שיחה:Perfume

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Article yellow.svg
ערך זה הוצע בעבר כמועמד להכללה ברשימת הערכים המומלצים

איחוד[עריכת קוד מקור]

יש את הערך דיסקוגרפיה של בריטני ספירס. לדעתי אין מקום לערכים כה קצרים נפרדים על כל דיסק. לשם כך יש את הערך הכללי. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 18:40, 5 בנובמבר 2013 (IST)

הערך נמצא בעבודה, בנוסף הערך אכן זכאי להיות בויקיפדיה זה הסינגל השני של הזמרת שיצא רק אתמול. וגם אני לא רואה חשיבות להעביר אותו לאיחוד עם הדיסקוגרפיה של בריטני ספירס, אני יבין עם עוד חודש הערך היה ריק או קצר אפשר לעשות זאת אבל השיר רק יצא ובטח היה לו קליפ. Gabiarakelian - שיחה 20:50, 5 בנובמבר 2013 (IST)
אני בוחנת את הערך כפי שאני רואה אותו. הוספת תבנית בעבודה. אני מקווה שיש לך עוד מידע איכותי לכתוב שיצדיק ערך נפרד. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 01:12, 6 בנובמבר 2013 (IST)
בנתיים הוספתי ביקורת על הסינגל אני חושב שזה מתאים תגידי אם כן או לא? ומבחינת האיחוד אני מציע שלא נאחד אני מבקש שתתני לזה זמן לפחות חודש ותראי שאין טעם לכך. הסינגל יצא רק שלשום ויצא לו קליפ בעתיד והופעה גם תהיה. חשבי על כך כי אם הוא יעבור לאיחוד אז בעתיד הוא יפתח שוב (בטוח בעוד כמה חודשים/שבועות). Gabiarakelian - שיחה 01:45, 6 בנובמבר 2013 (IST)
אני לא ממהרת, אתה מוזמן להרחיב את הערך ולהראות שיש הצדקה לערך נפרד על סינגל. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 21:51, 6 בנובמבר 2013 (IST)
אני לא מסכים עם איחוד הערכים, בטח שלא עם הדיסקוגרפיה. הדיסקוגרפיה מציינת מעט מאוד מידע על כל שיר, מחיקת הערך הזה רק תצמצם את המידע עליו. שנית, כשהערך קיים, גם אם אין בו הרבה מידע, תמיד יוכלו להוסיף עוד, ובטח כאשר מדובר בסינגל מאלבום חדש של זמרת מוכרת מאוד. Zvivi - שיחה‏ 21:47, 6 בנובמבר 2013 (IST)
מסכים עם Zvivi אין טעם לאיחוד וגם בקשר לכך שזה זמרת מאוד מוכרת. נראה לי אפשר להוריד את תבנית האיחוד לא? Gabiarakelian - שיחה 15:30, 8 בנובמבר 2013 (IST)

הצעת הוספה למומלצים[עריכת קוד מקור]

דיון[עריכת קוד מקור]

בעד הוספת הערך, שיפרתי כמה דברים שידעתי והכרתי לפני. בנוסף אציין הערך הורחב משמעותית מעל ומעבר בצורה הכי טובה שיש באמת! King G.A - נא התנהגו בהתאם 21:46, 10 בנובמבר 2020 (IST)
ג'נסקט, קודם כל שאפו על העבודה בערך! מספר הערות שיש לי מתוך השוואה לערך המומלץ היחידי כיום שעוסק בשיר:
  1. חסר בערך מידע על גרסאות כיסוי (במידה ויש) וכן אזכורים בתרבות באופן כללי.
  2. כמו כן, האם רשימת מיקומי השיא בערך הם של מצעדים שבועיים או מצעדים שנתיים? אם הרשימה משולבת, יש לחלק אותה לשתי רשימות נפרדות, כמקובל.
הערה נוספת שחשוב לי לבדוק: האם קראת את כל הערות השוליים שבערך? ראיתי שיש בו הערות שוליים בקוריאנית, גרמנית, הולנדית, צרפתית ואיטלקית. אני מניח שאתה מודע להחלטת הפרלמנט בנושא הערות שוליים ושקראת את הערות השוליים שהוספת לערך, אבל כשמדובר בערך שמועמד להיות מומלץ חשוב לי מאוד לוודא. הארי פוטר 73 ~ שיחה ~ ויקיפדיה חוגגת 300,000 ערכים 22:25, 10 בנובמבר 2020 (IST)
יחסית לערך שעוסק בסינגל מדובר בערך מצויין. הוא לא מסתפק בשניים-שלושה משפטי "גזור-הדבק" שהועתקו מערך אחר, רשימת הרצועות וטבלת המצעדים. הערך מגובה במקורות רבים וכתוב בצורה טובה ובשפה קולחת.
אבל... האם זה מספיק בשביל להפוך ערך למומלץ? אני חושב שלא ויש לכך מספר סיבות
ראשית, בחירת הנושא: מדובר בשיר של בריטני ספירס. אחד מני רבים. לא השיר המצליח ביותר שלה, לא שיר בעל השפעה תרבותית כלשהי, לא שיר שיש בו משהו מעבר. סתם עוד להיט רגעי.
שנית, הערך (אני מניח) מבוסס על תרגום של הערך באנגלית, כולל כל הבעיות שיש בויקיפדיה האנגלית. אצל אחותינו הגדולה נורא אוהבים לצטט חלקי משפטים של האומן או של ביקורות. לפעמים אלו משפטים שעוזרים להעביר מסר. לפעמים אלו סתם חלקי משפטים תלושים, שאין להם שום תרומה לאנציקלופדיות של הערך. כשמתרגמים את המשפטים האלה לעברית, המצב לא נהיה יותר טוב. דוגמא לכך אפשר למצוא במשפט "כשהפקתי את השירה שלה, זה היה ברור לי למה היא עדיין אחת מכוכבות הפופ הגדולות אי פעם. בריטני ללא ספק, אייקונית ללא מאמץ", שהוא עוד משפט יחצ"ני שנאמר בקידום מכירות של שירים חדשים או משפט סתמי כמו "בתום יום ההפקה הראשון, אמרה ספירס, "עד עכשיו טוב מאוד"". אפשר להתייחס גם למשפט "תחילת הופעה זו אמרה ספירס לקהל שהיא רוצה "להאט את המצב". לאחר מכן, היא התיישבה על שרפרף והחלה לשיר את השיר" - זאת אמנם הופעת הבכורה של השיר, אבל אין לה חשיבות מיוחדת - לא מדובר בוודסטוק או בלייב אייד.
לסיכום, ערך טוב. הלוואי וכל ערכי המוסיקה יהיו ברמה הזאת. ערך מומלץ? עדיין לא. Eladti - שיחה 22:36, 10 בנובמבר 2020 (IST)
הארי, בעניין גרסאות כיסוי, ידוע לי שסיה ביצעה קאבר לשיר, אוסיף עליו מידע בהקדם. לגבי הערות השוליים, אכן דאגתי לעבור על כולם ולוודא על קיום המידע. הוספתי בעצמי הערות שוליים, וחלק החלפתי, ושיניתי כמה לגרסאות מאורכבות של Wayback Machine. המצעדים שמופיעים הם שבועיים, והמקורות בשפות זרות שייכים אך ורק למצעדים. גם עליהם עברתי.
Eladti, נושא הערך אכן היה נקודת התלבטות עבורי. תחילה לא תכננתי להציע אותו לערך מומלץ, אבל בשלב שבו יש רק שני ערכים מומלצים בויקיפדיה שעוסקים בשירים, וכשבמיוחד זה תחום כתיבה מאוד משמעותי, הנחתי ששווה לנסות. בדף הקריטריונים לא נתקלתי בשורה כלשהי שמתייחסת לפופולריות, אבל גם בנושא זה השיר אכן מתבלט מעל שירים רבים של ספירס, מהסיבה שזה לא ז'אנר הפופ-דאנס הרגיל שלה, מה שמשך אליו תשומת לב. אקח את עניין המשפטים ה'ריקניים' לתשומת הלב ואדאג להסירם/להחליפם. ג'נסקט - שיחה 23:05, 10 בנובמבר 2020 (IST)
העובדה שיש רק 2 ערכים מומלצים על שירים לא אומרת שעכשיו נעשה אפליה מתקנת לערכי שירים ונוריד עבורם את הרף. יש מספיק שירים, שיש להם חשיבות אומנותית ותרבותית שאפשר לכתוב עליהם ערכים (למשל: Imagine של ג'ון לנון) Eladti - שיחה 07:37, 12 בנובמבר 2020 (IST)
זו לא כוונתי. עורכים רבים רואים ערכים על סינגלים ושירים כשוליים ומובנים מאליהם. אילו היה מדובר בערך על סרט/ספר שאינו אייקוני, איש לא היה מטיל ספק. אין סיבה להוריד את הרף, כיוון שאין קריטריון לערך מומלץ שעוסק בפופולריות. ג'נסקט - שיחה 08:43, 12 בנובמבר 2020 (IST)
מתייג גם את בעלי הידע במוזיקה: קפקא, GHA, מתיאל שני אבנשטיין, Shaun The Sheep, Lostam, Shayshal2 (מוזיקה ישראלית)‏, Yair M, Nirvadel, גאנדולף (ראפ, רוק), Little Savage, Alon112, Yuval Talya‏ . אני מסכים כי היותו של הערך מבוסס בעיקר על הויקיפדיה האנגלית מהווה חיסרון וממליץ לכותב הערך לחפש מקורות נוספים או להביא מידע נוסף מאותם מקורות, שאינו מוזכר בערך האנגלי ויציג את המשפטים שצוטטו באור פחות פרסומי. הארי פוטר 73 ~ שיחה ~ ויקיפדיה חוגגת 300,000 ערכים 22:50, 10 בנובמבר 2020 (IST)
אכן, העיקר מתורגם מויקיפדיה האנגלית, אם כי הוספתי מידע מקורי. את רוב המידע שבפסקאות הביקורות וההצלחה במצעדים אספתי בעצמי, וכך גם פסקת רשימת ההשמעה, ומקורות שונים שמפוזרים בערך. בכל אופן, עשיתי הגהה על הערך כולו מספר פעמים (בין השאר בסיוע של Hello513), ואני מאמין שהמידע שלקוח מויקיפדיה האנגלית מתורגם באופן הטוב ביותר. ג'נסקט - שיחה 23:05, 10 בנובמבר 2020 (IST)
אתחיל בצל"ש לג'נסקט וקינג על כתיבת הערך הנהדר. לדעתי - הערך לגמרי מוכן להיכנס אל פורטל הערכים המומלצים. הערך עוסק בכל מה שהוא צריך לעסוק - תהליך השיווק והפרסום של השיר, התוכן וההרכב שלו, הביקורות שהוענקו לו, הצלחתו, הווידאו קליפ שלו וההופעות שהוא בוצע בהן, תוך שהוא כתוב ברמה גבוהה. נוסף על כך, הוא כולל תמונות רלוונטיות וכמעט כל הקישורים בו כחולים, בהתאם לנהלים. זה שמדובר בערך על סינגל לא מוריד ממנו, לא משנה מה מידת הצלחתו. הגיע הזמן שלא יהיה רק שני שירים שהם ערכים מומלצים. לילה טוב והמשך כתיבה נעימה! Face-smile.svg יאירשיחה 23:02, 10 בנובמבר 2020 (IST)
אני מסכים עם אלה שטוענים שעצם זה שהערך דן בסינגל של בריטני ספירס לא צריך למנוע את ההמלצה. גם הטענה שמדובר בסך הכל בשיר סתמי מבוססת על טעם אישי. זאת בהחלט סיבה להצביע נגד הערך בהצבעה אבל זה לא צריך למנוע את עצם קיום ההצבעה. אני חושב שאנחנוו צריכים להתרכז בביקורת העמיתים כאן בדיון המקדים בעמידת הערך בקריטריונים שנקבעו לערכים מומלצים והשווואת איכות הערך לערכים מומלצים אחרים. אכתוב ביקורת עמיתים מסודרת יותר בהמשך. גילגמש שיחה 06:10, 22 בנובמבר 2020 (IST)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

קראתי את הערך. אני חושב שהוא כתוב בצורה טובה, אבל לא מגיע לרף של ערך מומלץ. יש פה שני דברים שמפריעים: הראשון הוא העדרו של פרק רציני אודות השיר עצמו. העניין השני נוגע לנושא הערך. לא התרשמתי מניתוח מעמיק, כמצופה מערך מומלץ, אולי כי אין מה לנתח כמו שכתבתי, מדובר בטעם אישי ולכן זה לא ימנע את העברתו להצבעה. אני לא מאזין לשיריה של גב' ספירס ואין לי מושג מה מעמדה בקרב מבקרי המוזיקה, אבל קריאת פרק הביקורת לא הותירה בי רושם עמוק. לכן, אתנגד להמלצה בהצבעה. גילגמש שיחה 16:12, 24 בנובמבר 2020 (IST)

גילגמש, ראשית, תודה על הביקורת. השתדלתי להוסיף את כל המידע שאמור להיות בערך, בהשוואה לשני הערכים המומלצים האחרים על שירים, וגם לערכי שירים מומלצים בויקיפדיה האנגלית. מה נושא הפרק שאתה מאמין שחסר בערך? לגבי הביקורות, כפי שכתבתי בעבר, השיר שונה בתוכנו הלירי ובלחנו משירים אחרים של ספירס, וזה אכן משך תשומת לב רבה, לטוב ולרע. אני לא חושב שזה מוריד מאיכותו, להיפך דווקא. ג'נסקט - שיחה 16:33, 24 בנובמבר 2020 (IST)
הערך כתוב בצורה מושלמת, מעל ומעבר המצופה. הביאו לערך מידע שלא הופיע בערך בשפת המקור באנגלית הביאו מקורות טובים ורשימת רצועות של כל היציאות שלו ופרטים שאכן לא היו קיימים. לא להמליץ על ערך שכזה זה החלטה מפקפקת בעבודה שנעשתה במעל ומעבר. King G.A - נא התנהגו בהתאם 16:36, 24 בנובמבר 2020 (IST)
לא כתבתי דבר על איכות. זה לגמרי עניין של טעם אישי ודעתי על איכות השיר לא חשובה. לגבי הפרק החסר - נדמה שצריך משהו שיציג את תוכן השיר. אני מרגיש שהערך דל מדי ביחס לערכים מומלצים אחרים. לא יודע, מרגיש שאין מספיק בשר. משתמש King G.A, עדיף להצמד לרוח נייטרלית גם בדיון ולא לרדת לחלוקת שבחים מהסוג הזה. זה לכשעצמו פסול ביותר ולא תורם לדיון אנציקלופדי מכובד ורגוע. גילגמש שיחה 16:42, 24 בנובמבר 2020 (IST)
גילגמש, בוודאי, התכוונתי לאיכותו מבחינת הביקורות. בכל אופן, הוספתי מידע על תוכן השיר בפסקת ההרכב. ייתכן שערכים על שירים אכן נוטים להכיל קצת פחות מידע מערכים על נושאים 'כבדים' יותר. זה כך גם בערכים הנוגעים לתחומי הקולנוע והספרות, אבל זה לגיטימי לחלוטין ולא מוריד מהם, כיוון שהערך מכיל את כל המידע שהוא אמור להכיל. אני מאמין שהערך הנ"ל מגיע לרמתם של ערכי שירים מומלצים בעברית ובשפות השונות. ג'נסקט - שיחה 17:38, 24 בנובמבר 2020 (IST)
זאת עמדה לגיטימית. הערך יגיע להצבעה בתורו אם לא יהיו הערות נוספות בדף שיחה. גילגמש שיחה 17:41, 24 בנובמבר 2020 (IST)
הערתי לגבי החוסר במידע על גרסאות כיסוי לשיר לא טופלה. הארי פוטר 73 ~ שיחה ~ ויקיפדיה חוגגת 300,000 ערכים (תחרות הכתיבה העשירית) 09:40, 2 בדצמבר 2020 (IST)
הארי פוטר 73, הוספתי מידע על הגרסה האלטרנטיבית היחידה בסוף פסקת הרקע והפרסום. ג'נסקט - שיחה 09:46, 2 בדצמבר 2020 (IST)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

הערך יגיע להצבעה בקרוב. אם יש דברים נוספים שיש לטפל בהם כדאי לעשות זאת לפני שההצבעה מתחילה. גילגמש שיחה 07:10, 16 בדצמבר 2020 (IST)