סופטבול במשחקים האולימפיים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שחקנית נבחרת אוסטרליה נטלי וורד, עם מדליית הארד בה זכתה באולימפיאדת בייג'ינג (2008)

סופטבול הוא ענף במשחקים האולימפיים בין אולימפיאדת אטלנטה (1996) לאולימפיאדת בייג'ינג (2008), וכמו כן באולימפיאדת טוקיו (2020). בתחרויות משתתפות נבחרות של נשים בלבד, בעוד גברים מתחרים בבייסבול.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שבאולימפיאדת ברצלונה (1992) נכלל הבייסבול בתוכנית האולימפית, באולימפיאדת אטלנטה (1996) נוסף גם טורניר סופטבול.

התחרויות כללו 8 נבחרות. בשלב הראשון, שיחקו כל הנבחרות זו נגד זו. ארבע הנבחרות שסיימו במקומות הראשונים העפילו לשלב חצי הגמר: הנבחרת שדורגה ראשונה מול הנבחרת שדורגה שנייה, והנבחרת שדורגה שלישית מול הנבחרת שדורגה רביעית. הנבחרת שסיימה בחצי הגמר הראשון העפילה אוטומטית לשלב הגמר. הנבחרת שניצחה בחצי הגמר השני המשיכה למשחק נוסף מול הנבחרת שהפסידה בחצי הגמר הראשון. המנצחת במשחק זה העפילה לגמר, והמפסידה בו זכתה במדליית הארד.

האלופה האולימפית הראשונה הייתה נבחרת ארצות הברית, שגברה במשחק הגמר על נבחרת סין. באולימפיאדת סידני (2000) שמרה ארצות הברית על תוארה לאחר שגברה על יפן, ובאולימפיאדת אתונה (2004) זכתה בתואר בפעם השלישית ברציפות, לאחר ניצחון על אוסטרליה. באולימפיאדת בייג'ינג (2008) הפסידה ארצות הברית לראשונה את התואר האולימפי לנבחרת יפן, אף שניצחה בכל משחקיה עד אז, כולל שני ניצחונות על יפן.

בשנת 2005 החליט הוועד האולימפי הבינלאומי שלא לכלול עוד את הסופטבול בתוכנית האולימפית החל מאולימפיאדת לונדון (2012). ההחלטה לכלול את הענף הייתה טעונה רוב רגיל, ותוצאות ההצבעה היו תיקו 52 ו-1 נמנע[1]. הצעות לכלול מחדש את הענף באולימפיאדת ריו דה ז'ניירו (2016) לא זכו לרוב הדרוש.

בעקבות הפופולריות של ענפי הבייסבול והסופטבול ביפן, והזמנת המדינה המאחרת בידי הוועד האולימפי הבינלאומי להציע הוספה זמנית של אירועי ספורט נוספים, הצטרף הענף למשחקי אולימפיאדת טוקיו (2020).

זכיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אולימפיאדה מדליית זהב מדליית כסף מדליית ארד מקום רביעי
אולימפיאדת אטלנטה (1996) ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין  סין אוסטרליהאוסטרליה אוסטרליה יפןיפן יפן
אולימפיאדת סידני (2000) ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית יפןיפן יפן אוסטרליהאוסטרליה אוסטרליה הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין  סין
אולימפיאדת אתונה (2004) ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית אוסטרליהאוסטרליה אוסטרליה יפןיפן יפן הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין  סין
אולימפיאדת בייג'ינג (2008) יפןיפן יפן ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית אוסטרליהאוסטרליה אוסטרליה קנדהקנדה קנדה
אולימפיאדת טוקיו (2020) יפןיפן יפן ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית קנדהקנדה קנדה מקסיקומקסיקו מקסיקו

מדליות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדינה זהב כסף ארד סך הכל
1. ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית 3 2 0 5
2. יפןיפן יפן 2 1 1 4
3. אוסטרליהאוסטרליה אוסטרליה 0 1 3 4
4. הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין  סין 0 1 0 1
5. קנדהקנדה קנדה 0 0 1 1

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Ramona Shelburne,‏"SOFTBALL'S OLYMPIC RETURN HINGES ON MLB",‏ESPN,‏14 במרץ 2012