Team Fortress 2

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
Team Fortress 2
תמונה של עטיפת משחק Team fortress 2
תמונה של עטיפת משחק Team fortress 2
כללי
תאריך הוצאה 10 באוקטובר 2007
סוגה פעולה מגוף ראשון
פיתוח Valve Corporation
הוצאה לאור Valve עריכת הנתון בוויקינתונים
ארץ מקור ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
שפות אנגלית, רומנית, בולגרית, תאית, אוקראינית, יפנית, יוונית, פורטוגזית ברזילאית, טורקית, קוריאנית, הונגרית, צ'כית, נורווגית, סינית מסורתית, הולנדית, צרפתית, גרמנית, פולנית, דנית, סינית מפושטת, ספרדית, פורטוגזית, רוסית, שוודית עריכת הנתון בוויקינתונים
הפצה

Electronic Arts

סטים (אונליין)
סדרה Team Fortress עריכת הנתון בוויקינתונים
דרישות תוכנה
מנוע משחק Source
מצבי משחק מרובה משתתפים
פלטפורמות פלייסטיישן 3 ,מחשב אישי ,xbox 360
מדיה סטים
המשחק הקודם Team Fortress Classic
דרישות מערכת
מעבד 1.7GHz (AMD or INTEL)
זיכרון 512MB RAM
כרטיס מסך 128MB RAM
מקום פנוי 15GB
בקרים מקלדת, עכבר ומיקרופון (לצ'אט קולי בשרתים)
teamfortress.com
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

Team Fortress 2תרגום חופשי לעברית: צוות המבצר 2, בקיצור TF2) הוא משחק רשת אשר פותח על ידי Valve ומבוסס על מנוע ה-Source. המשחק יצא ב-10 באוקטובר 2007 כחלק מההקופסה הכתומה, חבילה המכילה 5 משחקים שפותחו על ידי Valve. זהו משחק המשך למוד Team Fortress אשר יצא בשנת 1996 ל-Quake על ידי רובין ווקר, ג׳ון קוק ואיאן קוגלי, ולמוד Team fortress Classic אשר יצא בשנת 1999 ל-Half-Life. המשחק מתאפיין בעיצוב צבעוני וייחודי, אשר בניגוד למשחקים רבים מסוגת היריות אינו מנסה לחקות את המציאות. כמו כן, המשחק זכה בפרסים רבים על עיצובו הייחודי[1][2], על משחקיותיו התוססת, ועל העדכונים השוטפים אשר Valve הוציאה עבורו[דרוש מקור]. את המשחק היה ניתן לקנות מחנויות משחקים שונות כחלק מהקופסה הכתומה, אך כיום ניתן להורידו בחינם מסטים. בנוסף, ניתן לבצע רכישות של חפצים שונים, לרוב פריטי לבוש אשר לא נותנים יתרון לשחקן המשתמש בהם, שלא לפגוע בהוגנות המשחק.

כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק מבוסס ברובו על שרתיים המארחים את המשתמשים ומאפשרים להם לשחק עם משתמשים אחרים. בעבר בשרת היה ניתן לבחור את הקבוצה שבה רוצים להשתתף מבין שתי קבוצות שמחולקות לפי צבעים, היום אחרי החידוש האחרון המשחק בוחר בצורה אוטומטית. בחלק מהשרתים הפרטיים אפשר עדיין לבחור איזו קבוצה להיות.

המשחק משחק יריות בדומה למשחקים המוכרים (לדוגמה Call of Duty) אך ללא הרבה דם, הרג או המחשה של הריגה בצורה מוגזמת ומפחידה לדוגמה פיצוץ גולגולות.

מצבי משחק:

 • Control Points - מצב משחק זה מתחלק לשני סוגים:
  • במפה ישנן מספר נקודות, כאשר על הקבוצה הכחולה להשתלט על כל הנקודות על ידי עמידה על נקודה במשך זמן מסוים ועל הקבוצה האדומה להגן על הנקודות כך שיישארו בשליטתה. המשחק נגמר כאשר הקבוצה הכחולה כובשת את כל הנקודות (ניצחון של הכחולים) או כאשר נגמר הזמן (ניצחון של האדומים).
  • במפה מספר נקודות שליטה, כאשר בתחילת המשחק שתי הקבוצות מקבלות מספר זהה של נקודות בשליטתן. המטרה של שתי הקבוצות היא להשתלט על הנקודות של האויב עד שהן משתלטות על הנקודה האחרונה, הצמודה לבסיס האויב.
 • Capture The Flag - מטרת המשחק היא להעביר את המזוודה ("הדגל") מבסיס האויב לבסיס של הקבוצה שלך.
 • Pay Load - המטרה של הקבוצה הכחולה במצב זה היא להזיז עגלה עמוסה בחומרי נפץ לנקודה (או דרך מספר נקודות) במפה, בעוד שמטרת הקבוצה האדומה היא לעצור בעדם. בזמן שהקבוצה הכחולה מזיזה את העגלה מעניקה לה נקודות חיים. הדבר לא עובד לגבי הקבוצה האדומה. המשחק נגמר כאשר הקבוצה הכחולה כובשת את כל הנקודות ומפוצצת את העגלה (ניצחון של הכחולים), או כאשר נגמר הזמן (ניצחון של האדומים).
 • Pay Load Race - מצב זה דומה למצב הקודם כאשר במצב זה יש שתי עגלות, עגלה לכל קבוצה. כל קבוצה מזיזה את עגלתה לכיוון הנקודה האחרונה, תוך כדי ניסיונות לעצור את הקבוצה היריבה מלהשלים אותה מטרה.
 • Arena - המטרה במצב זה היא להרוג את כל חברי הקבוצה היריבה. במצב זה, לא חוזרים לחיים לאחר מוות ואפשר לחזור רק בתחילת הסיבוב הבא. אם עברה דקה והמטרה עדיין לא הושלמה, נקודת שליטה במרכז המפה תיפתח לניסיונות הכיבוש של שתי הקבוצות. כאשר הנקודה נכבשה או כשכל חבר קבוצה נהרג הסיבוב מסתיים.
 • King of the Hill - על הקבוצות במצב זה להשתלט על נקודה אחת הממוקמת במרכז המפה. הקבוצה הראשונה שמצליחה לשלוט בנקודה במשך שלוש דקות, מנצחת.
 • Special Delivery - שילוב בין "תפוס את הדגל" וה"Payload Race". במצב זה, על כל צוות לקחת מזוודה לפני הצוות השני, ולשים אותה בתוך ראש טיל בעוד הם מנסים להדוף את הצוות השני.
 • Mann vs Machine- מצב משחק בו שישה שחקנים מהקבוצה האדומה צריכים לעצור רובוטים שנמצאים בקבוצה הכחולה מהטלת פצצה בבסיס האדומים. ניתן להרוויח כסף וירטואלי של השרת כל הריגה של רובוט, ואחר כך ניתן לשדרג את כלי הנשק שלך או את עצמך עם הכסף. בתחילת המשחק ניתן להציג כרטיס (Tour of Duty Ticket) מיוחד המאפשר קבלת מתנה רנדומלית כאשר מסיימים את המשחק, או נשק מיוחד עם ראש של רובוט כסוף או מוזהב עליו. יש סיכוי קלוש לזכות בנשק מוזהב במקום.
 • Bot Destruction- שתי הקבוצות מקבלות בוטים, בוטים אלה אינם יכולים לתקוף. בנוסף לכך הם מקבלים גם ליבה ("CORE"). מטרת המשחק היא להשמיד כמה שיותר בוטים, יש שלושה סוגים של בוטים. בוטים באזור A נותנים את כמות הנקודות הנמוך ביותר, בוטים באזור B נותנים את הבינונית, בוטים באזור C נותנים את מירב הנקודות. במקרה ושחקן גונב לקבוצה את הליבה בהצלחה ומחזיר את זה לנקודת הליבה שלו, אותה קבוצה מקבלת את כל הנקודות מהקבוצה היריבה. כדי שקבוצה תנצח במשחק יש לאסוף עד כמות הנקודות שהמערכת החליטה בתחילת המשחק, בדרך כלל כמות הנקודות היא עד 200 או 300 נקודות.
 • Pass Time- במצב המשחק הזה, על כל קבוצה להוביל כדור אשר נמצא באמצע המפה, אל הצד של הקבוצה היריבה כדי להבקיע שער. הקבוצה הראשונה שמבקיעה את מספר השערים הנתונים, זוכה בסיבוב.
 • Man power- כל שחקן בקבוצה מקבל אקדח וו תפיסה, אשר מאפשר לו לנוע ברחבי המפה או להיתלות על קירות. קיימים במפות שונות כוחות שונים, המאפשרים סוגי כוחות לשחקן. מצב זה דומה מאוד למצב המשחק "תפוס את הדגל".

הדמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל הדמויות בעלות יכולת התקפית, הגנתית ותומכת.

כל הדמויות ניתנות לבחירה בכל הקבוצות במשחק.

דמויות התקפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Scout (סייר - נתן ווטרליין). נער מבוסטון, ארצות הברית. הדמות המהירה ביותר במשחק, קופץ גבוה יותר מכל הדמויות, דמות מקבוצת ההתקפה, מצוידת בשוטגאן Scattergun, אקדח/פחית "בונק" (משקה בצבעים שונים)/צנצנת חלב ומחבט בייסבול, אך כמות החיים שלו (HP) נמוכה מאוד. לפי Valve הסייר התאמן כדי להפוך למהיר ולברוח מאחיו לאחר שהם התעללו בו.
 • Soldier (חייל - ריק מאי). חייל בצבא ארצות הברית מהמערב התיכון. ל-Soldier יש כמות חיים גבוהה וכלי הנשק שלו הם משגר רקטות, רובה ציד\חצוצרה ואת חפירה\מכוש. החייל זז לאט יותר מרוב הדמויות, אך מהיר יותר מן ה-Heavy. לחייל יש יכולת מיוחדת, אשר מאפשרת לו לקפוץ יותר גבוהה מן הגובה הרגיל, על ידי הדפה של רקטה, בתזמון מדויק של קפיצה.
 • Pyro (פירומן - דניס בייטמן). הדמות המסתורית ביותר במשחק היות כי לא ידוע עליו דבר, אפילו לא כיצד הוא נראה מבעד לחליפה. בעל כמות חיים בינונית, הדמות החזקה ביותר מטווח קרוב, נושא להביור, רובה ציד או רובה זיקוקים וגרזן. בנוסף הוא לובש חליפה חסינת אש אשר אינה מגינה מנזק ישיר מלהביור אבל מונעת בעירה נוספת אחרי ההצתה, כמו כן לא ניתן להבין את מילותיו משום שהוא לובש מסכת אב"כ. בסרטון התיאור באתר הרשמי הוא חושב שהוא בעולם ורוד בו הגרזן הוא סוכרייה והלהביור יורה קשת בענן.
כל הדמויות במשחק, שמות משמאל לימין: Medic, Demoman, Soldier, Scout, Sniper, Heavy, Spy, Engineer, Pyro.

דמויות הגנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Demoman (איש חומרי הנפץ - גרי שוורץ) - אלכוהוליסט מסקוטלנד בעל כמות HP בינונית, הדמות היחידה שהנשק המשני שלה מהווה נשק ראשי לכל דבר יחד עם הנשק הראשי. בזכות כלי-נשק אלו הוא מכסה שטח רב. הוא מצויד ברובה רימונים, רובה פצצות דביקות ובקבוק וויסקי המשמש כנשק לטווח קצר. ביחד עם המרגל הוא דמות טובה להריסת מבנים של המהנדס. ה-Demoman הוא שיכור, ומחזיק בקבו את ה-Demoknight אשר משתמש בנעליים מיוחדות, מגן וחרב. בדומה לחייל, גם ההוא מסוגל לקפוץ גבוה מאוד על ידי שימוש ברובה הפצצות הדביקות.
 • (Heavy (Weapons Guy (איש כלי הנשק הכבדים - גרי שוורץ) - בחור רוסי ושמן. בעל כמות החיים הגבוהה ביותר במשחק, ובעל כוח האש החזק במשחק. חסרונו הוא איטיותו הרבה וגודלו. מצויד במיני גאן, רובה ציד/כריך ואגרופיו העוצמתיים.
 • Engineer (מהנדס - גראנט גודייב) - מהנדס מטקסס. הוא בעל כמות חיים נמוכה, אך יכולתו המיוחדת לבנות מכונות שיועילו לקבוצתו, כגון משגרים, מכונת ירייה וספק תחמושת וחיים, הפכו אותו לדמות ההגנה יעילה. המהנדס מצויד בשוט-גאן, מפתח שוודי ואקדח.

תומכים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Medic (חובש/רופא - רובין אטקין דאונס) - מנתח ללא רישיון משטוטגרט, גרמניה. הרופא הוא דמות תומכת ולא קרבית. יכולתו לרפא את חבריו לקבוצה ולהפעיל מצב מיוחד בו הוא והפציינט שלו בלתי פגיעים(uber-charge) הופכים אותו לדמות חשובה בכל קבוצה. הרופא בעל כמות חיים נמוכה ומצויד ברובה מזרקים, מסור ניתוחים ורובה ריפוי איתו הוא מרפא את חבריו לקבוצה. בנוסף על כך, יש לו יכולת לתת תוספת חיים לחברי קבוצתו בעודו מרפא אותם, וכאשר הוא מפסיק לרפא תוספת החיים יורדת בהדרגה. במצב ה-co-op הוא יכול להחיות את חברי הקבוצה שלו. בנוסף לכך יש לו רובה מיוחד אשר נותן לו אופציה לרפא את האנשים שאיתו בקבוצה ולהרעיל את היריבים.

ממש עוזר בקבוצה. כמו לכל הדמויות יש לו חפצים משלו: מסור, רובה חיים ורובה זריקות לרופא, לעומת לשאר הדמויות, יש כוח מיוחד אשר גורם לו לרפות את עצמו.

 • Sniper (צלף - ג'ון פטריק לוריי) - בחור ניו זילנדי שגדל באוסטרליה.[3] בעל כמות חיים נמוכה. לצלף יש רובה צלפים, המאפשר לו לירות לטווח ארוך. יש לו גם רובה אוטומטי קטן וסכין קוקרי. לפעמים הוא מצויד גם בקשת או בצנצנת שתן, אותם ניתן להשיג במהלך המשחק. כמו כן, עם רובה הצלפים או הקשת ניתן לכוון ישר לראשו של שחקן האויב ולהרוג אותו בירייה אחת (Headshot).
 • Spy (מרגל - דניס בייטמן) - מרגל צרפתי. בעל כמות חיים נמוכה מאוד, אך יש לו יכולת מיוחדת להתחפש לאחד מחברי הקבוצה היריבה, להסוות את עצמו ולהיות בלתי נראה לזמן מוגבל. הוא מצויד בסכין פרפר קטלנית שביכולתה להרוג את היריב במכה אחת על ידי דקירה מדויקת בחוט השדרה (דקירה בגב). בנוסף לכך אקדח שעון שהופך אותו לבלתי נראה וטייפ שיכול לחבל במכונות המהנדס ולבסוף להרסם. לפי האנימציות ש־VALVE הוציאו לאור, הוא מנהל מערכת יחסים רומנטית עם אימו של Scout. ולפי רצועות הקומיקס הוא גם אביו.[3]

דמויות מחוץ למשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • The Administrator (המנהלת - אלן מקליין) אישה מבוגרת ששכרה את כל תשע הדמויות להילחם. ל־Administrator אין הופעה פיזית במשחק, אבל אפשר לשמוע את ההוראות וההתראות שהיא מחלקת לקבוצה שלך - כגון התקרבות של ה־Payload לנקודה או ניצחון של סיבוב. אין לה שם מוגדר, אבל VALVE נתנו לה את השם הפשוט: The Administrator.
 • Miss Pauling (גברת פאולינג - אשלי ברץ') העוזרת של ה־Administrator. פאולינג היא אישה צעירה, ובהערכה בגיל של Scout. ישנה מין מערכת יחסים נסתרת בינה לבין Scout - הוא מאוהב בה, אך לפי הקומיקסים, הטקסטים והאנימציות ש־VALVE הוציאו לאור, היא לא מחזירה אליו שום סימנים של אהבה בחזרה. לפי העלילה, פאולינג מסדרת בשביל ה־Administrator את העבודה ומחלקת משימות לשכירי החרב - בשביל למנוע את ההתפטרות שלה. לפי הסרט הקצר Expiration Date, היא טוענת שהיא לא יכולה לצאת לדייט עם Scout מכיוון שיש לה רק יום חופשי אחד בשנה. בעדכונים Gun Mettle ו־Tough Break, אפשר לקנות כרטיסים שנותנים גישה למשימות בשביל סקינים (צבעים וצורות חדשות) של כלי נשק. היא מדברת ישירות אל השחקן בהדמיה של מכשיר קשר בשביל לתת לו\לה הנחיות או עדכונים על ההתקדמות שלהם במשימה הנוכחית. (הנתונים תלויים במשימה עצמה)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא Team Fortress 2 בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ IGN Best of 2007, web.archive.org, ‏2013-11-17
 2. ^ GameSpy's Game of the Year 2007, web.archive.org, ‏2007-12-23
 3. ^ 1 2 TF2: Meet the REAL Team, נבדק ב-2022-11-26