טומאת יולדת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
טומאת יולדת
(מקורות עיקריים)
מקרא ספר ויקרא, פרק י"ב
משנה תורה ספר קדושה, הלכות איסורי ביאה, פרק י'
ספרי מניין המצוות ספר המצוות, עשה ק'
ספר החינוך, מצווה קס"ו
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

בהלכה, טומאת יולדת היא טומאה החלה על אישה לאחר הלידה. דינה של היולדת הוא כנידה: מטמאת את הנוגע בה כנידה, וכן היא ובעלה אסורים בקיום יחסי אישות כבימי הנידה.

הטומאה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדין התורה, אישה שילדה זכר נטמאת לשבוע, לאחר מכן טובלת וכל דם שתראה לאחר מכן בתוך שלושים ושלושה ימים יהיה דם טהור ולא יאסור אותה על בעלה. כן הדין אף ביולדת נקבה, אך בכפילות של הימים - היא נטמאת למשך שבועיים ולאחר שטובלת כל דם שתראה בתוך שישים ושישה ימים יהיה טהור. הלכות אלו כתובות בפרשת תזריע:

וַיְדַבֵּר ה' אֶל מֹשֶׁה לֵּאמֹר: דַּבֵּר אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל לֵאמֹר אִשָּׁה כִּי תַזְרִיעַ וְיָלְדָה זָכָר וְטָמְאָה שִׁבְעַת יָמִים כִּימֵי נִדַּת דְּו‍ֹתָהּ תִּטְמָא... וּשְׁלֹשִׁים יוֹם וּשְׁלֹשֶׁת יָמִים תֵּשֵׁב בִּדְמֵי טָהֳרָה בְּכָל קֹדֶשׁ לֹא תִגָּע וְאֶל הַמִּקְדָּשׁ לֹא תָבֹא עַד מְלֹאת יְמֵי טָהֳרָהּ: וְאִם נְקֵבָה תֵלֵד וְטָמְאָה שְׁבֻעַיִם כְּנִדָּתָהּ וְשִׁשִּׁים יוֹם וְשֵׁשֶׁת יָמִים תֵּשֵׁב עַל דְּמֵי טָהֳרָה

לפי ספר היובלים (ג', 14-8), הסיבה וזמני הטהרה של היולדת, מקורן בזמני כניסת האדם הראשון וחווה לגן עדן, שכן האישה נוצרה מהאדם שבוע אחרי בריאתו. הסבר זה מובא גם במדרש תדשא[1].

טהרת היולדת[עריכת קוד מקור | עריכה]

למעשה, מכיוון שלאחר לידת זכר יש להמתין רק כשבוע, ובכל מקרה האישה צריכה להמתין שבוע לאחר הלידה מפני שבלידה עצמה יצא דם המטמא אותה כי "אין פתיחת הקבר ללא דם", נמצא שמעשית כיום אין השפעה מעשית לטומאת היולדת על היולדת, והחילוק המעשי היה רק בעבר, כאשר לאחר ראיית דם נידה לא היו על הנשים לספור שבעה נקיים, והיו צריכות רק להמתין שבעת ימים מהיום שבו החל דם הנידה לזוב, וממילא אם הלידה הייתה ביום השביעי הייתה היולדת יכולה לטבול באותו יום מיד לאחר שקיעת החמה, למרות שיצא מנה דם באותו יום עצמו, לולי דיני טומאת יולדת.

לאחר לידת זכר האישה יכולה לעשות בדיקת הפסק טהרה מיד, להמתין שבעה נקיים ולטבול. לאחר לידת נקבה היא גם כן יכולה לעשות זאת, אלא שאסור לה לטבול עד שבועיים מהלידה. כל דם או כתם שתראה במהלך הימים הללו, בשבעת הנקיים, לפני הטבילה או לאחריה - יאסור אותה על בעלה ויצריך היטהרות מחודשת לפי הסדר המפורט.

בפועל, תהליך ההיטהרות של האישה לאחר הלידה אורך ברוב המקרים בין חודש לחודשיים. עניין זה מקשה מעט על חייהם של בני הזוג המעוניינים בקשר פיזי ובגלויי חיבה לאחר הלידה, אך נאלצים לשמור על ריחוק כפי שמחייבות הלכות טהרת המשפחה. עם זאת, יחסי אישות עלולים להיות קשים וכואבים ליולדת בשבועות הראשונים, ובאיסור על קיומם אין קושי רב.

יוצא דופן[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – יוצא דופן

לידה בניתוח קיסרי הנקרא בתלמוד 'יוצא דופן', שבו הולד מוצא מהאם דרך דופן הרחם, במקרה שלא יצא דם מהנרתיק כלל, אין האישה נטמאת בטומאת לידה, ואף אם יצא דם מהנרתיק דינה רק כנידה רגילה. בכל מקרה, אין היא נטמאת טומאת יולדת (לשבוע או שבועיים)[2].

ימי הטוהר[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ימי טוהר

לאחר תקופת הטומאה הראשונית מתחילה תקופה הנקראת "ימי טוהר", שנמשכת שלושים ושלושה ימים בלידת בן (מהיום השמיני ללידתה, יום ברית המילה, עד היום הארבעים) וששים ושישה ימים בלידת בת (מהיום החמישה עשר עד היום השמונים)[3]. בתאומים בן ובת, מתייחסים לפי הבת שזאת הטומאה הארוכה יותר. במשך תקופה זו היולדת אינה "אב הטומאה", אלא יש לה טומאה קלה בדרגת "שני לטומאה" כמו טבול יום: היא לא מטמאת אדם וכלים שבהם היא נוגעת, וגם לא אוכל ומשקה שאין בו קדושה ("חולין"), אלא היא מטמאת רק תרומה וקדשים שהיא נוגעת בהם. לכן היא נקראת בלשון חז"ל: "טבולת יום ארוך"[4].

קורבנות היולדת[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – קורבן יולדת

ביום הארבעים ואחד ללידת בן, או שמונים ואחד ללידת בת, על היולדת להביא קורבן לבית המקדש: כבש לעולה, ועוף לחטאת. אם היולדת ענייה, ואינה יכולה להביא כבש לעולה - היא יכולה להסתפק בעוף לעולה ועוף לחטאת.[5] עד הבאת הקורבנות היא מנועה מלהיכנס לבית המקדש ומלאכול מבשר קורבנות, ככל "מחוסר כיפורים".

כיום כשאין אפשרות להביא קורבן תודה תוקנה ברכת הגומל במקומו. ברכה זו צריכה להאמר בפני מניין של עשרה גברים מעל גיל בר מצווה אך מכיוון שיש מעט חוסר צניעות בכך שאישה תברך בפני קהל גברים - אין היא מברכת בבית הכנסת אלא בפני עשרה גברים שמכירים אותה, או שעומדת בעזרת נשים והגברים ישמעו את קולה ויענו אמן.[6]. ויש נוהגות לברך בזמן חגיגת ברית המילה של הבן הנולד, או מסיבת זבד הבת.

השלב בלידה בו האישה נטמאת[עריכת קוד מקור | עריכה]

מן התורה האישה נטמאת בטומאת לידה ברגע יציאת רוב ראש התינוק, ובגמרא נפסק שהכוונה ליציאת המצח (פדחתו).

לפי הכלל 'אי אפשר לפתיחת הקבר בלא דם', נחלקו האחרונים האם כבר בשלב בו ישנה פתיחה משמעותית של צוואר הרחם האישה נחשבת טמאה, או שרק מעת שהאישה חווה צירים משמעותיים ונצרכת לשבת על המשבר היא נטמאת.[7][8] מנגד יש אומרים שהכלל 'אי אפשר לפתיחת הקבר בלא דם' עוסק במקרה בו יצא דבר מהרחם, כדוגמת נפל או תינוק, אבל עצם פתיחת הרחם אינה מטמאה, ורק אם תראה דם מהרחם תאסר.[9][10][11]

יציאת הפקק הרירי[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הפקק הרירי

מחלוקת נוספת ישנה, האם יציאת הפקק הרירי מטמאת. יש סוברים שיציאתו מטמאת משום "פתיחת הקבר", או משום שמעורב בו מראה דמי.[12][13] ומנגד, יש סוברים שעל פי הידע המדעי ברור שמיקומו של הפקק הרירי הוא בצוואר הרחם, ולכן אין ביציאתו פתיחה של הרחם, וגם אם יש בו דם - מקורו בצוואר הרחם ולא ברחם ולכן הוא אינו מטמא.[14][15]

דימום בעקבות סטריפינג[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – סטריפינג

יש סוברים שדם שמופיע לאחר סטריפינג אינו מטמא, משום שהוא דם מכה. ודם שמופיע לאחר בדיקת פתיחה אם ברור למיילדת שמקורו בחיכוך צוואר הרחם טהור מאותה הסיבה.[16][17]


הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ פרק ט"ו
 2. ^ שולחן ערוך יורה דעה סימן קצ"ד סעיף י"ד
 3. ^ ויקרא יב, ב-ה
 4. ^ תלמוד בבלי מסכת נדה דף כט עמוד ב
 5. ^ ויקרא יב, ו-ח
 6. ^ 'ברכת הגומל' מתוך פניני הלכה באתר פניני הלכה
 7. ^ אייבשיץ, רבי יונתן, פלתי יו"ד קצד,א
 8. ^ אליהו, הרב מרדכי, דרכי טהרה פרק י"א
 9. ^ רבי יעקב מליסא, חוות דעת, יו"ד קצד,א
 10. ^ קליין, הרב מנשה, שו"ת משנה הלכות, חלק ז סימן קכו
 11. ^ מלמד, הרב אליעזר, פניני הלכה פרק ט הלכה ג
 12. ^ סופר, הרב אברהם, נשמת אברהם (מהדו"ב חלק ב (יו"ד) סימן קצד, אות א)
 13. ^ אליהו, הרב מרדכי, דרכי טהרה פרק י"א אות ב
 14. ^ פנירי, הרב משה, אבני שהם, חלק א עמוד תקה
 15. ^ נבנצאל, הרב אביגדור, ספר פוע"ה, חלק ג עמוד סד
 16. ^ עיין בספר פוע"ה, חלק ג עמוד סד, לרקע רפואי על הנושא
 17. ^ מלמד, הרב אליעזר, פניני הלכה טהרת המשפחה פרק ט הלכה ד

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואין לראות בו פסיקה הלכתית.