סקודה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סקודה
סמל סקודה
שנת הקמה: 1895
חברת אם: קבוצת פולקסווגן
משרד ראשי: מלדה בולסלב, צ'כיה
מייסדים: ואצלב לורין וואצלב קלמנט
מוצרים עיקריים: מכוניות
הכנסות: 6.48 מיליארד אירו (2005)
עובדים: 27,680 (2007)

דף הבית=www.skoda-auto.com

סקודה פאביה דור שני
סקודה סופרב דור שני
סקודה רומסטר

סקודה אוטוצ'כית: Škoda Auto, ) היא יצרנית רכב גדולה בצ'כיה, כיום חלק מקבוצת פולקסווגן (VAG). ההגייה הנכונה של שם החברה היא שקודה, אך ההגייה "סקודה" מקובלת בישראל ובארצות דוברות אנגלית.

סקודה מתחרה בקביעות במרוצי הראלי, בעבר עם דגם האוקטביה וכיום עם דגם הפאביה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1895 יסדו בבוהמיה ואצלב לורין וואצלב קלמנט את חברת "לורין את קלמנט" לייצור אופניים. ב-1899 הם יצרו גם אופנועים והחל משנת 1905 מכוניות.

הדגם הראשון של מכונית מתוצרתם, הווטורט A, הצליח יפה, והחברה התבססה כיצרנית רכב באוסטרו הונגריה ומחוצה לה. בזמן מלחמת העולם הראשונה עסקה החברה בייצור מלחמתי.

לאחר המלחמה החלה החברה לייצר גם משאיות, אך ב-1924 נקלעה לקשיים כלכליים ונפגעה עקב שריפה במפעליה, מה שהוביל אותה להתמזגות עם חברת "סקודה וורקס", התאגיד התעשייתי הגדול ביותר באוסטרו הונגריה ולאחר מכן בצ'כוסלובקיה. לאחר תקופת האטה בשל השפל הכלכלי הגדול, התאוששו מכירות מכוניות סקודה עם דגמים מצליחים כמו ה"פופולר" בשנות השלושים.

במהלך מלחמת העולם השנייה, עת נכבשה צ'כוסלובקיה בידי הנאצים, הוסבו מפעלי סקודה לחלק מ"הרמן גרינג וורקה" ושירתו את המאמץ המלחמתי הגרמני.

לאחר מלחמת העולם השנייה, ובעקבות עליית הקומוניזם בצ'כוסלובקיה, הופרדה סקודה אוטו מחברת האם סקודה ואיבדה שווקים רבים במדינות לא קומוניסטיות. עם זאת, דגמיה זכו למוניטין טובים ודגמים כמו ה-440 ספרטק, 445 אוקטביה, פליסיה ו-1000MB נודעו כמכוניות עמידות ואמינות מאוד. משאיות סקודה בעלות הנעה 8*8 שרתו בצבאות ברית ורשה ומדינות ערב, ורבות מהן נפלו שלל בידי צה"ל.

במהלך שנות ה-80 עדיין ייצרה סקודה (שנקראה אז Automobilové závody, národní podnik, Mladá Boleslav) מכוניות שבוססו על תכנון מיושן משנות ה-60. לעומת מתחרותיהן המודרניות ממערב אירופה הן נראו פרימיטיביות ואף עוררו גיחוך. בדיחות רבות סופרו אודותיהן, למשל "איך מכפילים את ערכה של סקודה ? ממלאים בה דלק!".

נקודת המפנה הגיעה בשנת 1987 עם דגם הפייבוריט, שהיה גם הראשון ששווק במדינת ישראל (קודם לכן סקודות הגיעו לארץ ישראל רק בתקופת המנדט). הפייבוריט עוצב בידי המעצב האיטלקי ברטונה, ובעזרת טכנולוגית מנועים שנקנתה מחברות מערב אירופיות, סקודה הצליחה לייצר דגם שיכל להתחרות בשוקי המערב. הדגם היה עדיין מיושן יחסית וסבל מאיכות ייצור נמוכה, אך הפער החל להסגר במהרה והדגם היה ללהיט מכירות במזרח אירופה.

מהפכת הקטיפה בצ'כוסלובקיה הביאה להפרטת החברה, והממשלה הצ'כית החליטה למוכרה למשקיע זר. תאגיד VAG נבחר ב-1990, וב-16 באפריל 1991 סקודה הפכה למותג הרביעי של תאגיד זה (בנוסף לפולקסווגן, אודי וסיאט). למרות שהמכירה לחברה גרמנית עוררה ביקורת רבה באותה העת, בחינה אובייקטיבית של מצבן של חברות רכב מזרח אירופאיות אחרות כיום, כלאדה הרוסית או זאסטבה היוגוסלבית, מראה שהיה זה צעד נכון לעשותו.

איכות המכוניות השתפרה בהשקעה ניכרת של פולקסווגן בעיצוב ובטכנולוגיה. דגם הפליסיה שהוצג ב-1996 עדיין התבסס על רצפת הפייבוריט, אך עם מנועי ומכללי פולקסווגן, והצליח בשוק בהציעו מכונית בסיסית טובה במחיר תחרותי. דגמי האוקטביה והפאביה מתבססים במלואם על המרכבים והמכללים של פולקסווגן. האוקטביה חולקת את מרבית חלקיה עם פולקסווגן גולף, אאודי A3 והסיאט לאון; הפאביה היא אחותה של הפולו לבית פולקסווגן והאיביזה של סיאט. דגמים אלו זכו להצלחה באירופה ובישראל הם הפכו נפוצים בקרב נהגי המוניות בשל עמידותם ומחירם התחרותי. דגם הסופרב שהוצג בשנת 2001 הציב את סקודה לראשונה בשוק מכוניות הסלון. בשנת 2006 השיקה סקודה את הדגם רומסטר בקטגוריית רכבי הפנאי הקטנים ובשנת 2010 השיקה סקודה את רכב הפנאי/שטח הראשון שלה, שכונה יטי.

בסוף שנת 2011 השיקה החברה את "סיטיגו", שהייתה העתק של מכונית המיני "פולקסווגן אפ", ולאחר מכן השיקה את "ראפיד" שהיא מכונית סופר מיני בתצורת סדאן.בשנת 2013 החלה להימכר בישראל ה"אוקטביה" בדור השלישי של המשפחתית הגדולה. בשנת 2015 הוצגה בישראל ה"ספייסבק", רכב משפחתי בתצורת 5 דלתות שמבוסס על ה"ראפיד", לאחר מכן הושקה הסופר מיני "פאביה" בדור השלישי שלה.

סקודה וורקס[עריכת קוד מקור | עריכה]

סקודה וורקס הייתה אחת התשלובות התעשייתיות הגדולות באירופה, ונוסדה על ידי אמיל שקודה ב-1899. עד מהרה היא הייתה ליצרן מוביל של תותחים כבדים, מרגמות, קטרים, ספינות, טורבינות ומטוסים. סקודה הייתה הראשונה בעולם לייצר צריחי תותחים בעלי שלושה קנים, עבור ספינות הצי האוסטרו הונגרי. עבור הצבא הגרמני ייצרה סקודה את טנקי LT-35 ו LT-38, הידועים יותר בשמותיהם הגרמניים "פאנצר 35(t)" ו"פאנצר 38(t)". כיום החברה עוסקת בעיקר בייצור מכונות כבדות כציוד לכורים גרעיניים וקטרי רכבת, אך כשלים ניהוליים וחוסר התקדמות טכנולוגית החלישו אותה לכדי צל של תהילת עברה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]