Counter-Strike: Global Offensive

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
קאונטר סטרייק: מתקפה עולמית
Counter-Strike: Global Offensive
Counter-Strike Global Offensive.jpg
תאריך הוצאה 21 באוגוסט 2012
סוגה מרובה משתתפים מבוסס צוותים (Team based Multiplayer)
פיתוח

Valve Corporation

Hidden Path Entertainment
הוצאה לאור Valve עריכת הנתון בוויקינתונים
סדרה Counter-Strike
מנוע משחק Source Engine[1]
מצבי משחק משחק מרובה משתתפים עריכת הנתון בוויקינתונים
דירוג M for MATURE ESRB
פלטפורמות

Microsoft Windows
Mac OS X
PlayStation 3

Xbox 360
מדיה הורדה דיגיטלית (Steam - מחשב האישי, Playstation Store לפלייסטיישן 3, ו - LIVE Marketplace לאקס בוקס)
המשחק הקודם Counter-Strike Online
דרישות מערכת
מעבד 3GHz single-core Intel או AMD processor
זיכרון

1GB עבור Windows XP

2GB עבור Windows Vista / Windows 7
כרטיס מסך תמיכה ב-DirectX 9 וזיכרון מעל 256MB. כרטיס מסך מסדרת Nvidia 8000 ומעלה, או AMD 3000 ומעלה
מקום פנוי 20.5 גיגה בייט מקום פנוי
מערכת קול תואמת DirectX
בקרים מקלדת ועכבר
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

Counter-Strike: Global Offensive (מכונה בקיצור CS:GO) הוא משחק וידאו בגוף ראשון מרובה משתתפים מסוג פעולה, שפותח על ידי Hidden Path Entertainment ו-Valve. זהו המשחק הרביעי בסדרת קאונטר סטרייק הראשית. המשחק יצא בתאריך 21 באוגוסט 2012 עבור ווינדוס ומאק בסטים, ב-Xbox 360, ול Playstation 3 עבור ארצות הברית בלבד. גרסת הלינוקס שוחררה בספטמבר 2014. במשחק יש תוכן קלאסי, כגון מפות מחודשות, וכמו כן מפות חדשות לגמרי, דמויות ומצבי משחק. תוכננה אפשרות למשחק בין הפלטפורמות ווינדוס, מאק, לינוקס ו-PlayStation 3, אך הרעיון צומצם אך ורק לווינדוס, מאק ולינוקס עקב ההבדלים בתדירויות העדכונים בפלטפורמות השונות. בגרסת ה-Playstation 3 ישנה אפשרות לבחירת אמצעי שליטה הכוללת שלט Dual Shock 3, שלט Xbox Move, או מקלדת ועכבר USB.

משחקיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תמונה מתוך המשחק

בדומה למשחקים הקודמים בסדרה, Counter-Strike: Global Offensive הוא משחק יריות מגוף ראשון מרובה משתתפים בעל מטרה. כל שחקן מצטרף לקבוצה של טרוריסטים או לוחמים בטרור ומנסה לבצע את מטרת הקבוצה שלו או לחסל את הקבוצה הנגדית. המשחק פועל בסיבובים קצרים אשר נגמרים כאשר כל השחקנים מקבוצה מסוימת מתים, או כאשר קבוצה אחת הצליחה לבצע את מטרתה. עבור רוב מצבי המשחק, כאשר שחקן מת - עליו לחכות לסיבוב הבא על מנת לחזור לשחק.

השחקנים רוכשים כלי נשק וציוד בתחילת כל סיבוב עם כסף שזכו בו על פי ביצועיהם בסיבוב הקודם לו. השלמת מטרות או הריגת אויבים מזכה את השחקן בכסף, בעוד שפעולות שליליות - כמו הריגת חבר לקבוצה או בן ערובה - לוקחות מן השחקן כסף. בנוסף, בכל סוף סיבוב כל השחקנים מקבלים כסף, כאשר השחקנים בקבוצה המנצחת מקבלים מעט יותר מן הקבוצה המפסידה.

במשחק נוספו כלי נשק וציוד חדשים אשר לא נראו בקודמיו, בין הבולטים ישנו רימון האש עבור כל קבוצה (מיוחס בתור "מולוטוב" אצל הטרוריסטים ו"רימון תבערה" אצל לוחמי הטרור). הוא מכסה אזור קטן באש באופן זמני, אשר גורמת נזק לכל מי שעובר דרכה.

חפצים קוסמטיים, כגון צבעים לכלי נשק, נוספו לאחר השחרור.

מצבי משחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

תמונה מתוך המשחק מצד לוחמי הטרור (צה"ל) במפה Dust2

כרגע, ב-Counter-Strike: Global Offensive ישנם חמישה מצבי משחק בהם ניתן לשחק:

 • פשוט (Casual) ותחרותי (Competitive - משחקים קובעי רמה): המצב המשוחק ביותר של המשחק, בו יש משימות של תרחיש פצצה ותרחיש בני ערובה. בתחילת כל סיבוב, שחקנים יכולים לרכוש כלי נשק וציוד עם כסף שהרוויחו מפעולותיהם הקודמות, מעזרה בהריגות ועד השלמת מטרות. ללא קשר לסוג המשימה, סיבוב מסתיים כאשר אחת הקבוצות משלימה את מטרתה, מחסלת את הקבוצה היריבה, או נותנת לזמן להיגמר. אם הזמן נגמר כאשר הקבוצה בעלת המטרה (בתרחישי פצצה הטרוריסטים ובתרחיש בני ערובה לוחמי הטרור) לא השלימה אותה - הקבוצה השנייה מנצחת וכך חוזר חלילה עד שאחת הקבוצות ניצחה שישה עשר סיבובים ואז היא המנצחת במשחק.
  • תרחיש פצצה: על הטרוריסטים לשתול פצצת C4 באחד משני האתרים המיועדים לכך ולהגן עליה עד שהספירה תיגמר והיא תופעל; על לוחמי הטרור למנוע מהפצצה לפעול, בין אם זה על ידי לוודא שהטרוריסטים לא ישתלו אותה או לנטרל אותה לאחר שנשתלה. הפצצה תתפוצץ 40 שניות לאחר שהוטמנה. אם הפצצה נוטרלה, קבוצת לוחמי הטרור תנצח ללא התחשבות בכמה שחקנים נשארו חיים בקבוצת האויב.
  • תרחיש בני ערובה: על לוחמי הטרור לחלץ בני ערובה מהטרוריסטים, ולהביא אותם לנקודת החילוץ; על הטרוריסטים למנוע מבני הערובה לברוח. טרוריסט או לוחם טרור שינסה להרוג בן ערובה יקבל עונש כספי גבוה. עדכון מאוחר יותר שינה את הצורה בה לוחמי הטרור מחלצים בני ערובה: במקום להוביל אותם, על השחקנים לשאת אחד מבני הערובה לנקודת החילוץ.
 • מרוץ חימוש (arms race): מצב מבוסס מטרת הרג, בו השחקן זוכה בכלי נשק חדשים עבור הריגות. השחקן הראשון שזוכה בהריגה עם הסכין המוזהבת, הנשק האחרון, מנצח במשחק.
 • הריסה: מצב מבוסס סיבובים אשר מבטל את אפשרות קניית כלי הנשק והציוד, ומעניק לשחקנים בכל סיבוב נשק חדש עבור לפחות הריגה אחת בסיבוב הקודם. עבור הריגה שנייה, יזכה השחקן גם ברימון, שבכל הריגה נוספת יוחלף ברימון אחר. מצב זה דומה לתרחיש הפצצה, כיוון שגם בו על קבוצה אחת לשתול את הפצצה ולהפעיל אותה, אם כי במצב זה המפות קטנות יותר וישנו רק אתר אחד המיועד לכך.
 • Deathmatch (נוסף ב-12 בנובמבר 2012): מצב המורכב ממשחקים של 10 דקות. על כל שחקן להשיג את הכמות הגבוהה ביותר של נקודות על ידי הריגות עם כלי נשק שונים, לבחירתך או באופן אקראי. מספר הנקודות עבור הריגה תלוי בנשק. השחקנים יכולים גם לנצל את "זמן הבונוס" המופיע באופן אקראי בכל כמה זמן עבור כלי נשק שונים, או להשתמש בסכין עבור נקודות נוספות. כמו במירוץ חימוש, השחקן חוזר למשחק באופן מידי לאחר שנהרג, אך גם כאשר הוא בוחר להשתמש בנשק בונוס.
 • Danger Zone: מצב הישרדות (Battle Royale), בין 16 ל18 שחקנים מוצנחים אל אותה המפה, כאשר כולם חמושים תחילה בסכין, ובטאבלט שאיתו הם יכולים להזמין כלי נשק וציוד (שמגיע אליהם באמצעות רחפן). על השחקנים לסרוק את המפה בחיפוש אחר כלי נשק וציוד עזר, ולשרוד כמה שיותר זמן במפה, כאשר האחרון ששורד מנצח (כמקובל במשחקי הישרדות/באטל רויאל)
 • Retakes (נוסף ב-3 בדצמבר 2020): מצב משחק שמבוסס על תרחיש פצצה. מאזן הכוחות במצב משחק זה הוא שלושה טרוריסטים כנגד ארבעה לוחמי טרור. כל סיבוב מתחיל בכך שהפצצה כבר הוטמנה על ידי הטרוריסטים, ועליהם למנוע מקבוצת לוחמי הטרור לנטרל אותה. לפני שכל סיבוב מתחיל, כל שחקן צריך לבחור loadout (תבנית קבועה מראש שכוללת בה כלי נשק ורימונים) מבין שתיים או שלוש אשר מוצעות לו בצורה אקראית. לשחקן אשר קיבל את תואר "מצטיין הסיבוב" יתווספו בונוסים ל-loadout של הסיבוב הבא.

Global Offensive מאפשר גם שני מצבים ללא רשת: ללא רשת עם בוטים, המאפשר משחק עם בוטים בעלי בינה מלאכותית עם המצבים המוזכרים; ומסלול כלי נשק, מפה שמשמשת כמצב לימוד ואימון עבור שחקן יחיד.

משחקיות ברשת[עריכת קוד מקור | עריכה]

Global Offensive תומך בשידוך משחקים ולוח ניקוד עבור כל מצבי המשחק ברשת, שירות שניתן על ידי סטים. שירות הרשת מאפשר להבדיל בין מצבי משחק ומפות, ומערכת חברים המובנית בסטים. Valve מפעילים בנוסף Anti-Cheat, אשר יכול באופן אוטומטי להסיר ולהרחיק שחקנים מהרשת. על מנת להתאים בין שחקנים ברמות שונות, המשחק משתמש במד כושר מאוד מותאם. גרסת המחשב האישי תומכת גם בשרתים ייעודיים, אשר השחקן יכול להתחבר אליהם דרך תפריט השרתים הקהילתיים במשחק. שרתים אלו עלולים להיות מאוד ערוכים ושונים לגמרי מהמשחק הבסיסי.

חידושים במשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחק Counter-Strike: Global Offensive ישנם חידושים בכלי נשק, בדמויות, במפות חדשות, בעזרים חדשים כגון רימונים, מערכת רמות (Ranking) וסקינים (מראה חדש לכלי נשק). במשחק זה Valve הוסיפו גם מערכת Operations.

מערכת ההגנה Overwatch[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחק מוצגת מערכת בשם Overwatch שמטרתה היא לתפוס אנשים אשר מרמים במשחק או מנסים להפסיד בכוונה בעזרת הקהילה. המערכת בנויה כך שכאשר אדם מדווח כמות מסוימת של פעמים על ידי שחקנים אחרים במשחק הוא עולה ל"משפט" שבו שחקן ותיק (שניצח מעל 150 משחקי Competitive, ומעל הראנק Gold Nova 1) שופט את הראיות - הקלטה של המשחק בו השחקן דווח, ועליו להחליט האם יש ראיות מעבר לחמת הספק שמדובר באדם אשר מרמה במשחק בעזרת תוכנות עזר או מנסה לחבל בסיכויי הקבוצה לנצח (השחקן הבודק תמיד יהיה ברמה גבוהה יותר מהשחקן הנבדק). לאחר כמות הצבעות גדולה מספיק, אם הרוב נוטים לחשוב שהשחקן אכן ביצע את העבירות - הוא יוענש בהתאם: עבור רמאות העונש הוא הרחקה לתמיד, בעוד שהעונש על הפסד בכוונה הוא הרחקה זמנית לשישה שבועות. על מנת שמשתמשי הקהילה השופטים לא ינצלו את המערכת על מנת להרחיק אנשים שלא עשו דבר, מדי פעם הם יקבלו מקרים בהם כבר התקבל פסק דין קודם והם ישמשו על מנת לבחון את המשתמשים ולדעת אם לתת לקולם משמעות גבוהה יותר או פחות במקרים הבאים.

מערכת הדירוגים (Skill Group)[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחק Counter Strike: Global Offensive, בשונה מקודמיו, קיימת מערכת דירוגים (Skill Group) אשר מטרתה היא לאפשר לכל השחקנים לשחק עם אנשים שמשחקים באותה רמת משחק. במערכת ישנן 18 דרגות כאשר הדרגה הראשונה והנמוכה ביותר נקראת Silver 1 והאחרונה והגבוהה ביותר היא The Global Elite. כאשר שחקן משחק בצורה טובה המערכת תתגמל אותו ותשים אותו בדרגה גבוהה יותר, בעוד ששחקן בעל ביצועים פחות טובים ירד בדרגה בהתאם. על פי טענת המפתחים, המערכת מבוססת על שיטה בשם Glicko-2 שהותאמה למשחק. בשנת 2016 נראה שינוי במערכת שנועד לאזן אותה, וחלק מהשחקנים יכלו להבחין שהמערכת החדשה הורידה אותם מעט בדרגה, אך המטרה הייתה סך הכל איזון כללי של סך השחקנים בכל דרגה, ומטרת המערכת המקורית עדיין שורתה נאמנה.

מערכת רמות משנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-27 במאי 2015 נוספה מערכת רמות שמאפשרת לשחקנים לצבור נקודות ניסיון ולעלות רמות, ובכל קפיצה מסוימת של רמות שעולה השחקן הוא יכול לקבל חפץ אקראי (סקין, קופסה, גרפיטי וכו'). השחקן מתחיל ברמה 1 ויכול להגיע עד לרמה 40, וכאשר הדבר קורה ישנה אפשרות לקבל את "מדליית השירות" - סוג של חפץ שניתן להציג לשאר השחקנים במשחק מעל השם, אשר מראה כי השחקן הגיע לרמה 40 בשנה המסוימת שבה זה קרה. המערכת גם משמשת בתור חסם כניסה מינימלי למשחקי ה-Competitive, שאחת מדרישותיו היא להגיע לרמה 2; ובכך נמנע משחקנים בעלי משתמשים כפולים להגיע מהר יותר למשחקים התחרותיים.

סקינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחק נוספו דברים חדשים למשחק הנקראים סקינים, המהווים את החלק הקוסמטי במשחק, אשר אינם נותנים יתרון כלשהו לשחקן והמטרה שלהם היא לקישוט בלבד. לכל סקין יש מצב (Wear) שמראה את מצב הנשק (איך הוא יראה, כמה הוא נראה משומש). יש חמישה מצבים שהטוב בהם הוא חדש מהמפעל (Factory New) והכי פחות טוב בהם מצולק מקרבות (Battle Scarred). סקינים חדשים ממשיכים להתווסף למשחק, ולרוב נוצרים על ידי הקהילה ונבחרים בהצבעה. לצד הסקינים קמה תעשיית מסחר בין השחקנים, שכן ניתן להחליף בין הסקינים, אף תמורת כסף אמיתי. ב-12 ביולי 2020, נמכר הסקין במחיר היקר ביותר, 130,000 דולר אמריקני, שנקנה על ידי אספן מסין.[2] הסקין הוא "Howl" של הנשק M4A4 מאיכות Factory New וכן מסוג "StatTrak".[3]

הסקינים מחולקים לסוגים על פי הסיכוי לקבלם, בקופסאות הרגילות (שאינן מיוחדות) יש 5 סוגים אשר מייצגים את רמת הנדירות מהשכיח ביותר לנדיר ביותר בסדר עולה: כחול, סגול, ורוד, אדום, וזהב. הצבע האדום מסמן סקין נדיר או כפפה, והזהב מסמן כלי נשק שהיו אדומים ויותר אי אפשר להשיגם על ידי פתיחת קופסאות.

ב-28 בנובמבר 2016 נוספו למשחק סקינים גם לכפפות.

הימורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחרויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

התחרות במשחק זה היא אחת מהתחרויות הנחשבות ביותר בעולם בענף הספורט האלקטרוני. כל שחקן יכול לצפות בתחרות, גם בתוך המשחק עצמו או במציאות. התחרויות נבדלות ממשחק רגיל במספר הסיבובים, 30 מול 15, ובתגמול עליהם. על משחק רגיל מקבלים נקודות, גם אם מנצחים וגם אם מפסידים, ועל משחק מקצועי ניתן לקבל עד מיליון דולר. כמו כן משחק מקצועי משוחק על ידי קבוצות מקצועיות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא Counter-Strike: Global Offensive בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Counter-Strike: Global Offensive Interview Chet Faliszek. מתוך אתר GameSpot.
 2. ^ NikolaSavic‏, Someone paid $100,000+ for a CS:GO skin, the most expensive skin purchase in history, אתר GINX.TV, ‏‏12 ביולי 2020 (באנגלית)
 3. ^ StatTrak הוא סוג של סקין לנשק אשר מאפשר מעקב של כמות ההריגות שבוצעו על ידי אותו הנשק.