סית'

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דארת' ויידר - אחד מאבירי הסית' הידועים ביותר, לשעבר אביר ג'דיי שנפל לצד האפל של ה"כוח".

הסית'אנגלית: Sith) הוא מסדר דתי-מיסטי אפל בעולם סרטי "מלחמת הכוכבים".

על פי עלילת הסדרה, הסית' הוא אויבו של הג'דיי. בסדרה מוצגים אדוני הסית' כישויות המשתמשות ב"כוח" בצורה אקטיבית, לעומת הג'דיי המשתמשים בו בצורה פסיבית, על ידי ניצול המידי-כלוריאנים.

לאדוני הסית' מספר חוקים ומאפיינים (שעליהם יפורט בהמשך) - הם משתמשים לרוב בחרבות אור אדומות וקיים חוק על פיו המספר המרבי של סית' בכל תקופה נתונה, הוא שניים: מורה ותלמיד.

אדוני הסית' המופיעים בסדרת מלחמת הכוכבים הם דארת' סידיוס (הקיסר פלפטין), דארת' טיראנוס (הרוזן דוקו), דארת' מול, דארת' פלייגוס (מוזכר בסרט השלישי) ודארת' ויידר.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

למסדר הסית' אין תאריך הקמה רשמי וחד משמעי. אחרי מאה שנות האופל בגלקסיה, בסביבות 7,000 BBY החלו כמה ג'דיי להתנסות בצד האפל של הכוח שהיה ידוע לכל כבר כ-20,000 שנים. הג'דיי הללו הפכו לג'דיי אפלים, אשר לא התנגדו לפיתויי ועוצמת הצד האפל, וחיפשו לתקן את הסדר בגלקסיה בדרכים כוחניות ואפלות יותר. טכנית, שנדור, אביר ג'דיי שהתעסק עם הצד האפל של הכוח, היה אדון האופל הראשון, אף שלא נשא בתואר "אדון סית'", אך כיוון שמעולם לא העז לפנות נגד מסדר הג'דיי ולהתפצל ממנו, אין הספירה מתחילה ממנו. אג'ונטה פול היה ג'דיי מאסטר אפל אנושי כפי שתואר לעיל. הוא הוגלה על ידי מסדר הג'דיי ונשלח לחלל הלא נודע. הוא גילה כוכב בשם קוריבאן שתושביו דמויי האדם גילו עניין בצד האפל בכוח והיו חזקים בו בצורה יוצאת דופן. אלו כמובן היו בני גזע הסית'. הוא כבש את כוכבם והכריז על עצמו כשליט הכוכב והגזע במעמד אל ועל כן קרא לעצמו "אדון הסית'". מכאן הגיע המושג ששומש בידי דמויות רבות במלחמת הכוכבים. כך הוקם למעשה מסדר הסית' ואיתו אימפריית הסית' בסביבות שנת 6,900 BBY. האימפריה נשלטה על ידי מספר אדונים והבולטיפ בהם היו טאקיל הורד ומארקה רגנוס. לאחר מות האחרון, נאגה סדאו עלה לשלטון וחשף בפני הרפובליקה הגלקטית את עצם דיומה של האימפריה שלו. הקרבות לא צלחו והוא נאלץ לסגת ולהימלט לגלות, שם מת. הלורד וישייט עלה מיד לשלטון ונעלם עם כוחותיו מעבר לחלל הידוע באותה תקופה, בזאיוסט. במשך 1,000 שנים הוא בנה את כוחו תוך שהוא מעביר את נשמתו מגוף לגוף כדי להישאר חי. ידוע כי אף השמיד חיים על כוכב שלם רק כדי לצבור כוח וחיי נצח לעצמו. קצת אחרי 4000 BBY, מאסטר הג'די רבאן לווה בתלמידו מאלק למסע לחלל הלא נודע (באותה תקופה) ובה גילה את קיומה החשאי האימפריה ופגש בקיסר הסית'. אחרי הפגישה שניהם עברו לצד האפל של הכוח ונודעו כדארת' רבאן ודארת' מאלק. הם יצאו במתקפה על הרפובלקיה אל נכשלו ורבאן נהרג. ג'די בשם באסטילה שאן, אשר תהיה אשתו בעתיד, החזירה אותו לחיים אך זכרונותיו נמחקו. הוא יצא לקרב להשמדת נשק העל שנשאר שם מתקופת אימפריית הרקאטה (לפחות 25000 BBY) והרג את דארת' מאלק תלמידו לשעבר. הקיסר וישייט מת בסביבות זמן ועלה לשלטון אדם בשם ואלקוריון. מאוחר יותר התגלה כי למעשה מדובר באותה הישות. קיסר הסית', כעת ואלקוריון שלט באמצעות ילדיו ומסדר אבירי זאקול על תחומי שליטתו. בשליחותו נשלחו אדוני סית' כגון דארת' מלגוס להילחם נגד הרפובלקיה. מלגוס אף הצליח לחדור למקדש הג'די ולהשמיד אותו כמעט לחלוטין. בהמשך אותה תקופה, ואלקוריון נבגד בידי בנו, ארקאן והלה עלה לשלטון, ואחותו של ארקאן אחריו. זה היה מותו הפיזי הסופי של קיסר הסית' לאחר כ-1,300 שנים של שליטה. הסית' המשכיו לדשדש עד הקרב הגדול הבא בשנת האלף לפני הקרב על יאבין. הג'דיי האמינו כי הסית' הושמדו לחלוטין, אך מעשה היו מספר שורדים. גם הם נשחטו על ידי דארת' ביין אשר ייסד את מסדר הסית' במתכונתו המוכרת וקבע את חוק השניים.

פילוסופיית הסית'[עריכת קוד מקור | עריכה]

אדוני הסית' מקדישים את עצמם לכעס, זעם ושנאה ובעזרת אלה הם מחזקים את עצמם בצד האפל של הכוח.

הפחד מוביל לכעס.
כעס מוביל לשנאה.
שנאה מובילה לכוח.
כוח מוביל לניצחון.
הנח לכעסך לזרום דרכך.
כעסך יעשך חזק.
כוח אמיתי יגיע רק דרך,
בחינת גבולות הכעס הפנימי
הנע בתוכך בל מופרע.
זעם המתועל דרך כעס הוא בלתי מנוצח.
הצד האפל של הכוח
מציע כוח מעבר לכל דמיון.
הצד האפל חזק מהמואר
החלשים ראויים לגורלם.

קוד הסית'[עריכת קוד מקור | עריכה]

המנטרה של הסית' צרופה בבסיס האמונה של אדוני הסית'. קוד זה התפתח במשך אלפי שנים לפני הקרב ביבין, ועמד בבסיסה של כל פילוסופיית הסית'. האמונה הרווחת היא שמקורו באקדמיה של קוריבן עוד בימי הרפובליקה הישנה. למעשה, בעוד שהג'דיי מאמין בטוב המוחלט והיחיד, הסית' מתעמת עם המוחלט וקובע ש"מה שטוב לך הוא לא בהכרח טוב לי" וזהו אחד מהמשפטים בהם השתמש הקיסר לפתות את אנאקין סקייווקר לעבור לצד האפל של הכוח ולהפוך לדארת' ויידר.

שלום הוא תרמית, ישנה רק תשוקה
דרך התשוקה, אני צובר כוח
דרך כוח, אני צובר עוצמה
דרך עוצמה, אני צובר ניצחון
דרך הניצחון, כבלי מתנפצים.
"הכוח" ישחרר אותי

תת מנטרה של הסית' אומרת: "אל תתן לכעס לסמא אותך אלא תן לו לאכול את כולך, ורק בזכות השנאה תכניע את אויבך"

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאפיין בולט שהבדיל אדון סית' מג'די היה צבע העיניים. כאשר אדוני סית' הגיעו לעוצמה ורמות שנאה וזעם מספיקות, עינייהם החלו לבהוק בצהוב. דוגמה לכך הוא דארת' ויידר אשר עינייו בהקו בצהוב כל פעם שהתרכז בצד האפל, אך כאשר ראה את אשתו האהובה והספיק להשתמש בזעמו, עיניו חזרו לצבען הרגיל. אדוני סית' יכלו גם להסתיר את צבע עיניהם באמצעות הכוח כפי שעשה פלפטין. דארת' סידיוס הוא מקרה מיוחד כיוון שעיניו תמיד בהקו בצהוב. הסיבה לכך היא שנפשו הושחתה עד היסוד בידי הצד האפל וכל אישיותו הייתה בנויה על זעם, שנאה ורשע טהורים. הרוזן דוקו לא שינה את צבע עיניו ולו פעם אחת במהלך הסרטים ורק פעמים בודדות במהלך הסדרה מלחמת המשובטים וזה נבע מיכולתו לדחוק את זעמו שלמד עוד כג'דיי מאסטר. קיילו רן (אשר אינו סית' אך משתמש בצד האפל) לא שינה את צבע עיניו כיוון שהצד המואר עדיין חזק בו.

לבוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיוון שלסית' ולג'דיי עבר משותף, לבושם היה די דומה עד זהה לחלוטין. בעוד שהג'דיי נהגו ללבוש את בגדיהם המסורתיים ולעטות עליהם את הברדס ולהורידו לעתים תכופות, הסית' נהגו ללבוש רק ברדס ארוך כאורך גופם ובדרך כלל לא נהגו להוריד את ברדסם מראשם. כמו כן, צבע הלבוש של הסית' הינו תמיד שחור, בעוד שהג'דיי נוטים לצבעים שונים אך בהירים יותר כדוגמת אובי ואן שלבושו היה לבן או אנאקין סקייווקר שלבושו היה כמעט שחור לחלוטין.

יכולות כוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

אדוני הסית' היו מיומנים בשימוש בחרבות אור שצבען היה תמיד אדום. אדוני הסית' השתמשו גם ביכולות נפוצות אחרות כמו שליטה במחשבות, טלקינזיס, טלפתיה, חניקת כוח, חיזוי העתיד ובנוסף בכמה יכולות ייחודיות רק להם וביניהן:

 • ברקי כוח - אדוני סית' היו מסוגלים להוציא מידיהם ברקי חשמל רבי עוצמה שהיו משתקים את היריב ומסבים סבל רב לעתים אף מביאים למותו. המשתמש הידוע ביותר ביכולת זו הוא דארת' סידיוס שהוא ככל הנראה בעל עוצמת הברקים הגבוהה בהיסטוריה.
 • סערת כוח - יכולת המתוארת באגדות מלחמת הכוכבים ותמציתה לגרום להפרעות קשות בכוח אשר יובילו לקריעת מרחב הזמן ויובילו להיווצרות חורים שחורים ותופעות קיצוניות דומות, על מנת להעביר עצמים במהירות דרך מרקם המרחב-זמן. (מעין טלפורטציה).
 • שאיבת כוח - אדוני סית' מסוימים ובראשם דארת' נייהילוס היו מסוגלים לשאוב את כוחה של נשמת אויבם ונצלה לטובתם. בכל היו מרוויחים כוח נוסף וגם מחסלים את הקורבן. מיכולת זו מנבעה היכולת המסובכת הרבה יותר לשאוב עוצמה מכוכבים שלמים.

שוני אידאולוגי[עריכת קוד מקור | עריכה]

חוץ מחילוקי הדעות הרווחים בכל חברה והגחמות האישיות של כל אחד ואחת מהם, שרר גם שוני אידאולוגי עמוק בין חברי המסדר.

חלק ניכר מחברי המסדר היו ג'דיי אפלים, ג'דיי רגילים אשר הרשו לעצמם ללמוד גם את הצד האפל, אך לא להשתמש בו. אך עקב טבעו המשחית של הצד האפל וכוחו הרב, כל ג'דיי אפל היה מוצא את עצמו במהרה כסית' מן השורה.

היו סית' אשר עשו את הדרך ההפוכה. אשר סירבו להשתמש בכל כוחות האופל או להישמע לכל אידאולוגיית ופילוסופיית הסית' הרצחנית. היו גם כאלה שפשוט למדו אספקטים של הצד המואר ועל כן הם נקראו "סית' מוארים" (Light Sith). הסית' הללו ניהלו את עצמם בסתר והחביאו את דעותיהם, כיוון שאחרת נחשבו בוגדים. רבים מאלו שהתגלו (באמצעות הפרעות בכוח) נרדפו וחוסלו על מנת לטהר את המסדר מאלו שסרו מדרכו. דוגמאות לכך ניתן לראות במשחקי הרפובליקה הישנה.

חוק השניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר קרב רוסאן, בסביבות שנת 1,000 BBY הסית' הושמדו לחלוטין לכאורה. אך היה שורדים אחדים. אדון הסית' דארת' ביין היה בין השורדים הבודדים וארגן את כוחות הסית' מחדש תחת הארגון "אחוות האופל". למעשה ביין ניצל את הארגון כדי לרכז את הסית' השורדים ולהביא להשמדתם. הוא האמין כי הסיבה לחולשת הסית' היא לא כישוריהם או יכולות הג'דיי, אלא הסכסוכים הפנימיים שלהם שגורמים להם להילחם אחד בשני במקום בג'דיי. עקב כך הם מאבדים לוחמים מיומנים ונחוצים, וגם מבזבזים כוח וזמן יקרים על נושאי שוליים. כמו כן סבר כי מלחמות פנימיות הן טבעו של הצד האפל ועל כן ישנה רק דרך אחת למנוע את הסכסוכים, נאמנות מוחלטת המושגת בידי כך שיש רק אדון סית' אחד ותלמידו, שיירש אותו כחזק ממנו בבוא העת. ביין דאג להשמיד את הסית' והכריז על עצמו כ"סית'ארי - אדון סית'. הוא לקח לעצמו תלמידה וקרא לה דארת' זאנה וקבע את חוק השניים כלשונו: רק שני סית', מאסטר ושוליה, יכולים להתקיים בכל זמן נתון.

הפרות של החוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

למרות היותו של החוק עיקרון חשוב וכלל ברזל בהתנהלות הסית', הוא הופר פעמים רבות כחלק מגחמות של אישים שונים.

למרבה האירוניה ההפרה הראשונה הגיעה מצדו של דארת' ביין עצמו, אשר חש כי תלמידתו זאנה איננה חזקה מספיק על מנת לרשת אותו ולקח לו תלמידה נוספת וקרא שמה דארת' קוגנוס. לבסוף הצליחה זאנה לגבור על ביין ולהרגו לקחה את קוגנוס כתלמידתה שלה.

דארת' פלייגוס היה תלמידו של דארת' טנברוס. לאחר שבגד במורו ורצחו, גילה פלייגוס כי למעשה היה למורו עוד תלמיד חשאי בשם דארת' ונמיס, אשר אומן במקביל. הוא חוסל בידי פלייגוס עצמו שנותר הסית' היחיד בגלקסיה. לאחר שפלייגוס לקח לעצמו את דארת' סידיוס כתלמיד, סידיוס פנה אל האם טאלזין בבקשה להצטרף אליו, אך משסרבה, לקח את בנה העולל, דארת' מול (לעתיד) עמו על מנת לאמנו בדרכי הסית'. הדבר לא נסתר זמן רב מעיניו של פלייגוס, שבניגוד לשאר המקרים היה ער לסית' החדש, אך לא נקף אצבע בעניינו. ייתכן כי סידיוס בחר לאמן את מול רק כלוחם סית', אשר משתמש בצד האפל אך לא חוקר את הפילוסופיה ואספקטים הרחבים שלו לעומק ועל כן אינו משתווה לסית' אמיתי. למעשה, פלייגוס נותר לעיוור לתוכניתו של תלמידו לבגוד בו ושמש כאדון הסית' הבכיר עם מול כחניכו. זה גם היה המקרה הראשון בו המפר של החוק היה התלמיד ולא האדון.

מקרה נוסף היה כאשר דארת' ויידר הציע לבנו לוק לעבור לצד האפל ולשלוט לצידו בעידודו של הקיסר. דארת' ויידר ראה בכך הזדמנות להפיל את אדונו ולשלוט לבדו עם בנו. הקיסר ראה בכך בשורה מרעננת, כשתוכניתו היא לגרום לוויידר ולוק להילחם ולמנצח מביניהם לשרת אותו, כך שלמעשה הדבר נעשה מתוך אינטרסים אישיים מתנגשים ולא מתוך כוונה להפר את חוק השניים.

במשחק "The Force Unleashed" מתואר בחור צעיר, בן של ג'די, גאלן מארק (סטארקילר), אשר נלקח כתינוק להיות תלמידו של דארת' ויידר עד אשר הקיסר גילה את הדבר ומארק נבגד בידי ויידר ונרצח. זוהי הפרה בוטה ביותר של החוק המדובר.

גזע הסית' (על פי אגדות מלחמת הכוכבים)[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסית'ים האמיתיים הם גזע נכחד, דמוי אדם בעל, עור אדום שהתפתח בקוריבן ובזיאוסט אשר בקצה הגלקסיה עשרות אלפי שנים לפני מסדר הסית'. כל הידע והמיומנויות של מסדר הסית' מבוססים על גזע הסית'. במשך שנים רבות היו בני הגזע חברים מובילים והשליטים של המסדר עקב משיכתם הטבעית אל הצד האפל ועוצמתם בו, אך כמו כן גם שיוכם וייחוסם ההיסטורי. הם שלטו בחלקים המרוחקים ממרכז הרפובליקה באמצעות "אמיפריית הסית' שנשלטה בדידי מספר שליטים וביניהם מארקה רגנוס, נאגה סדאו ו-וישייט. במשך רוב תקופת קיומה של אימפריית הסית' שלט בה האדון וישייט (ואלקוריון) שכונה "קיסר הסית'". בשנת 5000 BBY יצא נאגה סדאו לקרב כנגד הרפובליקה אשר כלל לא ידעה כי אימפריית הסית' קיימת. עד מהרה כוחותיו נהדפו והוא נאלץ לברוח לגלות ונפתחה בפני וישייט ההזדמנות לעלות לשלטון. הוא העביר את נשמתו לגופים שונים, חזר במופעים שנים ושלט למעלה מ-1,300 שנים. עקב מלחמות רבות וחסרות תוחלת ירדה קרנה של האימפריה ותבוסתו של מסדר הסית' בקרב רוסאן בסביבות שנת אלף שנים לפני הקרב על יאבין הביאה גם לקץ קיומו של הגזע עצמו.

אדוני סית' ידועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אדוני הסית' הקאנוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אדוני הסית' על פי התקופה בה חיו (אגדות מלחמת הכוכבים)[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • שו-שאן
 • אג'ונטה פול
 • מרקה רגנוס
 • טאקיל הורד
 • נאגה סאדאו
 • וישייט/ ואלקוריון (קיסר הסית')
 • פרידון נאד
 • אקסר קון
 • אוליק קֶל-דרומה
 • דארת' טרייה
 • דארת' רבאן
 • דארת' מאלאק
 • דארת' ניהילוס
 • דארת' מורטיס
 • דארת' מלגוס
 • דארת' טלון
 • דארת' באנדו
 • דארת' סאיון
 • דארת' אלה
 • דארת' פובוס
 • דארת' ביין
 • דארת' זאנה
 • דארת' קוגנוס
 • דארת' ויקטיווס
 • דארת' מילניאל
 • דארת' גיין
 • דארת' גראביד
 • דארת' טנברוס

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סית' בוויקישיתוף