פרוטרום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פרוטרום תעשיות בע"מ
סוג: חברה ציבורית
שנת הקמה: 1933
משרד ראשי: תל אביב
מיקום המטה: תל אביב
בעלות: ICC Industries Inc., ג'ון פרבר
אנשי מפתח: אורי יהודאי, מנכ"ל
ענפי תעשייה: מזון
מוצרים עיקריים: חומרי-גלם לתעשיית הטעם והריח
שווי שוק: 1.89 מיליארד דולר (מרץ 2015)
הכנסות: 819.5 מיליון דולר בשנת 2014[1]
רווח: 87.6 מיליון דולר בשנת 2014
עובדים: כ-3,100
www.frutarom.com
אולם הייצור המרכזי של מפעל פרוטרום בחיפה, 1946

פרוטרום תעשיות בע"מאנגלית: .Frutarom Industries Ltd) היא חברה ישראלית העוסקת בייצור ושיווק חומרי-גלם לתעשיית הטעם והריח; ותערובות טעם וריח לתעשיות המזון והקוסמטיקה. ניירות ערך שלה נסחרים בבורסה לניירות ערך בתל אביב ובבורסה לניירות ערך בלונדון. מנית החברה כלולה במדד תל אביב 25.

אודות החברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההיסטוריה של מפעל "פרוטארום" בין השנים 1928 - המחצית השנייה של שנות החמישים של המאה העשרים

היזם של המפעל היה יהודה ארטן, מהנדס כימי שרכש את השכלתו ואת ניסיונו התעשייתי בהולנד. הוא ביקר בארץ ישראל בשנת 1928 כדי להתרשם מהתנאים דאז ולבחון אתרים למיקום המפעל, ועם שובו להולנד החל לעניין משקיעים בכוח בנושא. בין המשקיעים בפועל היו גורמים אנגליים חשובים, מר יעקובוס קאן ( Kann J.) ומר ה"ב דה-ליאו (H.B.De Leeuw), שניהם מהולנד, וכן פרופ' חיים ויצמן. בשנת 1933 הוחל בהקמת המפעל. בניין הייצור הראשי תוכנן על ידי האדריכל אדולף רדינג, והצטיין בגג גלי על-מנת להתאימו לאקלים מפרץ חיפה. אבן הפינה הונחה בתחילת שנת 1934 על ידי גב' יונה ריס לבית איצקוביץ', נכדתו של מר י' קאן, וע"י דוד ארטן (לימים, דר' דוד אשבורן), נכדו של מר דה-ליאו.

יהודה ארטן צרף אליו את משה (מוריס) גרזון, בעל ניסיון רב בנושאי מסחר ובעל ידע בשפות, והשניים היו מנהלים כלליים משותפים (Joint General Managers), מבנה ניהולי לא כל כך מקובל בימינו.

המפעל יצר תמציות מצמחים ומפירות, זיקק והפריד ויצר חומרי גלם לתעשיות המזון, התמרוקים ואחרות. עיקר התוצרת היה מיועד לייצוא לאירופה – השוק המקומי לא היה מגוון דיו לקליטת התוצרת. חלק מהייצוא הופנה ל(עשירי) הארצות השכנות. למפעל היה סוכן בקהיר, שהופיע יום אחד ושאל אם יוכלו לייצר תמצית בריח תות-שדה. כמובן, ענה יהודה ארטן, כמה אתה רוצה? – 10 ק"ג, ענה הסוכן. –מה? כל כך הרבה, לשם מה? הסביר הסוכן, שיש לו במצרים יצרני משחות נעליים, שרוצים לייצר משחה בריח זה...

התעוררו בעיות בין המפעל לבין מועצת פועלי חיפה, שמזכירה הכללי דאז היה אבא חושי. אמנם זה הלל את מדיניות המפעל לתת חופשה שנתית לעובדים, בתשלום מלא, שבועיים בשנה – חידוש גדול בארץ ישראל באותם ימים - אך תמיד דרש יותר. עם זאת, בכל התקופה הנסקרת לא היה במפעל אף יום שביתה אחד.

בין הפעולות האחרות הלא-מקובלות אז בארץ, נהג המפעל לקיים פעם בשנה טיול לעובדיו, וב-ט"ו בשבט היו כל העובדים יוצאים ונוטעים עצים בחצר המפעל.

עם פרוץ מלחמת העולם השנייה והפסקת הייצוא למעשה (1939) החלה תקופה קשה. המפעל נדרש להתרכז בשוק המקומי, ובשוק הצבאי של הבריטים באזור. בין השאר, יצר המפעל תרכיז של ויטמין C (מפירות ההדר שלא יכלו להשלח), סירופ מתוק שהופק מחרובים כתחליף לסוכר שיבואו נפסק, וכן תרכיז של מיץ תפוזים שעבורו נמצאה דרך למשלוח לאנגליה, שבה שרר מחסור חמור בפירות בזמן המלחמה.

הקשיים שלאחר המלחמה נגרמו הן על ידי הבעיות באירופה והן על ידי ההתפוררות ההדרגתית של השלטון הבריטי בארץ ישראל. המפעל יצר מספר כימיקלים עבור ההגנה. עם קום המדינה עבר משה גרזון להיות הנספח המסחרי בשגרירות ישראל בצרפת.

בשנת 1952 נרכשו נכסיה של פרוטרום על ידי תעשיות אלקטרוכימיות, והפכה לחברת בת של תעשיות אלקטרוכימיות.

במחצית השנייה של שנות החמישים רכשו גורמים חדשים את השליטה במפעל, ויהודה ארטן עזב אותו.

בשנת 1973 נרכשה תעשיות אלקטרוכימיות על ידי משקיע יהודי אמריקאי, ד"ר ג'ון פרבר. פרבר, ד"ר לכימיה עשה את הונו במסחר בכימיקלים, ומחזיק בעסקי כימיה, תבלינים, פלסטיק ופרמצבטיקה חובקי עולם באמצעות חברת ICC Industries שבבעלותו.‏[2] בשנת 1977 רכש פרבר גם את חלקה של משקיעי ישראל בחברה‏[3].

בשנת 1996 הגיעו המכירות של פרוטרום לכ-70 מיליון, החברה פוצלה מתעשיות אלקטרוכימיות ומניות החברה נרשמו למסחר בבורסה לניירות ערך בת"א ללא גיוס הון.

בשנת 2005 השלימה החברה גיוס הון ממשקיעים מוסדיים בארץ ובעולם על דרך של הנפקת מניות ורישום למסחר של הבורסה בלונדון. מטרת גיוס ההון הייתה מימון רכישות אסטרטגיות עתידיות כחלק מאסטרטגיית הצמיחה של פרוטרום.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ עמרי זרחוביץ', תוצאות שיא לפרוטרום: המכירות צמחו ב-22% לכ-820 מיליון דולר, באתר TheMarker‏, 16 במרץ 2015
  2. ^ עמי גינזבורג, לכסף יש ריח וגם טעם, באתר TheMarker‏, 17 בספטמבר 2002
  3. ^ משקיעי ישראל מוכרים את חלקם בפרוטארום, דבר, 10 באוגוסט 1977