אוטו הרביעי, קיסר האימפריה הרומית הקדושה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אוטו הרביעי מבראונשווייג
1175; בראונשווייג - 19 במאי 1218; הרצבורג (בגיל 43 בערך)
Otto IV 1836 crop.jpg
שם בשפת המקור Otto IV
מדינה גרמניה, האימפריה הרומית הקדושה
מקום קבורה קתדרלת בראונשווייג, בראונשווייג.
שושלת
תואר קיסר האימפריה הרומית הקדושה.
אב היינריך הארי, דוכס סקסוניה ובוואריה
אם מטילדה מאנגליה, דוכסית סקסוניה.
קיסר האימפריה הרומית הקדושה.
תקופת כהונה 11981215 (כ־17 שנים)
הקודם בתפקיד היינריך השישי, קיסר האימפריה הרומית הקדושה
הבא בתפקיד פרידריך השני, קיסר האימפריה הרומית הקדושה

אוֹטוֹ הרביעי מבראונשווייג (Otto IV, ‏1175 - 19 במאי 1218) היה מלך גרמניה משנת 1198 וקיסר האימפריה הרומית הקדושה משנת 1209 עד להדחתו ב 1215.

הוא היה בנו של היינריך הארי, דוכס סקסוניה ובוואריה, ומקום לידתו איננו ידוע. הוא גדל והתחנך באנגליה תחת השגחת סבו, המלך הנרי השני.

לאחר מותו של היינריך השישי, קיסר האימפריה הרומית הקדושה נבחר אחיו של הקיסר פיליפ, דוכס שוואביה כמלך גרמניה בשנת 1198. מהלך זה נוצל על ידי הכס הקדוש על מנת להעמיק את השפעתו ואחיזתו באימפריה בניסיון להחליש ואולי להדיח לחלוטין את השושלת בית שטאופן (הוהנשטאופן). אוטו, שעתיד להיות המלך היחיד לבית וולף ומתנגד של בית שטאופן היה מוכן לשתף פעולה עם האפיפיור אינוקנטיוס השלישי, בתמיכת הנסיכים של צפון גרמניה הוכתר אוטו כמלך גרמניה במקביל לאחיו פיליפ ביום 9 ביולי 1198 בקתדרלת אאכן.

הכתרתו של אוטו פתחה תקופה של מאבקים על מוקדי הכוח באימפריה. אנגליה תמכה באוטו בעוד צרפת תמכה בפיליפ, האפיפיור הודיע בפומבי על תמיכתו באוטו והכריז עליו כעל המלך החוקי של גרמניה ובתמורה הבטיח אוטו לתמוך בתביעותיו של הכס הקדוש באיטליה. עם זאת מזלו של אוטו השתנה לרעה, אנגליה שנמצאה במשבר כלכלי הסירה את תמיכתה הכלכלית ובני בריתו עברו לתמוך בפיליפ. ביום 27 ביולי 1206 נפגשו צבאות המלכים הגרמנים, אוטו הובס וכתוצאה הכך איבד את תמיכת הכס הקדוש ונאלץ לוותר על הכתר.

ביום 8 ביוני 1208 נרצח פיליפ משוואביה ואוטו חזר למרכז הבמה הפוליטית בגרמניה, ביום 11 בנובמבר 1208 הוא נבחר בשנית למלך גרמניה וביום 4 באוקטובר 1209 הוכתר לקיסר האימפריה הרומית הקדושה על ידי האפיפיור. אוטו הפנה את תשומת לבו לאיטליה ופעל באופן אגרסיבי להרחיב את השפעת האימפריה תחילה על מדינת האפיפיור וכתוצאה מכך נודה על ידי האפיפיור בשנת 1210. הוא לא נרתע ובשנת 1211 הפנה את תשומת לבו לסיציליה בה שלט היורש לבית שטאופן - פרידריך, מלך סיציליה. האפיפיור מתוך חשש כי אוטו יפנה נגדו לאחר סיום הקרבות בסיציליה חבר לפיליפ השני, מלך צרפת ופעל לבחירת פרידריך כמלך גרמניה - מהלך ראשון בדרך להדיח את אוטו ולהכתיר את פרידריך שהצטייר כשליט חלש ותחת השפעת הכס הקדוש, הצבעה שנייה שנערכה ביום 5 בדצמבר 1212 בנוכחות רוב הנסיכים הגרמניים חזרה ובחרה בפרידריך כמלך גרמניה אך רק בשנת 1214 הצליח פרידריך להביס סופית את אוטו בסיוע הצבא הצרפתי.

אוטו חזר לאחוזתו בבראונשווייג שם נפטר ביום 19 במאי 1218. הוא נקבר בקתדרלה של העיר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]