העברית. אפשר לקרוא לקבוצת העורכים שהצטרפו פחות או יותר באותו הזמן שאני הצטרפתי "העלייה השניה" ונותרנו מעט, מה רבים שאינם כבר בינינו. כשנרשמתי לויקיפדיה העברית היו בה 15,000 ערכים, שי עוד לא היה בן שלוש ואני כתבתי בדף המשתמש שלי שהשאיפה שלי היא שעד שהוא יגיע לגיל 6 תהיה לו אנציקלופדיה חופשית וזמינה באינטרנט. האמת - לא האמנתי שזה יצליח. אז מה עשיתי פה ב-18 שנה? בעיקר קראתי. פעם הערכתי ש-95% מהזמן שלי בויקיפדיה מוקדש לקריאה, היום אני חושב שהמעטתי בהערכה. מה שכן, כשאני נתקל בטעות - תקלדה, תחביר או עובדתית - אני פשוט לא מסוגל לעבור על זה לסדר היום. באג במערכת (שלי).

את הפעילות שלי בויקיפדיה אפשר לחלק ל-3 תקופות עיקריות: כמפעיל מערכת, כאנונימי, וחזרה לפעילות רגילה כמשתמש רשום. התובנות שקיבלתי מכל אחת מהתקופות הללו שונות, אבל מכל נקודת מבט שנמצאתי בה, ההיבטים החיוביים של ויקיפדיה תמיד התעלו על השליליים: הויקיפדיה אף פעם לא תהיה מושלמת, אבל כן מספיק טובה לכל יישום מעשי. דיינו.

מכיוון שניתנה לי ההזדמנות, אבקש לחלוק עמכם אחת מהתובנות הרבות, אולי לאו דווקא החשובה שבהן, אבל בטח אחת היותר ניתנות ליישום: נקודת המבט. לא סתם התבקשנו לכתוב את הויקיפדיה מתוך נקודת מבט נייטרלית - זו הפכה לתכונה הכי חשובה של ויקיפדיה ולדעתי המנוע החזק ביותר להצלחתה. אבל נקודת מבט נייטרלית אינה רק היצמדות לעובדות והימנעות מפרשנויות אישיות - היא גם סוג של חשיבה מחוץ לקופסה, של נסיון לראות את המציאות מזוויות שאינן מוכרות לנו. בנקודת המבט המוכרת לכולנו, כל אחד מאיתנו הוא מרכז היקום - הכל מתרחש החל ממנו ואילך - המרחב, הזמן, קנה המידה: הכל נובע מזוג עיניים הנמצאות בגובה מטר ומשהו ומרוחקות מספר סנטימטרים זו מזו, ובעיקר מחיברות וממידע שנבעו מאנשים שלא נדרשו לנקודת מבט נייטרלית. ההתנתקות מנקודת המבט הזאת אינה קלה, אבל תאמינו לי - היא די מהנה, ומובילה לכתיבה מקיפה ומדויקת יותר.

מאז ראשית כתיבתי בויקיפדיה נהניתי לקרוא מספר ויקיפדים שלצערי הרב כבר לא כותבים, ואני בהחלט מתגעגע. אציין אחדים מהם - בן הטבע, אלמוג, סקרלט וזהר, שכתבו מי יותר ומי עוד יותר טוב, אבל ההומור שלהם שגרם לי לא פעם להתגלגל מצחוק חסר לי מאוד. בכלל, פעם ויקיפדיה הייתה מקום מצחיק יותר.

ולחלק הקשה ביותר: כבוד לויקיפדים! תיאורטית אני אמור לציין פה רשימה של ויקיפדים שאני מוקיר/מעריך/נהנה לקרוא/עזרו לי וכיוצ"ב. בעיה. אני מתעב ערכי רשימות Face-smile.svg וכמובן התירוץ הרגיל של חס וחלילה לשכוח מישהו ואז שהוא יעלב... תכל'ס, דווקא מתוך ההיכרות העמוקה שלי עם העבודה בוויקיפדיה אני יודע להעריך את העבודה שמשקיעים כל ויקיפד וויקיפדית, איש איש לפי יכולתו. תודה מיוחדת למפעילי המערכת - הייתי שם, ולמי שלא היה אין מושג איזה עבודה מעצבנת זה. יישכוייח.

ובכל זאת, יש אחד שאני רוצה להלל במיוחד: עמנואל הוא מותיקי העורכים, עושה עבודה נהדרת ומתנהל ללא משוא פנים, כשהצלחת המיזם תמיד לנגד עיניו. מה שנקרא "בא לעבוד". כבוד וייקר!