קיבורג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg המונח "סייבורג" מפנה לכאן. לערך העוסק בדמות קומיקס, ראו סייבורג (קומיקס).

קיבורג (או: סייבורג. באנגלית: Cyborg, קיצור לאורגניזם קיברנטי) הוא היחוס המקובל לישות שמכילה מרכיבים הן ביולוגים והן מלאכותיים מטבעם. לאותו אורגניזם יכולים להיות כישורים משודרגים ועל-אנושיים בעזרת אמצעים טכנולוגיים, ואותם מרכיבים מלאכותיים יכולים להיות אלקטרוניים, מכניים או רובוטיים.

הגדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונח "קיבורג" מיוחס לרוב ליונקים, אם כי הוא מסוגל להיות כל סוג של אורגניזם, כדוגמת מערכות תשתית. קיבורגים בספרות יפה ומדע בדיוני של ימינו מתוארים כסינתזה בין חלקים אורגניים וסינתטיים, ולעתים קרובות עולה השאלה בדבר מידת השוני ביניהם לבין בני האדם במובנים של מוסריות, הנעה ואמפתיה. ביצירות מסוימות הם מתוארים כמכניים (הסייברמן בזיכיון דוקטור הו, הבורג במסע בין כוכבים), או שאינם נבדלים כמעט מבני אדם (המחסלים מסרטי שליחות קטלנית, הסיילונים האנושיים מבאטלסטאר גלקטיקה המחודשת). סדרת הטלוויזיה סטיב אוסטין, האיש השווה מיליונים הציגה את הקיבורג המפורסם ביותר - אדם ביוני. בסרטי מדע בדיוני רבים, התוספים הקיברנטיים הם תותבים ביוניים ליצורים שנפצעו ונהפכו לנכים, כגון בני אדם שגפיהם נכרתו בקרב. אחד הקיבורגים המפורסמים ביותר מסוג זה הוא דארת' ויידר ממלחמת הכוכבים, כמו גם גנרל גרייווס מאותה סדרת סרטים.

ישנם שני סוגים של קיבורגים: אדם או ייצור ביולוגי המתוגבר בתותבים ביוניים (בדרך כלל הכוונה היא לתותבים בעלי טכנולוגיה מתקדמת כגון רובוטיקה, רק לעתים רחוקות אדם בעל רגל תותבת מעץ ייחשב כקיבורג); ורובוט או מחשב בעל בינה מלאכותית המתוגבר ברקמות אורגניות ביולוגיות.

המונח עצמו הוטבע בשנת 1960 בידי המדענים מנפרד קליינס ונתן ס. קליין במאמר אודות היתרונות שבמערכות אדם-מכונה בחלל.

תחילת המאה ה-21[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון לתחילת המאה ה-21, קיימים, לפי הגדרות מסוימות, מיליוני סייבורגים בקרב החברה האנושית. חלקם אנשים עם מוגבלויות שהטכנולוגיה משנה את חייהם לחלוטין, חלקם חולים הנזקקים לחיזוק החיצוני על מנת לשפר את תפקודם. אבל חלקם, למשל פרופ יו הר מ-MIT, המהלך על רגלים ביוניות, רואים עצמם לא כדיסאיבלד (נכים) אלא כ"סופר-אייבלד" (super-abled). הם רואים בנכות אמצעי לשדרוג עצמי.

יש אנשים שבחרו להפוך לסייבורגים לא בגלל אילוץ רפואי, אלא מסיבות אחרות. למשל אמנית שהשתילה חיישן בגופה שאיפשר לה, למרות היא גרה בניו יורק, לחוש ברעידת האדמה בנפאל[דרוש מקור]. או אמן עיוור צבעים שהשתיל בגולגולתו אנטנה שמתרגמת צבעים לצלילים. בעשור האחרון הוא חי את חייו כאשר האנטנה משדרת את הקולות ישירות למוחו 24 שעות ביממה, וחיבר את האנטנה ללוויינים בחלל ולאינטרנט, כך שבני אדם מכל מקום בעולם וביקום יכולים ״לשלוח״ מסרים קוליים או ויזואליים היישר למוחו.[דרוש מקור]

הטענה המתקדמת בנושא סייבורגים היא של אמבר קייס, שטוענת ב-TED ש"כולנו כבר סייבורגים"[דרוש מקור]. לפי קייס, בעוד שבעבר המין האנושי המציא מכשירים להרחבת היכולות הגופניות שלו, כיום היכולות שהאנושות ממציאה מרחיבה את היכולות המנטליות של בני האדם.

קיבורגים ידועים בספרות, בקומיקס ובקולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Stub comp.png ערך זה הוא קצרמר בנושא טכנולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.