מונסנטו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

חברת מונסנטו היא תאגיד רב-לאומי לביוטכנולוגיה חקלאית שבסיסו בארצות הברית.

עיקר הכנסותיה של מונסנטו נובעות ממכירה של זרעי מכלוא וזרעים מהונדסים גנטית. החברה מחזיקה ב-70%-100% מנתח השוק לגידולים מסוימים. תחום עיקרי נוסף הוא ייצור חומרי הדברה ובראשם קוטל העשבים גלייפוסט, המכונה בשם המסחרי "ראונדאפ".

זרעים שסיפקה מונסנטו נזרעו בלמעלה מ-90% מכלל השטח החקלאי בעולם בו גדלים אורגניזמים מהונדסים גנטית (GMO). שליטתה של מונסנטו בשוק הזרעים המהונדסים גנטית והורמוני הגדילה לבקר, השיווק הנמרץ למוצריה והלובי הפוליטי החזק שהיא מפעילה הפכו אותה לשנויה במחלוקת ומטרה עיקרית ללחציהם של מתנגדי הגלובליזציה ופעילי איכות הסביבה.

במסגרת אירועי המחאה שליוו את ועידת האו"ם לשינוי האקלים (2009) (ועידת קופנהגן) "זכתה" החברה ב"פרס" בת הים הכועסת כחברה המזהמת ביותר בעולם‏[1].

בעבר הייתה החברה מעורבת בפרויקטים ביטחוניים של מערכת הביטחון האמריקאית. בין הפרויקטים היה ייצור של קוטל העשבים אייג'נט אורנג' המכיל דיאוקסין במטרה לפגוע ביערות המסתור של לוחמי הוייטקונג בזמן מלחמת וייטנאם. על מעורבותה זו נתבעה ב-2005 על ידי וייטנאמים בעלי מומים מולדים בטענה כי המומים נובעים מחדירת החומר לשרשרת המזון. פרויקט נוסף בו הייתה מעורבת הוא פרויקט מנהטן לפיתוח נשק גרעיני.

גם בישראל יש לחברה נציגות הכוללת רכישה של חברת BEEOLOGIC ‏‏‏[2] , השקעה כספית בחברת אבוג'ן ושיתוף פעולה מסחרי עמה‏[3] ובעלות על חברת א.ב. זרעים‏[4].

לחברה מעל 18,800 עובדים ופדיון שנתי מדווח ל 2007 של 8.563 מיליארד דולר.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Feusisberg02.JPG ערך זה הוא קצרמר בנושא חקלאות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.