פאר ויסנר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פאר ויסנר

פאר ויסנר (נולד בשנת 1957) הוא מייסד מפלגת הירוקים. כיהן כסגן ראש עיריית תל אביב-יפו עד מאי 2013 אז הורשע בעבירה שיש עמה קלון ונאלץ להתפטר מתפקידו‏[1].

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויסנר עסק בתעשייה כיצואן וכהנדסאי חשמל והיה בעל מפעל טקסטיל. בשנת 1985 יסד את חברת "פרארי איטל סטייל" שעסקה בעיקר בייצור מוצרי ג'ינס. במסגרת זאת הורשע ויסנר, על פי הודאתו, באי הגשת דוחות על הכנסות חברת פרארי בשנים 1990–1992. כמו כן, הורשעה החברה בחוסר תום לב בטיפול במקרה של הפרת סימן מסחר של ליוויס ‏‏‏[2].

בשנות ה-90 הקים את עמותת "האדם עץ השדה" אשר פעלה לשימור, להצלה ולנטיעה של עצים ברחבי ישראל. לאחר אסון המכביה, שנזקו הוחמר עקב זיהום הירקון, הקים ויסנר את מפלגת הירוקים, המפלגה הראשונה בישראל שמוקדשת לשמירה על איכות הסביבה. בבחירות לכנסת ה-15 הוצב ויסנר במקום השני ברשימת המפלגה לכנסת. בבחירות לכנסת ה-16 ובבחירות לכנסת ה-17 היה במקום הראשון, אך בכל המקרים לא עברה המפלגה את אחוז החסימה. בבחירות לכנסת ה-17 התקרבה המפלגה לאחוז החסימה עם 47,595 קולות.

בבחירות המוניציפליות שנערכו בשנת 1998, זכתה המפלגה בשני מושבים בעיריית תל אביב. בבחירות המקומיות בשנת 2004, התמודד ויסנר לתפקיד ראש עיריית תל אביב-יפו, אך הפסיד לרון חולדאי. באותה שנה מפלגת הירוקים בתל אביב-יפו השיגה בבחירות 4 מושבים במועצת העיר וויסנר מונה לסגן ראש העיר. במסגרת תפקידו פעל ויסנר לפיתוח הסביבתי, לפיתוח הכלכלי, לתכנון ולבנייה.

בבחירות לראשות עיריית תל אביב בנובמבר 2008, זכה ויסנר ב-4% מהקולות המצביעים והגיע למקום הרביעי אחרי המועמדים רון חולדאי, דב חנין ואורן שחור[3]. מפלגת הירוקים זכתה בבחירות בשלושה מושבים במועצת העירייה. במקביל הריצה המפלגה בראשותו גם כ-30 רשימות מועמדים בערים נוספות ברחבי ישראל.

ויסנר ספג ביקורת על תפקודו במפלגת הירוקים, ואף נטען נגדו שעיקר עניינו הוא פוליטי והוא אינו פועל באמת לשמירה על איכות הסביבה‏[4]. לקראת הבחירות לכנסת ה-18, הקימו מתנגדיו של ויסנר מפלגה ירוקה נוספת בשם התנועה הירוקה.

בינואר 2011 הוגש נגד ויסנר כתב אישום בגין זיוף מסמך במטרה לקבל דבר, שימוש במסמך מזויף וקבלת דבר במרמה‏[5]. באוקטובר 2011 הורשע בכל סעיפי כתב האישום‏[6] וכעבור חודש השעה את עצמו מראשות המפלגה בשל הרשעתו בפלילים‏[7]. במאי 2012 ביטל בית משפט השלום בתל אביב את ההרשעה, וגזר עליו 250 שעות של עבודות לתועלת הציבור ופיצוי בסך 5,000 ש"ח למתלונן עליו‏[8]. הפרקליטות ערערה על ביטול הרשעתו ועל ההחלטה שבמעשיו לא דבק קלון‏[9]. ובשנת 2013 בית המשפט המחוזי קיבל את ערעור המדינה, הרשיע את ויסנר והטיל עליו קלון‏[10].

ויסנר נשוי ואב לשניים, מתגורר בתל אביב.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]