אוריול (חללית)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף פדרציה (חללית))
ערך זה עוסק במיזם עתידי
ייתכן שנכללים בערך פרטים שהם בגדר הערכה, או כאלה שעשויים להשתנות עם התקדמות המיזם.
ערך זה עוסק במיזם עתידי
ייתכן שנכללים בערך פרטים שהם בגדר הערכה, או כאלה שעשויים להשתנות עם התקדמות המיזם.
הדמיה ממוחשבת של החללית "רוס" – מערכת התחבורה המאוישת העתידית של רוסיה.
דגמי "רוס" שהוצגו במהלך הסלון האווירי במוסקבה. 2015

אוריול[1]רוסית: Орёл; בעבר "מערכת התחבורה המאוישת העתידית", Перспективная пилотируемая транспортная система, ППТС; או "חללית התחבורה המאוישת מדור חדש", Пилотируемый транспортный корабль нового поколения, ПТК НП) הוא מיזם רוסי לפיתוח חללית מאוישת רב שימושית, שעתידה להחליף את מיזם קליפר כדי לשמש תחליף לסדרת חלליות הסויוז הוותיקות ואת חלליות הפרוגרס. התקשורת הרוסית כינתה את המיזם בשם "רוס" ונודעה כך בשמה העממי (Русь).

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-23 בנובמבר 2005 סוכנות החלל הפדרלית של רוסיה הודיעה על מכרז תחרותי לבניית חללית רוסית חדשה. שלושה תאגידים וחברות הציעו את הפרויקט שלהן: תאגיד הטילים והחלל אנרגיה הציג את חללית קליפר, חברת מולניה ("ברק"), המרכז לחקר החלל ע"ש מיכאיל חרוניצ'ב. לאחר סירובה של סוכנות החלל האירופית ליטול חלק בפרויקט "קליפר", החליטה רוסיה לשתף פעולה עם אירופה בבניית חללית אירופית, שרכיבים ממנה יתבססו על החללית ATV.

ב-14 ביוני 2006 תאגיד החלל הרוסי אנרגיה הודיע כי בהתאם לתוכניות הממשלה לטיסות מאוישות בשנים 2006–2030, נבחנת הקמתה של מערכת חלל שתתבסס על תעשיית התחבורה במדינה, מערכת שתהיה הבסיס לשיגור טיסות לכוכבי הלכת מאדים ונוגה. כחלק מן המערכת בוצעו מודרניזציה וחידוש לחלליות הסויוז. נוסף לכך, לאחר 2015 מתוכננת בנייתה של תוכנית לאומית, בנפרד מאירופה, לביצוע טיסות מאוישות לירח, החללית עתידה להיות חללית מאוישת ולהוות אלטרנטיבה רוסית לחללית אוריון האמריקנית.

בינואר 2016 ראשי רוסקוסמוס הכריזו כי החללית החדשה תישא את השם "פדרציה".[2] בהמשך שונה שמה ל"אוריול" (עיט).

פיתוח החללית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-6 באפריל 2009, סוכנות החלל הפדרלית של רוסיה הכריזה כי על פיתוח החללית יעבדו תאגיד הטילים והחלל אנרגיה ומרכז החלל והטילים פרוגרס. החללית החדשה, שקיבלה את השם פדרציה, עתידה להוות את חללית הבסיס של רוסיה לשיגור משימות מאוישות למאדים ולסייע ביישוב הירח.

בסלון האווירי במוסקבה שנערך באוגוסט 2011[3] הוצג מודל בקנה מידה 1:1 של החללית רוס. באוקטובר 2011 ראש סוכנות החלל, ולדימיר פופובקין, הופיע בישיבת הדומה והכריז כי רוסקוסמוס הגיעה להחלטה משותפת עם ממשלת רוסיה על הפסקת פיתוח טילי רוס-M, שהיו אמורים לשאת את החללית רוס בטיסת הבכורה. פופובקין לא הזכיר את הגורם להחלטה.

ביולי 2019 במהלך הפורום הבינלאומי לנוער "מהנדסי העתיד", ראש מחלקת פיתוח עסקי הטיסות המאוישות של תאגיד הטילים והחלל אנרגיה, איגור ורחובסקי, דיווח על קשיים בפיתוח החללית העתידית, ברם בהתאם לתוכניות החברה טיסה מאוישת ראשונה תוכננה תחילה לשנת 2022.[4]

בשנים 2016–2019 החללית נקראה "פדרציה" אך באפריל 2019 נשקל שינוי שם החללית שוב. כך, בעוד פרויקט פיתוח החלליות ייקרא "פדרציה" החללית הראשונה נקראת "אוריול" (נשר ברוסית). טיסה לא מאוישת ראשונה מתוכננת לשנת 2023. על כך גם הצהיר מנכ"ל תאגיד רוסקוסמוס, דמיטרי רוגוזין בריאיון שהעניק ב-12 באפריל 2021.[5]טיסה מאוישת מתוכננת לשנת 2025.[6] בספטמבר 2021, החללית עברה ניסויים דינמיים במתחם הבדיקות של תאגיד החלל אנרגיה.[7][8] באפריל 2022, החלו בניסויי ואקום של החללית בנמל החלל ווסטוצ'ני.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אוריול בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]