בייסבול במשחקים האולימפיים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נורברטו גונסאלס, שחקן נבחרת קובה שזכה עמה במדליית זהב באולימפיאדת אתונה (2004) ובמדליית כסף באולימפיאדת בייג'ינג (2008)
קים קוואנג-היון, שחקן נבחרת קוריאה הדרומית שזכתה במדליית הזהב באולימפיאדת בייג'ינג, במהלך המשחקים
נשיא ארצות הברית, ג'ורג' ווקר בוש, יחד עם שחקני נבחרת ארצות הברית, זוכת מדליית הארד באולימפיאדת בייג'ינג
משחק בין נבחרות יפן והולנד באולימפיאדת בייג'ינג

בייסבול הוא ענף במשחקים האולימפיים שהיווה כחלק מהתוכנית האולימפית בין אולימפיאדת ברצלונה (1992) לאולימפיאדת בייג'ינג (2008). הענף יופיע שוב באולימפיאדת טוקיו (2020), נכון לעכשיו ללא התחייבות רשמית לכלול את הענף באולימפיאדת פריז (2024). בתחרויות משתתפות נבחרות של גברים בלבד, בעוד נשים מתחרות בסופטבול.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עוד בטרם נכלל הבייסבול בתוכנית האולימפית, נערכו משחקי ראווה ב-8 אולימפיאדות: אולימפיאדת סנט לואיס (1904), אולימפיאדת סטוקהולם (1912), אולימפיאדת ברלין (1936), אולימפיאדת הלסינקי (1952), אולימפיאדת מלבורן (1956), אולימפיאדת טוקיו (1964), אולימפיאדת לוס אנג'לס (1984) ואולימפיאדת סיאול (1988). בשש האולימפיאדות הראשונות נערך משחק בודד, בשלוש מהן הוא כלל משחק של נבחרת ארצות הברית מול הנבחרת המקומית (נבחרת שוודיה בסטוקהולם, נבחרת אוסטרליה במלבורן ונבחרת יפן בטוקיו). בשתי האולימפיאדות האחרונות נערך טורניר מלא, בהשתתפות 8 נבחרות.

באולימפיאדת ברצלונה (1992) נכלל לראשונה הבייסבול באופן רשמי בתוכנית האולימפית. 8 נבחרות השתתפו בטורניר, ובשלב זה הורשו להשתתף רק שחקנים חובבנים. כל הנבחרות שיחקו זו מול זו בבית מוקדם, ולאחר מכן ארבע הנבחרות הראשונות העפילו לחצי הגמר בשיטת הצלבה (הראשונה מול הרביעית והשנייה מול השלישית). המנצחות בחצאי הגמר העפילו למשחק הגמר, והמפסידות שיחקו על המקום השלישי. נבחרת קובה הייתה האלופה האולימפית הראשונה, לאחר שגברה במשחק הגמר על טאיוואן. היא זכתה בתואר האולימפי גם באולימפיאדת אטלנטה (1996), לאחר ניצחון על יפן, בעוד שהמארחת, ארצות הברית, הסתפקה במקום השלישי.

באולימפיאדת סידני (2000) הותרה לראשונה השתתפותם של שחקנים מקצוענים, אם כי אף שחקן מהמייג'ור ליג בייסבול לא השתתף במשחקים. לאחר שתי זכיות רצופות של קובה בתואר האולימפי, גברה עליה נבחרת ארצות הברית במשחק הגמר.

נבחרת ארצות הברית נעדרה מאולימפיאדת אתונה (2004) לאחר שהודחה במפתיע בידי נבחרת מקסיקו בשלב המוקדמות (מקסיקו עצמה אף היא לא השתתפה במשחקים, לאחר שהודחה בידי קנדה). קובה שבה וזכתה בתואר האולימפי, לאחר שגברה בגמר על נבחרת אוסטרליה.

אולימפיאדת בייג'ינג (2008) הייתה האחרונה בה נערך טורניר בייסבול אולימפי. האלופה האולימפית האחרונה הייתה קוריאה הדרומית, שגברה במשחק הגמר על נבחרת קובה. הוועד האולימפי הבינלאומי החליט שלא לכלול את הענף באולימפיאדת לונדון (2012). הכללתו מחדש באולימפיאדת ריו דה ז'ניירו (2016) נבחנה מחדש, אך הוועד האולימפי בחר ברוגבי שביעיות.

בעקבות הפופולריות של ענף הבייסבול ביפן, והזמנת המדינה המארחת בידי הוועד האולימפי הבינלאומי לשלב אירועי ספורט נוספים באופן חד-פעמי, יכלל הענף באולימפיאדת טוקיו (2020).

זכיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אולימפיאדה מדליית זהב מדליית כסף מדליית ארד מקום רביעי
אולימפיאדת ברצלונה (1992) קובהקובה  קובה
Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg
טאיפיי הסינית
יפןיפן  יפן ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית
אולימפיאדת אטלנטה (1996) קובהקובה  קובה יפןיפן  יפן ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית ניקרגואהניקרגואה  ניקרגואה
אולימפיאדת סידני (2000) ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית קובהקובה  קובה קוריאה הדרומיתקוריאה הדרומית  קוריאה הדרומית יפןיפן  יפן
אולימפיאדת אתונה (2004) קובהקובה  קובה אוסטרליהאוסטרליה  אוסטרליה יפןיפן  יפן קנדהקנדה  קנדה
אולימפיאדת בייג'ינג (2008) קוריאה הדרומיתקוריאה הדרומית  קוריאה הדרומית קובהקובה  קובה ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית יפןיפן  יפן

מדליות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדינה זהב כסף ארד סך הכל
1. קובהקובה  קובה 3 2 0 5
2. ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 1 0 2 3
3. קוריאה הדרומיתקוריאה הדרומית  קוריאה הדרומית 1 0 1 2
4. יפןיפן  יפן 0 1 2 3
5. אוסטרליהאוסטרליה  אוסטרליה 0 1 0 1
Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg
טאיפיי הסינית
0 1 0 1

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]