גנרל גרייווס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
גנרל גרייווס
Grievous
שם סרט מלחמת הכוכבים
תוכנית טלוויזיה מלחמת הכוכבים: מלחמת המשובטים
הופעה ראשונה מלחמת הכוכבים: מלחמת המשובטים
הופעה אחרונה מלחמת הכוכבים - פרק 3: נקמת הסית'
יוצרים ג'ורג' לוקאס
גילום הדמות מת'יו ווד
דיבוב מת'יו ווד, ג'ון דימאג'יו, ריצ'רד מקגונגל, דייוויד ו. קולינס
מידע
שם אמיתי קיומן ג'אי שילטל
גזע קאליש, בשריון קיבורג רובוטי
מין זכר
מקצוע לוחם ומצביא
שיוך קונפדרציית המערכות העצמאיות, פדרציית הסחר
נטייה רע
מומחיות אסטרטגיה צבאית וטקטיקה, טייס קרב מעולה, לחימה עם מספר חרבות אור בו-זמנית
כוחות מסוגל לפצל את שתי ידיו לארבע
כלי נשק 4 חרבות אור
סגנון לחימה לחימה טקטית, סיוף עם מספר חרבות אור בו-זמנית, סיבוב חרב אור בידו במהירות 20 סיבובים לשנייה
תאריך פטירה BBY 19
מקום פטירה Utapau עריכת הנתון בוויקינתונים
סיבת המוות נהרג על ידי אובי ואן קנובי
דמויות קשורות
חברים הרוזן דוקו, דארת' סידיוס
אויבים מסדר הג'דיי, מייס וינדו, אובי ואן קנובי, אנאקין סקייווקר
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

גנרל גרייווסאנגלית: General Grievous) הוא דמות בדיונית המככבת בזיכיון "מלחמת הכוכבים". בסרטים דובב על ידי מת'יו ווד. הדמות הופיעה בעיקר בסדרת האנימציה מלחמת הכוכבים: מלחמת המשובטים, אך הופיעה גם בסרט מלחמת הכוכבים - פרק 3: נקמת הסית'. גנרל גריווס הופיע במשחקי הווידאו של זיכיון מלחמת הכוכבים, ובחלק מהמוצרים הנלווים. בקומיקס "עיני המהפכה", גרייווס נחשף כחייזר מסוג קאליש בשם קיומן ג'אי שילול. מאפיין מיוחד בדמותו של גנרל גרייווס, היא העובדה כי הוא נושא ארבע חרבות אור, באמצעות פיצול שתי ידיו לארבע. גרייווס משתמש בחרבות אור שלקח מאבירי הג'דיי שהרג, מאומן ברוב צורות הלחימה בחרב אור, אך גם רגיש לדחיפות "כוח". המודל של גנרל גרייווס היה המודל המורכב והמסובך ביותר שנבנה על ידי צוות האפקטים של מלחמת הכוכבים, אך גרייווס יוצר בסרט מלחמת הכוכבים - פרק 3: נקמת הסית' אך ורק על ידי תוכנת CGI, עם מת'יו ווד כמדובב וקייל רולינג בלכידת תנועה בקרב נגד אובי ואן קנובי (יואן מקגרגור).

גנרל גריווס היה מפקד צבא הבדלנים, שאומן בלחימה בחרב אור על ידי הרוזן דוקו, בשירותו של דארת' סידיוס. הוא נהרג בשנת 19 BBY בידי אביר הג'דיי אובי ואן קנובי.

תפקידו בסרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הופעתו הקולנועית הראשונה של גנרל גרייווס התרחשה בסרט מלחמת הכוכבים - פרק 3: נקמת הסית'. שם, גנרל גרייווס מחזיק את קנצלר פלפטין כבן ערובה על ספינת הדגל שלו, "היד הנעלמה". לאחר שאנאקין סקייווקר הורג את הרוזן דוקו כחלק ממבצע החילוץ, גרייווס בורח מהקרב ומותיר את אנאקין ואובי ואן בספינתו המתפרקת. בראש סדר העדיפויות של הרפובליקה, גרייווס מתמקם באוטאפאו, מקום מועצת הבדלנים, אך בהוראת דארת' סידיוס הוא מעביר את המועצה למוסטאפר. אובי ואן מגיע למקום, ופותח דו-קרב חרבות אור נגד גרייווס. כאשר אובי ואן זוכה ביתרון מוקדם, גרייווס בורח על הסטארפייטר שלו כשאובי ואן בעקבותיו. המרדף מסתיים בהאנגר הסודי של גרייווס, שם השניים נאבקים בדו-קרב פנים אל פנים. גרייווס זכה ליתרון מכיוון שארבע ידיו מאפשרות לו להילחם עם 4 חרבות אור בו זמנית. אובי ואן,הנמצא על סף הפסד, משתמש ב"כוח" כדי למשוך את הבלאסטר של גריווס אליו, לאחר שפתח את שריון נחזה של גריווס, ויורה חמש יריות בגרייווס, מה ששורף אותו מבפנים והורג אותו.

הופעות במדיות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרות אנימציה וטלוויזיה - מלחמת המשובטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת 2003[עריכת קוד מקור | עריכה]

גנרל גרייווס מסתער על קי-אדי מונדי.

הופעתו הראשונה של גרייווס, הן בעולם מלחמת הכוכבים והן טלוויזיונית אירעה בסדרה מלחמת הכוכבים: מלחמת המשובטים כשתקף מספר ג'דיי בכוכב הלכת הייפרוי. אחרי שהרג את דאקמן בררק, גרייווס תקף את טאר סייר, שא'אה ג'י, איילה סאקורה, ק'קרונק, קי-אדי מונדי ושאק טי. גרייווס הרג את ג'י וסייר, ופצע את סאקורה, שאק-טי וק'קרונק. גריווס הסתער על קי-אדי מונדי עם שלוש חרבות אור (אחת בכל יד ואחת ברגלו השמאלית) אך המשובטים הֵצילו את הג'דיי הנותרים, אף על פי שהם השאירו את ק'קרונק מאחור במחשבה שהוא מת.

זמן מה לאחר מכן, גרייווס מתקיף את כוכב קורוסנט וחוטף את הקנצלר פלפטין. כשגרייווס עומד לברוח, מייס ווינדו משתמש בבכוח כדי לרסק את שריון החזה של גרייווס, מה שמסב לגרייווס נזק נשימה בריאותי קשה, בעיות שיעול וציפצופים.

סדרת 2008[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסדרת 2008 של מלחמת המשובטים, גרייווס זוכה לתפקיד נרחב.

בעונה הראשונה, גנרל גרייווס נראה כמפקד ספינת הקרב הגדולה ביותר של הבדלנים, החמושה בתותחי יונים. גרייווס נאבק באובי-ואן בשני מאבקים, שבשניהם אובי-ואן בורח, ולאחר מכן הוא מגלה את הסתננותם של אנאקין סקייווקר ואסוקה טאנו. גרייווס מביס פלוגה של משובטים, ועוסק במעין משחק חתול ועכבר עם טאנו. לאחר שנכשל, הרוזן דוקו מציב מעין מבחן לחסידו הקיבורג, בצורה של קרב עם קיט פיסטו ונאהדר וב. בטירתו האישית של גרייווס על הירח השלישי של ואססק, שני הג'דיי וחוליה של משובטים אורבים לגרייווס וכורתים את איבריו. ברגע שתוקן, גרייווס הורג את נאהדר וב ומתחיל דו-קרב עם קיט פיסטו. נעזר בערפל, פיסטו חותך בהצלחה את אחת מזרועותיו של גרייווס, מותיר אותו עם שלוש חרבות אור בלבד ולוקח את חרבו של נאהדר וב. חמוש בשתי חרבות אור, פיסטו גובר על גרייווס, אך כשזה האחרון קורא לשומרי המגנה פיסטו בורח. כאשר גרייווס מדווח לאדונו על הנעשה, דוקו מודיע לגרייווס כי "יש מקום לשיפור".

בעונה השנייה, גרייווס לוקח בשבי את מאסטר הג'דיי אית' קות'. אובי-ואן, אנאקין ומאסטר עדי גליה מנסים לשחרר את קות' וגרייווס נאבק באובי-ואן פעם נוספת. גריווס נלחם בגליה, שהובסה ונלכדה. עם זאת, בעזרתו של פלו-קון, גליה משתחררת וגרייווס בורח פעם נוספת. בעונה השלישית, גרייווס נתקל פעמים רבות באובי-ואן על פני קאמינו, כשכל דו-קרב נגמר במבוי סתום.

בעונה הרביעית, גנרל גרייווס נחל תבוסה משפילה כשניסה לפלוש לנאבו. ג'אר ג'אר בינקס (שהתחזה לבוס ליוני) הסיח את דעתו של גרייווס במשא ומתן, מה שנתן לצבא הגאנגאן להביס את כוח הפלישה. כשגילה זאת, גרייווס רדף אחרי ג'אר ג'אר וטבח בחיילי גאנגאן רבים לפני שגנרל טארפאלס הזמין את גריווס לדו-קרב. אף על פי שהוא נפצע אנושות על ידי גרייווס, טארפאלס דקר את גרייווס בחזהו, וצבא הגאנגאן הפציצו את גרייווס ההמום עם קליעי אנרגיה ולכדו אותו. עם זאת, גרייווס שוחרר עם אנאקין בעסקת חילוף שבויים שנחתמה בין דוקו לפאדמה אמידאלה, ומאוחר יותר הוא נשלח לכוכב הלכת דאת'ומיר להשמיד את "אחיות הלילה". מייד עם נחיתתו על דאת'ומיר, גרייווס וצבא הדרואידים שלו הפכו את פני הכוכב לשדה קרב, אך אסאג' וונטרס - הסית' המתנקשת של דוקו - החלה דו-קרב עם גרייווס. גרייווס, מלא ביטחון עצמי, בטוח כי ינצח, אך אסאג' כורתת את אחת מידיו ומפילה אותו על הקרקע. זועם, גרייווס פוקד על חייליו לירות על אסאג', שנפצעת. גרייווס מכין את מכת המוות, אך קבוצת זומבים של אחיות הלילה מתקיפות אותו והוא נאלץ להדוף אותם, בזמן שאסאג' ברחה. לאחר ש"האם טאלזין" מתחמקת מגרייווס באמצעות טלפורטציה, הוא נאלץ להקשיב לפחדיו של דוקו מסאבאג' אופרס.

בפרק הבכורה של העונה החמישית, גרייווס מוזכר על ידי הונדו אונאקה כמי שהובס על ידי אובי-ואן. קרב זה מוצג בפרק "בדרך להצלה", שבו גרייווס שוחט גדוד משובטים ומובס על ידי אובי-ואן פעם נוספת. לאחר מכן, בהוראתם של דוקו וגרייווס, דרואידי-קרב הורסים את מבצרו של הונדו ולוקחים אותו בשבי, אך הונדו מחולץ על ידי אסוקה טאנו וקבוצה של יאנגלינגס. גרייווס רודף אחריהם ונאבק עם אסוקה, שבורחת כשהונדו גורר אותה לספינת Slave I (ספינתו לשעבר של ג'נגו פט וספינתו העתידית של בובה פט).

משחקי וידאו[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרייווס הופיע במשחקי הווידאו מלחמת הכוכבים: מלחמה קדמית II, גלקסיות מלחמת הכוכבים (שם חי חיים קצרים במערות קאשיק עד שנמכר לגראנד אדמירל ת'רון), הופעה קצרה מאוד במלחמת הכוכבים: רפובליקת הקומנדו, נקמת הסית', ומלחמת הכוכבים: מלחמת המשובטים: דו-קרב חרבות אור. בנוסף, גנרל גרייווס הופיע בחלק ממשחקי לגו מלחמת הכוכבים, הן כבוס והן כדמות הניתנת למשחק. במשחק המשחק רשת הרפתקאות המשובטים גרייווס מופיע כבוס מספר פעמים, ובמשחק Angry Birds Star Wars II גרייווס הוא דמות הניתנת למשחק (כחזיר רשע). דמותו גם נמצאת במשחק Star Wars battlefront 2 כדמות הניתנת למשחק.

כישרונות ומיומנויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

גנרל גרייווס ידוע כקר ומחושב, אסטרטג מבריק, לוחם בעל עוצמה רבה ואספן של חרבות אור שנלקחו מקורבנותיו (פרט לחמש חרבות אור יוצאות דופן). גרייווס צד את הג'דיי כספורט, ושומר על חרבות האור החזקות שלו בגלימתו. מאומן בלחימה, גרייווס פיתח צורת לחימה לא שגרתית: הוא משתמש במהירות גדולה, ומסובב את חרבות האור ב-20 סיבובים לשנייה, מה שקורע את יריבו לגזריו (פרט לאויבים מיוחדים המיומנים בסיף). לגרייווס במקור יש שתי ידיים בעלות שש אצבעות, וכשהוא מפצל אותן לארבע יש לו שלוש אצבעות בכל יד. חרבות האור בהן גרייווס משתמש הן בצבעים כחול וירוק; שתיים ירוקות ושתיים כחולות. בנוסף לכך, לגרייווס יש מעין מעמדים מיוחדים לחרבות אור ברגליו, מה שמאפשר לו להילחם עם שש חרבות אור בו זמנית כשהוא עומד על רגליו. שיפורים מכניים מאפשרים לגרייווס לחשב את מהלכיו של היריב ודרכי ההתגוננות, והוא היה אף מסוגל להתגונן משיטת ה"וואפאד" של מייס וינדו על קורוסנט.

גרייווס הרג עשרות ג'דיי, ומשתמש לעיתים בשיטות לא שגרתיות וערמומיות כדי לנצח בדו-קרב. לדוגמה, נגד נאהדר וב הוא השתמש בבלאסטר, ונגד אית' קות' הוא השתמש בשומרי המגנה - שומרי ראש רובוטיים בעלי מוטות חשמל - כדי להמם את הג'דיי. גרייווס הוא טקטיקן מיומן, ומציג בפני יריבו אסטרטגיות קרב "מוטעות", כדי שיריבו יגיב בהתאם ויתן לגריווס יתרון. לפעמים, גרייווס יוצא בקרבות כנגד מטרות אזרחיות, כדי לתת ליריבו בחירה: ניצחון בקרב לעומת חיי אדם. עם זאת, גרייווס היהיר זילזל באויביו, אבל הוא עדיין נחשב כגאון צבאי אך חסר עידון. גרייווס מחזיק יתרון נוסף בקרב, לאור העובדה כי בראשו מותקנות שתי אנטנות זעירות, באמצעותן הוא מסוגל לשלוט ולזמן צבאות דרואידים. גופו המכני של גרייווס איפשר לו לשרוד בחלל, והוא גם ידוע כטייס מיומן - כפי שנקבע על ידי מייס וינדו, הוא "מיומן בטיסה כמו שהוא מיומן בחרבות אור".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גנרל גרייווס בוויקישיתוף