קאונטר סטרייק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף Counter-Strike Neo)
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
קאונטר סטרייק
Counter Strike
Counter-Strike Box.jpg
תאריך הוצאה
19 ביוני 1999

Microsoft Windows (מוד GoldSrc)‏
WW ‏19 ביוני 1999
Microsoft Windows ‏(Retail)‏
WW ‏8 בנובמבר 2000
Microsoft Windows (הורדה)
WW ‏9 בספטמבר 2003
Xbox
NA ‏18 בנובמבר 2003
EU ‏5 בדצמבר 2003
OS X, Linux
WW ‏24 בינואר 2013
סוגה פעולה מגוף ראשון
פיתוח Valve Software
Gearbox Software
הוצאה לאור Valve עריכת הנתון בוויקינתונים
הפצה Vivendi Universal (מחשב)
Microsoft Game Studios (אקס בוקס)
סדרה קאונטר סטרייק עריכת הנתון בוויקינתונים
גרסה 1.1.2.7/8684 (יצאה ב-19 באוגוסט 2020)[1]
מנוע משחק GoldSrc
מצבי משחק מרובה משתתפים
פלטפורמות Microsoft Windows
Xbox
Linux[2]
OS X
מדיה CD, הורדה דיגיטלית (דרך Steam)
המשחק הבא Counter-Strike: Condition-Zero
דרישות מערכת
מעבד פנטיום במהירות 500MHz
זיכרון 96MB
כרטיס מסך עם זיכרון של 16MB, תומך ב-OpenGL 2.1 או ב-DirectX 7[3]
מקום פנוי 750MB
מערכת קול תומכת ב-OpenGL 2.1 או ב-EAX 1.0[3] או ב-A3D 2.0[3]
בקרים מקלדת ועכבר
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg
צילום מסך של שחקן משתמש באקדח נשר המדבר ב-Counter-Strike (שמאל) וב-Counter-Strike: Source (ימין)

קאונטר סטרייקאנגלית: Counter Strike, מילולית: מכת נגד. ידוע גם בשם Counter Strike 1.6 על שם גרסתו האחרונה[4]) הוא משחק מחשב מסוג פעולה ויריות בגוף ראשון (First Person Shooter - FPS). לרוב משוחק המשחק מול שחקנים נוספים דרך רשת האינטרנט או דרך רשת מחשבים מקומית. המשחק פותח על ידי מינך לי וג'ס קליף ב־1999 כמוד למשחק Half-Life אשר פותח על ידי חברת Valve בשנת 1998.

במשחק נחלקים השחקנים לשתי קבוצות, קבוצת טרוריסטים (Terrorist) ויחידת לוחמה בטרור (Counter Terrorist). שתי הקבוצות נלחמות זו בזו על מנת להשיג את המטרה הספציפית בה מתרחש המשחק. לדוגמה, במפות מסוימות מטרת קבוצת הטרוריסטים להציב פצצה באזור מוגדר ולדאוג לפיצוצה, בעוד שקבוצת הלוחמה בטרור תנסה למנוע מהם לעשות זאת. במפות אחרות קבוצת הלוחמה בטרור תנסה לשחרר בני ערובה מידי הטרוריסטים, והאחרונים ינסו למנוע מהם לבצע זאת. לרוב, הריגה של כל חברי הקבוצה השנייה מבטיחה ניצחון.

סיקור[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק עצמו החל כגרסה (מוד) כשחברת Valve רכשה למשחק Half-Life (כלומר מצב חדש למשחק שבו טרוריסטים ילחמו בלוחמים מיחידות ללוחמה בטרור), אך בשל הצלחתו והתייחסותו על ידי השחקנים למשחק ולא למוד, הוא נחשב למשחק. לאחר 4 שנים, בשנת 2004 הוציאה חברת Valve גרסה חדשה למשחק בשם Counter-Strike: Source, ללא שינויים משמעותיים אלא רק תחליף בגרפיקה של מנוע ה-Source, אף על פי שהמשחק הראשון הצליח יותר מגרסת ה-Source. לבסוף, Valve קבעו שהמשחק לא יהיה קשור למשחק Half-Life. בשנת 2012 הוציאה החברה את הכותר האחרון והמצליח ביותר שלה עד היום, Counter-Strike: Global Offensive. (הידוע בכינויו: cs:go)

מצבי משחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

מצבי משחק רשמיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • "בני ערובה" - במצב זה על יחידת הלוחמה בטרור לחלץ את כלל בני הערובה, כאשר על הטרוריסטים למנוע זאת.
 • "השתלת פצצה" - במצב זה על הטרוריסטים לשתול פצצה באחת משתי נקודות על המפה, ועל יחידת הלוחמה בטרור לנטרל אותה, או לחסל את נושא הפצצה בטרם ישתול את הפצצה.
 • "VIP" - במצב זה אחד השחקנים מקבוצת היחידה ללוחמה בטרור מוכרז כאח"מ ועליו להגיע לנקודה מסוימת בעזרת אקדח וסכין בלבד. למשחק קיימת רק מפה רשמית אחת ממצב משחק זה.

מצבי משחק לא-רשמיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלה מצבי משחק לא רשמיים שהקהילה של המשחק יצרה*

 • גלישה - במצב זה המטרה היחידה היא להרוג את כל שחקני היריב. שתי הקבוצות מתחילות עם האקדחים הרגילים, וכדי לקנות כלי נשק יותר טובים הם צריכים לגלוש למקום שבו יש זכות קניה. השחקנים צריכים "לגלוש" על רצפה מיוחדת - רצפה שנמצא בזווית מסוימת. בחלק מהמפות כשנופלים נכנסים לכלוב, ובשאר המפות כשנופלים מתים.
 • מצב זומבי - מצב משחק בו נבחר באקראי טרוריסט אחד כדי להיות זומבי עם מספר רב מאוד של נקודות חיים (לרוב כמה עשרות אלפים). המטרה של השורדים להרוג את כל הזומבים והמטרה של הזומבים להדביק את כל השורדים ולהרוג את השורד האחרון.
 • בריחה מהכלא - במצב זה השוטרים הם הסוהרים והטרוריסטים הם האסירים. האסירים מתים בהדרגה לפי תוצאות משחקים שהסוהרים משחקים עם האסירים, לדוגמה "הראשון שמבצע את הפעולה", "האחרון ששורד" ו"הסוהר אמר". מטרת האסירים היא לשרוד כך שהאחרון ששורד יכול לנסות להרוג כל סוהר במשחקון שנבחר על ידי האסיר ("בקשה אחרונה") או למרוד בסוהרים ולנסות להרוג את כולם. מצב זה משוחק במפות המעוצבות כמו בית כלא - האסירים מזדמנים (נוצרים) בתוך תאי מאסר, השוטרים מזדמנים (נוצרים) בתא מיוחד ובאפשרותם לקבל כלי נשק במצבור אין-סופי שקיים בתא שלהם.
 • מחבואים - מצב מוכר שבו לטרוריסט יש זמן שניות מוקצב כדי להתחבא, והמחפשים הם השוטרים שהמטרה שלהם היא להרוג את הטרוריסט (הטרוריסטים לא יכולים להרוג את השוטרים).
 • יוצר-בלוקים - מצב משחק זה דורש את המוד מחבואים. בעיקרון, מצב משחק זה מבוסס על קפיצות על 'בלוקים' - בלוקים שמקפיצים אותך, בלוקים שנעלמים אחרי שדורכים עליהם, בלוקים שגורמים למוות מיידי וכו'.
 • פגע וברח - מצב משחק חדשני, שבו כל האנשים נמצאים בקבוצת הטרוריסטים, וטרורוריסט אחד באופן אקראי מקבל מחלה - אם הוא לא יפגע במישהו אחר תוך 20 שניות (ויעביר את המחלה למישהו אחר) הוא ימות וייבחר טרוריסט אחר.
 • משחק פצצה - מצב משחק שדומה למצב "פגע וברח", אך דומה יותר למשחק תופסת. ההבדל הוא שבמקום שלפגוע בשחקן אחר, המטרה היא להעביר פצצה לשחקן האחר.
 • ריצת מוות - מצב שבו כולם נכנסים אוטומטית לקבוצת השוטרים, השוטרים צריכים להתחמק ממכשולים שמפעיל טרוריסט (נבחר באופן אקראי) ולהגיע לסוף המפה.
 • MLF (טרור סכינאי) - מצב שבו הנשק היחידי לכל המשתתפים (הטרוריסטים והשוטרים) הוא סכין (melee) ושלכל שחקן יש רק 35 HP. המטרה של כל קבוצה היא לבצע טרור סכינאי אחת בשנייה. ככל שהשחקן מחסל יותר משתתפים הוא מקבל יותר נקודות. ככה הוא עובר רמות ומחליף כלי נשק כמו: מצ'טה, פגיון, סכין קרח ואפילו חרב אורמלחמת הכוכבים).

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחק יש ארבע דמויות בכל קבוצה, שהן גם הדמויות הראשיות שליוו את המשחק בכל גרסאותיו אפילו שב-Counter-Strike: Condition-Zero ו-Counter-Strike: Global Offensive עוד דמויות נוספות הארבע הראשיות היו. אומנם הדמויות הראשיות השתנו עם הזמן בגרסאות חדשות יותר, אבל הן עדיין אותם דמויות ראשיות.

טרוריסטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יחידות הלוחמה בטרור[עריכת קוד מקור | עריכה]

עדכונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עדכון 2009[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעדכון זה תוקנו מספר דברים[5], ביניהם, פריצות ניצול לרעה, "פלאש-באנג", תיקוני אייקונים של הסטטוס (אזור הטמנת פצצה, אזור קנייה וכו') ועוד מספר באגים.

בנוסף, סקריפט ה-"באני הופ" נחסם. הסקריפט הוא בעצם ניצול באג ישן שהיה קיים בגרסה 1.3 של המנוע (המנוע התבסס על מנוע Quake שנכלל בו המהלך הנ"ל) שבו היה ניתן לקפוץ בלי הפסקה.

עדכון 2013[עריכת קוד מקור | עריכה]

עדכון זה יצא ב-21 בפברואר 2013. עדכון זה הוא אחד מהעדכונים החשובים ביותר במשחק. בעדכון זה הוסר השימוש בקובצי ה-GCF, נחסמו האקרים שאפשרו לבעלי שרתים לשנות קובצי משחק אצל קליינטים (לקוחות), נחסמה שליחת הפקודה connect לקליינטים, נחסמה העברת סאונד בין המקוריים לפרוצים (ישנה תוספת שמאפשרת תיקון של העברת הסאונד בין הפרוצים למקוריים גם אחרי העדכון), מערכת השרתים הועברה ל-SteamCMD וכלל קובצי המשחק הותאמו למערכת ה-SteamPipe: נוצרה הפרדה היררכית בין הקבצים של המשחק, לבין קבצים מותאמים אישית שניתן להוריד משרתים פרטיים.

עדכון 2017[עריכת קוד מקור | עריכה]

העדכון יצא ב-11 ביולי 2017. בעדכון זה התמקדו בתיקון שגיאות ובאגים שנבעו מהעדכון בשנת 2013.

משחקים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Counter-Strike: Condition-Zero[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – Counter-Strike: Condition-Zero

בשנת 2003 יצא המשחק השני בסדרה, המשחק משתמש במנוע משחק זהה למשחק המקורי והשיפורים במשחק נובעים מרמת הפירוט במודלים ובטקסטורות. חידוש נוסף הוא האפשרות למשחק לשחקן יחיד שבו השחקן בוחר את אחת הקבוצות ונלחם כנגד הקבוצה השנייה אשר מונעת על ידי בינה מלאכותית.

Counter-Strike Neo[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוא עיבוד ארקייד היפני ל-Counter Strike שיצא לאור על ידי Namco והוא פותח במיוחד בשביל לפעול על מערכת לינוקס.

Counter-Strike: Source[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – Counter-Strike: Source

גרסה החדשה המבוססת על מנוע Source שיצרה Valve ב-2004 במקור ל-Half-Life 2. המשחק מציג שיפור משמעותי בגרפיקה, ובנוסף מנוע פיזיקלי חדש Havok ותוקנו באגים שהיו בגרסאות קודמות.

Counter-Strike 2D[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – Counter-Strike 2D

גרסה שזכתה לפופולריות רבה לקאונטר סטרייק. כעיקרון שמה של גרסה זו מעיד על זה שהיא מוצגת בגרפיקת דו מימד.

Counter-Strike Online[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – Counter-Strike Online

המשחק מבוסס על המשחק Counter Strike Source ומציג שרתי משחק קבועים. המשחק הוא חינמי ופותח על ידי החברה Nexon. המשחק מיועד בעיקרו לקהל האסייתי. למשחק יש מצבים קבועים, ולא ניתן להוסיף מצבי משחק. ספין-אוף נוסף יצא למשחק בשם Counter-Strike Nexon: Zombies בשנת 2014.

Counter-Strike: Global Offensive[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – Counter-Strike: Global Offensive

גרסה חדשה של Counter-Strike: Source אשר יצאה ב-21 באוגוסט 2012. המשחק מכיל מפות משחק חדשות, כלי נשק חדשים, שיפור הטקסטורות ומודלים איכותיים יותר. הוא גם מכיל שיפורים במפות משחק קודמות מוכרות כמו Dust, Dust 2, Aztec, Nuke, Inferno.

משחק זה היה אמור להכיל גם אפשרות לשחק בין פלטפורמות Xbox 360, Playstation 3 ו PC באותו שרת תחת שימוש במקלדת ועכבר למניעת יתרון אבל החברה החליטה שיש הבדלים גדולים מדי בין החומרות השונות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Counter-Strike 1.6 update released, אתר Steam, ‏‏19 באוגוסט 2020 (באנגלית)
 2. ^ http://www.shacknews.com/article/77786/half-life-counter-strike-add-linux-support
 3. ^ 1 2 3 התמיכה נפסקה אחרי העדכון ללינוקס.
 4. ^ אף על פי שבקובץ ה-Readme המצורף ביחד עם המשחק הגרסה האחרונה שמצויינת היא 1.5 אשר יצאה ב-12 ביולי 2002, טרם ההוצאה המחודשת במהדורה דיגיטלית.
 5. ^ http://store.steampowered.com/news/2522/