שיחה:קיבוץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gtk-dialog-question.svg ערך זה הוא נושאו של קטע "הידעת?" המופיע בתבנית:הידעת? 13 ביוני - סדרה 1

תיקון למשפט[עריכת קוד מקור]

המשפט הנכון הוא "מכל אחד כפי יכולתו לכל אחד לפי צרכיו" וטבע את המשפט קארל מארקס

איך יוצרים הפניה של "הקבוצה הגדולה"?[עריכת קוד מקור]

איך יוצרים הפניה של "הקבוצה הגדולה" אל קיבוץ? (הקבוצה הגדולה הוא שמה המקורי של הקיבוץ בימי העליות הראשונות) בניגוד לקבוצה הקטנה שהייתה הקומונה של מעט אנשים

הקיבוץ הזעיר ביותר הוא לא אליפז[עריכת קוד מקור]

שמו של הקיבוץ הזעיר ביותר הוא קיבוץ מיצר ( המצוי על חורבות הישוב הערבי יקוצה, כך גם נקרא הקיבוץ בשנותיו הראשונות) ומספר חבריו נכון להיות הוא- 20 חברים.

חוששני שהתחרות על תואר "הקיבוץ הקטן ביותר" קשה מאוד.. אולי זה שומריה שמספר חבריו הוא 0? אין לי מושג. יחסיות האמת • ל' בניסן ה'תשס"ח 05:39:57
יש גם את הסיפור הלא ברור של ענבר (קיבוץ). הידרו - שיחה 02:37, 8 במאי 2008 (IDT)

סיימתי לתרגם את המאמר מוויקיאינגליש[עריכת קוד מקור]

התרגום עדיין איננו מושלם וזקוק למקצה שיפורים. אני מתכנן להמשיך ולשפרו ולהוסיף סימוכין ככל שאוכל במהלך הימים הקרובים. בנתיים, אשמח לקבל עזרה בתיקוני הגהה, ויקיזציה והוספת תכנים שלדעתכם חסרים. 24.12.234.123 09:13, 20 בנובמבר 2008 (IST)

לדעתי ראוי לשלב את חלק "סוגי הקיבוצים" עם חלק "סוגיות משפטיות", מה דעתכם? 24.12.234.123 09:42, 20 בנובמבר 2008 (IST)
הערך קיבוץ מתורגם מאנגלית?? בושה לקהילת וויקיפדיה שערך כזה מתורגם מאנגלית ולא להפך.

חוקי מאי?[עריכת קוד מקור]

לא הכרתי את הנושא עד עכשיו, אך כניסיתי לערוך את הערך "היסטוריה-רקע" נתקלתי בדבר מוזר - בערך כתוב: "הייתה זו המדיניות של הממשלה הרוסית אשר התבטאה במהלך חוקי מאי בהם ניתנה הוראה "לשליש מן היהודים להגר, שליש לעבור טקס טבילה לנצרות ועל שליש למות ברעב."", בעוד בערך העוסך בחוקי מאי המדוברים כתוב "העיתונים מלאו מאמרים נגד היהודים ופגיעתם בחיי רוסיה. הם נהגו לומר ששליש מיהודי רוסיה צריכים להגר, שליש להמיר את דתם ושליש פשוט לגווע ברעב." זה נראה לי שיבוב די רציני מממאמרים בעיתונות להוראה ממשלתית - אם מישהו מכיר א ההיסטוריה של התקופה כדאי להסדיר את הנושא! נכון לעכשיו ערכתי את הערך כך שיתאים יותר לכתוב בערך באנגלית, אך עדיין צריך לבדוק את אמיתות העניין...Querious (שיחה | תרומות | מונה) שכח/ה לחתום

פסקת ה"רקע"[עריכת קוד מקור]

לדעתי, הפסקה הזו מפספסת בגדול. אני מבין שהיא תורגמה מוויקי האנגלית, אך שם מנסים לתת את הרקע להתפתחות התנועה הציונית ולדעתי, לא זה המקום. אינני מחשיב את עצמי כמומחה בתחום, אך לעניות דעתי הרקע להתפתחות הקיבוץ היה קודם כל במישור הרעיוני של התפתחות הרעיונות האנרכיסטיים, קרופוטקין לדוגמא, והקומוניסטיים. הרקע הקיים בערך כרגע מתאים גם לבילויים שלא היה להם הרבה משותף עם האידיאולוגיה של מייסדי הקבוצות והקיבוצים.אודי - שיחה 17:56, 3 בינואר 2009 (IST)

מסכים. Odonian ‏ 18:19, 3 בינואר 2009 (IST)
יש משהו בדבריך... יכול להיות שכדאי לקצר את הפסקה באופן משמעותי כדי שתכלול מעט רקע על העלייה הראשונה ועל תחילת הציונות. בנוסף העתקתי כמעט את כולה לערך על הביל"וים, בו הרקע הסתכם בשורה אחת - צריך לציין איכשהו שעשיתי העתקה כזו? זה חוקי בויקיפדיה? בנוסף חשוב באמת הרקע האידיאולוגי של מייסדי הקיבוצים (גם לי אין ידע מספיק בנושא...). מה אתם חושבים? Querious - שיחה 23:14, 15 בינואר 2009 (IST)

ציטוטים ומקורות בעברית[עריכת קוד מקור]

תוך כדי העריכה אני נתקל בציטוטים מספרים שנראה לי שמקורם בעברית, וכדאי לנסות למצוא אותם כדי שלא נעשה את המעשה המגוחך של לתרגם מאנגלית קטע שמקורו בעברית. הרשימה תיבנה תו"כ, אם מישהו משיג ספר מסויים, שיתקן את הציטוט ויוסיף הערת שוליים או מקור ביבליוגרפי (ויציין ברשימה). לאחר שתצטבר רשימה אולי אוכל להגיע לספרייה הלאומית לעשות השלמות...

 • מנשר/מניפסט הביל"ויים
 • ספרו של יוסף ברץ Baratz, Joseph. A Village by the Jordan: The Story of Degania.
 • ציטוט של ארתור רופין
(שימו לב ששני הקטעים הנ"ל לא תורגמו מהערך האנגלי, אך ראוי להוסיפם)

Querious - שיחה 23:58, 14 בינואר 2009 (IST)

תנועה קיבוצית[עריכת קוד מקור]

באתר התנועה הקיבוצית www.kibbutz.org.il - ישנם קישורים לכל הקיבוצים בארץ + היסטוריה של התנועה הקיבוצית על כל זרמיה, ואינפורמציה עדכנית על הנעשה בקיבוצים בעברית, אנגלית וספרדית. אנא הוסיפו בערך קיבוץ הפניה למילה תנועה קיבוצית וקישור לאתר התנועה בתודה אירית

כבר יש קישור, ראשון ברשימת הקישורים החיצוניים. דוד שי - שיחה 19:19, 21 ביוני 2009 (IDT)

קיבוץ - תכנון ואדריכלות[עריכת קוד מקור]

אדריכל פרדי כהנא מקיבוץ בית העמק ערך מחקר מקיף לגבי התכנון והאדריכלות של הקיובץ מאז הקמתה של דגניה א' ועד 1990, שנה בה המחלקות לתכנון של התנועה הקיבוצית נסגרו. המחקר מתחקל כעת לשלושה פרקים: ארכיון התכנון והאדריכלות של הקיבוץ: מסמכים, סקירות, כבתות וכו' היום יותר מ1500 פריטים "אלבום הקיבוץ" אלבום ממוחשב של יותר מ 10000 תמונות, איורים, תכניות, סריקות וכו' "לא עיר ולא כפר - האדריכלות של הקיבוץ" ספר שעומד לצאת לאור במשך 2010 - 100 שנה לדגניה א' והתנועה הקיבוצית.

קישור: fkarch@b-emek.org.il

הערות לגבי הערך: יש להזכיר את הספר "רק שביל כבשן רגלי" תולדות התנועה הקיבוצית, הנרי ניר, הוצאת מוסד ביאליק. אני מוכן לכתוב את הפרק על התכנון הקיבוצי לערך "הקיבוץ"

פרדי כהנא

הערות שונות[עריכת קוד מקור]

 • "... בעיקר על-ידי פיתוח ענפי חקלאות יהודיים". מה זה "ענפי חקלאות יהודיים"? אולי הכוונה "ייעודיים"? ארנון פניני
 • "לעוד פרטים ניתן לפנות לעורך הערך הזה והוא ישמח להענות לפנית כל סקרן בנושא..."

זה נשמע לכם רציני ?

לא, זה לא. תפשת אותנו, האנציקלופדיה שלנו לא מושלמת. אבל הנה, המשפט נמחק ובזכותך עשינו עוד צעד קטן קדימה. תודה! odedee שיחה‏ 00:53, 24 מרץ 2006 (UTC)
 • אני חושב שגבעת ברנר הוא הקיבוץ הגדול ביותר, לא יגור. אוהד עשור
 • מה מס הקיבוצים הקיימים כיום בארץ?
 • הקיבוץ הדתי הראשון שהוקם הוא טירת צבי ב1937 ולא עין צורים כפי שכתוב (נכתב על-ידי אלמוני ב-11:49, 8 באפריל 2010)

התוספות האחרונות (אשר הסרתי) של המשתמש רפאל גורי[עריכת קוד מקור]

הסרתי את התוספות האחרונות לערך של המשתמש רפאל גורי, והחזרתי לגירסה היציבה משום שלדעתי התוספות הנ"ל אינן מנוסחות באופן אנציקלופדי. להלן התוספות (החלקים המודגשים):

כבר מן ההתחלה, הקיבוצים צברו מוניטין כמעודדי תרבות וכמטפחי אמנויות. קיבוצניקים רבים הפכו לסופרים, שחקנים או אמנים. בדרך כלל הקיבוצים הכילו קבוצות תיאטרון, מקהלות, תזמורות, ליגות אתלטיקה וכיתות לימוד לנושאים מסוימים. בשנת 1910 התקיימה חתונה בקיבוץ דגניה, במשך שבוע ימים, זו היתה חגיגה שבה השתתפו כל תושבי האזור, כולל הערבים. בשנים בהן גר א. ד. גורדון בקיבוץ זה, נהג להרקיד את החברים, ולשכלל את יכולותיהם האמנותיות כפי שגם נהג בתחום העבודה. בתחום החגים הוקמו בכל קיבוץ קבוצות עבודה באמנויות השונות, כדי לקשט את חדר האוכל או המועדון שבו נקבעה פעילות תרבותית. פנינה ייני, חברת קיבוץ אפיקים נהגה לשכלל את יכולותיה בתחום הציור כבר החל משנות ה-20 וה-30 בחג השבועות. החגים היו כר נרחב לפעילות אמנותית בכל התחומים. במאמריו מכנה זאת אוריאל זוהר כ"תיאטרון החגים" ותיאטרון זה החל מרגע שגורדון הרקיד את המעדר. אחרים שיכללו את ההגדה של פסח, ואחרים העמיסו עגלות בכל טוב מתוצרת הישוב, בשירה וריקודים. בשנת 1953 קיבוץ גבעת ברנר ביים מחזה אשר שחזר את מרד החשמונאים, וכחלק מהמחזה נבנה כפר אמיתי על גבי גבעה כתפאורה של המחזה, נשתלו עצים, והמחזה בוצע עבור 40,000 איש. כמו כל תוצר של הקיבוצים באותה העת, כל השחקנים היו חברי הקיבוץ, וכולם הורו לבצע את חלקם במחזה במסגרת הקצאות העבודה של הקיבוץ. באותה תקופה החל גם פסטיבל קיבוץ דליה.

בעקבות פנייתו של המשתמש בדף השיחה שלי בה ביקש שאחזיר את הטקסט שהסרתי במלואו, החלטתי לפתוח כאן דיון בנושא. אשמח לשמוע דעות של משתמשים נוספים בנושא. TVJunkie - שיחה 22:28, 13 באוגוסט 2010 (IDT)

בגדול, אין לי בעייה עם הקטע. יש בו תוספת מידע מעניינת ורצויה לערך. אם ישנן בעיות בניסוח, ניתן לבצע בקטע תיקונים. מצאתי בעיות קלות של פיסוק, אולם גם אותן ניתן לתקן במקום להסיר את הקטע כולו. אם לא תשמענה התנגדויות נוספות, אחזיר אותו ואתקן את שאני מוצא לנכון. יבואו אחרים לאחר מכן ויוסיפו ויתקנו גם הם על-פי הצורך. Ldorfman - שיחה 00:14, 14 באוגוסט 2010 (IDT)
מדוע החתונה שנמשכה שבוע ושהשתתפו בה גם ערביי האזור צריכה להיות רלוונטית בערך אנציקלופדי על הקיבוץ? במידה ואתם סבורים שהיא כן רלוונטית, האם יש לאיזכור הנ"ל מקורות כולשהן? האם לדעתכם חשוב להזכיר כאן שא. ד. גורדון נהג נהג להרקיד את חברי הקיבוץ? מדוע פנינה ייני כה חשובה שצריך להזכיר אותה כאן? TVJunkie - שיחה 04:29, 14 באוגוסט 2010 (IDT)
הבעיה אינה בתוספת טריוויה זו או אחרת, שהערך ממילא רווי בהן. הערך כולו דורש עריכה ושכתוב, הסרת טעויות, כפילויות וסתם פרטים טפלים מחד, והוספת הכללות ותיאור מסודר יותר של תופעות ותהליכים, מאידך. עד שזה ייעשה, איני רואה מניעה להשאיר את המידע שהוסף, אבל ראוי לערוך אותו כדי שיהיה יותר קוהרנטי. כרגע יש בו למשל עירוב תמוה בין גורדון (שמת ב-1922) לבין פנינה ייני (שעלתה ארצה ב-1925), ולא ברור מה הקשר. אם הדברים לקוחים ממאמר כלשהו של אוריאל זוהר יש להפנות אל המקור כדי שכל עורך אחר יוכל לאשש את המידע ואף לשפרו. כפי שזה כרגע זה נראה לא טוב, בלי קשר לחשיבות המידע. אמנון שביטשיחה 15:32, 14 באוגוסט 2010 (IDT)
שלום לכם, A) יש סימוכין לעניין החתונה ב 1910 והיא בעלת חשיבות משום ש א) החגים הראשונים בקיבוץ דגניה, וחתונה היתה סוג של חג, התקיימו שבוע ימים. בשיתוף כל האזור. אנשים עברו קילומטרים רבים, בכלי תחבורה שאתה לא מדמיין, כדי להגיע לאירוע. ב) הקיבוץ היה מקור לקשר חברתי עם האזור. B)היות וכל הערך קיבוץ כתוב בצורה של פלשים, גם אני כתבתי בקיצור רב.C) ולכן אין הקשר ישיר בין גורדון וייני, אך יש קשר הדוק בין דגניה שהוקמה ב 1909 ובין אפיקים שהוקם ב 1925. מדובר בתהליכים אמנותיים של בניית החג בחברה הקיבוצית.D) כמובן שיש חשיבות לכך שגורדון הרקיד את חברי דגניה, שהרי זהו עוד סוג של חג שהתקיים שם. והמעדר המנגן הוא השילוב של החג והעבודה. (לא ארחיב כרגע). E) מאמריו של אוריאל זוהר מצוטטים כאן, בערך עצמו, והם עוסקים בתיאטרון החגים. F) אם תחזירו את המידע שרשמתי, אפשר יהיה להרחיבו ולכתוב אותו תחת הכותרת החדשה, למשל =תיאטרון החגים= ואז אוכל לתת סקירה מהחומרים שקראתי. אם יהיה לי כוח, כמובן. השאלה כמה מקום אתם מקציבים לי? בברכה ובכבוד רפאל גורי - שיחה 19:31, 14 באוגוסט 2010 (IDT)
אני מחזיר את התוספת לערך, מלבד המשפט שגם בעיני תמוה "מרגע שגורדון הרקיד את המעדר" וכן הפרט לגבי פנינה ייני, אשר מציין דברים על אדם ספציפי בערך שאינו עוסק בו, כך שזהו לא יותר מפרט טריוויה. רפאל, אנא הוסף סימוכין ככל שאתה יכול והתייחס להערות שהועלו כאן.
לשאלתך לגבי עניין המקום, לאף ערך אין הקצבה של מקום, כל עוד הוא כתוב טוב והדברים ראויים להופיע באנציקלופדיה. אם נושא מסויים חורג מהאורך הראוי לפסקה, הוא הופך לערך בפני עצמו עם הפנייה אליו מהערך הראשון. Ldorfman - שיחה 02:21, 15 באוגוסט 2010 (IDT)
יפה מאוד, קראתי ונהניתי כאילו מישהו אחר כתב זאת. תבורך ! ובעצם תבורכו כל האחרים שהשתתפו עימנו בדיון! בברכה ובכבוד רב רפאל גורי - שיחה 17:19, 15 באוגוסט 2010 (IDT)

מבחינתי כל התוספות הללו הם לא יותר מפרטי טריוויה שוליים שאין מקומם באנציקלופדיה. אני מבקש שתסביר כאן מהי החשיבות האנציקלופדית, ותספק סימוכין לאיזכורים הבאים:

 • "בשנת 1910 התקיימה חתונה בקיבוץ דגניה, במשך שבוע ימים, זו היתה חגיגה שבה השתתפו כל תושבי האזור, כולל הערבים." (של מי היתה החתונה? לא מובנת לי החשיבות האנציקלופדית של האיזכור הנ"ל. ציינת שיש סימוכין לאיזכור הנ"ל אך לא ספקת אותו.)
 • "בשנים בהן גר א. ד. גורדון בקיבוץ זה, נהג להרקיד את החברים, ולשכלל את יכולותיהם האמנותיות." (לא מובנת לי החשיבות האנציקלופדית של האיזכור הנ"ל. האם ישנו מקור כולשהו לאיזכור הנ"ל?)
 • "בשנת 1944 החל פסטיבל המחלות של קיבוץ דליה."" (מצאתי מקור ואף שיפרתי את הטקסט. אף על פי כן, מהטקסט הנוכחי עדיין לא מובנת החשיבות של פסטיבל המחלות של קיבוץ דליה.) TVJunkie - שיחה 19:50, 15 באוגוסט 2010 (IDT)
בוקר טוב, אני מציע לך א) לקרוא את כל כתביו של מוקי צור, חבר קיבוץ עין-גב. ב) לקרוא את כתב העת "שדמות" המעניק רקע אידיאולוגי שיבהיר את החיסרון בידע שלך. ג) אולי להתקשר למוקי צור, הוא בן למעלה מ 70 כיום, כמדומני. ולבקש ממנו לתקן את הטעויות הרבות שיש בערך קיבוץ. הוא המומחה לתחום, לא אני. ד) בספריו תמצא סימוכין. ה) התת-סעיף שצריך להיות כאן ייקרא "תיאטרון החגים" לשם כך יש לפנות לפרופ' אוריאל זוהר, שהוא המגדיר זאת במאמריו ונותן סימוכין. רק צריך לדעת צרפתית לשם כך. וכו'...בברכה, רפאל גורי - שיחה 06:29, 16 באוגוסט 2010 (IDT)

מחיקת קישורים[עריכת קוד מקור]

הועבר מדף שיחתו של גילגמש שיחה


שלום רב, שמתי לב, רק זה עתה, על החלטתך למחוק רשימה ביבליוגרפית של מאמרים בצרפתית על נושא הקיבוץ. האם אתה יודע צרפתית? בברכה ובכבוד רב, רפאל גורי - שיחה 20:01, 1 באוקטובר 2010 (IST)

שלום רפאל גורי,
אני לא יודע צרפתית, אבל בדקתי את הזהות של כותב המאמרים. מדובר באוריאל זוהר. לפי הערך אודותיו מדובר ב"במאי תיאטרון, סופר, מחזאי ישראלי, מתרגם ודרמטורג" ולא בסוציולוג או בהיסטוריון. לכן, למאמריו על הנושא אין תוקף. לכל היותר מדובר במאמרי דעה. גילגמש שיחה 20:04, 1 באוקטובר 2010 (IST)
שלום גילגמש היקר, לעניות דעתי מדובר בחוקר תיאטרון ופילוסוף, אשר חקר בעבודת הדוקטוראט שלו לעומק, את נושא הקיבוץ. המאמרים פורסמו בכתבי עת אוניברסיטאים, הנחשבים למקום פרסום של עבודות מחקר ולא למאמרי דעה. האסתטיקה של התיאטרון היא תחום מדעי. כפי שמדעי הרוח, מדעי החברה ומדעי הטבע והטכנולוגיה. בברכה ובכבוד רב, רפאל גורי - שיחה 20:31, 1 באוקטובר 2010 (IST)
כלל לא משנה מה הוא פרסם. היות שהוא לא מומחה בתחום, לעמדתו אין משקל מיוחד ואין טעם להפנות את הקורא לפרסומיו בנושא. גילגמש שיחה 21:37, 1 באוקטובר 2010 (IST)
שלום רב לך, מיהו מומחה בתחום? אם לא אדם שחקר כהיסטוריון או כסוציולוג או כפילוסוף או כאסתטיקן לתיאטרון? והוציא על כך עבודת דוקטוראט (שחלקית עוסקת בנושא הקיבוץ) ופרסם עליה מאמרי ידע אוניברסיטאיים המבוססים על מחקריו? לאחר כעשר שנות לימוד, אני מניח, שבהן תרגל שיטות מחקר וכו', כנהוג בתחומי המדע השונים. שאם לא כן, מדוע התקבלו מאמריו לפרסום בכתבי עת העוברים שיפוט מדעי? אם מדובר רק בהבעת דעות? מדובר אם כן במומחה בתחום. גם אם הפרסום הרב שלו בתחום לא הגיע לידיעת הציבור, שאינו קורא או יודע צרפתית. בברכה ובכבוד רב, רפאל גורי - שיחה 05:57, 2 באוקטובר 2010 (IST)
בוקר טוב,
הוא מומחה לתיאטרון, לא לתולדות הקיבוץ. גילגמש שיחה 06:14, 2 באוקטובר 2010 (IST)
בוקר אור לך, הוא מומחה בינלאומי לתיאטרון קולקטיבי (וזה נושא התיזה שלו), המבוסס על האידאולוגיה ועל חיי הקיבוץ אותם חקר. זאת גם מקוריותו כחוקר. בברכה ובכבוד רב, רפאל גורי - שיחה 06:24, 2 באוקטובר 2010 (IST)
כל זה מצוין, אבל בפרק "לקריאה נוספת" ובפרק "קישורים חיצוניים" יש לציין את המוקורות לערך "קיבוץ" לא מקורות להשפעת הקיבוץ על היצירה הרוחנית. יחד עם זאת, אם תרצה תוכל לכתוב ערך "השפעת הקיבוץ על התרבות" או "קיבוץ בתרבות" ושם בהחלט יהיה מקום גם לקישורים וגם לערך מלא ומעניין על השפעת הקיבוץ על תיאטרון, ספרות, קולנוע, פיסול ועוד. כמובן שבערך כזה, הקישורים שהוסרו יהיו רלוונטיים מאוד. גילגמש שיחה 06:26, 2 באוקטובר 2010 (IST)
תודה על הצעתך הנדיבה. ייתכן שאתה צודק. ייתכן ולא. קראתי את מאמריו, היות ואני קורא צרפתית, ומצאתי אותם עשירים מאוד, מנתחים היטב, ומגדירים בהיגיון רב את נושא הקיבוץ. ולא רק בתנופתם ומקוריותם בתחומי התרבות והאמנויות השונות. לצערי, כמהנדס, אין לי די ידע בתחום שהצעת. בברכה, רפאל גורי - שיחה 06:47, 2 באוקטובר 2010 (IST)
לא משנה כיצד הוא מנתח את הקיבוץ. היות שהוא לא מומחה לתחום זה, אלא מומחה לתחום אחר לפרסומיו בנושא יש משקל קטן יחסית. לכן, אין בהם צורך בערך על הקיבוץ. גילגמש שיחה 06:50, 2 באוקטובר 2010 (IST)
צהרים טובים, ראוי היה לקרוא היטב את המאמרים הללו לפני ההכרעה הסופית אם כן או לא משקלם קטן או גדול יחסית. לעניות דעתי הוא מומחה לתחום הזה היות וגם קיבל עליו תואר דוקטור. בברכה ובכבוד רב, רפאל גורי - שיחה 12:21, 2 באוקטובר 2010 (IST)
אני חושב שאנחנו חוזרים על דברנו. אם אתה רוצה, אתה יכול להעתיק דיון זה לדף שיחת הערך ואם יהיו דעות נוספות ניתן יהיה לחשוב מה עושים. גילגמש שיחה 12:22, 2 באוקטובר 2010 (IST)
שלום רב, אכן אנחנו חוזרים על עצמנו. אני אומר "חוקר מדופלם ובינלאומי". אתה אומר "לא בתחום הגדרת הקיבוץ". דיון זה יכול לקבל מרחב רב יותר. לדעתי זו תהיה טעות לא להכליל את מאמריו שם. אני מאמין שתמצא את דרך הביניים, וסומך על שיקולך, ועל ניסיונך הרב בויקיפדיה. אם ברצונך להעביר את הדיון לדף השיחה של הערך, אין לי התנגדות. בברכה ובכבוד, רפאל גורי - שיחה 16:32, 2 באוקטובר 2010 (IST)
שוב שלום לך,
ננסה חוות דעת שלישית לפני העברת הדיון. גילגמש שיחה

הדיון הזה מחמיץ את הנקודה העיקרית. ויקיפדיה העברית היא היא חלק ממיזם רב-לשוני. במסגרת מיזם זה, ויקיפדיה העברית נכתבת בעברית, ולכן עיקר הכתבים אליהם נשלח הקורא בסעיפים "לקריאה נוספת" ו"קישורים חיצוניים" הם כתבים בעברית. רק בהיעדר כתבים כאלה, או כאשר במקור בשפה זרה (בעיקר אנגלית, שבה שולטים מרבית קוראי העברית) יש מידע רב-ערך, ניתן מקור בשפה זרה. המאמרים שבהם עוסק דיון זהאינם עונים על קריטריון זה, ולכן אין מקומם בוויקיפדיה העברית. קורא המעונין במאמרים בצרפתית, יגיע אליהם בקליק אחד, במעבר לוויקיפדיה הצרפתית. האם יש למאמרים שלפנינו מקום בוויקיפדיה הצרפתית? מאמרים אלה עוסקים בנושא מאוד נקודתי בחיי הקיבוץ, ולכן לדעתי אין להם מקום גם בערך "קיבוץ" בוויקיפדיה הצרפתית. הקורא המתעניין בנושא זה יגיע אל המאמרים דרך מנועי חיפוש כגוגל סקולר ובדרכים אחרות. הערך "קיבוץ" לא נועד לכך. דוד שי - שיחה 17:55, 2 באוקטובר 2010 (IST)

שלום רב גילגמש, שלום רב דוד שי, אם כך הם פני הדברים, הערתך מקובלת עלי, ללא עוררין. ואין טעם בהמשך הדיון. מכל מקום, חלק מהמאמרים אכן מופיע בערך "קיבוץ" בצרפתית. בברכה ובכבוד רב, רפאל גורי - שיחה 14:21, 3 באוקטובר 2010 (IST)

מקור השם קיבוץ[עריכת קוד מקור]

אמש נוספה לפתיח הערך קביעה אודות מקור השם "קיבוץ" ואף אסמכתא ממאמרו של אורי הייטנר שפורסם לרגל ראש השנה האחרון. יפה שאורי הייטנר לוקח את סיפורו של יהודה יערי ומתיחס אליו כאל עובדה, אולם יש לזכור שיערי פרסם את סיפורו בתחילת שנות ה-60, כ-40 שנה לאחר התקופה שבה לכאורה ארעו הדברים, בעוד שבזמן אמת החל כנראה המושג לשמש בהוראה זו במקביל בכמה מקומות. ראו על כך בתבנית:הידעת? 13 ביוני - סדרה 1, ודיון ארוך (כולל תחקיר שעשיתי, שמתחיל כאן) בדף השיחה שם. לא אחזור כאן על הדברים, אבל נראה לי לא נכון להשאיר את הקביעה בפתיח. יש מקום להוסיף פסקה על מקור המושג, כולל סיפורו של יערי, ההסתייגויות ממנו וגרסאות נוספות. אמנון שביטשיחה 01:04, 1 בדצמבר 2010 (IST)

הזזתי את הדיון למקום מתאים יותר, כסעיף בפרק "היסטוריה". אתה מוזמן להרחיבו, אם צריך. דוד שי - שיחה 07:18, 1 בדצמבר 2010 (IST)

חסר פרק השפעה עולמית[עריכת קוד מקור]

שמעתי בסדרת הרצאות של האונ' המשודרת שלתנועה הקיבוצית הייתה השפעה על קהילות הסוציאליסטיות שיצרו ישובים בעולם. כמו כן, התנועה הקיבוצית הייתה אחת הגדולות והחשובות בקבהילות אלה. החלק הזה חסר בערך. גילגמש שיחה גם אני משתתף במיזם העשור! 08:57, 16 ביוני 2012 (IDT)

סוגיות שלדעתי כדאי לעסוק בהן במאמר[עריכת קוד מקור]

שלום רב,

1. הלינה המשותפת של הילדים לא התקיימה בכל הקיבוצים. ישנם קיבוצים בהם ילדים לא עזבו את בתי ההורים עד גילאים "מאוחרים", תלוי בקיבוץ ובתקופה. יחד עם זאת, חברות ילדים ונוער היוו (ובמקומות מסוימים עדיין מהווים) חלק מרכזי בחינוך הקיבוצי. לדעתי, כדאי להרחיב בעניין זה מכיוון שבשנים האחרונות הנושא עלה לכותרות, בייחוד בתחומי הקיבוצים...

2. הקיבוצים לקחו חלק גדול ופעיל בעיצוב גבולותיה של מדינת ישראל, ובהקמתה באופן כללי. התנאים עמם נאלצו הקיבוצניקים להתמודד לפני קום המדינה היו קשים מאוד, לעתים אף כמעט בלתי אפשריים. לאחר קום המדינה, חברי הקיבוצים עזרו בקליטת העולים החדשים מצפון אפריקה ומדינות ערב (שללא ספק חיו בתנאים קשים, אך לפחות היה מי שיקבל את פניהם). עזרה זו באה לידי ביטוי בין השאר את העסקתם, בלימוד השפה העברית ובחינוך באופן כללי. יחד עם זאת, עם הזמן החלה להתפתח איבה בין האוכלוסיה הקיבוצית לבין שאר האוכלוסיה בארץ וסטיגמות רבות ודעות קדומות נפוצו כנגד הקיבוצים וחברי הקיבוץ. מה גרם לתהליך זה?

3. נושא המתנדבים לא מוזכר כלל, רק כהערת אגב עם "לינק" למאמר אחר. המתנדבים היוו חלק מרכזי בהווי הקיבוץ במשך עשרות שנים ורבים מהם נישאו לבני/בנות קיבוץ! חשוב להזכיר את המתנדבים ואת המעבר "משיטת" המתנדבים להעסקת תאילנדים, ואת הסיבות שהביאו למעבר זה.

4. חשוב לציין שלקיבוצים היה חלק חשוב בפיתוח תשתיות שונות, לדוגמא אגודת המים הראשונה, שהוקמה בעמק הירדן בשנות החמישים כשותפות בין 5 קיבוצים, כאשר המטרה היתה שאיבת מים מן הירדן והובלתם באקוודוקט (שלימים הפך לצינור) לשטחים השונים. דוגמא נוספת היא המשביר לחקלאי, תנובה, שדווקא כן מוזכרת במאמר ועוד.

5. ייתכן שיש גם מקום לציין את תפקידם של הקיבוצים במלחמת השחרור: הקרב על דגניה, בלימת הכוחות המצריים בנגב (קרב יד מרדכי), ועוד. קרבות אלו מנעו, הלכה למעשה, את חדירת הכוחות הערבים לעומק ארץ ישראל, ואפשרו בסופו של דבר את הפסקת האש וקביעת הגבולות של המדינה. (נכתב על ידי אלמוני ב-20:38, 5 בנובמבר 2012)

תודה על ההערות. איני יודע אם ידוע לך זאת, אולם יש ביכולתך להוסיף פרטים אלה גם בעצמך. נסה ואם משהו לא יתבצע באופן תקין לגמרי מבחינת מבנה התוספת (לא מבחינת התוכן), אחד העורכים יבצע את התיקון הדרוש, כך שהתוספת תשתלב היטב בערך. בברכת הצלחה, Ldorfmanשיחה 03:03, 6 בנובמבר 2012 (IST)

הסרת קטעים רבים במחי יד[עריכת קוד מקור]

הבחנתי עכשיו שמשתמש כ.אלון, שלמרבה הצער דף שיחתו מוגן ולא הצלחתי לכתוב לו שם, מחק קטעים רבים בערך בטענה שהם השמצות חצופות וארסיות. ייתכן שכך, אולם הבחנתי שהיו מקורות וסימוכין לכל הטענות שנמחקו. האם זו התנהלות נאותה?

אדגיש שלמרות שלפני שנים רבות (ממש בתחילה) ערכתי בוויקיפדיה, אך מעולם לא עסקתי בערך זה, ואינני אלא כאורח לרגע הרואה כל פגע.

21:53, 11 בפברואר 2013 (IST)

מה שאתה עשית הוא ביזוי וסילוף של ההיסטוריה. הבאת קטעים ערוכים באופן מגמתי, המטיל רפש באנשים רבים וטובים, אשר ישנן טענות כי בזכותם ובזכות דומים להם אתה יכול היום להרשות לעצמך לנהוג בהם באופן מבזה. כל ביקורת על כל אחד ובכל נושא היא ברוכה ובונה, אולם הדרך שאתה עשית זאת היא בלתי לגיטימית לחלוטין, גם במיזם חופשי ושיתופי דוגמת ויקיפדיה.--כ.אלון - שיחה 22:37, 11 בפברואר 2013 (IST)
החיים זה לא שחור ולבן. יש בוודאי אמת בחלק מהטענות שהועלו אל תוך המאמר. ניתן לשלב את חלקן אך לא בצורה של פסיקה גורפת שכך היה, אלא, בצורה של "קיימת טענה כי ..." או "על תופעה זו נמתחה בשנים מאוחרות יותר ביקורת ..." וכך הלאה. כמובן, כל טענה כזו צריכה להיות נסמכת על מקור ורצוי שלא כל המקורות יהיו מאת ראובן שפירא. היו וישנם חוקרים נוספים.אודי - שיחה 23:17, 11 בפברואר 2013 (IST)

לא נראה לאף אחד שנושא המיסוי - כיצד קיבוץ משלם מיסים - צריך להיות במאמר?![עריכת קוד מקור]

אין לי מושג כיצד זה עובד, אבל אני מניח את הגרוע ביותר.

בפרט אני מניח שקיבוץ מקורי שבוא הכל היה "בארטר" לא שילם מאומה ...


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 07:17, 16 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 2[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 19:58, 25 בספטמבר 2013 (IDT)


קישור שבור 3[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 19:58, 25 בספטמבר 2013 (IDT)


קישור שבור 4[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 19:58, 25 בספטמבר 2013 (IDT)

קישור לקטלוג הספריה הלאומית[עריכת קוד מקור]

המקום הנכון לקישור לקטלוג הספריה הלאומית הוא בהקשרים תרבותיים.בקישורים חיצוניים זה הולך לאיבוד.פנינה מטס וSima shimony - שיחה 17:18, 23 במרץ 2014 (IST).

שלום פנינה וסימה,
זה מצויין שבחרתן להוסיף קישור לקטלוג באמצעות התבנית. אשמח אם תוסיפו קישור מעין זה בערכים נוספים. עם זאת, לפי הנוהל בוויקיפדיה העברית, בהתאם להחלטה שהתקבלה בקהילת העורכים, לא יובאו קישורים חיצוניים בגוף הערך (למעט כאשר מדובר בהערת שוליים). מקומם של כל הקישורים החיצוניים בפרק "קישורים חיצוניים", גם אם הוא מלא למדי. אחרי הכל, נדרשים פה סדר ואחידות... Ldorfmanשיחה 01:55, 24 במרץ 2014 (IST)

תאריכי יסוד הקיבוצים[עריכת קוד מקור]

קיימת בעיה בחלק מערכי הקיבוצים, בעיקר באלו שעלו לפני קום המדינה. הבעיה היא שלאגודה השיתופית "קיבוץ XXX" יש תאריך יסוד אחד וליישוב "קיבוץ XXX" יש תאריך יסוד אחר (מאוחר יותר). לדוגמא: בערך על קיבוץ שפיים כתוב: "שפיים הוא קיבוץ שהשתייך לקיבוץ המאוחד (לאחר מכן תק"מ והיום התנועה הקיבוצית), הוקם על ידי יוצאי רוסיה ופולין בשנת 1927. בשנת 1935 עלתה הפלוגה על הקרקע במקום שבו הוא שוכן היום בין נתניה והרצליה,"
המשמעות היא שהאגודה השיתופית של קיבוץ שפיים נוסדה ב-1927, אך העליה על הקרקע למקום היישוב הנוכחי הייתה ב-1935.
כיוון שכיום, ברוב הקיבוצים, אין זהות מוחלטת בין האגודה השיתופית ובין מקום היישוב, אני סבור שתאריך היסוד צריך להיות תאריך העלייה על הקרקע. במקרה שקיבוץ עלה על הקרקע בנקודה אחת ואחרי מספר שנים עבר לנקודה סמוכה ליישוב הקבע, אזי תאריך היסוד צריך להיות, לדעתי, תאריך העלייה הראשונית על הקרקע. גם אם יש זהות בין האגודה השיתופית ובין הישוב - כלומר, כל תושבי הישוב הם גם חברי האגודה השיתופית, אני סבור שלמען האחידות צריך לדבוק בכלל שהתאריך הקובע הוא העלייה על הקרקע.אודי - שיחה 13:15, 25 בספטמבר 2015 (IDT)

רשימת הקיבוצים בישראל[עריכת קוד מקור]

חשבתי אולי להכניס לויקיפדיה רשימה של כלל הקיבוצים בישראל וברצוני להתייעץ ואולי נחליט ביחד: דבר ראשון - האם רשימה כזו צריכה להיכלל בתוך הערך הזה או כערך נפרד רשימת הקיבוצים בישראל? כעיקרון בויקיפדיה העברית לא אוהבים ערכי רשימות, אבל הערך גם ככה די ארוך ואולי מסיבה טכנית עדיף שלא להכביד עליו. בנוסף - אילו קטגוריות לדעתכם ראוי שייכנסו לרשימה? חשבתי על שם הקיבוץ, תאריך יסוד, כמות חברים (אוכלוסיה נראה לי יותר סביר, כי ייתכן וזה המידע שיהיה זמין ברשת), זרם (הקיבוץ הארצי, תק"ם, דתי), שיוך למועצה אזורית, הערות (למשל אם חדל מלהיות קיבוץ), (אולי גם ארצות המוצא של המייסדים?). אשמח לתגובות. --EldadHe - שיחה 10:49, 2 באוגוסט 2018 (IDT)

EldadHe, ברכות על היוזמה הלא פשוטה שלקחת על עצמך. אני סבור שבהחלט יש מקום לרשימה כזו, ובתנאי שתכיל ערך מוסף החורג ממה שניתן להשיג באמצעות שימוש בקטגוריות. אני מציע לבנות את הרשימה בדף נפרד, ולא להכביד על הערך שכבר כעת הוא גדול מאוד.
חלק חשוב מן הדף שיבנה חייב להיות המפתח שיבהיר היטב את הכללים שתקבע לעצמך בעת הרכבת הרשימה. כמעט כל נתון שציינת בהצעתך אינו חד משמעי, וחשוב שהקורא ידע מהיכן הנתון ומה משמעותו.
אני מציע שהרשימה (אותה כדאי לארגן בטבלה הניתנת למיון) תכלול את הערכים הבאים:
 1. שם הקיבוץ הנוכחי (או השם האחרון לגבי קיבוצים שפורקו) - אם היה לקיבוץ שם קודם הוא ירשם בהערות (לדוגמה: נצר סרני - קיבוץ בוכנוואלד).
 2. תאריך העלייה הראשון על הקרקע - יתכן וניתן להסתפק בשנת העלייה על הקרקע, או בתקופה (עלייה שלישית, חומה ומגדל, ראשית ימי המדינה וכו'). בכל מקרה אני לא מציע להציג את מועד גיבוש הקיבוץ באתר ההכשרה. צריך להחליט מה לעשות עם קיבוצים שפורקו וחודשו (דוגמת כפר עציון), והאם לציין את התאריך המקורי או את התאריך החדש (ואולי לפתוח שתי שורות בטבלה, אחת לקיבוץ המקורי שחרב ואחת לקיבוץ החדש). גם לגבי קיבוצים שהתפצלו (איחוד-מאוחד) צריך להחליט למי מעניקים את הוותק של התאריך המקורי (לשניהם??).
 3. כמות החברים - נתון בעייתי מאוד. חשוב לציין את המקור לנתון ואת מועד נכונותו. צריך להחליט מה בדיוק רושמים (חברים? תושבים? כולל שכונות הרחבה? כולל שוכרים בקיבוצים המתחדשים?). אולי אפשר להסתפק בהגדרה המספקת סדר גודל (קיבוץ קטן, בינוני, גדול...) תוך יצירת מפתח לפי מדרגות.
 4. מיקום גיאוגרפי נוכחי (מועצה אזורית) - כאן צריך להחליט מה עושים עם יישובים שנדדו (בארות יצחק, נחשונים, רבדים) והאם יוצרים עמודה המציינת כי הקיבוץ שוכן באתר שונה ממקומו המקורי בהקמה הראשונה, כולל החלטה מה עושים עם נדידות "קטנות" (דוגמת ניצנים).
 5. התנועה המיישבת הנוכחית - צריך להחליט אם מציינים גם את התנועה המיישבת בהקמה, שהיא משקפת במידה רבה את היקף העשייה של כל אחת משלוש התנועות המרכיבות את התק"ם (הקיבוץ הארצי כלול בתק"ם).
 6. מעמד הקיבוץ - פורק (עם פירוט סיבות כלשהו) או קיים (בפירוט הסוג מסורתי/מתחדש).
 7. לא הייתי נכנס לעניין המוצא של המקימים, שבמרבית המקרים אינו אחיד גם בתקופת ההקמה ובוודאי שאינו משקף נתון מהותי בימינו.
בהצלחה. RimerMoshe - שיחה 16:21, 2 באוגוסט 2018 (IDT)
אני סבור שהרשימה צריכה לשקף את המצב ולא את ההתגלגלות ההיסטורית, לכן ההתייחסות צריכה להיות להווה ואם יש עניין היסטורי מהותי אפשר יהיה תמיד לקרוא עליו בדף של הקיבוץ הרלוונטי. בעניין תאריך העלייה לקרקע ושנת הייסוד, כמו גם תנועת האם וסוג הקיבוץ אפשר להסתמך על הטבלה באתר הקיבוצים. בעניין כמות האוכלוסיה אפשר להישען על מה שרשום במאגרי המידע הממשלתיים, אם כי זה מתייחס לכל מי שמתגורר בקיבוץ (כלומר שינה את כתובתו במשרד הפנים) ולא רק למספר החברים. בעניין שיוך למוא"ז, שוב אני בדעה שזה צריך להיות תואם למצב הנוכחי ומלבד זאת שגם אם נדדו אז זה היה בין אזורים שכנים. --EldadHe - שיחה 23:39, 2 באוגוסט 2018 (IDT)
התחלתי טיוטה ראשונית, מוזמנים להביט ולתת הערות: משתמש:EldadHe/רשימת הקיבוצים בישראל. --EldadHe - שיחה 00:44, 3 באוגוסט 2018 (IDT)
EldadHe, מרשים מאוד. אני מציע לך להוריד את העמודה של המספר הסידורי, כי אין לה שום משמעות והיא רק תסבך את האפשרות לעדכן את הרשימה לאורך זמן. בנוסף, ההפרדה בין הטבלאות מיותרת. עדיף ליצור רשימה אחידה שניתן יהיה למיין ולקבל תשובה כמה קיבוצים (מכל הסוגים) הוקמו בשנים מסוימות, או כמה קיבוצים יש במועצה אזורית מסוימת. RimerMoshe - שיחה 18:38, 3 באוגוסט 2018 (IDT)
לא אני הוספתי אותה, אלא מישהו אחר שעשה את זה בטיוטה שלי. ייקח לי הרבה זמן להסיר את זה, אעשה זאת בימים הקרובים. --EldadHe - שיחה 19:03, 3 באוגוסט 2018 (IDT)
לדעתי ההיסטוריה של הקיבוצים חשובה יותר מההווה. כיום רוב הקיבוצים מופריטים ברמה כזו או אחרת ואינם שונים בהרבה מיישובים רגילים, וודאי שאינם מתקרבים למעמד המרכזי שהיה להם בעבר ביישוב ואח"כ במדינה. לכן נראה לי צריך להכניס את התנועה המיישבת המקימה גם אם היא לא הנוכחית, וכן מוצא המקימים שלרוב יש לו משמעות לגבי אופי הקיבוץ. כמות חברים - מספר התושבים הנוכחי כולל תושבים שאינם חברים לא רלוונטי; אם זה אפשרי, הכי טוב יהיה למצוא את מספר החברים הגדול ביותר שהיה בקיבוץ ולציין לידו את השנה בסוגריים. נתנאל - שיחה - מומלצים 14:11, 3 באוגוסט 2018 (IDT)
אני לא בטוח שניתן למצוא את מספר החברים, אולי רק אם מבררים פרטנית מול כל קיבוץ וזה אני מראש מוותר על התענוג. מספר התושבים משקף את גודל הקיבוץ, שכן למיטב ידיעתי עדיין יש יותר חברים מתושבים ברובם. --EldadHe - שיחה 14:26, 3 באוגוסט 2018 (IDT)

EldadHe, באופן אישי - אני לא אוהב ערכים שהם אך ורק רשימות. במקרים כאלו, קטגוריה או תבנית ניווט הן חלופות עדיפות. יוניון ג'ק - שיחה 14:51, 3 באוגוסט 2018 (IDT)

יחד עם זאת, יש ערך List of kibbutzim במספר ויקיפדיות זרות. אז למה שלא יהיה כזה גם בויקיפדיה העברית? יוניון ג'ק - שיחה 14:52, 3 באוגוסט 2018 (IDT)

יש סוגיות נוספות שהועלו בשיחת משתמש:EldadHe/רשימת הקיבוצים בישראל, אודה אם תהיה התייחסות גם שם. --EldadHe - שיחה 08:57, 5 באוגוסט 2018 (IDT)