טרם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמליל הארגון הרפואי

טרם הוא ארגון רפואי הפועל בישראל ומפעיל רשת מרפאות לרפואה דחופה, המטפלות בחבלות ובמחלות שאינן דורשות אשפוז. במרפאות מבוצעים קיבועים וגיבוס, ונערכים צילומי רנטגן ובדיקות מעבדה עם תוצאות מידיות.

פעילות הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

"טרם" הוקם על ידי ד"ר דוד אפלבום בשנת 1989. הסניף הראשון הוקם בבניין מגן דוד אדום בשכונת רוממה בירושלים, שעבר מאז לבניין יהב הנמצא ברחוב ירמיהו הסמוך. במשך השנים הוקמו סניפים נוספים במעלה אדומים, מודיעין, בית שמש, כרמיאל, קריית גת[1], אשדוד ובערים נוספות בישראל. בירושלים ישנם סניפים נוספים בתלפיות וברחביה. סניף זה נקרא על שם המייסד, ד"ר אפלבום, שנרצח בפיגוע בקפה הלל בירושלים[2].

במהלך שנת 2011, הוקם סניף ברחוב ז'בוטינסקי בבני ברק, תוך שיתוף פעולה עם בית החולים איכילוב ועם עיריית בני ברק.

"טרם" נועד לתת טיפול רפואי מלא לחולים שאינם זקוקים לאשפוז, ובכך לחסוך מהם את המחיר היקר, זמן ההמתנה הרב והחשיפה לחיידקים שנגרמים בחדר מיון. בנוסף, רואה "טרם" את ייעודו בכך שעל ידי מתן טיפול לחולים אלו, יש הקלה רבה בעומס המוטל על חדרי המיון ומתאפשר מענה מהיר יותר לחולים קשים שצריכים אשפוז.

Cquote2.svg

ד"ר אפלבאום ראה במו עיניו כיצד חדרי המיון קורסים תחת הנטל של טיפול במקרים קלים וחמורים כאחד, על חשבון המקרים הקשים. לפיכך, הוא החליט להקים מוקד לרפואה דחופה שמטרתו לטפל במקרים שאינם זקוקים לאשפוז.

Cquote3.svg
– מתוך אתר "טרם"

הטיפולים ב"טרם" ממומנים על ידי כל קופות החולים בישראל, חלקית או כללית, גם ללא הפניה רפואית מקופת החולים.

בנוסף להגשת טיפול רפואי, "טרם" מפעילה פרויקטים רפואיים בהם קורס החייאה לילדים, קורס הוצאת דם ורידי, המרכז להנקה ושיתוף פעולה מחקרי עם המכון לגנטיקה רפואית במרכז רפואי שערי צדק. "טרם" גם מוציאה לאור עלון רפואי "טרם בקהילה".

במטרה להוזיל עלויות, מכשירה טרם "עוזרי רופא", שהם פרמדקים או אחים שעברו הכשרה נוספת למלא חלק מהתפקידים של רופאים. הרשת הכשירה כ-50 עוזרי רופא בתחום הרפואה הדחופה וכ-20 עוזרי רופא בתום האורתופדיה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]