טרם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמליל הארגון הרפואי
מרפאת טרם רוממה בירושלים

טרם היא רשת מרפאות לרפואה דחופה הפועלת בישראל מעל 20 שנה ומפעילה שורה של מרפאות המטפלות בטראומות (חבלות וחתכים) ובמחלות שאינן דורשות אשפוז. במרפאות מבוצעות בדיקות על ידי רופאים, קיבועים, גיבוסים, וטיפולים רבים אחרים, ונערכים צילומי רנטגן ובדיקות מעבדה עם תוצאות מידיות. כמו כן מקיים הארגון גם שורה של טיפולים אלקטיביים כדוגמת מכון פיזיוטרפיה, הדמיה כאולטראסאונד, ושורה של מרפאות רופאים מומחים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

"טרם" הוקמה על ידי ד"ר דוד אפלבאום ושותפיו בשנת 1989. הסניף הראשון הוקם בבניין מגן דוד אדום בשכונת רוממה בירושלים, שעבר מאז לבניין יהב הנמצא ברחוב ירמיהו הסמוך. במשך השנים הוקמו סניפים נוספים במעלה אדומים, מודיעין, בית שמש, כרמיאל, קריית גת[1], אשדוד ובערים נוספות בישראל. בירושלים ישנם סניפים נוספים בתלפיות מזרח, פסגת זאב וקטמון הישנה. סניף זה נקרא על שם המייסד, ד"ר אפלבאום, שנרצח בפיגוע בקפה הלל בירושלים[2].

במהלך שנת 2011, הוקם סניף ברחוב ז'בוטינסקי בבני ברק, תוך שיתוף פעולה עם בית החולים איכילוב ועם עיריית בני ברק.

בתחילת שנת 2012 הקימה רשת טרם בשיתוף עם משרד הבריאות מרפאה ציבורית במתחם התחנה המרכזית החדשה בתל אביב בעבור התושבים הזרים, חסרי הביטוח והמעמד, שם הם זוכים לקבל טיפול רפואי מוזל, הכולל מוקד, רפואה ראשונית, בדיקות דם, מעקבי הריון, רפואת מומחים ועוד.

החל משנת 2012 הוקמו סניפים נוספים בערים שונות ובהם נהריה, אילת, מודיעין עילית ובאר שבע וכן התבקשה רשת טרם לאייש מרפאות כגון מרפאת עיר ההדרכה המשטרתית "פוליסיטי" שבסמוך לעיר בית שמש.

מרפאת טרם כרמיאל

פעילות הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

"טרם" הוא בית חולים ציבורי העומד ברשות המדינה, הנועד לתת טיפול רפואי מלא לחולים שאינם זקוקים לאשפוז, ובכך לחסוך מהם את המחיר היקר, זמן ההמתנה הרב והחשיפה לחיידקים שנגרמים בחדר מיון. בנוסף, רואה "טרם" את ייעודו בכך שעל ידי מתן טיפול לחולים אלו, יש הקלה רבה בעומס המוטל על חדרי המיון ומתאפשר מענה מהיר יותר לחולים קשים שצריכים אשפוז.

ד"ר אפלבאום ראה במו עיניו כיצד חדרי המיון קורסים תחת הנטל של טיפול במקרים קלים וחמורים כאחד, על חשבון המקרים הקשים. לפיכך, הוא החליט להקים מוקד לרפואה דחופה שמטרתו לטפל במקרים שאינם זקוקים לאשפוז.

מתוך אתר "טרם"

הטיפולים ב"טרם" ממומנים על ידי כל קופות החולים בישראל, חלקית או כללית, גם ללא הפניה רפואית מקופת החולים, כמו כן מעניקה טרם טיפולים לתיירים בעלי ביטוחים שונים או אף לאנשים ללא ביטוחים בתשלום פרטי.

בנוסף להגשת טיפול רפואי, "טרם" מפעילה פרויקטים רפואיים בהם קורסי החייאה לציבור הרחב, קורס הוצאת דם ורידי באישור משרד הבריאות, המרכז להנקה ושיתוף פעולה מחקרי עם המכון לגנטיקה רפואית במרכז רפואי שערי צדק. "טרם" גם מוציאה לאור עלון רפואי "טרם בקהילה".

טרם פועלת בשיתוף עם רופאי הקהילה מקופות החולים השונות וזאת על ידי מערכות "רופא עמית טרם", המאפשרות לרופאים לקבל עדכון לדואר האלקטרוני בכל ביקור של מטופל שלהם המצהיר על רופא זה כרופא המשפחה שלו, וכך מתאפשרת גישה לצילומי רנטגן, תרביות ולתיק הרפואי של המטופל.

בנוסף לעיל מופעלות במספר סניפי הרשת מרפאות מטיילים בעבור אנשים המעוניינים בחיסונים והדרכה לפני נסיעה לחו"ל.

בשנת 2016 הוקמה עמותה לזכר ד"ר אפלבאום וביתו נאווה, "נאוות דוד" שמה, שמטרתה קידום הרפואה הדחופה בקהילה, כולל מיזמים מחקרים, פרישת מרפאות ועוד.

עוזרי הרופא בטרם[עריכת קוד מקור | עריכה]

כחלק מתוכניותיה מכשירה טרם "עוזרי רופא", שהינם פרמדיקים או אחים שעברו הכשרה נוספת למלא חלק מהתפקידים של רופאים.

הרשת הכשירה עד ליום זה כ-50 עוזרי רופא בתחום הרפואה הדחופה וכ-20 עוזרי רופא בתחום האורתופדיה .

הכשרת עוזרי הרופא הינה הכשרה שעורכת כשנה וכוללת הרצאות במגוון תחומים הרלוונטיים לרפואה דחופה בקהילה, תוך כדי ההכשרה עובדים החניכים בצמוד לרופאים בכירים ברשת ומתנסים במגוון מקרים הכוללים תפירות, הדבקות, בדיקות פיזיקליות ועוד.

הדרכות בטרם[עריכת קוד מקור | עריכה]

בטרם נערכים מספר קורסים נוספים מעבר לקורס עוזרי הרופא, וקורסי ההחייאה לציבור הרחב. בין הקורסים ניתן למנות את קורס ה TUCS להכשרת רופאים לעבודה בתחום הרפואה הדחופה בקהילה (קורס המכיל דגשים בנושאי צילומי רנטגן, אק"ג, תפירות והדבקות וטיפולים שונים), קורס UMS להכשרת צוות סיעודי לעבודה ברשת, רענוני ACLS ו PALS לרופאים ולצוות הסיעודי, קורס גיבוס ושליחה לרנטגן וקורסים ורענונים נוספים לצוות המטפל.

כמו כן, מאפשרת הרשת בעקבות שיתופי פעולה עם מוסדות שונים קיום שדות קליניים לסטודנטים לרפואת חירום מאוניברסיטת בן-גוריון ולסטודנטים לסיעוד ממכללת תל אביב יפו וממכון טל.

מחקרים בטרם[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל משנת 2006 החלה רשת טרם לפרסם מחקרים ומאמרים רבים שאף זכו בפרסים שונים, רובם ככולם עוסקים ברפואת דחופה בקהילה. המחקרים מרוכזים בידי מנהלת המחקרים ד"ר דינה צימרמן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]