לדלג לתוכן

סנפיר (יחידה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סנפיר
סיכת היחידה
סיכת היחידה
פרטים
מדינה ישראלישראל ישראל
שיוך חיל הים הישראלי
בסיס האם
אירועים ותאריכים
תקופת הפעילות 2006 (יחידת סנפיר)
1977 (יב"ן) – הווה
נוצרה מתוך שייטת 13, ילת"ם
נתוני היחידה
ייעוד הגנה על הנמלים הצבאיים האזרחיים של מדינת ישראל
פיקוד
יחידת אם פלגות הבט"ש
דרגת המפקד סרן (ים) סרן

יחידת סנפיר היא יחידה לוחמת בחיל הים שתפקידה הגנה על הנמלים הצבאיים והאזרחיים של מדינת ישראל, המהווים עורק חיים חיוני למשק ולביטחון הישראלי.

יחידת סנפיר כפופה לפלגות הביטחון השוטף בזירות השונות ולוחמיה לוקחים חלק במגוון רב של משימות, הן בשגרה והן בחירום. לוחמי היחידה פועלים בצוותים קטנים המפליגים על גבי ה"צרעה".

היחידה הוקמה בשנת 1977 (בעבר: היחידה לביטחון נמלים, בר"ת: יב"ן) על ידי חיל הים הישראלי כדי להפחית את הנטל על שייטת 13 ומתוך שאיפה להתמקצעות בהגנה על הנמלים בישראל. בראשית, תפקידה היה לאבטח את נמלי ישראל האזרחיים והצבאיים ואת בסיסי חיל הים בשגרה ובחירום מפני איומים יבשתיים, על-מימיים ותת-ימיים.

בתחילת שנות ה-2000 השתנתה תפיסת הביטחון עקב עלייתם של ארגוני טרור שונים ברחבי העולם והסלמת פעילותם. בעקבות זאת, הגיעו למסקנה בחיל הים כי קיים צורך בחיזוק נוסף של מעטפת ההגנה על הגבולות הימיים של מדינת ישראל. בעקבות כך הוקמה יחידת סנפיר - יחידה ייעודית בה ישרתו לוחמי חוד, שתפקידה הגנה על הנמלים הצבאיים האזרחיים של מדינת ישראל, המהווים עורק חיים חיוני למשק ולביטחון הישראלי.

במהלך העשור האחרון שינתה היחידה את פניה והוכפפה תחת פלגות הבט"ש (פלגה 916, פלגה 915, פלגה 914), להבדיל מהעבר בו הייתה כפופה ליחידה למשימות תת-מימיות או לפלגת אג"מ. כמו כן בשנת 2006 שונה שמה לסיירת סנפיר.[1] השינויים אפשרו מעבר תודעתי אצל לוחמיה לצד שינוי משימות, מיחידה מגננתית שכל תפקידה הוא הגנה על נמלים, ליחידה יוזמת היוצאת למשימות בט"ש מיוחדות בגבולות הימיים של המדינה.

מלחמת חרבות ברזל

[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם פרוץ מלחמת חרבות ברזל פעלה היחידה בזירה הדרומית לסיכול ניסיונות חדירה של מחבלים מהים. לוחמי סנפיר לקחו חלק בסיכול עשרות מחבלים מתחילת המלחמה בין היתר בים עצמו וכן בסיכול מחבלים אשר הגיעו לקו החוף.[2]

מבנה היחידה ומשימתה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסיירת מורכבת מצוותי סיור ממונע, הכוללים כלי שיט וצוללים הגנתיים. על אף הדמיון בין יחידות סנפיר השונות, אופי היחידה וגודלה נקבע על פי הזירה בה היחידה מוצבת. לכל זירה ישנה יחידת סנפיר בעלת צביון ייחודי לה, מגוון ועומס הפעילויות המיוחד של הזירה בה היחידה משרתת. מפקד היחידה הוא קצין בוגר קורס חובלים, מפקד כלי בט"ש או קצין בוגר שייטת 13. לוחם או לוחמת ביחידה נקראים לוחמי סנפיר ותפקידיהם העיקריים הם:[1]

לוחמים של יחידת סנפיר על גבי כלי השיט מדגם "צרעה"
  1. אבטחה ימית של הנמלים הצבאיים מפני פעילות חבלנית עוינת מכיוון הים. האבטחה מבוצעת על גבי סירות מדגם "צרעה".
  2. בידוק ביטחוני של אוניות סחר זרות הנכנסות לחופי מדינת ישראל, כדי לשלול אפשרות של כניסת גורמים עוינים אל שטח המדינה.
  3. סיור מיוחד וסיורים בגבול הימי של מדינת ישראל בשיתוף פעולה עם פלגת הדבורים.
  4. פעילות הרתעתית ומניעתית במסגרת הביטחון השוטף הדורשת הפעלת כלי שיט קטנים.

תהליך הכשרה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך המסלול עוברים חיילי היחידה קורסי הכשרה ייעודיים: קורסים להפעלת סירות מהירות, שבועות נשק, מסעות, קורס לוט"ר וקורסי לחימה אחרים.

אל היחידה מגיעים לאחר קבלה ומעבר מיון לוחם ימי בצלחה שמתוכו המתאימים יקבלו זימון למיון סנפיר. עם הגיוס עוברים הלוחמים טירונות 03 ובנוסף קורס בן שלושה חודשים בו מוכשרים החיילים לצלילה ולהפעלת כלי שיט ועוברים השתלמות לוחמה בטרור.[3]

לאורך המסלול משרתים יחד לוחמות ולוחמי סנפיר. הלוחמים מסיימים את המסלול הבסיסי בבה"ד חיל הים. לאחר הקורס מוצבים לוחמי סנפיר ביחידות השטח, שם מתחיל תהליך "הכשרת הלוחם" הכולל הכשרה לתפעול אמצעי לחימה של היחידה, מטווחים ימיים בתרחישי פח"ע, התמחות בצלילה הגנתית ותפעול סירות גומי והסמכות בסירות הליבה של היחידה ("צרעות"). בסוף מסלול ההכשרה מוענקת ללוחמים סיכת "לוחם סנפיר". לאחר שירות בן שנה וחצי ביחידה ניתנת האפשרות להתחיל במיונים והכשרות לקראת קורס מתקדם בבה"ד חיל הים המסמיך לוחמים לתפקיד מפקדי "צרעות". זהו מסלול לא שגרתי בחיל הים, לאור העובדה שללוחמים אלה ניתנת האפשרות לפקד על כלי שיט לוחם בהיותם חוגרים ולא קצינים כמו בשאר כלי השייט של החיל.

אמצעי לחימה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנשק הקל של הלוחמים הוא רובה מסוג m16 ו־m4[דרוש מקור]. נשק נוסף הוא מקלע מסוג מאג, רימונים נשק אל-הרג ואמצעי לחימה נוספים.

במהלך האימונים לוחמי הסנפיר שטים על סירות מסוג צרעה[דרוש מקור].

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סנפיר בוויקישיתוף

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ 1 2 חנן גרינברג, חיל הים סיכל ניסיון הברחת אמל"ח לרצועה, באתר ynet, 14 במאי 2006.
  2. ^ לוחמי סנפיר בסיכול מחבלים מהים, באתר צה"ל, 14 באוקטובר 2023.
  3. ^ לוחם/ת סנפיר, באתר "מתגייסים" של יחידת מיטב.