קמע גביע העולם בכדורגל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

לכל טורניר גביע העולם בכדורגל מאז 1966 יש קמע. גביע העולם וילי (World Cup Willie), הקמע של המונדיאל באותה שנה, היה אחד הראשונים שהיו קשורים לתחרות ספורט גדולה. לרוב, עיצובו של הקמע כולל תכונות אופייניות (לבוש, פלורה, פאונה וכדומה) של המדינה המארחת. אחת המטרות העיקריות של הקמע היא לייצר הכנסות על ידי מכירת מזכרות וצעצועי ילדים כגון קלפי משחק בדמות הקמע.

שנה מדינה מארחת תמונה שם הקמע תיאור
1966 הממלכה המאוחדת 1966 worldcupwillie.png גביע העולם וילי אריה, אחד מסמלי הממלכה המאוחדת, לובש חולצה עם היוניון ג'ק והמילים "גביע העולם".
1970 מקסיקו 1970 juanito.jpg חואניטו ילד לובש את מדי נבחרת מקסיקו וסומבררו עם המילים "מקסיקו 70'". שמו של הילד הוא כינוי לחואן, שם נפוץ בספרדית.
1974 גרמניה 1974 tiptap.png טיפ וטאפ שני ילדים לובשים את מדי נבחרת גרמניה, ועליהם האותיות WM (ראשי תיבות של Weltmeisterschaft - גביע העולם בגרמנית) והמספר 74.
1978 ארגנטינה 1978-mascot.jpg גאוצ'יטו ילד לובש את מדי נבחרת ארגנטינה. הכובע שלו (עם המילים ארגנטינה 78'), מטפחת הצוואר והשוט מאפיינים את הגאוצ'וס של ארגנטינה.
1982 ספרד 1982 naranjito.jpg נראנחיטו תפוז, פרי אופייני לספרד, לובש את מדי נבחרת ספרד המארחת. שמו נגזר מהמילה naranja, שמשמעותה בספרדית תפוז, ומהסיומת "ito" שמציינת חפץ קטן.
1986 מקסיקו 1986 pique.jpg פיקה חאלאפניו (סוג של פלפלת צ'ילי), פרי אופייני למטבח המקסיקני, עם שפם וסומבררו. שמו של הקמע נגזר מהמילה הספרדית picante, המתארת פלפל חריף או רוטב חריף.
1990 איטליה Italia 90 mascot.png צ'או דמות קווית של שחקן עם ראש בצורת כדורגל וגוף מדגל הטריקולור האיטלקי. שמו של הקמע הוא ברכה באיטלקית שמשמעותה "שלום" או "להתראות".
1994 ארצות הברית Usa94mascot.png סטרייקר (חלוץ), כלבלב גביע העולם כלב, חיית מחמד נפוצה בארצות הברית, לובש מדי כדורגל בצבעי דגל ארצות הברית, עליהם כתובות המילים "ארצות הברית 94'".
1998 צרפת France98mascot.png פוטיקס תרנגול, אחד מסמליה של צרפת, עם המילים "צרפת 98'" על החזה שלו. רוב הגוף שלו צבוע בכחול, בדומה לחולצה של נבחרת צרפת. השם פוטיקס הוא הלחם בסיסים של המילה Football (כדורגל) והסיומת ix מרצועת הקומיקס אסטריקס.
2002 יפן וקוריאה הדרומית Koreajapan2002mascots.png אטו, קאז וניק (הספריקס) דמויות פוטוריסטיות בצבע כתום, סגול וכחול (בהתאמה), שנוצרו על ידי מחשב. הם חברים בקבוצת אטמובול (ספורט בדיוני דמוי כדורגל) כשאטו הוא המאמן וקאז וניק הם השחקנים. שמות הקמעות נבחרו מתוך רשימות שחוברו על ידי גולשים באינטרנט ועל ידי לקוחות שביקרו בסניפי מקדונלד'ס במדינות המארחות, יפן וקוריאה הדרומית.
2006 גרמניה גולאו השישי
עוזר: פילה
אריה הלובש את חולצת נבחרת גרמניה עם הספרות 06' וכדורגל מדבר בשם פילה. גולאו הוא הלחם בסיסים של המילים גול ולאו (leo), המילה בלטינית שמשמעותה אריה. פילה הוא כינוי נפוץ בגרמניה לכדורגל.
2010 דרום אפריקה Zakumi.jpg זאקומי זאקומי הוא נמר, בעל חיים נפוץ בדרום אפריקה, עם שיער ירוק וחולצה שעליה כתוב "דרום אפריקה 2010". צבעי הירוק והזהב של זאקומי מייצגים את הצבעים הלאומיים של נבחרות הספורט של דרום אפריקה. שמו נגזר מהקיצור ZA המשמש את דרום אפריקה לפי תקן של ארגון התקינה הבינלאומי, והמילה "קומי" שמשמעותה עשר בשפות אפריקניות אחדות.
2014 ברזיל Armadillo brazil 2014.jpg פולקו ארמדילו הוא בעל חיים בסכנת הכחדה בברזיל. הוא נבחר לשמש כקמע במונדיאל על מנת להעלות את המודעות בעולם בנושא הגנתו בפני הכחדה. הוא הוצג על ידי שחקן העבר רונאלדו. השם פולקו (Fuleco) הוא הלחם של המילים כדורגל (Futebol) ואקולוגיה (Ecologia).
2018 רוסיה Zabivaka.jpg זָבּיוָאקָה זאב לבוש בצבעי נבחרת רוסיה בכדורגל ודגל רוסיה - לבן, כחול, ואדום.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]