Counter-Strike: Global Offensive

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קאונטר סטרייק: גלובל אופנסיב
Counter-Strike: Global Offensive
כללי
תאריך הוצאה 21 באוגוסט 2012
סוגה מרובה משתתפים מבוסס צוותים (Team based Multiplayer)
פיתוח

Valve Corporation

Hidden Path Entertainment
הוצאה לאור Valve עריכת הנתון בוויקינתונים
ארץ מקור ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
שפות אנגלית, טורקית, אוקראינית, תאית, רוסית, רומנית, פינית, צ'כית, וייטנאמית, צרפתית, יפנית, שוודית, יוונית, פורטוגזית, נורווגית, הונגרית, דנית, פורטוגזית ברזילאית, בולגרית, פולנית, ספרדית, סינית קלאסית, הולנדית, איטלקית, גרמנית, קוריאנית, סינית מפושטת עריכת הנתון בוויקינתונים
סדרה Counter-Strike
דרישות תוכנה
מנוע משחק Source Engine[1]
מצבי משחק משחק מחשב מרובה משתתפים עריכת הנתון בוויקינתונים
דירוג M for MATURE ESRB
פלטפורמות

Microsoft Windows
Mac OS X
Linux
PlayStation 3

Xbox 360
מדיה הורדה דיגיטלית (סטים - מחשב האישי, Playstation Store לפלייסטיישן 3, ו - LIVE Marketplace לאקס בוקס)
המשחק הקודם Counter-Strike Online
דרישות מערכת
מעבד 3GHz single-core Intel או AMD processor
זיכרון

2GB עבור Windows וmacOS

4GB עבור Linux
כרטיס מסך תמיכה ב-DirectX 9 וזיכרון מעל 256MB. כרטיס מסך מסדרת Nvidia 8000 ומעלה, או AMD 3000 ומעלה
מקום פנוי 15 גיגה בייט מקום פנוי
מערכת קול תואמת DirectX
בקרים מקלדת ועכבר / שלט
blog.counter-strike.net
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

Counter-Strike: Global Offensive (בקיצור: CS:GO, לעתים מכונה בקרב שחקנים "CS"(קרי סי אס) בלבד אף על פי היותו משחק שונה מקאונטר סטרייק) הוא משחק וידאו בגוף ראשון מרובה משתתפים מסוג פעולה. המשחק פותח על ידי Hidden Path Entertainment ו-Valve והופץ לראשונה בתאריך 21 באוגוסט 2012 עבור מערכות ההפעלה ווינדוס ומאק, Xbox 360, ול-Playstation 3. גרסת הלינוקס שוחררה בספטמבר 2014.

ב-22 למרץ 2023, הוכרז Counter-Strike 2, עדכון עיקרי למשחק המחליף את מנוע המשחק ל-Source 2. ב-27 לספטמבר באותה שנה יצא העדכון לאור. כמו כן, המשחק שינה את שמו בפלטפורמת המשחקים Steam.

משחקיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תמונה מתוך המשחק

בדומה למשחקים הקודמים בסדרה, Counter-Strike: Global Offensive הוא משחק יריות בגוף ראשון מרובה משתתפים. מטרת השחקן היא להצטרף לקבוצה של טרוריסטים, או לוחמים בטרור, ולנסות לבצע את משימת הקבוצה שלו, או חיסול הקבוצה הנגדית. המשחק מתקיים בסיבובים קצרים, אשר נגמרים כאשר אחת מהקבוצות מובסת, או כאשר קבוצה אחת הצליחה לבצע את מטרתה. עבור רוב מצבי המשחק, כאשר שחקן מת - עליו לחכות לסיבוב הבא על מנת לחזור לשחק.

השחקנים רוכשים כלי נשק וציוד בתחילת כל סיבוב בעזרת כסף שזכו בו על פי ביצועיהם בסיבוב הקודם לו. השלמת מטרות או הריגת אויבים מזכה את השחקן בכסף, בעוד שפעולות שליליות - כמו הריגת חבר לקבוצה או בן ערובה - לוקחות מן השחקן כסף. בנוסף, בכל סוף סיבוב כל השחקנים מקבלים כסף, כאשר השחקנים בקבוצה המנצחת מקבלים מעט יותר מן הקבוצה המפסידה.

במשחק נוספו כלי נשק וציוד חדשים אשר לא נראו בקודמיו, בין הבולטים ישנו רימון האש עבור כל קבוצה (מיוחס בתור "מולוטוב" אצל הטרוריסטים ו"רימון תבערה" אצל לוחמי הטרור).

חפצים קוסמטיים, כגון צבעים לכלי נשק, נוספו לאחר השחרור.

מצבי משחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

תמונה מתוך המשחק מצד הצבא (צה"ל) במפה Dust2

כרגע, ב-Counter-Strike: Global Offensive ישנם חמישה מצבי משחק בהם ניתן לשחק:

 • פשוט (Casual) ותחרותי (Competitive - משחקים קובעי רמה): המצב המשוחק ביותר של המשחק, בו יש משימות של תרחיש פצצה ותרחיש בני ערובה. בתחילת כל סיבוב, שחקנים יכולים לרכוש כלי נשק וציוד עם כסף שהרוויחו מפעולותיהם הקודמות, מעזרה בהריגות ועד השלמת מטרות. ללא קשר לסוג המשימה, סיבוב מסתיים כאשר אחת הקבוצות משלימה את מטרתה, מחסלת את הקבוצה היריבה, או נותנת לזמן להיגמר. אם הזמן נגמר כאשר הקבוצה בעלת המטרה (בתרחישי פצצה הטרוריסטים ובתרחיש בני ערובה לוחמי הטרור) לא השלימה אותה - הקבוצה השנייה מנצחת וכך חוזר חלילה עד שאחת הקבוצות ניצחה שישה עשר סיבובים ואז היא המנצחת במשחק.
  • תרחיש פצצה: על הטרוריסטים לשתול פצצת C4 באחד משני האתרים המיועדים לכך ולהגן עליה עד שהספירה תיגמר והיא תופעל. על לוחמי הטרור למנוע מהפצצה לפעול, אם זה על ידי מניעה מהטרוריסטים לשתול את הפצצה או על-ידי נטרול הפצצה. הפצצה תתפוצץ 40 שניות לאחר שהוטמנה. אם הפצצה נוטרלה, קבוצת לוחמי הטרור תנצח ללא התחשבות בכמה שחקנים נשארו חיים בקבוצת האויב.
  • תרחיש בני ערובה: על לוחמי הטרור לחלץ בני ערובה מהטרוריסטים, ולהביא אותם לנקודת החילוץ. על הטרוריסטים למנוע מבני הערובה לברוח. טרוריסט או לוחם טרור שינסה להרוג בן ערובה יקבל עונש כספי גבוה. עדכון מאוחר יותר שינה את הצורה בה לוחמי הטרור מחלצים בני ערובה: במקום להוביל אותם, על השחקנים לשאת אחד מבני הערובה אל נקודת החילוץ.
 • מרוץ חימוש (Arms Race): מצב מבוסס מטרת הרג, בו השחקן זוכה בכלי נשק חדשים עבור הריגות. השחקן הראשון שזוכה בהריגה עם הסכין המוזהבת, הנשק האחרון, מנצח במשחק.
 • הריסה (Demolition): מצב מבוסס סיבובים אשר מבטל את אפשרות קניית כלי הנשק והציוד, ומעניק לשחקנים בכל סיבוב נשק חדש עבור הריגה אחת לפחות בסיבוב הקודם. עבור הריגה שנייה, יזכה השחקן גם ברימון, שבכל הריגה נוספת יוחלף ברימון אחר. מצב זה דומה לתרחיש הפצצה, כיוון שגם בו על קבוצה אחת לשתול את הפצצה ולהפעיל אותה, אם כי במצב זה המפות קטנות יותר וישנו רק אתר אחד המיועד לכך.
 • Deathmatch (נוסף ב-12 בנובמבר 2012): מצב המורכב מסיבובים של 10 דקות. על כל שחקן להשיג את הכמות הגבוהה ביותר של נקודות על ידי הריגות עם כלי נשק שונים, לבחירה או באופן אקראי. מספר הנקודות עבור הריגה תלוי בנשק. השחקנים יכולים גם לנצל את "זמן הבונוס" המופיע באופן אקראי בכל כמה זמן עבור כלי נשק שונים, או להשתמש בסכין עבור נקודות נוספות. כמו במרוץ חימוש, השחקן חוזר למשחק באופן מידי לאחר שנהרג, אך גם כאשר הוא בוחר להשתמש בנשק בונוס.
 • Danger Zone: מצב הישרדות (Battle Royale), בין 16 ל-18 שחקנים מוצנחים אל אותה המפה, כאשר כולם חמושים תחילה בסכין ובטאבלט שאיתו הם יכולים להזמין כלי נשק וציוד (שמגיע אליהם באמצעות רחפן). על השחקנים לסרוק את המפה בחיפוש אחר כלי נשק וציוד עזר, ולשרוד כמה שיותר זמן במפה, כאשר האחרון ששורד מנצח (כמקובל במשחקי הישרדות/באטל רויאל כדוגמת פורטנייט).
 • Retakes (נוסף ב-3 בדצמבר 2020): מצב משחק שמבוסס על תרחיש פצצה. מאזן הכוחות במצב משחק זה הוא שלושה טרוריסטים כנגד ארבעה לוחמי טרור. כל סיבוב מתחיל בכך שהפצצה כבר הוטמנה על ידי הטרוריסטים, ועליהם למנוע מקבוצת לוחמי הטרור לנטרל אותה. לפני שכל סיבוב מתחיל, כל שחקן צריך לבחור loadout (תבנית קבועה מראש שכוללת כלי נשק ורימונים) מבין שתיים או שלוש אשר מוצעות לו בצורה אקראית. לשחקן אשר קיבל את תואר "מצטיין הסיבוב" יתווספו בונוסים ל-loadout של הסיבוב הבא.
 • Flying Scoutsman (נוסף ב-23 במאי 2017): מצב משחק שמבוסס על תרחיש פצצה. מאזן הכוחות במצב משחק זה הוא שמונה טרוריסטים כנגד שמונה לוחמי טרור. בכל סיבוב השחקנים מתחילים עם הרובה צלפים SSG 08 וסכין בלי אפשרות לקנות נשק אחר. מצב המשחק הוא עם כבידה חלשה, מה שגורם לשחקנים לעוף באוויר ולזוז מהר יותר מהרגיל. המצב משחק מבוסס על תרחיש פצצה, כיוון שגם כאן על קבוצה אחת לשתול את הפצצה ולהפעיל אותה, אם כי במצב זה המפות קטנות יותר וישנו רק אתר אחד המיועד לכך.

Global Offensive מאפשר גם שני מצבים ללא רשת: ללא רשת עם בוטים, המאפשר משחק עם בוטים בעלי בינה מלאכותית עם המצבים המוזכרים; ומסלול כלי נשק, מפה שמשמשת כמצב לימוד ואימון עבור שחקן יחיד.

משחקיות ברשת[עריכת קוד מקור | עריכה]

Global Offensive תומך בשידוך משחקים ולוח ניקוד עבור כל מצבי המשחק ברשת, שירות שניתן על ידי סטים. שירות הרשת מאפשר להבדיל בין מצבי משחק ומפות, ומערכת חברים המובנית בסטים. Valve מפעילים בנוסף Anti-Cheat, אשר יכול באופן אוטומטי להסיר ולהרחיק שחקנים מהרשת. על מנת להתאים בין שחקנים ברמות שונות, המשחק משתמש במד כושר מותאם מאד. גרסת המחשב האישי תומכת גם בשרתים ייעודיים, אשר השחקן יכול להתחבר אליהם דרך תפריט השרתים הקהילתיים במשחק. שרתים אלו עלולים להיות ערוכים מאד ושונים לגמרי מהמשחק הבסיסי.

חידושים במשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחק Counter-Strike: Global Offensive ישנם חידושים בכלי נשק, בדמויות, במפות חדשות ובעזרים חדשים כגון רימונים, מערכת רמות (Ranking) וסקינים לנשקים. במשחק זה החברה הוסיפה גם מערכת Operations.

מערכת ההגנה Overwatch[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחק מוצגת מערכת בשם Overwatch שמטרתה היא לתפוס אנשים אשר מרמים במשחק או מנסים להפסיד בכוונה בעזרת הקהילה. המערכת בנויה כך שכאשר אדם מדווח על ידי שחקנים אחרים במשחק מספר מסוים של פעמים, הוא "עולה למשפט" שבו שחקן ותיק, שניצח מעל 150 משחקי Competitive, ומעל ראנק Gold Nova 1, שופט את הראיות - הקלטה של המשחק שבו השחקן דווח, ועליו להחליט האם יש ראיות מעבר לחמת הספק שמדובר באדם אשר מרמה במשחק בעזרת תוכנות עזר או מנסה לחבל בסיכויי הקבוצה לנצח (השחקן הבודק תמיד יהיה ברמה גבוהה יותר מהשחקן הנבדק). לאחר כמות הצבעות גדולה מספיק, אם הרוב נוטים לחשוב שהשחקן אכן ביצע את העבירות - הוא יוענש בהתאם: העונש עבור רמאות הוא הרחקה לתמיד, בעוד שהעונש על הפסד מכוון הוא הרחקה לשישה שבועות. על מנת שמשתמשי הקהילה השופטים לא ינצלו את המערכת להרחיק אנשים שלא עשו דבר, מדי פעם הם יקבלו מקרים בהם כבר התקבל פסק דין, והם ישמשו על מנת לבחון את המשתמשים ולדעת אם לתת לקולם משמעות גבוהה יותר או פחות במקרים הבאים.

מערכת הדירוגים (Skill Group)[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחק Counter Strike: Global Offensive, בשונה מקודמיו, קיימת מערכת דירוגים (Skill Group) אשר מטרתה היא לאפשר לכל השחקנים לשחק עם אנשים שמשחקים באותה רמת משחק. במערכת ישנן 18 דרגות כאשר הדרגה הראשונה והנמוכה ביותר נקראת Silver 1 והאחרונה והגבוהה ביותר היא The Global Elite. כאשר שחקן משחק בצורה טובה המערכת תתגמל אותו ותשים אותו בדרגה גבוהה יותר, בעוד ששחקן בעל ביצועים פחות טובים ירד בדרגה בהתאם. על פי טענת המפתחים, המערכת מבוססת על שיטה בשם Glicko-2 שהותאמה למשחק. בשנת 2016 נראה שינוי במערכת שנועד לאזן אותה, וחלק מהשחקנים יכלו להבחין שהמערכת החדשה הורידה אותם מעט בדרגה, אך המטרה הייתה סך הכל איזון כללי של סך השחקנים בכל דרגה, ומטרת המערכת המקורית עדיין שורתה נאמנה.

מערכת רמות משנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-27 במאי 2015 נוספה מערכת רמות שמאפשרת לשחקנים לצבור נקודות ניסיון ולעלות רמות, ובכל קפיצה מסוימת של רמות שעולה השחקן הוא יכול לקבל חפץ אקראי (סקין, קופסה, גרפיטי וכו'). השחקן מתחיל ברמה 1 ויכול להגיע עד לרמה 40, וכאשר הדבר קורה ישנה אפשרות לקבל את "מדליית השירות" - סוג של חפץ שניתן להציג לשאר השחקנים במשחק מעל השם, אשר מראה כי השחקן הגיע לרמה 40 בשנה המסוימת שבה זה קרה. המערכת גם משמשת בתור חסם כניסה מינימלי למשחקי ה-Competitive, שאחת מדרישותיו היא להגיע לרמה 2; ובכך נמנע משחקנים בעלי משתמשים כפולים להגיע מהר יותר למשחקים התחרותיים.

סקינים (Skins)[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחק נוספו דברים חדשים הנקראים סקינים, המהווים את החלק הקוסמטי במשחק, אשר אינם נותנים יתרון כלשהו לשחקן והמטרה שלהם היא קישוט בלבד. לכל סקין יש מצב (Wear) שמראה את מצב הנשק (איך הוא יראה, כמה הוא נראה משומש). יש חמישה מצבים שהטוב בהם הוא חדש מהמפעל (Factory New) והכי פחות טוב בהם מצולק מקרבות (Battle Scarred). סקינים חדשים ממשיכים להתווסף למשחק, ולרוב נוצרים על ידי הקהילה ונבחרים בהצבעה. לצד הסקינים קמה תעשיית מסחר בין השחקנים, שכן ניתן להחליף בין הסקינים אף תמורת כסף אמיתי. ב-12 ביולי 2020, נמכר הסקין במחיר של 130,000 דולר אמריקני, שנקנה על ידי אספן מסין.[2] הסקין הוא "Howl" של הנשק M4A4 מאיכות Factory New וכן מסוג "StatTrak".[3]

הסקינים מחולקים לסוגים על פי הסיכוי לקבלם. בקופסאות הרגילות (שאינן מיוחדות) יש 7 סוגים אשר מייצגים את רמת הנדירות מהשכיח ביותר ועד לנדיר ביותר בסדר עולה: לבן, כחול בהיר, כחול, סגול, ורוד, אדום, צהוב. הצבע הלבן מסמן את הנשקים הכי שכיחים שמקבלים. בצבע הצהוב אפשר לקבל רק סכין או כפפות מה שהופך אותו לבין הנדירים ביותר. בנוסף יש את הצבע הזהב של סקינים של נשקים שהוציאו אותם מהקופסאות ולכן אפשר להשיג אותם רק דרך החלפות עם שחקנים אחרים או לקנות ממישהו.

ב-28 בנובמבר 2016 נוספו למשחק סקינים גם לכפפות.

תחרויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

התחרות במשחק זה היא אחת מהתחרויות הנחשבות ביותר בעולם בענף הספורט האלקטרוני. כל שחקן יכול לצפות בתחרות, גם בתוך המשחק עצמו או במציאות. התחרויות נבדלות ממשחק רגיל במספר הסיבובים, 30 מול 15, ובתגמול עליהם. על משחק רגיל מקבלים נקודות, גם אם מנצחים וגם אם מפסידים, ועל משחק מקצועי ניתן לקבל עד מיליון דולר. כמו כן משחק מקצועי משוחק על ידי קבוצות מקצועיות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא Counter-Strike: Global Offensive בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Counter-Strike: Global Offensive Interview Chet Faliszek. מתוך אתר GameSpot.
 2. ^ NikolaSavic‏, Someone paid $100,000+ for a CS:GO skin, the most expensive skin purchase in history, אתר GINX.TV, ‏‏12 ביולי 2020 (באנגלית)
 3. ^ StatTrak הוא סוג של סקין לנשק אשר מאפשר מעקב של כמות ההריגות שבוצעו על ידי אותו הנשק.