סקודה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סקודה
סמל סקודה
שנת הקמה: 1895
חברת אם: קבוצת פולקסווגן
משרד ראשי: מלאדה בולסלאב, צ'כיה
מייסדים: ואצלב לורין וואצלב קלמנט
מוצרים עיקריים: מכוניות
הכנסות: 6.48 מיליארד אירו (2005)
עובדים: 27,680 (2007)
www.skoda-auto.com
סקודה פאביה דור שני
סקודה סופרב דור שני
סקודה רומסטר

סקודה אוטוצ'כית: Škoda Auto, ) היא יצרנית רכב גדולה בצ'כיה. מאז 1991 היא חלק מקבוצת פולקסווגן. ההגייה הנכונה של שם החברה היא שקודה, אך ההגייה "סקודה" מקובלת בארצות דוברות אנגלית ובישראל.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1895 יסדו בבוהמיה ואצלב לורין וואצלב קלמנט את חברת "לורין את קלמנט" לייצור אופניים. ב-1899 הם יצרו גם אופנועים והחל משנת 1905 מכוניות.

הדגם הראשון של מכונית מתוצרתם, הווטורט A, הצליח יפה, והחברה התבססה כיצרנית רכב באוסטרו הונגריה ומחוצה לה. בזמן מלחמת העולם הראשונה עסקה החברה בייצור מלחמתי.

לאחר המלחמה החלה החברה לייצר גם משאיות, אך ב-1924 נקלעה לקשיים כלכליים ונפגעה עקב שריפה במפעליה, מה שהוביל אותה להתמזגות עם חברת "סקודה וורקס", התאגיד התעשייתי הגדול ביותר באוסטרו הונגריה ולאחר מכן בצ'כוסלובקיה. לאחר תקופת האטה בשל השפל הכלכלי הגדול, התאוששו מכירות מכוניות סקודה עם דגמים מצליחים כמו ה"פופולר" בשנות ה-30 של המאה ה-20.

במהלך מלחמת העולם השנייה, עת נכבשה צ'כוסלובקיה בידי הנאצים, הוסבו מפעלי סקודה לחלק מ"הרמן גרינג וורקה" ושירתו את המאמץ המלחמתי הגרמני.

לאחר מלחמת העולם השנייה, ובעקבות עליית הקומוניזם בצ'כוסלובקיה, הופרדה סקודה אוטו מחברת האם סקודה ואיבדה שווקים רבים במדינות לא קומוניסטיות. עם זאת, דגמיה זכו למוניטין טובים ודגמים כמו ה-440 ספרטק, 445 אוקטביה, פליסיה ו-1000MB נודעו כמכוניות עמידות ואמינות מאוד. משאיות סקודה בעלות הנעה 8*8 שרתו בצבאות ברית ורשה ומדינות ערב, ורבות מהן נפלו שלל בידי צה"ל.

במהלך שנות ה-80 עדיין ייצרה סקודה (שנקראה אז Automobilové závody, národní podnik, Mladá Boleslav) מכוניות שבוססו על תכנון מיושן משנות ה-60. לעומת מתחרותיהן המודרניות ממערב אירופה הן נראו פרימיטיביות ואף עוררו גיחוך. בדיחות רבות סופרו אודותיהן, למשל "איך מכפילים את ערכה של סקודה ? ממלאים בה דלק!".

נקודת המפנה הגיעה בשנת 1987 עם דגם הפייבוריט. הפייבוריט עוצב בידי המעצב האיטלקי ברטונה, ובעזרת טכנולוגית מנועים שנקנתה מחברות מערב אירופיות, סקודה הצליחה לייצר דגם שיכל להתחרות בשוקי המערב. הדגם היה עדיין מיושן יחסית וסבל מאיכות ייצור נמוכה, אך הפער החל להסגר במהרה והדגם היה ללהיט מכירות במזרח אירופה.

מהפכת הקטיפה בצ'כוסלובקיה הביאה להפרטת החברה, והממשלה הצ'כית החליטה למוכרה למשקיע זר. קבוצת פולקסווגן נבחרה ב-1990, וב-16 באפריל 1991 הפכה סקודה למותג הרביעי של תאגיד זה (בנוסף לפולקסווגן, אודי וסיאט). אף על פי שהמכירה לחברה גרמנית עוררה ביקורת באותה העת, בחינת מצבן של חברות רכב מזרח אירופאיות אחרות עשרים שנה אחר כך, כלאדה הרוסית או זאסטבה היוגוסלבית, מראה שזה היה צעד נכון.

איכות המכוניות השתפרה בהשקעה ניכרת של פולקסווגן בעיצוב ובטכנולוגיה. דגם הפליסיה שהוצג ב-1996 עדיין התבסס על רצפת הפייבוריט, אך עם מנועי ומכללי פולקסווגן, והצליח בשוק בהציעו מכונית בסיסית טובה במחיר תחרותי. דגמי האוקטביה והפאביה מתבססים במלואם על המרכבים והמכללים של פולקסווגן. האוקטביה חולקת את מרבית חלקיה עם פולקסווגן גולף, אאודי A3 והסיאט לאון; הפאביה היא אחותה של הפולו לבית פולקסווגן והאיביזה של סיאט. דגמים אלו זכו להצלחה באירופה. דגם הסופרב שהוצג בשנת 2001 הציב את סקודה לראשונה בשוק מכוניות הסלון. בשנת 2006 השיקה סקודה את הדגם רומסטר בקטגוריית רכבי הפנאי הקטנים ובשנת 2010 השיקה סקודה את רכב הקרוסאובר הראשון שלה, שכונה יטי.

בסוף שנת 2011 השיקה החברה את "סיטיגו", שהייתה העתק של מכונית המיני "פולקסווגן אפ", ולאחר מכן השיקה את "ראפיד" שהיא מכונית סופר מיני בתצורת סדאן. בשנת 2012 הוצג הדור השלישי אוקטביה. בשנת 2015 הוצגה ה"ספייסבק", רכב משפחתי בתצורת 5 דלתות שמבוסס על ה"ראפיד". לאחר מכן הושקה הסופר מיני "פאביה" בדור השלישי שלה.

ספורט מוטורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

סקודה החלה להתחרות במרוצי אליפות הראלי העולמית ב-1999 עם דגם האוקטביה. בשנת 2003 הוחלף הדגם לפאביה.

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכוניות מתוצרת סקודה הגיעו לארץ ישראל לראשונה בתקופת המנדט. מאז לא חודש הייבוא עד לתחילת שנות ה-90 של המאה ה-20 כיוון שסקודה הצ'כית הייתה חלק מהגוש הסובייטי שהיה מאחורי "מסך הברזל" וכיוון שרוב מכוניותיה היו מיושנות ויועדו בעיקר למדינות הסובייטיות. בסוף שנות ה-80, עם הצגתה של הפייבוריט המודרנית והשלמת רכישתה של החברה על ידי תאגיד פולקסווגן, החל היבוא הסדיר של מכוניות סקודה לישראל, על ידי חברת סכו-קאר, שהייתה בבעלות שלמה שמלצר.

בשנות ה-90 הגיעו לישראל שלושה דגמים עיקריים של סקודה, הפייבוריט הקומפקטית, הפורמן שהיה גרסת סטיישן של הפייבוריט והטנדר שזכה לכינוי "פיק אפ". האחרון זכה בישראל להצלחה גדולה ודחק מהשוק את מתחרהו, סובארו טנדר, בעיקר בזכות העובדה שהיה מוכר לצורך הפחתת מיסוי.

בשנת 2000 השלים תאגיד פולקסווגן את רכישתה של סקודה וייבוא המכוניות לישראל עבר מידיה של סכו-קאר לידייה של צ'מפיון מוטורס. צ'מפיון מוטורס מייבאת לישראל את מבחר הדגמים המלא של היצרנית ובעשור השני של המאה ה-21 זוכה המותג להצלחה נאה בשוק הישראלי. את שנת 2015 סיימה סקודה כמותג השישי בהיקף מכירותיו בישראל, עם עלייה במכירות של כ-12.5% לעומת שנת 2014. [1]

סקודה וורקס[עריכת קוד מקור | עריכה]

סקודה וורקס הייתה אחת התשלובות התעשייתיות הגדולות באירופה, ונוסדה על ידי אמיל שקודה ב-1899. עד מהרה היא הייתה ליצרן מוביל של תותחים כבדים, מרגמות, קטרים, ספינות, טורבינות ומטוסים. סקודה הייתה הראשונה בעולם לייצר צריחי תותחים בעלי שלושה קנים, עבור ספינות הצי האוסטרו הונגרי. עבור הצבא הגרמני ייצרה סקודה את טנקי LT-35 ו LT-38, הידועים יותר בשמותיהם הגרמניים "פאנצר 35(t)" ו"פאנצר 38(t)". בסוף המאה ה-20 עסקה החברה בעיקר בייצור מכונות כבדות כציוד לכורים גרעיניים וקטרי רכבת, אך כשלים ניהוליים וחוסר התקדמות טכנולוגית החלישו אותה והיא חדלה מלתפקד כחברה פעילה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סקודה בוויקישיתוף