דארת' ויידר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דארת' ויידר

DVader.jpg

דארת' ויידר בשריונו השחור מטיל פחד בכל העומד סביבו, הן באויביו והן בפקודיו
שם סרט מלחמת הכוכבים
יוצר/ת ג'ורג' לוקאס
שחקן/ית דייוויד פרווז ובוב אנדרסון (חליפה)
ג'יימס ארל ג'ונס (קול)
ג'ייק לויד (אנקין ילד),
היידן כריסטיאנסן (אנקין בוגר),
סבסטיאן שאו (אנקין זקן)
מדבב/ת ג'יימס ארל ג'ונס
מידע
שם אמיתי אנאקין סקייווקר
תאריך לידה 44 BBY
גזע אדם (מאוחר יותר: אדם-סייבורג)
מין זכר
מקצוע אביר ג'די/סית'
שיוך האימפריה הגלקטית
נטייה בהתחלה טוב, אחר כך רע
מומחיות לחימה בחרב אור, טיסה, הנדסה
כוחות שליטה בכוח
תאריך פטירה 4 ABY
דמויות קשורות
משפחה אמא: שמי סקייווקר, בן: לוק סקייווקר, בת: ליאה אורגנה, רעייה: פאדמה אמידאלה

דארת' ויידר (באנגלית: Darth Vader) או בשמו האמיתי אנאקין סקייווקר הוא דמות בדיונית מסדרת הסרטים "מלחמת הכוכבים", אשר מופיעה בכל סרטי הסדרה. דארת' ויידר הוא סית', המפקד העליון של צבא האימפריה הגלקטית, משרתו של הקיסר פלפטין. דארת' ויידר הוא אדם אכזר מאוד ומבסס את שלטונו באמצעות הטלת פחד וטרור הן בפקודיו והן באויביו. ויידר לא מהסס להרוג את אלה שחולקים על דעתו ודתו או את אלה שנכשלו במילוי משימה שהטיל עליהם. הוא החל את דרכו בתור אנקין סקייווקר, אביר ג'די צעיר שנחשב לעילוי, אך עקב הזעם שבו על מות אמו וחשש לגורלה של אשתו פאדמה, פנה לצד האפל של הכוח.

עוד משחר ילדותו היה ידוע כאחד מטייסי הקרב הטובים בגלקסיה, ובנוסף לכך הוא מהנדס מוכשר - הוא בנה את C3PO בגיל 10 ומעט אחרי כן פוצץ את תחנת החלל של פדרציית המסחר באמצעות ספינת קרב קלה. לאחר שפנה לצד האפל, הוא תכנן ספינות חלל עבור האימפריה. בדו-קרב נגד אובי ואן קנובי במוסטאפר שהתרחש בעת השתלטות כוחות האופל על הגלקסיה, הוא איבד את ידו השמאלית ואת שתי רגליו, וגופו נשרף באופן חמור כששכב פצוע על קרקע לוהטת וחלק מגופו נשרף בלבה. על מנת לאפשר לו לשרוד, הוחלפו חלקים רבים בגופו בחלפים ביוניים. עקב כך הוא יכול לנשום רק באמצעות מערכת הנשמה מיוחדת הנמצאת בקסדתו.

בעקבות הצלחתם הרבה של שני הסרטים הראשונים שהופקו (פרקים 4 ו-5) הפך דארת' ויידר לסמל הרוע האולטימטיבי ולנבל-על קולנועי. בטרילוגיה המקדימה מוסברים המניעים למעברו של ויידר לצד האפל, ואילו בסרט האחרון (פרק 6) ויידר מכפר על הרשע שעשה וחוזר לצד הטוב של הכוח אחרי שהוא מציל את בנו מעינויי הקיסר, בהשליכו את הקיסר אל תוך כור ליבת האנרגיה של כוכב המוות ובכך מקריב את חייו למען בנו. התפניות בחייו הופכות את אנאקין/ויידר לאחת הדמויות המורכבות והנוגעות ללב בסדרת סרטי מלחמת הכוכבים.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ילדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנקין סקייווקר בתור ילד

דארת' ויידר נולד כאנקין סקייווקר לשמי סקייווקר בכוכב החולות טטואין בשנת 42 לפני הקרב ביבין BBY. שמי סקייווקר טענה שלילד אין אבא ואובי וואן מסיק שהוא יציר של ה"כוח" . משערים שלדארת' פלייגוס החכם, שהיה אחד מגדולי הסית'ים, הייתה מעורבות ביצירתו. כאשר קווי-גון ג'ין ואובי ואן קנובי הגיעו לטטואין, עזר להם אנקין להרוויח כסף על מנת לתקן את ספינתם. קווי-גון ערך בדיקה לילד וגילה שתכולת המידי-כלוריאנים (אורגניזמים מיקרוסקופיים הקשורים ל"כוח") היא גדולה יותר מכל דבר שאי פעם ראה. בדיקה זו, וביצועיו המדהימים של הילד (ניצחון במירוץ הפודים, בניית דרואיד הפרוטוקול C3PO בגיל 10 בלבד, ואפילו הפעלת ספינת קרב קטנה ולהשמיד איתה את תחנת החלל של הפדרציה) גרמו לקווי-גון להאמין שהוא "הנבחר" שיממש את הנבואה, ישמיד את הסית' ויביא איזון ל"כוח". בעקבות מותו של קווי-גון בדו-קרב נגד דארת' מול, אובי ואן הושבע על ידי קוואי גון לאמן את אנקין בדרכי הג'דיי. אובי ואן ביצע זאת למרות הסתייגותו של יודה.

אימוני ג'דיי[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנקין הפך ל"פדוואן" (שוליה) של אובי ואן ולמד ממנו את דרכי הג'דיי. אנקין הפך במהרה לחניך מצטיין ביכולותיו הקרביות, אך ניכר היה בו חוסר הסבלנות ויהירות. במהלך מתקפת הדרואידים של פדרציית הסחר על הרפובליקה, נשלח אובי ואן למשימת גיוס צבא חיילים משובטים. באותו זמן, קיבל אנקין משימה: לשמור על הסנאטורית פאדמה אמידאלה בכוכב נאבו. אנקין קיבל את המשימה ובמהלך שהותו שם מתאהב בפאדמה. בשיחותיו עם פאדמה מביע אנקין תסכול מחוסר כוחה של הרפובליקה להילחם ברשע ומחוסר יכולתו למנוע מהיקרים לו למות.

כאשר מרגיש אנקין שאמו בסכנה, הוא ממהר להגיע לטטואין על מנת להצילה. הוא מגיע מאוחר מדי, ואימו מתה בזרועותיו, לאחר שעונתה על ידי אנשי החול. מתוך מתקפת זעם בלתי נשלט, טובח אנקין בכולם, כולל נשים וילדים. בעקבות שדר בהול ממורו, אובי ואן קנובי, אנקין ופאדמה יוצאים לחלצו בכוכב ג'אנוסיס. בכוכב ההוא הם מתמודדים עם הרוזן דוקו, ראש מועצת הבדלנים וג'דיי לשעבר שמתגלה כלורד סית'. במהלך הקרב אנקין מציל את חייו של אובי ואן אך מאבד את ידו הימנית וניצל באמצעות יודה, שמתערב בזמן. אנקין מתחתן בסתר עם פאדמה אמידאלה, ובמהלך מלחמת המשובטים מכניס אותה להריון.

אנקין נלחם יחד עם אובי ואן במלחמת המשובטים והוכיח את עצמו כאחד מאבירי הג'דיי החזקים והמוכשרים בצבא הרפובליקה. הוא זכה לתהילה רבה והמשיך ללמוד את דרך ה"כוח" מאובי ואן. בתקופה זו, סנאטור פלפטין שהיו לו כוונות נסתרות לגבי אנקין, מתקרב אליו ומתיידד איתו. בזמן שאנקין צובר מוניטין כגיבור מלחמה ומנהל רומן סודי עם פאדמה, הסנאטור פלפטין נהפך לקאנצלר, נשיא הסנאט, ומתחיל לרכז את סמכויות הסנאט בידיו על מנת לנהל את המלחמה ביתר יעילות.

נפילה לצד האפל[עריכת קוד מקור | עריכה]

נפילתו של אנאקין לצד האפל החלה כאשר גילה שאימו עונתה למוות בידי אנשי החול (בסרט מלחמת הכוכבים - פרק 2: מתקפת המשובטים), אחרי שמתה בזרועותיו נכנע אנקין לזעמו וטובח את כל מחנה אנשי החול, כאשר הוא לא חס אפילו על נשים וילדים. כאשר הוא חוזר לחווה של לארס, הוא מתוודה על המעשה בפני פאדמה ומכיר בכך שנהג לא כשורה. בסוף הסרט, נושא אנקין לאשה את פאדמה אמידאלה בסתר, נישואים אלה נערכו בניגוד לחוקת מסדר הג'דיי.

נפילתו המשיכה במלחמת המשובטים, המשלימה את החלל בין הסרט השני לשלישי, שם אנאקין נלחם במתנקשת סית' בשם אסאג' וונטרס, בזעמו הוא מכה אותה בעוד היא מגינה על עצמה עם חרב האור שלה, עד שהצוק שעליהם עמדו נשבר ואסאג' נופלת אל מותה. אנקין ניצח בקרב הודות לזעם שלו, אך לאביר ג'דיי אסור להיכנע לכעסו.

הסרט מלחמת הכוכבים - פרק 3: נקמת הסית' מתאר את נפילתו של אנקין לצד האפל ובמקביל את קריסתם של הרפובליקה הישנה ומסדר אבירי הג'דיי.

כאשר הקאנצלר פלפטין נחטף על ידי גנרל גריווס, הגנרל העליון של קונפדרציית המערכות העצמאיות, אובי ואן ואנקין מובילים מבצע חילוץ מסוכן שבו אנקין מציל את הקנצלר ואת מורו מאסון. הוא מגרד מספינתו של אובי ואן רובוטי חבלה, מביס את הרוזן דוקו בקרב חרבות והורג אותו. אחר כך הוא מצליח להנחית חצי סיירת-חלל בשלום. כאשר אנקין נלחם ברוזן דוקו, הוא מצליח להביסו ומצמיד את חרבו לגרונו. פלפטין מורה לאנקין להרוג את דוקו, ואף שאנקין מסתייג מלהרוג שבוי לא חמוש הוא מבצע את הפקודה, ועורף את ראשו של דוקו. אחר כך אנקין מתייסר על כך וזה משפיע עליו בהמשך.

בלילות, אנקין רואה חזיון של אשתו מתה בייסורים תוך כדי לידה והוא נשבע למנוע מכך לקרות. מועצת הג'דיי ואפילו יודה, מגלים אטימות למצוקותיו. יתרה מכך, הם אף מתחילים לחשוד בו ולהתנכר כלפיו כאשר הוא זוכה לשבחים וכיבודים מצד פלפטין, שאף ממנה אותו לנציגו האישי במועצת הג'דיי.

בשיחות פרטיות מספר פלפטין לאנקין ש"הצד האפל" של "הכוח" יכול לברוא חיים ואף להציל אנשים ממוות. מאוחר יותר פלפטין חושף בפני אנקין את עובדת היותו אדון סית' (דארת' סידיוס) ומציע לו להצטרף לצד האפל כדי להציל את אשתו ממוות בטוח. אנקין מסרב ומסגיר את פלפטין למועצת הג'דיי. מאחר שיודה ואובי ואן קנובי היו הרחק במשימות, מאסטר מייס ווינדו לוקח את הפיקוד לידיו ומורה לאנקין להישאר בבניין המועצה בעוד הוא ומספר מאסטרים אחרים יוצאים לעצור את פלפטין, ולהביאו למשפט בסנט הגלקטי. בין פלפטין ומייס וינדו מתפתח קרב חרבות-אור שבסיומו מנסה פלפטין לחשמל את וינדו אך הג'דיי משתמש בחרבו כדי להפנות את מתקפת הברקים של פלפטין כנגדו. מייס וינדו מחליט להוציא להורג את פלפטין ללא משפט ובדיוק אז אנקין מגיע. מושפע מהטראומה של הריגת דוקו, הוא מונע ממייס וינדו להרוג את פלפטין וכורת את ידו. פלפטין מנצל זאת והורג את וינדו במכת ברק.

אנקין סקייווקר אחרי שפנה לצד האפל. הוא עוטה על עצמו גלימה וברדס כהים ומבצע שליחויות רצח והתנקשויות בשירותו של דארת' סידיוס. הוא בדרכו למקדש הג'דיי.

אנקין מזדעזע עמוקות ממה שעשה ומתחיל להשתכנע שאין על מעשיו כפרה ושמסדר הג'דיי מושחת. אחרי שהוא הבין שבעקבות מה שקרה הסיפור שלו עם מסדר הג'דיי כנראה הסתיים הוא מחליט שכל מה שנותר לו זו אשתו האהובה פאדמה ועליו להצילה בכל מחיר. לכן, הוא בסופו של דבר מחליט לחבור לפלפטין, בתנאי שזה ילמדו כיצד להשתמש בצד האפל של הכוח כדי שיוכל להציל את אשתו. אנקין נשבע אמונים לדארת' סידיוס והאחרון מכתיר את אנקין בתור דארת' ויידר.

פלפטין מאשים את מסדר הג'דיי בניסיון לבצע הפיכה ברפובליקה ומורה לצבאות המשובטים להשמיד את כל אבירי הג'דיי ברחבי הגלקסיה, באמצעות פרוטוקול חירום "פקודה 66". אובי ואן קנובי ויודה מצליחים לשרוד ולברוח. הוא מורה לאנקין ללכת למקדש הג'דיי ולהשמיד את כל מי שמתחבא שם, כולל את הילדים. הוא מסביר לאנקין שרק כך יתחזק הצד האפל שבו והוא יקבל מספיק כוח כדי להציל את פאדמה. אנקין מבצע את הפקודה ללא היסוס וטובח את כל הג'דיי, בסיוע לגיון המשובטים מס' 501. אחרי ביצוע המשימה הוא מורה לאנקין לטוס לכוכב הלבה הגעשי של מוסטאפר ולהשמיד את מנהיגי הבדלנים (אותם פלפטין ניצל בשביל לעורר את מלחמת המשובטים). אנקין מבקר בדרך אצל פאדמה להרגיעה ומבטיח לה שהוא לא ייתן לה למות בלידה.

אובי ואן ויודה מגיעים לשרידי מקדש הג'דיי ושומעים שאנקין פנה לצד האפל וטבח את כל הילדים שם. אובי ואן מקבל משימה מיודה להרוג את אנקין. כדי למצוא אותו, הוא מתגנב על ספינתה של פאדמה, שטסה למוסטאפר כי היא חשה שאנקין בסכנה. היא נוחתת שם ומגלה שאנקין אכן פנה לצד האפל. אנקין מנסה לפתות אותה לצד האפל ומסביר לה שבאמצעות טבח הבדלנים הוא הביא "שלום וצדק לאימפריה שלי" ומציע לה להצטרף אליו ולשלוט ביחד בגלקסיה אחרי שיפילו את פלפטין. פאדמה המומה ומזועזעת, מסרבת להענות להצעותיו של אנקין ואומרת: "בחרת בדרך שבה לא אוכל ללכת אחריך". כאשר הוא רואה את אובי ואן יוצא מהספינה הוא בטוח שהיא בגדה בו וכמעט חונק אותה למוות באמצעות הכוח. הוא משחרר אותה ברגע האחרון כאשר הוא מבין שהוא כמעט הרג אותה בגלל זעמו. בינו לבין אובי ואן מתפתח קרב חרבות-אור לחיים ולמוות. אנקין ביהירותו מנסה תמרון נועז אך נכשל. אובי ואן כורת את רגליו וידו השמאלית ומשאיר אותו להתגלגל אל תוך הלבה הרותחת. אחרי הקרב מחלץ אובי ואן את פאדמה ומביא אותה לבית חולים, אך היא גוססת בגלל חוסר רצון לחיות. היא יולדת תאומים לפני מותה וקוראת להם לוק וליאה. הללו מוסתרים מפני אביהם ומותם מבוים בהלוויה לזכר פאדמה אמידאלה וזוג התאומים שבבטנה. מילותיה האחרונות של פאדמה היו לאובי ואן ובהן היא אמרה לו שבאנקין יש עדיין הרבה טוב.

לידתו של דארת' ויידר[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנקין/ויידר בזמן הניתוח. ניתן לראות את פניו החרוכים ומלאי הכוויות לפני שהקיסר מתקין עליהם את הקסדה.

אנקין עולה באש אך מצליח לשרוד הודות ליד הרובוטית שלו, זעמו הרב ושנאתו לג'דיי שבגדו בו. הנשיא פלפטין, שבינתיים ביצע את ההפיכה והכריז על עצמו כקיסר, מגיע לכוכב הלבה ומציל את אנקין. בחדר ניתוחים סודי, גפיו הקטועות של אנקין מוחלפות בחלפים ביונים וגופו החרוך מכוסה בשריון ביוני הכולל מערכות החייאה. על ראשו מותקנת קסדה בעלת מכונת הנשמה ואמצעי ראייה ביוניים. בסיום הניתוח, כ-19 שנה לפני הקרב ביאבין, נולד הסייבורג המאיים דארת' ויידר.

הדבר הראשון שויידר שואל הוא לשלומה של פאדמה, אשתו האהובה. הקיסר אומר לו ש"בזעמך, כנראה הרגת אותה", כאשר הוא מתייחס לחניקת הכוח שאנקין הפעיל עליה בכוכב מוסטאפר, אך ויידר מתעקש שזה לא יכול להיות ושהוא הרגיש שהיא חיה. לבסוף, הוא מבין שפאדמה אכן מתה ומרוב כעס וכאב ליבו מתאבן. בתסכולו וזעמו הוא גורם להפרעה בכוח שהורסת את חדר הניתוח על ציודו. מאחר שפאדמה הייתה הדבר החשוב ביותר בחייו, מקדיש ויידר את מה שנותר מחייו להרס ונקמה על גורלו האומלל ולשירות הקיסר לו הוא נשבע אמונים.

דארת' ויידר, קצת אחרי הניתוח, והקיסר פלפטין, מפקחים על בניית כוכב המוות הראשון.

ויידר נהפך ליד ימינו של הקיסר בשליטה באימפריה הגלקטית. בקרב הסנאט (שהיה עדיין קיים אך נטול סמכויות) וקציני הצי, ויידר נחשב לאחד מהמפקדים האכזריים ביותר והמאיימים בצי הקיסרי. מלבד היותו לוחם מטיל אימה, ויידר המשיך לגלות נטייה להנדסה והוא מתכנן עבור האימפריה ספינות חלל, כולל את משחתות הכוכבים המפורסמות ואת משחתת הכוכבים הגדולה שמשמשת כספינת האם שלו.

הוא גם ממונה על ידי פלפטין להשגיח על בנייתם של שני כוכבי המוות ולדאוג שצוותי הבנייה וההנדסה המרכיבים את כוכבי המוות יעמדו בלוח הזמנים.

המאבק בברית המורדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דארת' ויידר פושט על הספינה בה נוסעת ליאה אורגנה עם התוכניות של כוכב המוות (פרק 4 - תקווה חדשה).

כעבור 19 שנה, בהם האימפריה הטילה את מרותה על רוב הגלקסיה והפכה את הסנאט למוסד סמלי בלבד, מתחיל להתארגן מרד כנגד האימפריה.

כאשר מתגבר המרד כנגד האימפריה, והקיסר מגלה שהסנאטור בייל אורגנה ובתו ליאה מנסים לחתור תחתיו ואף השיגו את התוכניות של כוכב המוות, הוא שולח את דארת' ויידר למצוד אחריה. דארת' ויידר אכן מצליח לתפוס את ליאה, אך היא משגרת את התוכניות בזוג דרואידים, R2D2 ו-C3PO, לכוכב הלכת החולי טטואין.

ויידר לוקח את ליאה לכוכב המוות ושם מנסה לחקור אותה בנוגע למיקומו של בסיס המורדים. על החקירה משתלט במהרה המושל גראנד מוף טארקין, שבטוח בעליונות הטכנולוגית של צי האימפריה ובז למיסטיקה ולדת הפאגנית העתיקה " הכוח.. טרקין מאיים על ליאה שאם לא תספר לו את מיקום כוכב המורדים הוא ישמיד את כוכב הבית שלה, אולדריאן. ליאה מוסרת לו מידע שקרי אך טארקין מפר את הבטחתו ומשמיד את הכוכב בכל מקרה ובכך מדגים את האפקטיביות של כוכב המוות. ויידר מבין שליאה שיקרה להם ומנצל את ניסיון החילוץ שלה בידי לוק סקייווקר, אובי ואן קנובי, האן סולו וצ'ואי כדי לשתול מתקן ביות ב"מילניום פלקון". לוק, האן, צ'ואי, ליאה והדרואידים מצליחים לברוח, אך אובי ואן נהרג בדו-קרב חרבות-אור עם דארת' ויידר (לשעבר תלמידו של אובי ואן).

מכשיר המעקב של ויידר עובד והם מאתרים את בסיס המורדים בכוכב הלכת יבין. ברית המורדים משגרת מתקפת נגד שאותה מוביל לוק סקייווקר. ויידר יוצא עם מיירט TIE מיוחד שבנה בעצמו ומצליח להפיל ספינות קרב רבות של ברית המורדים. הוא כמעט מצליח ליירט גם את לוק אך התערבות של האן סולו מצליחה להעיף את ויידר מהמסלול אל תוך החלל החיצון. לוק סקייווקר משתמש ב"כוח" ומצליח להשמיד את כוכב המוות.

ויידר ממשיך את מרדפו אחרי ברית המורדים, כאשר הוא ממקם את בסיסו על ספינת הדגל של האימפריה: משחתת כוכבים ענקית בשם Executor אותה הוא תכנן בעצמו. כאשר גשושית של האימפריה מאתרת סימנים מוזרים על כוכב הלכת הקפוא של הות', מפקדי האימפריה מסתייגים משליחת כוחות, אך ויידר - שחש בנוכחות בסיס המורדים - מורה על פתיחה במתקפה מלאה על הכוכב. תמרון כושל של האדמירל הורס את אלמנט ההפתעה (דבר שגורם לויידר לחנוק אותו למוות) אך כוחות האימפריה מצליחים להשמיד את בסיס המורדים. המורדים מצליחים לשלוח מספר ספינות מילוט, כאשר האן, ליאה, צ'ואי ו-C3PO בורחים ב"מילניום פלקון" ואילו לוק בורח לדגובה עם R2D2 בחללית ה-X-WING שלו.

הקיסר מגלה לויידר שלוק סקייווקר הוא בנו ומבטא דאגה רבה ממנו. ויידר מציע לקיסר לפתות את לוק לצד האפל והקיסר מקבל בשמחה את ההצעה.

ויידר מנהל מרדף אחרי ה"מילניום פלקון" ואף מציע פרס על ראשם. צייד ראשים בשם בובה פאט מאתר אותם בעיר העננים של בספין וויידר מחליט להציב שם מארב. ויידר כופה עסקה על לנדו קלריסיאן, המנהל של בספין וחבר של האן, ולוכד שם את ה"מילניום פלקון" על צוותה. ויידר משתמש בהם כפיתיון ללוק. לוק אכן מגיע לשם על מנת לחלצם ומתעמת עם דארת' ויידר. בקרב החרבות שמתפתח לוק חסר הניסיון מובס בסופו של דבר על ידי ויידר החזק והמנוסה, שכורת את ידו הימנית. באותו קרב מגלה לו ויידר שהוא אביו ומציע לו לשלוט בגלקסיה יחדיו, כאב ובן, אחרי שישמידו את הקיסר.

Vader: "Obi-Wan never told you what happened to your father." ויידר: "אובי ואן מעולם לא אמר לך מה קרה לאביך."
Luke: "He told me enough! He told me you killed him." לוק: "הוא אמר לי מספיק. הוא אמר לי שאתה הרגת אותו!"
Vader: "No. I am your father." ויידר: "לא, אני הוא אביך."

לוק מוכה בהלם ומסרב להאמין. דארת' ויידר אומר לו שאין לו ברירה ושעליו להצטרף אליו אך לוק מסרב ומעדיף לצנוח אל מותו - תוך שהוא קורא טלפתית לצ׳ובקה, לנדו וליאה - שהצליחו לברוח בזמן שויידר ולוק נלחמו - מצילים את לוק ומטיסים אותו אל פריגטת הרפואה של ברית המורדים. האן נשאר מאחור לאחר שהוקפא במתקן שיועד ללוק. ויידר מנסה לתקשר טלפתית עם לוק, שמעכל סוף סוף את העובדה שדארת' ויידר הוא אכן אביו.

הכפרה והגאולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחרי שנמלט קטוע יד מאביו, מקדיש לוק את זמנו לשיפור מיומנויותיו בכוכב והצלת חברו שנשבה, האן סולו. במהלך תהליך ההחלמה ידו הימנית של לוק מוחלפת ביד ביונית והוא בונה לעצמו חרב אור חדשה (בצבע ירוק) במקום החרב של אביו, שנפלה לתהום (יש האומרים שחרב האור של לוק שייכת ליודה כי ליודה אין צורך בה יותר). אחרי שהתחזק יוצא לוק עם חבריו אל ארמונו של ג'בה ההאט שבכוכב הלכת המדברי טטואין. האן סולו, שדארת' ויידר לכד אותו בבספין ושהוקפא בפחמן, ניתן כפרס לבובה פט והלה מכר אותו לג'בה. חבריו של האן - לוק, ליאה, צ'ואי, C3PO ו- R2D2 - מסתננים לארמון של האט כדי להצילו. ליאה מצליחה לשחרר את האן מהפחמן אך נלכדת בידי ג'בה. לוק מגיע להצילם, כאשר הוא משתמש בכוח וביכולות של הג'דיי כדי להביס את המפלצות של ג'בה ולהערים על משרתיו. לבסוף גם לוק נתפס וג'בה מחליט להוציאם להורג בבור של הקרקון שיעכלם במשך 1000 שנים בקיבתו. בעת ההוצאה להורג, לוק מפתיע את כולם ובעזרת חרב האור שמשגר אליו R2D2 הוא משחרר את עצמו ואת חבריו וממגר את משרתיו של ג'בה. האן סולו - חצי עיוור - מצליח להפיל את בובה פט לבור הקרקון והנסיכה ליאה מצליחה לחנוק את ג'אבה למוות בעזרת שרשרת. באותו מבצע לוק מוכיח שהוא התבגר והתחזק וגם דארת' ויידר והקיסר פלפטין חשים בכך.

האימפריה מקימה כוכב מוות חדש והקיסר פלפטין מנצל אותו על מנת לטמון מארב לברית המורדים. הוא נותן להם לחשוב שהמודיעין שלהם השיג מידע על הכוכב החדש וכיצד להשמידו ומפתה אותם לפתוח בהתקפה על הכוכב, שנמצא בתהליכי בניה ליד הירח של אנדור. הקיסר אומר לויידר שלוק יבוא אליו, ומאחר שהתחזק אל לו להתעמת איתו לבד אלא להביאו בפני הקיסר, אז - במאמץ משותף - הם ינסו לפתות את לוק לצד האפל.

יודה ואובי ואן קנובי מודיעים ללוק שאימוניו תמו ושכדי לההפך לאביר ג'דיי עליו להתמודד עם ויידר. לוק אומר להם שהוא לא רוצה להרגו כי הוא חש שיש בו עדיין טוב. כאשר לוק מגלה לנסיכה ליאה שהיא אחותו, הוא מסביר לה שעליו להתייצב בפני ויידר, אביו, בשביל לנסות להחזירו לצד הטוב.

לוק, ליאה והאן עומדים בראש חוליית קומנדו של המורדים הנשלחת לשתק את המגינים המסוככים על כוכב המוות ושמופעלים מגנרטור הנמצא בירח המיוער של אנדור. דארת' ויידר חש שלוק נמצא על אנדור ולוק חש שויידר נמצא בכוכב המוות, כתוצאה מכך מחליט לוק להסגיר את עצמו מחשש שיכשיל את המשימה (ויידר יאתר אותו ואת חבריו באמצעות הכוח). לוק מנסה להחזיר את ויידר לצד הטוב, ומבקש ממנו שיגלה מחדש את האנקין שבו ולא יקח אותו לקיסר. ויידר מסרב לבקשתו ומנמק ש"זה מאוחר מידי עבורי, בני" ומוסיף ש"אני חייב לציית לאדוני".

ואכן, ויידר לוקח את לוק אל הקיסר ושם הם מנסים לפתותו לצד האפל על ידי פיתויו להשתמש בזעם שבו. בהתחלה הם מנסים להציע לו להצטרף לצד האפל תמורת חיי חבריו (הקיסר מגלה ללוק שמדובר במארב) אך לוק מסרב להצטרף. בשלב מסוים לוק מאבד את קור הרוח ומנסה לתקוף את הקיסר אך ויידר מונע בעדו והשניים נלחמים קצת עד אשר לוק נרגע ומעדיף להסתתר כדי לא להילחם באביו. ויידר מנצל את הקשר הטלפתי ביניהם ולומד על כך שללוק יש אחות, הנסיכה ליאה. כעת ויידר מאיים על לוק שהוא יפתה את אחותו לצד האפל: "אם אתה לא תפנה אל עבר הצד האפל, אז אולי היא כן..." דבר זה שובר את לוק והוא תוקף את ויידר בחמת זעם והשניים מנהלים דו-קרב חרבות-אור סוער. ויידר הזקן לא מסוגל לעמוד בעוצמה ובאינטנסיביות של ההתקפה ובסיומה הוא יושב מתנשף על הרצפה, אחרי שלוק כרת את ידו הימנית. לוק מתמלא חלחלה כאשר הוא רואה את הדמיון בינו לבין אביו (אצל שניהם יד ימין היא יד ביונית, שניהם לבשו עליה כפפה שחורה) ומסרב להרוג את אביו, למרות עידודו של הקיסר. לוק זורק את החרב שלו על הרצפה ואומר "אני ג'דיי, כמו אבי לפני."

הקיסר מבין שנכשל, שלא יצליח להעביר את לוק לצד האפל, ומחליט לחסלו. הוא משגר כנגד לוק מטח ברקי כוח ומתחיל לחשמל אותו למוות תוך גרימת ייסורים רבים. ויידר מתאושש בינתיים ועומד לצד הקיסר. הוא מביט בקיסר צורח באקסטזה ואז בבנו צורח בכאב. הוא נזכר בהחלטתו הנמהרת לפני כשני עשורים בקרב בין מייס וינדו לפלפטין אך רגשי החמלה על בנו גוברים. ויידר פונה אל הקיסר ומניף אותו באוויר, ובכך מזיז את שטף הברקים הרחק מלוק. מכות הברקים פוגעות בויידר קשה אך הוא ממשיך להתקדם עם הקיסר מונף בזרועותיו השבורות עד אשר הוא מגיע אל שפת התהום וזורק את הקיסר אל מותו - בליבה של כור גרעיני. בכך, 4 שנים אחרי הקרב ביבין, הציל דארת' ויידר הוא אנקין סקייווקר את בנו והגשים את הנבואה העתיקה על איזון הכוח והשמדת הסית'.

לוק מבין שאביו כיפר על מעשיו וחזר אל הטוב, ומנסה להציל את אביו הגוסס. אנקין אומר ללוק שהוא כבר ניצל ומבקש ממנו להסיר ממנו את המסכה, על מנת שיוכל להביט בבנו, במו עיניו, בפעם האחרונה. לוק נענה לבקשה ושומע את מילותיו האחרונות של אביו: "תאמר לאחותך שצדקת לגבי" (השוו עם המילים האחרונות של פאדמה לגבי אנקין). לוק מעלה את גופתו של אביו אל מעבורת-חלל ומציל אותו מכוכב המוות הבוער שמושמד בידי ברית המורדים. על כוכב אנדור נערכות חגיגות הניצחון, אחרי שלוק שורף את גופת אביו על שריונה, בטקס הג'דיי המסורתי. אחרי טקס זה, נגלים אליו יודה, אובי ואן קנובי ואנקין סקייווקר כרוחות רפאים של אבירי ג'דיי.

סיכום - אירועים מרכזיים לפי שנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיטת התאריכים במלחמת הכוכבים מתבבסת על הקרב ביבין, זהו הקרב המתואר בסרט המקורי "תקווה חדשה - פרק 4" בו לוק סקייווקר משמיד את כוכב המוות הראשון. ראשי התיבות הם: BBY = לפני הקרב ביבין, ABY = אחרי הקרב ביבין.

 • בשנת 41 BBY נולד אנקין סקייווקר.
 • בשנת 32 BBY, בהיותו בן 9, נאסף אנקין על ידי אבירי הג'דיי קווי-גון ג'ין ואובי ואן קנובי.
 • בשנת 22 BBY, מתרחשת מלחמת המשובטים. אנקין נשלח לשמור על פאדמה אמידאלה. הוא מתאהב בה ומתחתן עמה בסתר.
 • בשנת 19 BBY עובר אנקין לצד האפל, בהיותו בן 22. דארת' ויידר נולד.
 • באותה שנה נולדים לאשתו של אנקין, פאדמה, זוג תאומים: לוק סקייווקר וליאה אורגנה.
 • בשנת 0 BBY מתנהל הקרב ביבין בו חלליות ה-X-WING של ברית המורדים מנסות לפוצץ את כוכב המוות הראשון, המאיים להשמיד את בסיסם על הכוכב יבין. דארת' ויידר לוקח חלק פעיל בקרב ומיירט מספר חלליות מורדים אך לא מצליח למנוע מבנו, לוק סקייווקר (בן 19), לפוצץ את כוכב המוות.
 • בשנת 3 ABY מתעמתים דארת' ויידר ולוק סקייווקר בעיר העננים של בספין. בדו-קרב חרבות-האור ויידר כורת את ידו הימנית של לוק ומגלה לו שהוא אביו. לוק מסרב להצטרף לויידר ונמלט בעזרת חבריו.
 • בשנת 4 ABY מתנהל הקרב על כוכב המוות השני, ליד אנדור. דארת' ויידר (45) מביא את לוק (23) בפני הקיסר פלפטין על מנת שביחד הם ימירו אותו לצד האפל. תוכניתו של הקיסר נכשלת כאשר לוק מתנגד לפיתוי ואילו אביו, דארת' ויידר, חוזר לצד הטוב של הכוח ובמעשה הקרב מציל את בנו ומשמיד את הקיסר.
 • בשנת 4 ABY, בגיל 45 מת אנקין סקייווקר כאביר ג'דיי.

מראה ותיאור פיזי[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנקין הוא בן אדם רגיל עם הופעה רגילה. כמבוגר, גובהו הוא 1.85 מטר. שערו כילד היה בלונדיני אך בבגרותו הוא נהפך לחום-זהוב. אחרי שהרוזן דוקו כורת את ידו של אנקין מתחת למרפק אנקין מקבל תותב קיברנטי המשמשת כיד ביונית. מאחר שהתותב לא מכוסה בעור אנושי, אנקין מכסה אותה בכפפה שחורה מעור. במהלך מלחמת המשובטים הוא מקבל צלקת אנכית ליד עינו הימנית, עקב דו-קרב בינו לבין אסאג' וונטרס.

אנקין לובש בגדי ג'דיי מסורתיים, אם כי הוא נוטה לצבעים כהים יותר מאשר רוב הג'דיי. הוא מתכסה בטוניקה העשויה מעור סינתטי שחור.

כאביר סית', הקשתיות בעיניו של אנקין רושפות בצהוב כאשר הוא מתרכז בעוצמה בצד האפל, לעומת זאת: כאשר הוא כיפר על מעשיו וחזר בתשובה עיניו חוזרות לצבען הרגיל. אחרי שנלחם באובי ואן איבד אנקין את רוב גפיו וגופו הושחת בצורה רצינית עקב כוויות חום ושריפת העור בלבה רותחת. העשן של הלבה וזחילתו על הקרקע גורמים לו לפציעה קשה בריאות וקשיי נשימה חמורים. מצילומים של השלד שלו, מסתבר שויידר נפצע קשות גם בחוליות העליונות של צוואר, דבר הגורם לשיתוק חמור ואף מונע שליטה עצבית על מערכת הנשימה. הקיסר פלפטין מציל את אנקין ושולח אותו לניתוח שבו מותקנים בו מערכות החייאה ותמיכה קיברנטיות-ביוניות, המסייעים לאבריו הפגועים לתפקד. חוליות הצוואר הפגועות שלו מוחלפות בתותבות ביוניות ובהן מעגלים חשמליים המחליפים את מערכת העצבים שנפגעה. על ריאותיו מותקנות ריאות מלאכותיות, המופעלות באמצעות מכונת הנשמה המותקנת בתוך השריון שלו. על ראשו הותקנה קסדה עם מכשירי הנשמה וראייה על מנת להגן על פניו החרוכים ולאפשר לו לנשום. הקסדה שומרת על לחץ אוויר גבוה ובכך מקלה על נשימתו. ויידר חייב ללבוש את השריון שלו כל הזמן, למעט הזמן שבו הוא מבצע מדיטציה או מחלים בתא הבידוד בלחץ גבוה שלו.

השריון השחור הפך את ויידר לדמות מפחידה. הוא מתנשא עמו לגובה של 2.02 מטרים ומכונת ההנשמה שבקסדתו מפיקה רעשי נשיפה מפחידים, המקפיאים את דמם של אויבו ומבשרים את בואה של נוכחותו המרושעת. ויידר מטיל פחד רב הן באויביו והן בפקודיו. שריונו שחור לגמרי, כאשר קסדתו וכתפיו מכוסים במעטה פלסטי מבהיק וגבו בגלימת בד שחורה משחור. קשיי הנשימה של ויידר גורמים לו לתסכול וסבל רב, דבר זה מסביר את אכזריותו ושנאתו הגדולה כלפי כולם ואת נטייתו להוציא להורג פקודים כושלים באמצעות "חניקת כוח". ברשת האינטרנט מסתובבת שמועה שעל לוח הבקרה בשריונו של ויידר יש כתוביות בעברית, שאומרות: "אין מעשיו נמחלים עד שזכה". מספר תמונות שנפוצו באינטרנט מראות כיתוב דומה לעברית על לוח הבקרה, ודיון ער מתנהל בשאלה האם אכן מדובר בכתובית עברית בעלת משמעות ששובשה בטעות על ידי יוצרי הסרט או בסתם כתב רונות מסוגנן המשתמש באותיות עבריות.‏[1]

דארת' ויידר ללא המסכה, אחרי שכיפר על מעשיו וניצל בידי בנו, לוק.

אחרי כפרתו על מעשיו, כאשר הוא מימש לבסוף את הנבואה העתיקה של הג'דיי בהורגו את הקיסר ובהשמידו את הסית', משאלתו של אנקין היא לראות את בנו לוק סקייווקר, "בעיניו שלו". לוק נענה לבקשתו ומסיר את הקסדה והמכסה המפחידים שכלאו את פניו של אביו במשך 23 שנה. המראה שנחשף הוא מראה מדכא ועצוב: פניו של אנקין חוורות כרוח רפאים, אחרי שבמשך כשני עשורים לא נחשפו לאור שמש; אף על פי שהוא רק בשנות הארבעים המאוחרות שלו, פניו מלאות קמטים ועייפות; הוא קרח וללא גבות; פניו עדיין נושאים צלקות מהקרבות שניהל ומשרפתו בלבה. עיניו העייפות בולטות מתוך שקעים אפלים, מביטות בערגה בבנו אך גם בחיים מלאי צער וטרגדיות, מביעות חרטה. הן זורחות בפעם האחרונה בכחול, כאשר אנקין סקייווקר משלים עם הכוח ומצטרף אליו כאשר הוא הולך לעולמו.

מראהו של אנקין כרוח רפאים של הכוח תלוי בגרסאות השונות של הסרט "שובו של הג'דיי". בגרסה המקורית הוא מופיע כגבר מזדקן (מגולם על ידי סבסטיאן שאו) בעל שיער מכסיף. בגרסת ה-DVD שהופקה אחרי הסרט "נקמת הסית'" הוא נראה ממש כפי שנראה בשנות צעירותו, לפני שפנה לצד האפל (מגולם על ידי היידן כריסטיאנסן).

כשרונות ומיומנויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דארת' ויידר בחרב אור שלופה. למרות פציעותיו ומגבלותיו הרפואיות, ויידר נחשב לאחד הלוחמים החזקים בגלקסיה.

דארת' ויידר הוא איש מלחמה מצטיין, כמעט בכל היבט אפשרי:

 • הוא מצביא מבריק ומומחה באסטרטגיה.
 • הוא סייף קטלני, אחד מהטובים ביותר בגלקסיה (ראו בהמשך).
 • הוא אחד מטייסי הקרב הטובים ביותר בגלקסיה: את כשרונו הוא הראה עוד בגיל 9 כאשר ניצח בתחרות פודים בכוכב הבית שלו, טטואין, ובהמשך הוא הוכיח את עצמו במלחמת המשובטים, גם אחרי שנפצע ונהפך לאביר סית' הוא שמר על כושר טיסה גבוה - הוא הצליח כמעט לבדו להפיל את רוב חלליות הקרב של המורדים שניסו להשמיד את כוכב המוות והיה מצליח אף להפיל את לוק לולא ההתערבות של האן סולו.

ויידר הוא גם מהנדס וממציא מחונן. הוא בין השאר תכנן את משחתת הכוכבים הראשית Executor וכן חללית קרב TIE מתקדמת, שאותה הוא מטיס באופן אישי.

לצד כשרונות "אנושיים" אלה, לויידר יש יכולת גדולה הן ב"כוח" והן ב"צד האפל" שלו. כבר מצעירותו הכוח היה חזק עמו בצורה שבלתי-תאמן והוא נחשב ל"נבחר" שיממש את הנבואה העתיקה של הג'דיי.

סייף[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויידר נחשב גם לסייף מומחה וכישוריו בחרב-האור הם אגדיים. הטכניקה שלו מבוססת על הגנה יציבה והתקפה חזקה ואגרסיבית. אובי ואן קנובי אימן אותו בשיטה מספר 5 של סיוף, Form V - Shien, שמאמצת עקרונות הגנתיים של שיטה 3 ומפתח אותם למהלכים התקפיים. אנקין למד את השיטה מהר יותר מכל פדוואן בתולדות המסדר. אחרי הפסדו הראשון לדוקו, אנקין עבד קשות לשפר את כישוריו בסיוף, כולל התמחות בשיטת Djem So המהווה תוספת לשיטה 5. השימוש בשיטות אלה, ששמות דגש על אגרסיביות ושליטה, חיזק את נטייתו של אנקין לצד האפל והוא ניצל את הזעם שבו מספר פעמים כדי להביס אויבים במהלך מלחמת המשובטים. כעבור 3 שנים מאז איבד את ידו, הוא הצליח להביס בקרב חרבות את הרוזן דוקו, שהיה בזמנו אחד הסייפים הטובים ביותר בגלקסיה ושיכל אפילו ליודה. למרות זאת, מאוחר יותר הפסיד אנקין בדו-קרב לאובי ואן קנובי בגלל תמרון כושל, שנבע מזעם וחוסר ריכוז. אנקין נהיה מתוסכל מחוסר הצלחתו לחדור את סגנונו ההגנתי של קנובי, ומרוב זעם והצפת רגשות שיפוטו נהיה לקוי. השיפוט הלקוי מנע ממנו להתרכז בכוח וגרם לו לבצע טעות קריטית, אותה אובי ואן ניצל כדי לכרות את גפיו.

אחרי שנהפך לדארת' ויידר בשריון השחור, הוא שינה את סגנונו ונטש את הביצועים האקרובטיים המסוגננים ותחת זאת העדיף לשלב את שיטה 5 עם שיטה מספר 2 , Makashi , אותה אימץ כנראה בהשראת הרוזן דוקו. הוא התבגר ולמד לשלוט ברגשותיו בעת הקרב, וכן לזמן את הכוח האפל לצידו מבלי להיכנס לאיבוד עשתונות זועם שמערפל את שיפוטו. השריון והתוספים הקיברנטיים פגעו בניידות ובזריזות שלו, אך ויידר פיצה עליהן בהגנה וכוח עדיף, גם ביד אחת הוא שיגר אבחות חזקות למדי. הניסיון והריכוז הוכיחו את עצמם, ולמרות אובדן היכולות האקרובטיות, ויידר נהפך ללוחם מאיים עוד יותר - שמנצל פחד ולוחמה פסיכולוגית כנגד יריביו, ונלחם באופן מחושב על מנת להרוג. הוא הביס יריבים רבים וחזקים בקרב וסייע לביסוס שלטון האימפריה ברחבי הגלקסיה.

שליטה בכוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

במלחמת הכוכבים - פרק 1: אימת הפנטום נאמר שאצל אנקין נמדדה הכמות הגדולה ביותר שנראתה אי פעם של מידי-כלוריאנים (אלה יצורים מיקרוסקופיים, החיים בסימביוזה עם ה"כוח"), שעלתה אפילו על זאת של יודה ודארת' סידיוס (הקיסר פלפטין). ג'ורג' לוקאס אמר שבגלל פציעותיו הקשות על כוכב הלבה מוסטאפר, בהן איבד את רוב גפיו וכמעט הרס לגמרי את מערכת הנשימה שלו, כמות המידי-כלוריאנים בגופו של אנקין ירדה והוא בעל עוצמה של רק כ 80% מעוצמתו של הקיסר, אם הוא לא היה נפצע קשה באותו קרב, הוא היה חזק כפליים ממנו. לפי רוב הגרסאות, ויידר איננו יכול לירות ברקי כוח. ההסבר המקובל לכך הוא שהוא איבד את שתי ידיו הטבעיות. למרות זאת, בספר הקומיקס Splinter of the mind's eye ויידר נראה יורה ברק כזה.

כישורים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במלחמת הכוכבים - פרק 5: האימפריה מכה שנית דארת' ויידר חסם בידו הימנית את יריות הלייזר מאקדחו של האן סולו. הסבר אחד מציע שדארת' ויידר השתמש ב"כוח" אך ספר בסדרת "היקום המורחב של מלחמת הכוכבים" (Expanded Universe) טוען שכפפתו הימנית של דארת' ויידר הייתה בלתי ניתנת להשמדה. הסבר נוסף הוא שהחליפה שויידר לובש היא גם שריון גוף המקנה לו הגנה מפני מטחי לייזר של אקדחים ורובים קטנים, ואף מפני מכות שטחיות של חרבות אור.

ויידר הוא בעל כוח פיזי רב, אותו הוא הדגים בפתיחתה וחתימתה של הטרילוגיה המקורית:

על הדמות ויצירתה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיצוב החליפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במקור, דארת' ויידר לא היה אמור להיות סייבורג בחליפה. בתסריט המקורי תיכנן אמן הקונספט רלף מק'קארי (Ralph McQuarrie) שבסצנת הפתיחה, ויידר יעוף מהחלל וינחת על ספינת המורדים Tantive IV שהאימפריה לכדה. החליפה השחורה עם קסדת הנשימה הייתה אמורה להיות חליפת החלל שלו, שבאמצעותה ינשום בחלל החיצון. המראה שצייר היה כה מוצלח עד שהוחלט להפוך את החליפה לחלק מהותי מהדמות.‏[2]

הקסדה של ויידר מזכירה קסדת קאבוטו יפנית, שתואמת את האווירה הכמו-סמוראית של הסרטים עם זוג מסדרי "סמוראים" בעלי פילוסופיות חיים מנוגדות ודו-קרב חרבות אור המזכיר את הקנדו (kendo). אחרים ציינו שהתיתורה האחורית הרחבה מזכירה את קסדת החיילים הגרמניים במלחמת העולם השנייה, שהיו אז סמל לרשע.[דרוש מקור]

מקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחזותו האפלה, דארת' ויידר הוא יד ימינו של הקיסר פלפטין ונושא את תואר "Dark Lord Of The Sith", וכמו לורדים אחרים של הסית', השם Darth הוא מעין תואר אצולה. יש הסוברים שמקור השם הוא תואר אצולה גרמני, או שהוא ראשי התיבות של התואר הרשמי Dark Lord of the Sith, אך לסברות אלה אין הוכחה. המילה Darth מזכירה את Death ו-Dread (מוות ורעדה), מילים המבטאות היטב את התחושה שדארת' ויידר משרה.[דרוש מקור]

יש הסבורים ש-Vader נגזר מקיצור של invader (פולש), כשם ש-Darth Sidious, שם הסית' של הקיסר, נגזר מהמילה insidious (חתרני). תאוריה זו אינה מסתדרת עם שאר השמות של אבירי סית' כגון: דארת' פלייגוס, דארת' טיראנוס, שכביכול נגזרים מלטינית.[דרוש מקור]

יש המוצאים בשם Darth Vader סמליות רבה ואלגוריה, והם סבורים שמשמעות זו היא שהביאה לבחירת השם. לטענתם, השם Darth Vader משמעותו היא בעצם Dark Father (שכן Vader היא המילה ל"אב" בהולנדית), דבר המתאים למצב השורר בין אביר הג'דיי לוק סקייווקר לדארת' ויידר, אביו.[3]

מקור שמו הפרטי, אנקין, הוא הבמאי קן אנקין, חברו הטוב של ג'ורג' לוקאס.

שחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסרטים המקוריים שיחקו את דארת' ויידר שני שחקנים: דייוויד פראוז (Prowse) התמיר הניע את החליפה (בגובה 2.02 מטר) ואילו ג'יימס ארל ג'ונס סיפק את הקול הנמוך והמאיים המזוהה עם הדמות. בחלקים מסוימים ב"שובו של הג'דיי", מי שגילם את דארת' ויידר היה הפעלולן בוב אנדרסון, שהחליף את פראוז. בסוף הסרט "שובו של הג'דיי" גילם סבסטיאן שוֹ את אנקין סקייווקר הזקן כשהסיר את המסיכה לאחר שנגאל מהצד האפל. שו גילם גם את הרוח של אנקין המתבוננת בלוק יחד עם יודה ואובי ואן בסוף הסרט, אבל בגרסה הדיגיטלית של פרק 6 החליף את שו בתפקיד זה היידן כריסטנסן, בנימוק שעם חזרתו לצד הבהיר של הכוח חזרה רוחו של אנקין להיות כפי שהוא נראה בחייו לפני פנייתו לצד האפל.

בסרט הראשון, "אימת הפנטום", בהיות אנקין ילד קטן, מגלם אותו ג'ייק לויד. בסרט השני, "מלחמת המשובטים", ובשלישי, "נקמת הסית'", השחקן היידן כריסטנסן מגלם את אנקין בתור איש צעיר. בסוף הפרק, כשהקיסר מלביש את ויידר בבגדיו הביוניים, מספק שוב ג'יימס ארל ג'ונס את קולו של ויידר.

את ויידר גילמו גם מספר פעלולנים, שבעיקר התמקדו בלהניע את החליפה.[דרוש מקור] הבולט שבהם הוא מדריך הסייף בוב אנדרסון, שגילם את ויידר בקטעי הדו-קרב בסרטים מלחמת הכוכבים - פרק 5: האימפריה מכה שנית ומלחמת הכוכבים - פרק 6: שובו של הג'דיי.

בנוסף, אנשים שונים הניעו את החליפה באירועי קידום מכירות שונים בהם הופיעו דמויות "מלחמת הכוכבים".[דרוש מקור]

בגרסה היפנית דיבב אותו הקריין טורו אוהירה.

מחוות, אנקדוטות וטריוויה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגרוטסק של דארת' ויידר בקתדרלה הלאומית של וושינגטון
כדור פורח בדיוקנו של דארת' ויידר

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דארת' ויידר בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]