סל (תיק)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סל שזיפים, ציור מאת פייר דופואי (Pierre Dupuis (1610-1682
אישה אתיופית אוספת פולי קפה בסל

סל הוא מיכל בו ניתן לשים או לאחסן דברים, ולהעבירם ממקום למקום. סלים עשויים באופן מסורתי מקנים, קש, ענפים ונצרים מהצומח, אחרי המהפכה התעשייתית התחילו לקלוע, ללפף ואף לתפור סלים גם מסיבי בד, שאריות בדים, חבלים חוטי מתכת, פלסטיק או חומרים גמישים אחרים. הסל יכול להיות פתוח, או לכלול גם מכסה. לרוב הסלים נישאים ביד. יש סלים עם ידיות או רצועות לנשיאה. כיום אפשר למצוא גם סלים יצוקים בצורה המדמה קליעה של חומרים טבעיים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנשים יצרו סלים מהצמחים של סביבתם וככה בכל מקום סלים קבלו צורות או מרקמים שונים, מקומיים. תכונות הצמחייה המקומית השפיע על אופן עשיית הסל ולעיתים אנשים הסל יוצר ככל הנראה למטרות שימוש יומיומי, וכן למטרות יופי ואסתטיקה. סלים נוצרו כבר לפני 30.000 שנים[1], סלים עשויים מקש וענפים שהתאבנו נמצאו במקומות שונים. מעניין שעד ימינו אפשר למצוא סלים מחומרים טבעיים שמיוצרים באותו שיטות וצורות כמו הסלים העתיקים, לצד סלים מודרניים שבהם שמרו רק על הצורה העתיקה אבל יוצרים אותה מחומרים שונים.

ארכאולוגים סבורים שבמזרח התיכון השתמשו באותן שיטות אריגה ליצירת מחצלות וסלים בימי קדם.

תבת משה הידועה לנו מהתנ"ך הייתה למעשה סל קלוע מגומא מצופה בחימר וזפת[2], כדי למנוע כניסת מים. המצרים ידעו לקלוע סלים גדולים לשוט בהם על המים.

במסורת שלנו הסל מחובר לחג השבועות, לטקס העלאת הביכורים. כל ילד שגדל בארץ למד לשיר את 'סלינו על כתפינו'[3], מילים: לוין קיפניס, לחן: ידידיה אדמון.

בעת העתיקה התפתח גם הייצוג של דמות האישה הכפרית הנושאת סל על ראשה; בתקופת יוון העתיקה מקובל היה מנהג ה"קנפורוס" (Kanephoros), בו הוענק לנשים צעירות נבחרות שעוד לא נישאו, הכבוד לשאת סל ובו האביזרים המיועדים לטקסים מסורתיים של הקרבת קורבנות.

הסלים שימשו כנושא גם באמנות, ושם יש להם צורות רבות ומגוונות.,

בשנות ה-50 של המאה ה-20 הייתה שיבה לאריגה ועמה שינוי גישה לעשית סלים לא רק כמיכל לאחסון ונשיאת חפצים, אלא גם כפריט אמנותי[4]. ליצירות אמנות אלו הייתה השפעה גם על עיצובי הסלים השימושיים.

מיחזור משביח[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים האחרונות של המאה ה-20, עם התפתחות המודעות לאיכות הסביבה, מתחילים לראות ייצור סלים- מיכלים מחומרים תעשייתיים שכבר אינם בשימוש, שאריות בד, סרטי צילום ישנים, חבלים[5], כבלי חשמל. חוטים שונים ומשונים.

בנגב יוצרות בידואיות סלים שטוחים[6] בדוגמאות אריגה מסורתיות על בסיס של מכיסאות רשת של מאווררים ישנים.

הסל כסמל או דימוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסל גם מסמל לעיתים רחם או[7]דמות נשית. סל זכויות פירושו מכליל של זכויות המוקנות לאדם בתחום מסוים,למשל סל תרבות ארצי, סל קליטה, סל הבריאות וכדומה. סל הוא גם מטפורה לעניין כללי. סעיף סל בחוק הוא סעיף העוסק בטווח רחב של נושאים.

ביטויים לשוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • שם את כל הביצים בסל אחד [עגה]
 • סל מלא ספרים
 • סל התרופות

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

יונית קריסטל, קליעה מדור לדור על מסורות הקליעה בארץ[8],פרדס,2019.


Cloth 800.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא טקסטיל. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סל בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Edward Lucie-Smith, The Story of CRAFT 'The Craftsman`s Role in Society, Ithaca, New york: Cornell/Phaidon books, 1981, 1981, פרק The Beginnings, עמ' 23, ISBN 0-8014-1428-8. (באנגלית)
 2. ^ לכסיקון מקראי, עריכה: מנחם סוליאלי ומשה ברכוז, תל אביב: דביר, תשכ"ה, תשכ"ה, כרך ל-ת, עמ' 883. (בעברית)
 3. ^ מילים לוין קיםניס , לחן ידידיה אדמון, סלינו על כתפינו, זמרשת, פרויקט חירום להצלת הזמר העברי המוקדם (בעברית)
 4. ^ Ed Rossbach, THE NEW BASKERY, New York: Van Nostrand Reinhold, 1976, 1976, פרק The New Basketry, עמ' 8, ISBN 0-442-27055-0. (באנגלית)
 5. ^ McCall`s Crochet Treasury, New York: Simon and Schusster/ The McCall, 1977, 1976, פרק Crochet for the kitchen, עמ' 304, ISBN 0-671-22317-8. (באנגלית)
 6. ^ גליה גוטמן, אמנוות נשים בדואית לא מה שחשבת, גלובס, ‏26.2.2015 (בעברית)
 7. ^ J.E. Cirlot, A Dictionary of Symbols, תרגום: Jack sage, New York: Barnes & Noble, 1995, 1971, עמ' 23, ISBN 0-88029-702-6. (באנגלית)
 8. ^ יונית קריסטל, קליעה מדור לדור – על מסורות הקליעה בארץ, שימור מלאכות מסורתיות (בעברית)