עמוס ארבל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
עמוס ארבל
ארבל ב-2001, בעמדת מגיש החדשות בערוץ הראשון
ארבל ב-2001, בעמדת מגיש החדשות בערוץ הראשון
לידה 24 באפריל 1945 (בן 76)
מדינה ישראלישראל  ישראל
עיסוק איש תקשורת

עמוס ארבל (נולד ב-24 באפריל 1945) הוא כתב, עורך ומגיש חדשות, מנחה טלוויזיה, ופנטומימאי. פורסם בעיקר בהיותו מגיש חדשות, ומנחה התוכנית "בין הכיסאות" ששודרה במהלך שנות ה-80 וה-90 בערוץ הראשון.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התחנך בחיפה בתיכון חוגים. את שירותו בצה"ל עשה ארבל בשנות ה-60 בלהקת הנח"ל. באחת ההופעות בחיפה הוא נכח בהופעה של מרסל מרסו, שהציע לארבל לבוא לפריז וללמוד פנטומימה. לאחר שהשתחרר מהצבא נסע ארבל לפריז, והחל בלימודי תקשורת וטלוויזיה, ופנטומימה אצל ז'אק לקוק ומרסל מרסו. בשנת 1968 פנה אליו יורם רונן, מנהל מערכת החדשות של הטלוויזיה באותה התקופה, בהצעה שישמש ככתב בפריז של הטלוויזיה, לצדו של ירון לונדון, שהיה שליח רשות השידור בבירת צרפת, וזאת בשל היכרותו עם המדיום הטלוויזיוני מלימודיו. עם חזרתו לארץ, הצטרף ארבל למערכת החדשות של הטלוויזיה.

בתחילה היה כתב כללי וסיקר נושאים שונים, בהם עליית המתיישבים הראשונים לפתחת רפיח. במהלך מלחמת יום הכיפורים היה חלק מצוות הכתבים שנשלחו לסיקור החזית הדרומית. אחרי המלחמה, מונה לכתב הפרלמנטרי של הטלוויזיה, ולאחר כמה שנים היה ראש הדסק לענייני תרבות ואומנות. בתקופה זאת שידר מדי שבוע ב"יומן", מגזין החדשות של יום שישי, כתבה שסיפקה פרופיל של אומן או קבוצת אמנים, מזוויות שונות.

כבר משנת 1971 החל ארבל להנחות תוכניות שונות בטלוויזיה, במקביל לעבודתו בחדשות, כשהראשונה מביניהן הייתה במקצב ה-70, שעסקה במוזיקה מאותה התקופה. את עיקר פרסומו קיבל מהנחיית תוכנית האירוח "בין הכיסאות" מאמצע שנות השמונים ולמשך כשבע שנים. באותה התקופה היה ממייסדי חדשות הלילה של הטלוויזיה, לצידם של עמנואל הלפרין ודוד ויצטום, ששודרו עם תום השידורים. בשנת 1993 הפיק ערך והגיש את תוכנית הראיונות "עניין ראשון", אשר שודרה במשך שנה. מאז שימש ארבל כעורך ומגיש מבזקי חדשות, כראש דסק החדשות במערכת תל אביב וכעורך-משנה של "מבט".

במקביל לעבודתו ברשות השידור, לימד ארבל במשך עשר שנים פנטומימה, באוניברסיטה העברית, ולקבוצות צעירים בירושלים. בין תלמידיו - חנוך רוזן, ענת וקסמן ואשר פיש. כמו כן לימד תקשורת באוניברסיטת חיפה במשך 20 שנה וערך סדנאות תקשורת במרכז הבינתחומי הרצליה.

ארבל פרש לגמלאות מרשות השידור בשנת 2012, לאחר 43 שנות עבודה.

ארבל, המתגורר בהרצליה פיתוח, נשוי לרחל, אדריכלית פנים ומעצבת סביבה. לזוג בת, דוקטור לפילוסופיה, ובן, שחקן בתיאטרון הקאמרי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]