Wolfenstein: Enemy Territory

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
וולפנשטיין: שטח עוין
Wolfenstein: Enemy Territory
לוגו המשחק
לוגו המשחק
תאריך הוצאה 29 במאי 2003 עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה משחק ירי בגוף ראשון עריכת הנתון בוויקינתונים
פיתוח Splash Damage עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה לאור Activision עריכת הנתון בוויקינתונים
סדרה Wolfenstein עריכת הנתון בוויקינתונים
מנוע משחק Id Tech 3 עריכת הנתון בוויקינתונים
מצבי משחק משחק מרובה משתתפים עריכת הנתון בוויקינתונים
פלטפורמות Microsoft Windows, לינוקס, macOS עריכת הנתון בוויקינתונים
המשחק הקודם Return to Castle Wolfenstein עריכת הנתון בוויקינתונים
המשחק הבא Wolfenstein עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

Wolfenstein: Enemy Territoryתרגום חופשי לעברית: וולפנשטיין: שטח עוין), או כפי שנקרא בקיצור על ידי קהילת הגיימרים, ET, הוא משחק פעולה ממוחשב מרובה משתתפים מסוגת משחק יריות מגוף ראשון אשר הופץ בחינם על ידי Splash Damage בשנת 2003. המשחק תוכנן להיות המשך לכותר Return to Castle Wolfenstein, אך הן עקב בעיות כלכליות בחברה והן משום שהמשחק לא עמד בציפיות שהוצבו מולו, הופצה הגרסה מרובת המשתתפים בחינם לרשת ב-29 במאי 2003. כמו כן, בתחילת 2004 הופץ קוד המקור של המשחק לרשת על מנת להעשיר את הקהילה במודים אך לא של מנוע המשחק (שהיה אותו מנוע של Return to Castle Wolfenstein). ב-2005 המשחק שונה כדי לעבוד עם המנוע Quake III: Team Arena, שנפתח כקוד פתוח על ידי Id Tech 3.

משחקיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

Wolfenstein Enemy Territory מתרחש בזמן מלחמת העולם השנייה כאשר ניתן לבחור צד משחק; כוחות הצבא הגרמני, "מדינות הציר", או כוחות בעלות הברית הכוללים, במשחק, רק את הצבא האמריקאי (אף על פי שנוספו מודיפיקציות שמאפשרות לבחור גם את הצבא הבריטי, צבא רוסיה, וצבאות נוספים). במשחק ניתן לשחק ב-5 תפקידים, או "מקצועות":

  1. חייל - החייל הרגלי הפשוט, עיקר תפקידו הוא להילחם בחיילי האויב. החייל יכול להשתמש בנשק כבד (מקלע כבד מסוג MG42, מרגמות, טיל כתף מסוג Panzerfaust ולהביור) ומקבל תחמושת רבה יחסית כבר בתחילת המשחק.
  2. חובש - תפקיד החובש הוא לטפל בפצועים. החובש יכול לרפא פצועים ואף להציל חיילים גוססים. החובש יכול להשתמש רק בנשק אחד (תת מקלע) חייו מתמלאים לבד, אך הוא מקבל מעט תחמושת.
  3. מהנדס - המהנדס הוא פלס קרבי ותפקידו לבצע משימות הנדסה וחבלה תחת אש: מטרתו במשחק היא לתקן מבנים וחפצים או להרסם. המהנדס יכול לבנות גשרים, עמדות פיקוד ועמדות מקלע וכן להטמין מוקשים. עוד יכולת ייחודית היא נטרול מטענים ששם האויב וגילוי מוקשים. המהנדס מקבל כמות בינונית של תחמושת, 8 רימוני יד ו־10 מוקשים. הוא יכול להשתמש בתת מקלע (M1A1 תומפסון לבעלות-הברית, MP40 למדינות הציר) או ברובה (M1A1 Garand לבעלות-הברית, Kar98 למדינות הציר) עם רומה רימונים. תפקיד המהנדס הוא חיוני ברב המשימות במשחק, ולא ניתן להשלימן ללא מהנדס אחד לפחות.
  4. קצין משימה - תפקידו לסייע לוגיסטית ומבצעית לכוחות בשטח. קצין המשימה יכול להשתמש רק בנשק אחד (תת-המקלע), אך מנגד יכול לחלק חבילות תחמושת, לבקש סיוע אווירי בעזרת רימון עשן או לטווח במשקפת עבור סיוע ארטילרי.
  5. סוכן חשאי - הסוכן החשאי הוא קצין צבאי המתמחה במשימות מיוחדות, ביניהן חבלה, צליפה וריגול. הסוכן יכול להשתמש ב 3 סוגים של כלי נשק - תת-מקלע מסוג סטן, רובה הצנחנים הגרמני, FG42 (מצויד בכוונת טלסקופית), ורובה צלפים (לבעלות-הברית M1A1 Garand, למדינות-הציר Kar98, שניהם מושתקים ומצוידים בכוונת טלסקופית) ומקבל כמות תחמושת בינונית, רימון עשן, מטען נפץ ומשקפת, באמצעותה הוא מגלה מוקשים ועוקב אחר תנועת כוחות האויב. בנוסף הוא יכול לקחת את בגדי האויבים שמתו, ללבוש אותם ולהתחזות להם. יכולת ההתחזות מאפשרת לחדור מעבר לקווי האויב.

המשחקים עצמם מתרחשים במפה הכוללת משימה שצד אחד צריך לבצע ואילו הצד השני צריך לסכל. כל מפה נמשכת כחצי שעה או עד שצד אחד הצליח לבצע את המשימה. כל זמן מה (פרק הזמן משתנה ונקבע על ידי מנהל המשחק, אך הוא לרוב נע בין 20 ל-30 שניות, תלוי במפה ובקבוצה), כל החיילים שמתו מוחזרים למשחק (Respawn) ב"נקודת ההתכנסות" של הקבוצה. מנגנון זה מאפשר משחק מהיר וקצבי, ומאפשר גם לשחקנים חדשים לחיות מספיק בשביל לצבור ניסיון. כל שחקן מתוגמל בנקודות ניסיון בהתאם לפעולות שהוא מבוצע, כאשר צבירת כמות מסוימת של נקודות ניסיון מעניקה לשחקן פרסים כגון שיפור בתכונות וקידום בדרגה.

הצלחתו של המשחק גררה פיתוח של ספין אוף למשחק - קווייק וורס, שמתבסס על אותה משחקיות אך על עלילה בדיונית נוסח Quake 2 ו-4.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]