קיבורג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הגדרה:

ישות שמכילה מרכיבים הן ביולוגים והן מלאכותיים. לאותו אורגניזם יכולים להיות כישורים משודרגים ועל-אנושיים בעזרת אמצעים טכנולוגיים, ואותם מרכיבים מלאכותיים יכולים להיות אלקטרוניקה, מכניקה או רובוטיקה.

מקור השם קיבורג או נהגה סייבורג. מאנגלית: Cyborg, קיצור לאורגניזם קיברנטי הוא המונח עצמו הוטבע בשנת 1960 בידי המדענים מנפרד קליינס ונתן ס. קליין במאמר אודות היתרונות שבמערכות אדם-מכונה בחלל.

המונח "קיבורג" מיוחס לרוב ליונקים, אם כי הוא מסוגל להיות כל סוג של אורגניזם, כדוגמת מערכות תשתית.

סייבורגים בספרות יפה של ימינו מתוארים כסינתזה בין חלקים אורגניים וסינתטיים, ולעתים קרובות עולה השאלה בדבר מידת השוני ביניהם לבין בני האדם במובנים של מוסריות, הנעה ואמפתיה. ביצירות מסוימות הם מתוארים כמכניים (הסייברמן בזיכיון דוקטור הו, הבורג במסע בין כוכבים), או שאינם נבדלים כמעט מבני אדם (המחסלים מסרטי שליחות קטלנית, הסיילונים האנושיים מבאטלסטאר גלקטיקה המחודשת). סדרת הטלוויזיה סטיב אוסטין, האיש השווה מיליונים הציגה את הקיבורג המפורסם ביותר - אדם ביוני. בסרטי מדע בדיוני רבים, התוספים הקיברנטיים הם תותבים ביוניים ליצורים שנפצעו ונהפכו לנכים, כגון בני אדם שגפיהם נכרתו בקרב. אחד הקיבורגים המפורסמים ביותר מסוג זה הוא דארת' ויידר ממלחמת הכוכבים, כמו גם גנרל גרייווס מאותה סדרת סרטים.

המציאות כיום:

כיום מסתובבים בתוכנו מליוני סייבורגים, חלקם אנשים עם מוגבלויות שהטכנולוגיה משנה את חייהם לחלוטין, חלקם חולים הנזקקים לחיזוק החיצוני על מנת לשפר את תפקודם. אבל חלקם, למשל פרופ יו הר מ MIT, המהלך על רגלים ביוניות, רואים עצמם לא כדיסאיבלד (נכים) אלא כ"סופר-איבלד". הם רואים בנכות אמצעי לשדרוג עצמי.

יש אנשים שבחרו להפוך לסייבורגים לא בגלל אילוץ רפואי, אלא מסיבות אחרות. למשל אומנית שהשתילה חיישן בגופה שאיפשר לה, למרות היא גרה בניו יורק, לחוש ברעידת האדמה בנפאל. או אומן עיוור הצבעים שהשתיל בגולגולתו אנטנה שמתרגמת צבעים לצלילים. בעשור האחרון הוא חי את חייו כאשר האנטנה משדרת את הקולות ישירות למוחו 24 שעות ביממה, וחיבר את האנטנה ללוויינים בחלל ולאינטרנט, כך שבני אדם מכל מקום בעולם וביקום יכולים ״לשלוח״ מסרים קוליים או ויזואליים היישר למוחו.

הטענה מתקדמת בנושא סייבורגים היא של אמבר קייס, שוענת בטד ש"כולנו כבר סייבורגים". ובעוד בעבר המצאנו מכשירים להרחיב את יכולות הגוף שלנו, כיום היכולות שאנו ממציאים מרחיבות את יכולות המנטליות שלנו.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P culture.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא תרבות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.