שיחה:מקווה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תיקון[עריכת קוד מקור]

בן ימין לא חושב שראוי לדייק? כתוב בערך כי אין היום חובה לגברים לטבול מדאוריתא, וזה איננו נכון כמו שהוספתי לגבי עליה להר הבית. מדוע הסרת?אליצור יחיא - שיחה 00:41, 16 במאי 2018 (IDT) כיום אנשים שעולים להר הבית ( למרות שלדעת הרבנות הראשית ורוב הרבנים החרדים קיים איסור בכל מקרה לעלות. אך גם למתירים) ישנה חובה לטבול במקווה כשר גם לגברים.


למה מקווה מוגדר בתור "שירותים"?

כי זה סוג של שירות לציבור. דורית 16:23, 26 אפריל 2006 (IDT)
מממ.... יותר מידיי לא מדוייק, צריך לקטלג כ"מבני דת" או משהו דומה צל 17:10, 26 אפריל 2006 (IDT)
זה כבר מופיע במוסדות יהודיים. הורדתי את הקט'. דורית 17:17, 26 אפריל 2006 (IDT)

מה יש לתקן[עריכת קוד מקור]

לפי הערה שהושארה בדף שיחתי (בקיצורים קלים)- "הערך (כפי שהוא עכשיו) נראה כמו סיכום המיועד לנבחנים בבחינות הסמכה לרבנות והערך כרגע מדבר על "עשיית מקוה לפי שיטת חב"ד" (מתוך העדפה ברורה לשיטת חב"ד)". דורית 16:36, 8 בנובמבר 2006 (IST)

כל מילה אמת. אני הדל מציע שאנסה לכתוב את הערך מחדש. זה באמת קצת מוגזם כל המידע (אולי באמת מישהו (כמו שA&D נוהג לעשות לגבי הקורסים שלו בספרות והיסטוריה) סיכם את החומר שנלמד שלו בויקי וסבר שהוא תורם). אני אשתדל להעלות בהזדמנות את הערך במשתמש:היהודי/ארבעס. אדווח. היהודי שיחה הה"ה ספריה 18:09, 13 בנובמבר 2006 (IST)

צריך למחוק את כל הערך הזה. זה שהוא עוד קיים זה בדיחה לא מוצלחת. אע"ג דהכותב דנן הוא בל"ס סוע"ה, ל"ש ערך כזה באתר דידן. (המשפט האחרון הוא פארודיה על הערך וד"ל). --שפ2000 10:16, 15 בפברואר 2007 (IST)

למחוק לגמרי זה לא רעיון טוב, אני מציע להשאיר את הפסקה וחצי הראשונות, אבל את כל השאר באמת למחוק. נראה לי שהעיקרון שצריך להנחות ערכים ביהדות בוויקפדיה, הוא הענקת עדיפות גבוהה להבאת שיטות ראשונים, (עד השו"ע והרמ"א) אבל התעלמות כמעט מוחלטת משיטות אחרונים, כי אם נתחיל עם שיטות אחרונים אין לדבר סוף. ולכן אין מקום להבאת שיטות אחרונים לגבי מקווה, ובפרט שהערך לא קריא. נת- ה- 15:44, 15 במרץ 2007 (IST)

זה באמת מגוחך. מקריאה של הערך ברור לי שצריך למחוק הכל (מלבד ארבעת הפיסקאות הפותחות). מיותר, לא ברור, ומאמר הלכתי ולא ערך אנציקלופדי. יעקב135 17:25, 23 באפריל 2007 (IDT)

אני לא מסכים, יש לערוך ולקצץ, וכך עשיתי בארבעה הפיסקאות הראשונות. אם כי ייתכן שיהיה יותר קל להתחיל מ-0. דניאל צבי 18:45, 23 באפריל 2007 (IDT)

תמונות[עריכת קוד מקור]

פסקה רק לתמונות? הדס - שיחה 11:48, 23 ביוני 2008 (IDT)

מה אתם אומרים?[עריכת קוד מקור]

מספר התמונות בערך הוא כבר שמונה, בערך בסדר גודל כזה זה כבר עובר איזשהו גבול... אולי עדיף להשאיר תמונה או שניים ואת השאר להעביר אחר כבוד לויקישיתוף? neriag

מקווה ספא[עריכת קוד מקור]

כיום ישנו סוג חדש של מקוואות הנקרא : " מקווה ספא " ( באנגלית MIKVE SPA ) שבו ישנו שילוב של מקווה עם שרותי ספא שבהם מעניקים טפולים. המקווה ספא הראשון הוקם לפני שנה בעיר מודיעין ביוזמתה של אישה דתיה שאינני זוכר את שמה וביוזמתו של שר הדתות "יצחק כהן" שמה של האישה שביקשה להקים את המקווה ספא הראשון הופיעה גם בעיתון "להב" שהוא מקומון לדתיים המופץ בעיר מודיעין. Shahar - שיחה 23:55, 28 באוקטובר 2009 (IST)

מקוואות בארכאולוגיה - הפרק בערך לוקה בחסר[עריכת קוד מקור]

בארץ ישראל נחפרו מקוואות רבים המתוארכים לתקופות שונות. כמו כן נכתבו על כך מאמרים רבים ע"י ארכאולוגים. רוני רייך התמחה בנושא. חיפוש בספריית כל אוניברסיטה בודאי תעלה חומר רב בנושא, ספרים ומאמרים. הפרק העוסק בכך בערך מאד לוקה בחסר. חשוב מאד כאשר כותבים ערכים בנושאים הקשורים בדת היהודית לא להתמקד רק בהיבט הדתי, חשוב להוסיף גם מידע היסטורי וארכאולוגי. הערכים אמורים להקיף את כל הנושא. Hanay שיחה ראית את פורטל הארכאולוגיה? 08:25, 15 בדצמבר 2009 (IST)

למי שמשנה את סוגי מילוי המקואות[עריכת קוד מקור]

כותב נכבד! מקוה זריעה והמשכה, אלו שני מקואות שונים. כיון שבד"כ לא משתמשים בהמשכה לבד, את המקוה ממלאים ע"י זריעה, ואת הזריעה (אחרי שנתמלא במי גשמים) ע"י המשכה, ומשם המים יורדים לבור הטבילה. ישנם כאלו שמשתמשים בזריעה (בה רשת המים העירונית "זורעת" מים באוצר הזריעה) בלבד גם כן, אך מאידך המשכה בלבד, אינה מצויה.

אוצר מי גשמים[עריכת קוד מקור]

"כדי לפתור את בעיית החלפת המים, משתמשים ב"אוצר" (בור) של מי גשמים אחד קבוע ומחליפים את המים רק בבור הטבילה. אגירת מי-הגשמים נעשית, בדרך כלל, על ידי ניקוזם מהגג של המקווה ל"אוצר". כך המים נאגרים במאגר הצמוד לכל מקווה. באזורי הארץ הגשומים, די במים אלה על מנת לספק את הצרכים."

למעשה יש מאגר (אוצר) של מי גשמים (למעלה) לבד הבור השקה של מי גשמים שסמוך לבור הטבילה. ממלאים בור מי גשמים מהאוצר מפעם לפעם. לפי שיטת ה"דברי חיים" (ע"פ הראב"ד) צריכים לשער כמה מים מבור הטבילה ממוזג בבור מי גשמים, ומפעם לפעם לרוקן בור מי גשמים ולמלא מחדש מהאוצר. --גר צדק - שיחה 16:27, 16 בנובמבר 2011 (IST)

נכון. תיקנתי. טישיו - שיחה 02:19, 17 בנובמבר 2011 (IST)

הטבעת מלשינים / מוסרים במקווה[עריכת קוד מקור]

כמדומני שבספר 'דרך המלכות' של דוד אסף מתואר אירוע חיסול המלשין/ים שבעקבותיו נפתחה חקירה ורבי ישראל מרוז'ין נאלץ לברוח מרוסיה, כאירוע הטבעה במקווה (או בנהר?). סך הכל הטבעה היא צורת מוות ללא סימנים חיצונים ניכרים, שאינה מחייבת שימוש באמצעי עזר, ושנעשית במקום מוצנע (מקווה). יש הגיון בשימוש בשיטה זו לחיסולים פנימיים מאורגנים בקהילות יהודיות, ומשער שימצאו לכך מקורות. נת- ה- - שיחה 13:25, 26 ביולי 2016 (IDT)

הבעיה עם חיסולים שלא משאירים ראיות, זה שלרוב גם אין להם מקורות אמינים. המקרה של הרוז'ינר (שאכן נאסר לשנתיים) חריג לפחות בעת החדשה לאור הנהגתו ה'מלכותית' יוצאת הדופן. למעשה, אם ימצאו מקורות אמינים לקיומו של נוהג (לא אנקדוטה) של חיסול במקווה, המשפט ישאר, ואם לא אז לא. אגב, גם בערך נהר צריך לספר על המאפיה בניו-יורק? בברכה, גנדלף - 14:29, 26/07/16
מדובר ללא ספק באנקדוטה גם אם נניח שהחיסול היה במקווה ולא בנהר הסמוך דווקא בגלל סיבה תיאולוגית כלשהי. אני לא רואה סיבה להזכיר את זה בערך. ‏DGtal‏ - שיחה 14:36, 26 ביולי 2016 (IDT)

בטיחות[עריכת קוד מקור]

מעניין למה דוקא בערך זה הוספתם נושא 'בטיחות'?...
מעניין מה האינטרס?...
(וד"ל ודל"ב והמבין יבין...) -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

ומה האינטרס דווקא בערך הבא: בריכת שחייה#בטיחות? אכן גוזמא יתרה הייתה בפסקה זה והיא נוכשה, אבל בהחלט שיש מקום לפסקה זו • חיים 7שיחה • ח' בתשרי ה'תשע"ז • 11:20, 10 באוקטובר 2016 (IDT)
בבריכת שחייה#בטיחות כתוב על ההגנות שעושים כדי להינצל מטביעה. ומי שקורא את הערך מבין: הי' חשש לטביעה אך חשש זה הוסר ע"י ההגנות המפורטות שם. לעומת זאת הערך על מקווה כתוב שיכול להיות: פציעה, אובדן הכרה וטביעה, הידבקות בחיידקים ומחלות ועוד - בבריכה לא מוזכר בעיות אלו אעפ"י שבערך על מקווה כתוב שבעיות אלו הם בדומה לבריכה.. אחרי כ"ז מובא גם נחמא פורתא ש"עם זאת המקוואות היום בסטנדרטים גבוהים". כך שלדעתי בהשוואה לערך בריכה נעשתה פה הפלגה רבה ולא בכדי..--זאב בר. - שיחה 05:38, 10 בדצמבר 2018 (IST)
כנראה שבשנתיים הללו, שוב הוספו הגוזמאות, קוצץ בשנית. יחד עם זאת אדגיש כי יש מקום לפסקה זו, וכי יש סכנות במקוואות כמו בכל מקווה מים, בייחוד מים עומדים שאינם מוחלפים, ואנשים אינם מקפידים על כללי הייגנה נאותים • חיים 7שיחה • 16:14, 10 בדצמבר 2018 (IST)
בהחלט זאב בר. (שיחה | תרומות | מונה) שכח/ה לחתום

בטיחות 2[עריכת קוד מקור]

בתאריך 25 ביולי הוסיף משתמש:שושושושון מידע רב על בעיות הבטיחות במקוואות, על ההחלקות שמסתיימות תמיד במוות, על כל הטביעות שארעו בחמישים שנים האחרונות, ועל חיידקים ובקטריות המסתובבות שם ועושים כבשלהם. אך דא עקא בערכים דומים (בריכת שחייה, סאונה) לא מוזכרים כלל הטביעות וההחלקות, הבקטריות וסכנת הכלור. וזאת משום שאין וויקיפדיה משמשת כדו"ח מבקר על התנהלות מושאי הערכים. בוודאי כשהנתונים אינם מגובים בשום מקור.
לעצם העניין הערך שוחזר למצבו בטרם הוספה העריכה שבגינה מתנהלת המחלוקת. נשמח לשמוע דעות נוספות • חיים 7שיחה • ח' בתשרי ה'תשע"ז • 12:23, 10 באוקטובר 2016 (IDT)

אתה טועה ומטעה. אני הוספתי מידע על מקרי טביעה. מי שהוסיף מידע על בטיחות, החלקות, חיידקים ובקטריות ושאר מריעין בישין זה בעיקר משתמש:גנדלף. אתה לא יכול לבוא חודשיים וחצי מאוחר יותר ולטעון שזו אינה גרסה יציבה. שושושושון - שיחה 12:28, 10 באוקטובר 2016 (IDT)
לא יודע מי הוסיף מה, בכל מקרה הפסקה הזאת מיותרת לחלוטין. כמו שכתבו למעלה, לא מצאתי לה מקבילות בערכים על בריכות שחיה או סאונה וגם בערך כביש אין רשימה של כל האנשים שנפלו על כביש ונפצעו קשה כתוצאה מכך. Eladti - שיחה 12:33, 10 באוקטובר 2016 (IDT)
דווקא יש קטגוריה:הרוגי תאונות דרכים שושושושון - שיחה 12:37, 10 באוקטובר 2016 (IDT)
לא אני הוספתי את המידע על הבטיחות אלא נת- ה-. לדעתי כאוסף של אנקדוטות, ללא סטטיסטיקות או מקורות מחקריים, עדיף בלעדיו. בברכה, גנדלף - 13:11, 10/10/16
לא בטוחה מה דעתי בנוגע לפסקה על בטיחות, אבל פירוט המקרים בהחלט מיותר. אם יש, אפשר וכדאי להביא סטטיסטיקות. • צִבְיָהשיחה • ח' בתשרי ה'תשע"ז 14:22, 10 באוקטובר 2016 (IDT)
כמו קודמתי, סטטיסטיקות יעזרו פה ובהחלט יש להם מקום. פירוט אנקדוטלי מתאים לעיתון. ביקורת - שיחה 14:41, 10 באוקטובר 2016 (IDT)
המידע על הבטיחות לא נוסף במלואו על ידי, אלא נעשתה עריכה והרחבה לעריכתו של משתמש:שושושושון. לגופו של עניין: ההשוואה לערכים אחרים אינה רלוונטית, מידע על בטיחות צריך להופיע בכולם, העדר המידע באחד אינו סיבה להשמטת המידע באחר. אגב, יש חוזר שלם שעוסק בתנאים הנדרשים לקבלת רשיון עסק למקווה, ממנו ניתן ללמוד מהם הסכנות אותם ישנו נסיון למנוע (החלקה, הצטברות אורגניזמים מזיקים, העברת מחלות ועוד). יש גם מספיק תקדימים של מקרי פציעה עקב החלקה (ואף מוות במקרים קיצוניים עקב אובדן הכרה וטביעה), וכן של נספים שטבעו למוות במקוואות קרים (מעיינות או בורות מים), ככל הנראה עקב הלם קור. נת- ה- - שיחה 20:29, 10 באוקטובר 2016 (IDT)
עדיף בלי אוסף האנקדוטות. טוב שחיים 7 עורר אותנו להסרתו. יעלי - שיחה 23:57, 12 באוקטובר 2016 (IDT)
אם הכוונה באנקדוטות היא לרשימת מקרי המוות הפרטיים, מסכים גם כן להסרה. נת- ה- - שיחה 00:10, 13 באוקטובר 2016 (IDT)
סיכום: אני מבין שתוצאת הדיון היא הסרת הפסקה לחלוטין? האם מישהו סבור אחרת? • חיים 7שיחה • י"א בתשרי ה'תשע"ז • 12:36, 13 באוקטובר 2016 (IDT)
זו לא הבנה נכונה, נראה שיש הסכמה להסרת רשימת הטריוויה של נספי המקווה, אבל לא יותר. נת- ה- - שיחה 00:17, 14 באוקטובר 2016 (IDT)
עדיף להשאיר כמו שנכתב על בְרֵכות או על סאונות. לכתוב שיש בעיות בטיחות כי אולי אנשים יחליקו, זה אינו נכון, אנשים עלולים להחליק גם באמבטיה. בכלל הפסקה ארוכה באופן בלתי פורפורציונלי, ונראה כי הסכמת רוב המשתתפים היא להסירה. יעלי - שיחה 01:00, 14 באוקטובר 2016 (IDT)

הטפה דתית[עריכת קוד מקור]

כידוע לרוב העורכים הכבדים, אני נמנעת בשנים האחרונות מעמודי השיחה, ובכל זאת: הסרתי כעת מידע הלכתי שנוסף לאחרונה לפתיח ולא יכולתי שלא לציין כאן כמה הצטערתי לראות שיש צורך בעריכה כזאת. אני מצפה מעורכים מנוסים לגשת לכל נושא בעל רגישות דתית/תרבותית בזהירות מירבית ולעשות הבחנה ברורה בין נושא הערך (במקרה הזה - מקווה: מתקן שבאמצעותו מקיימים את מצוות הטבילה) לבין כל נושא חופף שאולי קרוב מאוד ללבו של העורך. כל הבעת עמדה הלכתית שאינה בגדר עובדה בלתי מעורערת ואינה נוגעת ישירות לנושא הערך, במיוחד בפתיח, לא מתקבלת על הדעת בעיניי. -- ענבל • כ"ג בתשרי ה'תשע"ז • 01:10, 25 באוקטובר 2016 (IDT)

העריכה שלך מוצדקת ומדויקת. • צִבְיָהשיחה • כ"ג בתשרי ה'תשע"ז 01:14, 25 באוקטובר 2016 (IDT)
העריכה שלך טובה - ההערה בדף השיחה לא. לא היתה פה שום "הטפה" ושום דתית. סתם ארכנות מיותרת שכמוה יש רבים. יעלי - שיחה 01:21, 25 באוקטובר 2016 (IDT)
אין טעם להתווכח מה זה היה. בכל מקרה, אם מישהו משתוקק לספר לקהל הקוראים העברי על חשיבות הטבילה, אפשר לנסות לעשות זאת בערכים טבילה (יהדות), טהרת המשפחה, נידה, זבה, טומאת יולדת, שבעה נקיים ועוד ועוד. קצת קשה להתווכח כשדוחפים הכל לערך אחד, לא ככה? -- ענבל • כ"ג בתשרי ה'תשע"ז • 01:30, 25 באוקטובר 2016 (IDT)
כמובן שזה לא בכוונה. כל אחד מגיע מהעולם שלו, ולצד השמירה על כתיבה האנציקלופדית וכו' כדאי לכבד את הרקע של האנשים כאן ולא לייחס להם אג'נדה. • צִבְיָהשיחה • כ"ג בתשרי ה'תשע"ז 01:34, 25 באוקטובר 2016 (IDT)
חבל שאת ממשיכה. זה לא מכבד אותי. אי אפשר להסכים על עיקרון הזהירות וזהו? באמת צריך להכריע עכשיו אם זה היה בכוונה או לא ואם יש אג'נדה או לא? -- ענבל • כ"ג בתשרי ה'תשע"ז • 01:51, 25 באוקטובר 2016 (IDT)
זו הייתה הערה משום שזה צרם גם לי, לא קריאה לדיון פילוסופי אל תוך הלילה. • צִבְיָהשיחה • כ"ג בתשרי ה'תשע"ז
אהבתי את הדיון, כולכן מסכימות ועדיין דיון קטנצ'יק 👍אהבתיחיים 7שיחה • כ"ג בתשרי ה'תשע"ז • 20:35, 25 באוקטובר 2016 (IDT)
לאחרונה? ההתייחסות לחיוב נשים חילוניות לטבול לקראת חופתן ולכך שבישראל מתאפשרים נישואים על פי ההלכה האורתודוקסית בלבד, הופיעה בערך במשך שמונה שנים,[1] וכללת אותו בפתיח לפני יותר מחמש שנים.[2] מצער אותי שדווקא כשהוספתי להתייחסות זו את את טעמה ההלכתי (ודוק: לפי הרמב"ם כלה צריכה לטבול גם אם היא וארוסה החליטו שלא לקרב זה לזו לעולם) החלטת שהיא מיותרת. בברכה, גנדלף - 23:58, 25/10/16
מניתי בשבילך כמה וכמה ערכים המתאימים למידע על הטעמים ההלכתיים לטבילה כזאת או אחרת. נסה שם. -- ענבל • כ"ד בתשרי ה'תשע"ז • 02:28, 26 באוקטובר 2016 (IDT)
אם את סבורה שזבה, טומאת יולדת ושבעה נקיים הם ערכים מתאימים בשביל להסביר שלפי הרמב"ם חופת נידה אינה קונה, אז לדעתי לא הבנת את התוכן שמחקת. על כך שמדינת ישראל מכירה בנישואי יהודים הנערכים בתחומה רק כשהם אורתודוקסיים, תוכלי לכתוב (או לקרוא) בערכים נישואים, נישואים בישראל, נישואים אזרחיים בישראל, דת בישראל, כפייה דתית בישראל, ועוד ועוד. לדעתי גם זה וגם העובדה שלפי הרמב"ם חופת נידה אינה קונה, אינם שייכים לערך מקווה, אבל אם משחילים את העניין הראשון גם לכאן, ודאי שצריך להציג גם את ההסבר ההלכתי, ככלות הכל זה ערך בנושא הלכתי. בברכה, גנדלף - 09:33, 26/10/16
מסכים עקרונית עם גנדלף, ולא הבנתי מלכתחילה על מה יצא הקצף, יש פה ציון עובדה שמקווה נדרש (מסיבות עקיפות) לצורך קיום נישואים במדינת ישראל, שעל פי המצב הנוכחי, אצל יהודים נעשים אך ורק באופן הלכתי. נת- ה- - שיחה 10:55, 26 באוקטובר 2016 (IDT)

הלכות שימוש במקווה[עריכת קוד מקור]

מתי הולכים למקווה? אחרי המחזור? האם צריך לוודא באמצעות מגבונים כלשהם שהמחזור נגמר ללא כל צל של ספק?--שירי2000 - שיחה 15:06, 5 ביולי 2018 (IDT)

שירי2000 פירוט בעניין ישנו בערך נידה. בברכה בן-ימין - שיחה 15:38, 5 ביולי 2018 (IDT)