ריק ומורטי - דמויות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף סאמר סמית')

ריק ומורטי היא סדרת טלוויזיה אמריקנית מונפשת למבוגרים משנת 2013, שנוצרה על ידי ג'סטין רוילנד ודן הרמון. גיבורי הסדרה הם ריק סנצ'ז, מדען אלכוהוליסט מבוגר ונכדו הצעיר מורטי סמית' המצטרף אליו להרפתקאות מוזרות ומסוכנות ברחבי היקום, וביקומים חלופיים. להלן רשימת דמויות מסדרת הטלוויזיה "ריק ומורטי".

דמויות ראשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ריק סנצ'ז[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – ריק סנצ'ז

ריק סנצ'ז (מדובב על ידי ג'סטין רוילנד) הוא מדען גאון, אביה של בת' סמית' וסבם של מורטי וסאמר סמית'. ריק הוא אלכוהוליסט וכתוצאה מכך רבים ממשפטיו נאמרים תוך כדי גיהוק. הוא מרבה להעיר הערות סרקסטיות ולהתייחס בבוז לשאר בני המשפחה משום שהוא תופס את עצמו כנעלה מהם. ניתן לכנות את ריק ניהיליסט, והפילוסופיה שלו לא מעניקה חשיבות למה שנתפס כמוסכמות חברתיות-אנושיות כמו בית-ספר, נישואין ואהבה. ריק הוא חלק ממועצת הריקים, שהיא מועצה שלמה של ריקים בצורות, צבעים, גזעים וזנים שונים. בעיניו, כל מה שיכול לקרות הוא לגיטימי וסבלם של יצורים אחרים איננו רלוונטי. אף על פי כן, ככל שהסדרה מתקדמת, נחשפים בו צדדים יותר אנושיים ומורכבים. מכונה ריק מיקום C-137 שביל להבדיל בינו לבין שאר הריקים. בסוף העונה החמישית, מתגלה שממשפחת סמית' המוצגת לנו בסדרה היא אינה המשפחה המקורית של ריק ולמעשה, משפחתו המקורית של ריק לא קיימת בעקבות מותן של דיאן (אשתו של ריק) ובת' על ידי פצצה גלקטית, ובעקבות מותה המוקדם של בת' - לריק המקורי מעולם לא היה מורטי. למעשה, ריק הגיע למשפחה המוצגת בסדרה לאחר שסיים את עבודתו בהקמת מצודת הריקים בעקבות ייאוש ויגעון. לאחר שהתייאש, החליט ריק להתרסק במחסן של בת' רנדומלית שנטשה על ידי ריק אחר 20 שנים קודם לכן והוא מחליט "לאמץ" אותה ואת משפחתה כאילו הוא הריק שלהם ומכאן למעשה התחילה הסדרה.

מורטי סמית'[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – מורטי סמית'

מורטימר "מורטי" סמית (מדובב על ידי ג'סטין רוילנד) הוא נכדו הקטן של ריק. ניתן לומר שדמותו היא הפוכה מדמותו של ריק: הוא מוסרי, חסר ביטחון, לרוב מצוי בלחץ נפשי ולא ניחן ביכולת אינטליגנטית מיוחדת. יתרה מזאת, הניגוד בין האישיות של מורטי ושל סבו יוצר הסוואה עבור ריק, כפי שמוסבר בפרק הסיום של העונה הראשונה. הוא זוהה כמורטי של ממד C-137. מאוהב בתלמידתו לכיתת המתמטיקה, ג'סיקה. בנם של ג'רי ובת' סמית, ואחיה הקטן של סאמר. ב-"The Rickshank Rickdemption" מורטי כועס על ריק על שנטש אותם ומשכנע את סאמר לא להחזיר אותו אם כי בסופו של דבר ריק חוזר הביתה, ומורטי שמח שסבא שלו חזר. לעיתים קרובות הוא מסרב לעקוב אחר התוכניות של ריק, ולעיתים קרובות זה מסתיים בטראומה בשיטות הלא מקובלות שריק משתמש בהן כדי "לתקן" מצבים. בסוף העונה ה-5 מתגלה כי מורטי למעשה אינו המורטי המקור של ריק שמוצג לנו בסדרה, וזאת בעקבות העובדה שבת' ודיאן (אשתו של ריק) נהרגו על ידי אחד מהריקים כנקמה בריק הידוע לנו, ובעקבות מותה של בת' עוד בטרם התבגרה, לריק למעשה לא היה מורטי מקורי, מכיוון שכאמור - הוא מעולם לא נולד ביקום המקורי של ריק.

בת' סמית'[עריכת קוד מקור | עריכה]

בת' סמית' (מדובבת על ידי שרה צ'וק) היא בתו של ריק, אשתו של ג'רי ואימם של מורטי וסאמר. בת' היא וטרינרית המתמחה בניתוחי לב לסוסים. בת' היא אסרטיבית ואינטליגנטית בניגוד לבעלה. בת' נכנסה להיריון מג'רי בעודנה למדה איתו בתיכון. ג'רי לרוב צוחק על עבודתה מפני שהיא נדירה ולא שימושית כל כך. כנה כלפי משפחתה. בפרק "The Rickshank Rickdemption", בת' שבורה שריק נטש אותה שוב. בנוסף, התרופה שמרפאת סוסים לבריאה משפיעה על עבודתה. עם זאת, היא שמחה כאשר ריק חוזר הביתה שוב, אבל לג'רי נמאס מריק ודורש מבת' לבחור בינו לבין אביה, אבל בת' בוחרת את אביה והיא מתגרשת מג'רי. בפרק השמיני בעונה החמישית מתגלה שבת' המוצגת לנו היא איננה הבת' המקורית של ריק, אלא בת' שננטשה על ידי ריק אחר, והיא חשבה כי הריק שחזר אליה, הוא למעשה הריק שגידל אותה ולאחר מכן גם נטש אותה.

ג'רי סמית'[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'רי סמית' (מדובב על ידי כריס פרנל) הוא בעלה של בת' ואביהם של מורטי וסאמר. לרוב מוצג כטיפש, פסימי, שתלטני אשר מודאג מהשפעתו השלילית של ריק על מורטי. למרות טענה זו, לא נראה שהוא ממש דואג לילדיו או מחנך אותם. בת' נכנסה להיריון מג'רי בעודם למדו ביחד בתיכון. ג'רי עבד כקופירייטר ברמה נמוכה עד שפוטר בשל חוסר יכולת מצידו. בפרק השני בעונה השנייה, "Mortynight Run", ג'רי מגלה כי אחד מהריקים במימד כלשהו, אשר מודע היטב לכך שכל ג'רי אינו מסוגל לשרוד את כל הממדים והגלקסיות שבהם עוברים ריק ומורטי, יצר מין "מעון משפחתי" של כל ג'רי שמושלך על ידי ריק ומורטי במהלך הרפתקאות, אם הם מנסים ללוות אותם כדי לשמור על מורטי. בת' מתגרשת מג'רי בפרק "The Rickshank Rickdemption" וחוזרת אליו בפרק "The Rickchurian Mortydate".

סאמר סמית'[עריכת קוד מקור | עריכה]

סאמר סמית' (מדובבת על ידי ספנסר גרמר) היא אחותו הגדולה של מורטי, ובתם של בת' וג'רי סמית'. בת-עשרה טיפוסית אך אינטליגנטית, אובססיבית למעמדה החברתי. מקנאה במורטי על הזמן שהוא מבלה עם סבם ריק. בעונה השנייה היא מצטרפת להרפתקאות של ריק ומורטי בתדירות גבוהה יותר, ואף לוקחת חלק בהרפתקאות שכוללות ניואנסים ומאמצים רגשיים. חברה לשעבר הוא אית'ן, אשר מופיע בסדרה במספר פרקים. מכורה לסמארטפון. סאמר דומה מאוד לאמה, כפי שהיא נראית לעיתים קרובות חכמה ומאוד הומוריסטית, אבל סאמר הרבה יותר אנוכית מאשר בני משפחתה (פרט לריק). היא שונאת את ננסי. בפרק השמיני בעונה החמישית, מתגלה שממשפחת סמית' המוצגת לנו בסדרה היא אינה המשפחה המקורית של ריק ולמעשה, משפחתו המקורית של ריק לא קיימת בעקבות מותן של דיאן (אשתו של ריק) ובת' על ידי פצצה גלקטית, ובעקבות מותה המוקדם של בת' - לריק המורטי מעולם לא היו נכדים (ולכן סאמר המוכרת לנו איננה הייתה נכדתו המקורית של ריק) למעשה, ריק הגיע למשפחה המוצגת בסדרה לאחר שסיים את עבודתו בהקמת מצודת הריקים בעקבות ייאוש ויגעון. לאחר שהתייאש, החליט ריק להתרסק במחסן של בת' רנדומלית שנטשה על ידי ריק אחר 20 שנים קודם לכן והוא מחליט "לאמץ" אותה ואת משפחתה כאילו הוא הריק שלהם ומכאן למעשה התחילה הסדרה

דמויות משנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מורטי הרשע ("Evil Morty", מדובב על ידי ג'סטין רוילנד) הוא כפיל בין ממדי של מורטי, שחטף יחד עם ריק המרושע את ריק ואת מורטי בפרק העשירי של העונה הראשונה (Close Rick-Counters of the Rick Kind), בסוף הפרק מתברר שריק המרושע היה רובוט שנשלט על ידי מורטי המרושע. בפרק השביעי של העונה השלישית (The Ricklantis Mixup), נבחר להיות הנשיא של מצודת הריקים שהפכה דמוקרטית. בסוף הפרק מורטי המרושע הפך לשליט הדיקטטור של המצודה והוא מבצע גל טיהור פוליטיים של גורמים במערכת הפוליטית ובמשטרה של המצודה. נבדל ממורטי בדיבורו הרגוע, בהחלטיות ובחוסר מוסר. הרס את המצודה ואת העקומה המרכזית (שמפרידה בין היקומים בהם ריק הוא האדם החכם ביותר בעולם לבין מקומות בו ריק הוא אדם רגיל ומדען ממוצע) ורצח את רוב הריקים והמורטים במולטיוורס בפרק האחרון של עונה 5. נמלט מהמצודה לאחר מכן למקום לא ידוע ונכנס בסוף הפרק דרך שער זהוב, ונעלם.
 • מיסטר מיסיקס (מדובב על ידי ג'סטין רוילנד) יצור כחול ושמח היוצא מתוך קופסת מיסיקס ברגע שלוחצים על הכפתור הגדול שנמצא עליה. למיסטר מיסיקס יש קאצ' פרייז קבועים שהוא אומר כל הזמן כמו: "יכול לעשות!", "אני מר מיסיקס, תסתכלו עלי!". כל מטרתו בעולם של מיסטר מיסיקס היא לענות על הבקשה של אדונו ולאחר מכן להיעלם. מיסיקס לא יכולים להישאר בעולם יותר מידי זמן והדבר גורם להם סבל. יש עוד סוג של מיסטר מיסיקס, בגרסת "קירקלנד". הגרסה הזאת מתוארת כיותר עצלנית ופחות יעילה ממיסטר מיסיקס הרגיל. צבעה הוא אדום.
 • מיסטר פופיבאטהול (מדובב על ידי ג'סטין רוילנד) - חבר עבר טוב של ריק. נורה על ידי בת' באחד הפרקים של העונה השנייה. לאחר שהחלים התחיל לעבוד בתור מרצה באוניברסיטה ללימודי מגדר אפרו-אמריקאים. עזר לריק ומורטי במלחמה נגד שודטרון, כחלק מאחד מה-4 אנשים שריק אסף לצוותו. הרפתקאותיו עם ריק גרמו לפרידה שלו ושל אשתו, כך מתברר בפרק סיום העונה החמישית.
 • בת' מהחלל נוצרה כשבת' המקורית ביקשה מריק להחליט אם לשבט אותה ולשלוח אותה לחלל. ריק שכפל את בת' המקורית, ערבב את שתי הגופות ושלח אחד לחלל. נלחמה בריק בפרק הסיום של עונה 4 ואחר כך שיתפה איתו פעולה. הופיעה בפרק השני בעונה 5.
 • טמי הייתה אחת מהחברות הטובות ביותר של סאמר. הכירה את בירדפרסון במסיבה של ריק בסוף העונה הראשונה, והתחילה לצאת איתו מאז. בעונה 2 פרק 10, בזמן החתונה שלה ושל בירדפרסון, התגלתה כמרגלת של הפדרציה הבין גלקטית. היא נלחמה בריק ורצחה לכאורה את בירדפרסון. לאחר מכן מתגלה שהיא הפכה את בירדפרסון לסייבורג בשם פיניקספרסון. השתתפה בהקמה של הממשלה הגלקטית החדשה. נהרגה על ידי ריק בפרק האחרון של עונה 4.
 • פיניקספרסון (ידוע גם בכינויו הקודם "בירדפרסון") הוא אחד מהחברים הכי טובים של ריק סנצ'ז. היה נלווה תמידי למסעות של ריק ברחבי היקום, ולכן היה מבוקש מאוד על ידי הפדרציה הבין גלקטית. יצא עם טמי, ובחתונה שלהם נרצח לכאורה. לאחר מכן מתברר שנהפך לסייבורג בשם פיניקספרסון. בפרק האחרון של עונה 4, שם הוא נלחם בריק, וניצח, אך הובס על ידי בת' ובת' מהחלל. לאחר מכן, ריק אחסון אותו מאחורי ארון בחניה של משפחת סמית'. לאחר מכן, בפרק השמיני בעונה החמישית, ריק נכנס למוחו של בירדפרסון, כדי להוציא אותו מקומה. על כדי להוציא את בירדפרסון מהתרדמה, ריק נחשף מחדש לשלל הזכרונות שלהם, ביניהם הקרב על פסגת הדמים. התגלה גם שיש לבירדפרסון צאצא, שכלוא אצל הפדרציה הגלקטית. בירדפרסון שוחרר לחופשי, כנראה כדי להציל את אותו צאצא.
 • פלנטינה – גיבורת על הנוצרת משילוב של ארבע טבעות, כאשר כל טבעת מייצגת יסוד שונה (אוויר, מים, אדמה, אש). הייתה שייכת ל-4 ילדים שהזדקנו והשתמשו בה כעסק, שוחררה לחופשי אחרי שמורטי רצח אותם. אובססיבית לגבי שמירת והגנת הטבע, מה שגרם בסופו של דבר למורטי להיפרד ממנה.
 • מיסטר נימבוס- מלך האוקיינוס ואויבו המושבע של ריק. מסופר שהוא וריק החזיקו יחסים חיוביים בתחילת ההיסטוריה שלהם, ואף מסופר שמיסטר נימבוס העריץ את ריק, והכיר את אשתו של ריק, דיאן. לא ידוע מה גרם לריב בין ריק ומיסטר נימבוס. מיסטר נימבוס מחזיק בכוחות ימיים ובצבא שלם שאף יכולים לגבור על ריק.
 • הנשיא קרטיס (מדובב על ידי קית' דייוויד) - נשיא ארצות הברית, שמו הפרטי מעולם לא צוין. דמותו היא שילוב של הנשיאים לשעבר ברק אובמה ודונלד טראמפ. קורא לעיתים קרובות לריק ומורטי כאשר כדור הארץ בסכנה. מחזיק בכל מיני נשקים סודיים ומתקדמים, אשר נחשפים בלראשונה בפרק האחרון בעונה השלישית. נרקיסיסט במקצת.
 • סקוונצ'י - אחד מהחברים הטובים ביותר של ריק שלקח חלק בהרבה מאוד קרבות ביחד עם החבורה של ריק ובירדפרסון, כולל הקרב על פסגת הדמים. הוא מרבה להחליף את מילותיו במילים כמו "סקוונץ'", מה שמאפיין את התרבות הסקוונצ'ית(לפי ריק). מאחסן נוזל מסוים מאחורי אחת השיניים שלו, שמעניק לו כוחות משופרים וחסינות גבוהה ביותר מפני רובי לייזר ושלל נשקים אחרים. היה בחתונה של בירדפרסון, ונשאר מאחורה כדי לתת לריק לברוח עם שאר המשפחה שלו. לא ברור מה עלה בגורלו מאז.
 • גירהד - מכר של ריק, שגר בכוכב גלגלי השיניים. מתואר כבחור רציני ומתוסכל, שמתעניין מאוד בהיסטוריית הגזע שלו. הכיר את ריק ובירדפרסון דרך אח שלו, גירדוד, שהיה חלק מהכנופיה שלהם נגד הפדרציה הגלקטית.

בית הספר התיכון "הארי הפרסון"[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ג'סיקה (קארי וולגהורן) היא בת כיתתו של מורטי בשיעורי מתמטיקה, ומושא אהבתו הגדול ביותר. מורטי מנסה לחזר אחריה פעם אחר פעם, אך לבסוף רוב הניסיונות נכשלים. לג'סיקה חבר לשעבר בשם בראד. התקרבה למורטי עם התקדמות העלילה ואף יצאה איתו למשך פרק אחד.)
 • מר גונדלפולד (ברנדון ג'והנסון) הוא המורה למתמטיקה של מורטי. מכנס אנשים לבוא לכנסייה מדי שבוע, כפי שמתואר בפרק "Get Schwifty". למרות היותו מורה, הוא מוצג ונראה כטיפש ולא מבין במקצועו כלל.
 • אית'ן (דניאל בנסון) הוא בן זוגה של סאמר לשעבר, ריק בונה בו פארק אנטומיה חדש לאחר שהקודם לו התפוצץ. בפרק "Big Trouble in Little Sanchez", מתואר כי סאמר נפרדה מאית'ן והיא מעוניינת בבחור אחר.
 • בראד (אקו קלום) הוא תלמיד בית ספר תיכון, ספורטאי שמשחק עבור בית הספר ויוצא לדייטים עם ג'סיקה. הוא לא מופיע בעונה השנייה, ולכן מניחים שהוא וג'סיקה נפרדו.
 • ננסי (אייזילין פאול) היא בחורה לא פופולרית בבית הספר שאותה סאמר לא מחבבת ומנסה להיפטר ממנה במהלך המסיבה של ריק בפרק "Ricksy Business". היא מנגנת בחליל בלהקת בית הספר.
 • טובי מת'יוס (אלכס הירש) הוא נער חדש בבית הספר אשר סאמר דלוקה עליו.
 • פרנק פאסילקי (ריאן רידלי) הוא תלמיד פסיכופת אשר סאמר הייתה דלוקה עליו. פרנק הוקפא על ידי ריק. אף על פי שריק הבטיח למורטי שהוא יהיה בסדר, הוא מתמוטט ומתרסק כשסאמר עוברת לידו.
 • אם. סי האפס (דן הרמון) הוא תלמיד בבית הספר שהוא ראפר מפורסם. שירו המוכר ביותר הוא "שיר ראפ על שפעת", במהלך הפרק "Rick Potion No. 9".