סל (תיק)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סל שזיפים, ציור מאת פייר דופואי (Pierre Dupuis (1610-1682
אישה אתיופית אוספת פולי קפה בסל

סל הוא מכל בו ניתן לשים או לאחסן חפצים, ולהעבירם ממקום למקום. סלים עשויים באופן מסורתי מקנים, קש, ענפים ונצרים מהצומח, אחרי המהפכה התעשייתית התחילו לקלוע, ללפף ואף לתפור סלים גם מסיבי בד, שאריות בדים, חבלים חוטי מתכת, פלסטיק או חומרים גמישים אחרים. הסל יכול להיות פתוח, או לכלול גם מכסה. לרוב הסלים נישאים ביד. יש סלים עם ידיות או רצועות לנשיאה על הזרועות או על הגב. כיום אפשר למצוא גם סלים יצוקים מפלסטיק בצורה המדמה קליעה של חומרים טבעיים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנשים יצרו סלים מהצמחים של סביבתם וככה בכל מקום סלים קבלו צורות או מרקמים שונים, מקומיים. תכונות הצמחייה המקומית השפיע על אופן עשיית הסל ולעיתים אנשים הסל יוצר ככל הנראה למטרות שימוש יומיומי, וכן למטרות יופי ואסתטיקה. סלים נוצרו כבר לפני 30.000 שנים[1], סלים עשויים מקש וענפים שהתאבנו נמצאו במקומות שונים. מעניין שעד ימינו אפשר למצוא סלים מחומרים טבעיים שמיוצרים באותו שיטות וצורות כמו הסלים העתיקים, לצד סלים מודרניים שבהם שמרו רק על הצורה העתיקה אבל יוצרים אותה מחומרים שונים.

ארכאולוגים סבורים שבמזרח התיכון השתמשו באותן שיטות אריגה ליצירת מחצלות וסלים בימי קדם.

תבת משה הידועה לנו מהתנ"ך הייתה למעשה סל קלוע מגומא מצופה בחימר וזפת[2], כדי למנוע כניסת מים. המצרים ידעו לקלוע סלים גדולים לשוט בהם על המים.

במסורת שלנו הסל מחובר לחג השבועות, לטקס העלאת הביכורים. כל ילד שגדל בארץ למד לשיר את 'סלינו על כתפינו'[3], מילים: לוין קיפניס, לחן: ידידיה אדמון.

בעת העתיקה התפתח גם הייצוג של דמות האישה הכפרית הנושאת סל על ראשה; בתקופת יוון העתיקה מקובל היה מנהג ה"קנפורוס" (Kanephoros), בו הוענק לנשים צעירות נבחרות שעוד לא נישאו, הכבוד לשאת סל ובו האביזרים המיועדים לטקסים מסורתיים של הקרבת קורבנות.

הסלים שימשו כנושא גם באמנות, ושם יש להם צורות רבות ומגוונות.,

בשנות ה-50 של המאה ה-20 הייתה שיבה לאריגה ועמה שינוי גישה לעשית סלים לא רק כמכל לאחסון ונשיאת חפצים, אלא גם כפריט אמנותי[4]. ליצירות אמנות אלו הייתה השפעה גם על עיצובי הסלים השימושיים.

קולעי סלים בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרצל אוסטר חבר קיבוץ בית ניר, יליד פולין, עבד במטעי הקיבוץ ועם השנים התחיל לקלוע סלים מסנסני התמרים ומכל צמח גמיש שמצא[5]. הוא התפרסם בארץ הציג בישראל ומחוצה לה סלים ייחודיים וחד פעמיים.

בשנת 2003, הוצגה בגלריית העיצוב בחולון 'נושא, נשוא ומנשא'[6] תערוכה באצירת סימה סלע, שהייתה אז בעלת הגלריה 'סימגלרי' (שכבר אינה קיימת) במגדים. עשרים אמניות סיבים, חברו לתערוכה שבה יצרו סלים ממגוון חומרים קש, ניירות עיתונים חוטי פלסטיק, קולבי בגדים, ועוד. הסלים נוצרו באופני עשייה שונים, אריגה, קליעה, ליפוף סביב משהו נוקשה וגמיש, כל אחת מהן יצרה סל שאינו רק מיכל, אלא גם מסמל חוויה או סיפור מחייהן.

מיחזור משביח[עריכת קוד מקור | עריכה]

סל עשוי מליפוף שאריות בגדים ישנים על חבל ישן

בשנים האחרונות של המאה ה-20, עם התפתחות המודעות לאיכות הסביבה, מתחילים לראות ייצור סלים - מכלים מחומרים תעשייתיים שכבר אינם בשימוש, משאריות בד, מסרטי צילום ישנים, מחבלים[7], מכבלי חשמל ומחוטים שונים ומשונים.

בנגב יוצרות בידואיות סלים שטוחים[8] בדוגמאות אריגה מסורתיות על בסיס של מכיסאות רשת של מאווררים ישנים.

הסל כסמל או דימוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסל גם מסמל לעיתים רחם או[9]דמות נשית.

סל זכויות פירושו מכליל של זכויות המוקנות לאדם בתחום מסוים, למשל סל תרבות ארצי, סל קליטה, סל הבריאות וכדומה.סל הוא גם מטפורה לעניין כללי.

סעיף סל בחוק הוא סעיף העוסק בטווח רחב של נושאים.

ביטויים לשוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

יונית קריסטל, קליעה מדור לדור על מסורות הקליעה בארץ[10],פרדס,2019.


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סל בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Edward Lucie-Smith, The Story of CRAFT 'The Craftsman`s Role in Society, Ithaca, New york: Cornell/Phaidon books, 1981, 1981, פרק The Beginnings, עמ' 23, מסת"ב 0-8014-1428-8. (באנגלית)
  2. ^ לכסיקון מקראי, כרך ל-ת, עריכה: מנחם סוליאלי ומשה ברכוז, תל אביב: דביר, תשכ"ה, תשכ"ה, עמ' 883. (בעברית)
  3. ^ מילים לוין קיפניס, לחן ידידיה אדמון, סלינו על כתפינו, באתר זמרשת, פרויקט חירום להצלת הזמר העברי המוקדם
  4. ^ Ed Rossbach, THE NEW BASKERY, New York: Van Nostrand Reinhold, 1976, 1976, פרק The New Basketry, עמ' 8, מסת"ב 0-442-27055-0. (באנגלית)
  5. ^ דוד הכהן, אני קולע את הסלים שלי עם הרבה רגש, Ynet, ‏9/5/2004
  6. ^ Schelly Talalay Dardashti, Carry On, The Jerusalem Post 2003, ג'רוזלם פוסט, 2003, עמ' 12-13
  7. ^ McCall`s Crochet Treasury, New York: Simon and Schusster/ The McCall, 1977, 1976, פרק Crochet for the kitchen, עמ' 304, מסת"ב 0-671-22317-8. (באנגלית)
  8. ^ גליה גוטמן, אמנוות נשים בדואית לא מה שחשבת, באתר גלובס, ‏26.2.2015
  9. ^ J.E. Cirlot, A Dictionary of Symbols, תרגום: Jack sage, New York: Barnes & Noble, 1995, 1971, עמ' 23, מסת"ב 0-88029-702-6. (באנגלית)
  10. ^ יונית קריסטל, קליעה מדור לדור – על מסורות הקליעה בארץ, באתר שימור מלאכות מסורתיות