אמיליו אגינלדו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-emblem-development-2.svg הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה אתם מתבקשים שלא לערוך ערך זה בטרם תוסר הודעה זו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניחי התבנית.
אם הדף לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך רצוי לתת קודם תזכורת בדף שיחת הכותבים.
אמיליו אגינלדו, צילום משנת 1898

אמיליו פאמי אגינלדו ׁ(בפיליפינית:Emilio Famy Aguinaldo,‏ 22 במרץ 1869 - 6 בפברואר 1964) היה מהפכן, לוחם ופוליטיקאי פיליפיני, בעל שורשים סינים, נשיא ראשון של פיליפינים בשנים 1901-1899. אגינלדו הנהיג את המאבק הצבאי של עמו נגד ספרד בשלהי המהפכה הפיליפינית בשנים 1897-1896 ובימי מלחמת ארצות הברית-ספרד בשנת 1898, ובהמשך את המאבק של פיליפינים במלחמתן נגד ארצות הברית בשנים 1901-1899. נשבה על ידי האמריקאים בשנת 1901. בשנת 1935 כמועמד בבחירות לנשיאות פיליפינים האוטונומיים נכשל מול מנואל קזון. אחרי הפלישה היפנית לארצו בשנת 1941, שיתף פעולה עם הכובש וקרא ברדיו לכניעת הכוחות הפיליפינים והאמריקאים בבטאן. אחרי שיבת האמריקאים לפיליפינים נעצר באשמת שיתוף פעולה עם האויב אך שוחרר מאוחר יותר במסגרת חנינה כללית.

ילדותו וצעירותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אגינלדו נולד בפיליפינים, אז מושבה של ספרד, בכפר במחוז קוויטה באי לוזון, כילדם השביעי מבין שמונה של קרלוס אגינלדו וטרינידד לבית פאמי, בני מעמד מבוסס ממוצא סיני. בילדותו התחנך אגינלדו אצל אחת מדודותיו ובבית הספר העממי בכפרו. בשנת 1880 נרשם לימודים תיכוניים במכללת "סן חואן דה לטראן" (יוחנן הקדוש מלטראנו), אולם בשנה השלישית נאלץ להפסיקם עקב מות אביו. הוא חזר לבית אמו האלמנה על מנת לעזור לה ולנהל את נכסיה החקלאיים.

במלאת 17, נבחר אגינלדו לראש (קאבסה דה ברנגאי cabeza de barangay) שכונת בינאקאיאן, שכונה שנחשבה למתקדמת ביותר. הוא פעל בתפקיד זה למשך שמונה שנים. במשך תקופה זו התעניין במיוחד בהובלה הימית ונסע תכופות. בשנת 1893 נכנס לתוקפו "החוק המאורי" שנגע לארגון מחדש של ההנהלות העירוניות המקומיות והחליף את תפקיד ה- ""gobernadorcillo ב בזה של "קפטן מוניציפילי" שנהנה מאוטונומיה רבה. ב-1 בינואר 1895 אגינלדו נבחר כ"קפטן מוניציפלי" הראשון של מחוז קוויטה.


.   P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.